Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 13 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 13 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 2466r05Ady.Biju

Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 2quni4z hmshop.wordpress.com



Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 Wkpzltartizele.blogspot.com



Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 Kaqpztbratari magice



Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 69m8w9 Shop/candles



Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 2moa4jsbiosens.ro



Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 2ef53k2reginamaria.ro



Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Intreaba medicul generalist!

+22
mofturaki
claudia_mami
scumpetea
tit.ioana
anka9mai
roxana ,mamica finuta
mona_mami
bebelusha18
radumihaela36
david
brigitta
celina74
elena
madalina
teodoraion
sandy
paul_A
ari05
zana_ale
panky(Laura)
Maria
adriana
26 participanți

Pagina 2 din 13 Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de madalina Vin Apr 16, 2010 1:08 pm

sandy_bell a scris:multumim ptr toate aceste sfaturi
am si eu o curiozitate...baietelul meu are 5 ani si are inaltimea de 114cm,si greutatea de 18kg...e bine?/sau e rau??mananca nu e mofturos,bea lapte cam mult,1 l pe zi..
este foarte bine,si eu am fost cu fetita la dr si mi-a cantarit-o si masurat-o si tot asa eram intr-o mare dilema ca este mica si slabuta,dar dr dr mi-a spus ca este foart bine
nu te speria ca el este in crestere si isi da drumul mult mai tarziu Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 693395 Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 693395
madalina
madalina
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 44

http://in-casuta-cu-povesti.hitforum.ro/forum.htm

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de adriana Vin Apr 16, 2010 2:18 pm

multumim mihaela pentru aceste informatii foarte utile, as vrea ca toate raspunsurile si recomandarile sa se scrie la topic, poate mai sunt mamici care se confrunta cu aceeasi problema si sunt interesate Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 693395
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de zana_ale Vin Apr 16, 2010 5:29 pm

Cu multa placere.
zana_ale
zana_ale
Medic generalist
Medic generalist

Varsta : 42
Joburi/Distractii : medic rezident medicina de urgenta

http://www.aloe-vera-forever.ro

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de paul_A Vin Apr 16, 2010 6:04 pm

multumesc foarte mult...voi incerca sa respect acest tratament...in speranta ca vom scapa de problema Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 693395
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de elena Vin Apr 16, 2010 6:07 pm

Foarte util topicul, multumim !!
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de sandy Vin Apr 16, 2010 9:04 pm

da ,Mada si medicul meu cu care sunt si prietena imi spune la fel,ca e copilul perfect,ca e bine,niciodata nu i-a iesit anemie,si ca ce vreau sa fie obez?asa as fi linistitta?
dar sa stiii ca uneori comentariile mai multor persoane ma deranjeaza,ca e slabut,ii combat pe loc ,spunandu-le ca e sanatos,ca asa a zis medicul,dar totusi e deranjant
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de zana_ale Lun Apr 19, 2010 1:01 pm

O saptamana frumoasa va doresc si ... cat mai multe intrebari astept! Intreaba medicul  generalist! - Pagina 2 693395
zana_ale
zana_ale
Medic generalist
Medic generalist

Varsta : 42
Joburi/Distractii : medic rezident medicina de urgenta

http://www.aloe-vera-forever.ro

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de celina74 Lun Apr 19, 2010 1:19 pm

sandy_bell a scris:da ,Mada si medicul meu cu care sunt si prietena imi spune la fel,ca e copilul perfect,ca e bine,niciodata nu i-a iesit anemie,si ca ce vreau sa fie obez?asa as fi linistitta?
dar sa stiii ca uneori comentariile mai multor persoane ma deranjeaza,ca e slabut,ii combat pe loc ,spunandu-le ca e sanatos,ca asa a zis medicul,dar totusi e deranjant

Sandy ,aceiasi problema o am si eu ... si pe mine ma deranjeaza comentariile celor care imi spun ca copii mei sunt slabi... ma gandesc ca din moment ce si noi parintii in copilarie am fost la fel ..copii nostri nu pot fi altfel .

Am o vecina care ma scoate din sarite ... imi tot spune sa o indop cu gris cu lapte .. asa facea ea si avea fetele grase...pana si mama parca m-ar acuza ca nu-i dau sa manace ... .. la 2 ani are 12 Kg si 90 cm

O intrebare pt doamna doctor :

Stiu ca nu sunt indicate dulciurile la copii mici ,dar fata mea deja e innebunita dupa ele ... si problema e ca ma tot contrazic cu sotul meu ...eu ii spun sa nu-i mai dea si el imi spune " e copil si trebuie sa manance dulciuri"...poate face diabet din cauza asta ?... mananca cam 2-3 patratele de ciocolata si pana la 5 bombonele pe zi.....e mult?
celina74
celina74
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 49

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de sandy Lun Apr 19, 2010 4:13 pm

da ,Cely ..eu te inteleg,ca si la mine tot o vecina ma inebunea cu astfel de comentarii..pana am combatut-o ...zicandu-i..eu ma multumesc ca e bn,sanatos,ca am vazut copii grasi ,dar anemici...imbuibati cu de toate,,si apoi obezi fiind mari..mie imi place asa...decat obez..a tacut...si nu mi-a mai spus nimik
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de teodoraion Lun Apr 19, 2010 5:20 pm

celina si larisa mea face 2 ani dar cred ca nu are 12 kg..chiar o s-o cantaresc/....

o intrebare am ssi eu pt d-na doctor..

ma tot injunghie o mana...cea dreapta mai des..imi amorteste...e vreo probl?
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de zana_ale Lun Apr 19, 2010 5:23 pm

Da, este.
Orce simptom ridica semne de intrebare.
Cum stai cu tensiunea?
zana_ale
zana_ale
Medic generalist
Medic generalist

Varsta : 42
Joburi/Distractii : medic rezident medicina de urgenta

http://www.aloe-vera-forever.ro

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de teodoraion Lun Apr 19, 2010 6:19 pm

de obicei o am mica ...10.5 sau mai mik ..cand eram insarcinata am avut probleme ca o aveam oscilanta si ma durea rau capul
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de teodoraion Lun Apr 19, 2010 6:20 pm

celina74 a scris:


O intrebare pt doamna doctor :

Stiu ca nu sunt indicate dulciurile la copii mici ,dar fata mea deja e innebunita dupa ele ... si problema e ca ma tot contrazic cu sotul meu ...eu ii spun sa nu-i mai dea si el imi spune " e copil si trebuie sa manance dulciuri"...poate face diabet din cauza asta ?... mananca cam 2-3 patratele de ciocolata si pana la 5 bombonele pe zi.....e mult?
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de zana_ale Lun Apr 19, 2010 8:18 pm

Teodoraion, adevarul este ca am ortelile de mana se simt in foarte multe boili, o cauza frecventa fiind cresteri ale tensiunii arteriale.
Se mai gasesc si in multe sindroame:de canal carpian, reynould, in suferinte neurologice,in urma unor medicamente.
Ai observat cumva in ce contest au aparut?
In afara de amorteli mai ai si alte simptome?
zana_ale
zana_ale
Medic generalist
Medic generalist

Varsta : 42
Joburi/Distractii : medic rezident medicina de urgenta

http://www.aloe-vera-forever.ro

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de zana_ale Lun Apr 19, 2010 8:35 pm

celina74, undeva pe net am citit aceasta fraza care mi-a ramas in minte:"un copil care primeste dulciuri in mod regulat nu va invata niciodata ca trebuie sa astepte pentru a obtine ceea ce-si doreste.
El va cere si este convins ca i se cuvine sa primeasca in secunda urmatoare. In acest fel se dezvolta comportamentul impulsiv care este asociat cu delincventa".
Sunt studii care arata ca copii care mananca zilnic dulciuri pot deveni violenti atunci cand vor ajunge adulti.
Exista sanse foarte mari ca un copil ce consuma dulciuri in fiecare zi sa devina obez, sa aiba probleme cu dantura sau sa devina diabetic.
Incearca sa inlocuiesti ciocolata cu prajituri facute in casa,sunt mai sanatoase sau chiar cu inghetata!
Orce copil e inebunit dupa dulciuri,nu ai cum sa-i interzici sa le consume,dar poti sa-i oferi din cand in cand,in loc de o bombana un fruct...
zana_ale
zana_ale
Medic generalist
Medic generalist

Varsta : 42
Joburi/Distractii : medic rezident medicina de urgenta

http://www.aloe-vera-forever.ro

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de celina74 Lun Apr 19, 2010 10:47 pm

Multumesc pentru raspuns !... .. deja e foarte nervoasa cand nu obtine ce vrea...o sa incerc sa-i mai reduc dulciurile.

Mai am o problema .. nu m-a mai suparat de vre-o 2 saptmani asa ca uitasem de ea ,pana am citit de problema lui Teo.
Ma injunghie (as putea spune ca ma dor ,dar e mai potrivit termenul folosit) articulatiile ...coatele ,genunchii . si jos la talpa piciorului..de fapt cam toate articulatiile...ce-oi mai avea si eu ?...de cand am nascut fetita nu am mai dat pe la doctor
celina74
celina74
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 49

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de zana_ale Lun Apr 19, 2010 10:52 pm

De obicei, durerile articulare sunt cauzate de reumatism, artrita sau artroza.
In cazul reumatismului este vorba de inflamarea articulatiilor, fenomen care apare si dispare brusc, in functie de factorii meteorologici.
Artrita provoaca de obicei deformari la nivelul articulatiilor si este caracterizata prin durere, pierderea flexibilitatii si rigiditate la nivelul articulatiilor. In cazul artrozei, durerile se manifesta in special dimineata si sunt agravate de efort, umiditate si frig.

Este foarte rau ca te-ai neglijat, intoadeauna am mers pe iddea ca un copil se dezvolta armonios cand are o mama sanatoasa!

Ai observat in ce contest apar aceste dureri?
zana_ale
zana_ale
Medic generalist
Medic generalist

Varsta : 42
Joburi/Distractii : medic rezident medicina de urgenta

http://www.aloe-vera-forever.ro

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de celina74 Lun Apr 19, 2010 11:00 pm

mai mult la efort .. daca vreau sa ma sprijin in cot(asta m-a deranjat cel mai tare) ...sau sa ridic fata in brate ... ma doare ..de multe ori sunt tentata sa dau drumul la ce am in mana ..pt ca surprinde durerea ..ma sageteaza( nu stiu caum sa descriu mai bine )
celina74
celina74
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 49

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de adriana Lun Apr 19, 2010 11:12 pm

aceeasi problema cu dulciurile o avem si noi.....cum se trezeste dimineata vrea ceva dulce....zilnic mananca ciocolatele , barni, si bombonele.....si intradevar este foarte nervos si cand ii dau si cand nu-i dau
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de brigitta Lun Apr 19, 2010 11:18 pm

O intrebare pt doamna doctor :fetita mea are 1 an si 10 luni si a inceput sa roade manutele,eu nu cred ca din cauza maselelor sau a dintilor ca aproape toti o are cred ca in spate mai trebuie sa iasa masea.
Cand veneu dintisori nici atunci nu baga manuta in gura si asta acum de o saptamana sau doua a inceput.
Oare de ce ?
brigitta
brigitta
Mamica de cariera
Mamica de cariera


Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de david Lun Apr 19, 2010 11:58 pm

am fost diagnosticata cu cervito-vaginita si am primit antibiotic ofloxin la 12 ore si capsule cervugid una pe seara timp de 2 sapt
am facut o sapt tratamentul am fost azi la ginecolog si mi-a spus sa opresc tratamentul ca imi da reactii adverse, imi ingheta maini,piciore si taote cele pe spate parca imi frige cineva sau curge o lava fierbinte nici nu stiu cum sa descriu
astept sa revin la control dupa menstra luna asta si vedem cum facem cu rana sa o cauterizeze ca ma imbolnavesc psihic de atatea ganduri
daca cauterizez rana e posibil sa scada sansa unei sarcini ptr ca eu imi doresc enorm inca 2 copilasi, multumesc de raspuns anticipat :itiofer:
david
david
Mamica incepator
Mamica incepator

Varsta : 43
Joburi/Distractii : familia mea, gastronomia

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de radumihaela36 Mar Apr 20, 2010 12:08 am

david a scris:am fost diagnosticata cu cervito-vaginita si am primit antibiotic ofloxin la 12 ore si capsule cervugid una pe seara timp de 2 sapt
am facut o sapt tratamentul am fost azi la ginecolog si mi-a spus sa opresc tratamentul ca imi da reactii adverse, imi ingheta maini,piciore si taote cele pe spate parca imi frige cineva sau curge o lava fierbinte nici nu stiu cum sa descriu
astept sa revin la control dupa menstra luna asta si vedem cum facem cu rana sa o cauterizeze ca ma imbolnavesc psihic de atatea ganduri
daca cauterizez rana e posibil sa scada sansa unei sarcini ptr ca eu imi doresc enorm inca 2 copilasi, multumesc de raspuns anticipat :itiofer:


apropo de rana si eu am avut de la nastere si am cauterizat-o ,nu doare si nu se intampla nimik cel putin medicul meu m-a asigurat ca nu e nici o problema daca o cauterizam oricum eu voiam sa o cauterizez ptr ca mi-am pus sterilet si de aceea trebuia sa fiu curata...
radumihaela36
radumihaela36
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : doar mamika

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de david Mar Apr 20, 2010 12:11 am

mami multumesc de raspuns iubita , sunt ingrijorata ptr ca am auzit cadaca o cauterizez re-apare si daca nu o cauterizez poate duce la cancer si altele mai grave :lacrimi:
david
david
Mamica incepator
Mamica incepator

Varsta : 43
Joburi/Distractii : familia mea, gastronomia

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de zana_ale Mar Apr 20, 2010 12:31 am

celina74 a scris:mai mult la efort .. daca vreau sa ma sprijin in cot(asta m-a deranjat cel mai tare) ...sau sa ridic fata in brate ... ma doare ..de multe ori sunt tentata sa dau drumul la ce am in mana ..pt ca surprinde durerea ..ma sageteaza( nu stiu caum sa descriu mai bine )
Cand te doare in cot ti se inclesteaza si degetul inelar?

imi cer scuze ca iti pun atatea intrebari,dar incerc sa imi dau seama ce anume este... Nu vreau sa iti dau o informatie eronata.
zana_ale
zana_ale
Medic generalist
Medic generalist

Varsta : 42
Joburi/Distractii : medic rezident medicina de urgenta

http://www.aloe-vera-forever.ro

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de zana_ale Mar Apr 20, 2010 12:37 am

adriana a scris:aceeasi problema cu dulciurile o avem si noi.....cum se trezeste dimineata vrea ceva dulce....zilnic mananca ciocolatele , barni, si bombonele.....si intradevar este foarte nervos si cand ii dau si cand nu-i dau

Incearca sa-i oferi un fruct in loc, si in nici un caz sa nu-i dai 'ceva dulce' ca rasplata la o fapta buna sau sa il iei ca o pedeapsa. Copilul trebuie sa il priceapa ca ceva obisnuit nu ca un fel de recompensa.

E asa greu sa fi mamica! E usor sa dai sfaturi,mai greu e sa le pui in practica! Si zana papa mereu cate ceva 'bun'!
zana_ale
zana_ale
Medic generalist
Medic generalist

Varsta : 42
Joburi/Distractii : medic rezident medicina de urgenta

http://www.aloe-vera-forever.ro

Sus In jos

Anunt Re: Intreaba medicul generalist!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 13 Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum