Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 16 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 2466r05Ady.Biju

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 2quni4z hmshop.wordpress.com



Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Wkpzltartizele.blogspot.com



Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Kaqpztbratari magice



Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 69m8w9 Shop/candles



Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 2moa4jsbiosens.ro



Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 2ef53k2reginamaria.ro



Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

+16
marilusa
STEF30IASI
amalia-carmen
blondyna
anka9mai
mary24
muraru raluca
popescumelinda
panky(Laura)
elena
paul_A
Maria
ari05
madalina
sandy
adriana
20 participanți

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de adriana Vin Mar 19, 2010 1:23 am

hi, hi...hai ca v-am molipsit pe toate sa inrositi ouale in hartie creponata.....eu sunt sigura ca va vor place cum ies :oura:
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de paul_A Vin Mar 19, 2010 1:24 am

mie cred ca mi le va inrosi mama...ca voi face doar 10 oua , pentru noi doua
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de elena Vin Mar 19, 2010 1:58 am

adriana a scris:hi, hi...hai ca v-am molipsit pe toate sa inrositi ouale in hartie creponata.....eu sunt sigura ca va vor place cum ies :oura:
O sa le vopsesc si eu asa anul asta, sa vad cum ies...
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de adriana Vin Mar 19, 2010 5:11 pm

hi, hi :oura: o sa ne laudam care mai de care cu ouale inrosite in hartie creponata
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de sandy Vin Mar 19, 2010 9:10 pm

sa speram ca o sa am cu ce ma lauda Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 377534 sa vad cum ies
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de adriana Sam Mar 20, 2010 1:19 am

pai cum sa nu iasa sandy....abia astept sa vad ouale voastre....vom avea cu ce ne lauda
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de sandy Sam Mar 20, 2010 6:35 pm

adriana a scris:pai cum sa nu iasa sandy....abia astept sa vad ouale voastre....vom avea cu ce ne lauda

asa sunt eu,,pun raul in fata
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de paul_A Sam Mar 20, 2010 9:26 pm

abia astept sa va vad operele de arta Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 257143
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de ari05 Lun Mar 22, 2010 9:00 pm

dar oare unde gasim hartie creponata ? Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 16974
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 42

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de madalina Lun Mar 22, 2010 9:02 pm

se gaseste la librarii sau la xerox
madalina
madalina
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 44

http://in-casuta-cu-povesti.hitforum.ro/forum.htm

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de ari05 Lun Mar 22, 2010 9:05 pm

la xerox? nu stiam... librarii iar nu stiu unde gasesc in zona Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 199844 au disparut toate Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 740747
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 42

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de paul_A Lun Mar 22, 2010 9:43 pm

ari05_Laura a scris:dar oare unde gasim hartie creponata ? Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 16974

la papetarie Ari
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de sandy Lun Mar 22, 2010 10:34 pm

sa vedeti ce opera de arta,vor fi ale mele Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 611610
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de Maria Lun Mar 22, 2010 10:35 pm

sandy_bell a scris:sa vedeti ce opera de arta,vor fi ale mele Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 611610
sa mergi cu ele la o expozitie cu vanzare Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 199844
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de sandy Lun Mar 22, 2010 11:07 pm

ce idee Maria,,,,voi merge Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 199844
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de ari05 Lun Mar 22, 2010 11:40 pm

o sa caut.... la noi s-au desfiintat librariile, papetariile... sa vad in ceva mall dk nu gasesc Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 257143
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 42

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de madalina Mar Mar 23, 2010 8:23 am

eu vazusem intr-un timp si la Penny,dar acum nu stiu daca gasesti,numai sa te uiti ca poate o mai fi
madalina
madalina
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 44

http://in-casuta-cu-povesti.hitforum.ro/forum.htm

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de adriana Mar Mar 23, 2010 2:31 pm

hartie creponata se gaseste si in supermarchet laura ....acolo unde sunt caiete, pixuri,.......
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de madalina Mar Mar 23, 2010 2:34 pm

Da,bine zici Adriana eu uitasem,ma bucur ca i-ai spus tu :pupd:
madalina
madalina
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 44

http://in-casuta-cu-povesti.hitforum.ro/forum.htm

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de ari05 Mar Mar 23, 2010 2:52 pm

adriana a scris:hartie creponata se gaseste si in supermarchet laura ....acolo unde sunt caiete, pixuri,.......

nu m-am gandit Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 16974 ms adriana Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 693395
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 42

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de sandy Mar Mar 23, 2010 3:03 pm

da...la orice magazin unde-s caiete....
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de Maria Mar Mar 23, 2010 3:05 pm

sandy_bell a scris:da...la orice magazin unde-s caiete....

este si in marile magazine,cam la 2 lei o culoare,am luat saptamanile trecute pentru scoala Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 693395
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de ari05 Mar Mar 23, 2010 3:06 pm

pai vedeti dk aveti copii mari si va loviti de ele? eu cum nu am avut nevoie... habar nu am de unde sa iau Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 199844
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 42

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de sandy Mar Mar 23, 2010 4:22 pm

stai sa incepi... Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 377534
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de ari05 Mar Mar 23, 2010 4:25 pm

adriana a scris:inrosirea oualelor in hartie creponata

Se spala ouale cu apa calduta si putin axion sau dero. Acest lucru este necesar deoarece coaja oualelor este acoperita de un strat subtire si neuniform de grasimi, care, la vopsire, fac ca oul sa arate patat.

Dupa ce sau spalat bine ouale, se pun la fiert in apa rece cu putina sare si cateva liguri de otet. Atentie, pentru ca ouale sa nu se sparga, acestea trebuie sa fie la temperatura camerei si apa in care se fierb trebuie sa fie rece (de la robinet).

Hartie creponata diferite culori( nuante inchise ca sa se cunoasca culoarea mai bine).
Se taie hartia creponata fasii cam de 15-20 cm latime si 20 cm lungime
(cat sa se infasoare oul foarte bine) si apoi se inmoaie intr-o farfurioara cu putin otet.
Cand sunt ouale fierte se iau asa fierbinti se infasoara in hartia creponata data prin otet.
Se lasa sa se usuce dupa care se desface hartia.

Pentru ca ouale de Paste sa fie stralucitoare, dupa ce sunt vopsite se inmoaie o carpa moale in ulei sau untura si "lustruiestele" .

adriana, fasiile de hartie creponata... cat timp trebuie sa le tinem in otet ? nu se rup apoi cand le scoatem ?
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 42

Sus In jos

Preparate traditionale de Pasti - oua rosii! - Pagina 2 Empty Re: Preparate traditionale de Pasti - oua rosii!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum