Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 16 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului 2466r05Ady.Biju

Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului 2quni4z hmshop.wordpress.com



Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului Wkpzltartizele.blogspot.com



Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului Kaqpztbratari magice



Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului 69m8w9 Shop/candles



Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului 2moa4jsbiosens.ro



Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului 2ef53k2reginamaria.ro



Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Iritatia de la scutec si candidoza bebelusului

5 participanți

In jos

Important Iritatia de la scutec si candidoza bebelusului

Mesaj Scris de STEF30IASI Dum Aug 16, 2009 10:46 pm

Alergia la scutece este determinata in special de prezenta materiilor fecale in scutec si mai putin de urina, care este sterila. Materiile fecale insa contin o paleta intreaga de bacterii cu o mare capacitate de multiplicare in mediu umed si cald, exact cel pe care il gaseste in zona inghinala a bebelusului cu scutecel. In general, daca bebe este tratat la timp, aceasta iritatie nu evolueaza cu complicatii, urmand sa se remita in urma igienei riguroase si a stergerii pielii micutului cu unguente speciale pentru iritatie (se gasesc in farmacii). De obicei aceasta iritatie nu dureaza mai mult de o zi, maxim doua.

Candidoza la bebelusi :

Atunci cand alergia la scutecel dureaza peste doua zile si nu a cedat in urma unguentelor uzuale care se folosesc in mod normal pentru alergii trebuie sa va ganditi ca micutul ar putea avea o candidoza. Pentru diagnosticul cert este indicat sa consultati de urgenta medicul dermatolog, pentru a exclude alte diagnostice mai grave.
Candida este o ciuperca ce traieste in mod normal in organismul omului, gasindu-se pe piele, in flora vaginala, in cea intestinala (de aceea se elimina prin materiile fecale). Atunci cand aceasta se multiplica fara masura se ajunge la candidoza.
La bebelus, cadidoza in zona pubiana se manifesta printr-o iritatie ce dureaza mai mult de doua zile sau nu da semne sa cedeze la tratament inca din prima zi. Simptomatologia tinde sa devina din ce in ce mai puternica, leziunile care arata la inceput ca zone rosii capata aspect de bubite si se pot extinde pe fese sau chiar pe abdomenul inferior. Bebelusul prezinta mancarimi (duce des manuta acolo), usturimi si un disconfort groaznic care il determina sa planga des. Poate asocia deasemenea afte bucale tot cu candida. Nu trebuie neglijata o astfel de infectie si trebuie mers la doctor pentru ca in ultimii ani au fost relatate cazuri de sepsis (septicemie) si cu fungi, nu doar cu bacterii cum se credea pana nu demult.
In primul rand igiena riguroasa este foarte importanta si ea reprezinta de fapt si preventia candidozei la bebelus. Scutecelele lui trebuie sa fie mai lejere astfel incat sa-i lase pielea sa respire. De fiecare data cand micutul isi face nevoile scutecelul trebui scimbat iar bebe curatat foarte bine, apoi sters cu un servetel si o solutie antiseptica, apoi aplicat tratamentul (care consta in unguente antifungice). Mai trebuie lasat cateva minute fara scutecel ca pielea sa i se usuce, apoi ii puteti pune scutecul.

Cum putem preveni :
- scutecul trebuie schimbat de fiecare data cand bebe face nevoile sau macar atunci cand elimina fecale;
- la fiecare schimbare a scutecului bebe trebuie bine curatat si sters cu un servetel dezinfectant insa nu iritant, apoi sters cu unguente care previn in general aparitia iritatiilor (contin oxid de zinc);
- inainte de a-i pune noul scutec bebe trebuie lasat cateva minute ca pielea sa i se usuce;
- Se recomanda evitarea folosrii pudrei pentru copii fiindca exista riscul sa inhaleze particulele foarte mici din pudra respectiva si sa se imbolnaveasca de pneumonie. Daca folositi , totusi pudra aveti grija , multi copii nu o agreaza.

:doctor: :doctor: :doctor:

:floare: :floare: :floare:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Iritatia de la scutec si candidoza bebelusului

Mesaj Scris de mona_mami Mar Oct 06, 2009 8:13 pm

trebuie respectata igiena locala zilnica a bebelusului si nu vom avea probleme. este o conditie esentiala pe care fiecare mamica o stie.
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Iritatia de la scutec si candidoza bebelusului

Mesaj Scris de STEF30IASI Mier Feb 03, 2010 8:25 pm

marccora a scris:Fetelor,Dariuta mea se oparaste f des la fundulet!Am
incercat cu diferite creme (bephanten,sudocrem,baby4 you)cu nimic nu
reusesc sa-i vindec pielea.Voi ce ma sfatuiti?
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Iritatia de la scutec si candidoza bebelusului

Mesaj Scris de STEF30IASI Mier Feb 03, 2010 8:28 pm

marccora , eu iti recomand : NIDOFLOR , este foarte bun .....SAU .....ACTOVEGIN 5% CREMA ......
sunt foarte bune !!!

Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului 693395 Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului 693395 Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului 693395
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Iritatia de la scutec si candidoza bebelusului

Mesaj Scris de elena Mier Feb 03, 2010 8:30 pm

STEF30IASI a scris:
marccora a scris:Fetelor,Dariuta mea se oparaste f des la fundulet!Am
incercat cu diferite creme (bephanten,sudocrem,baby4 you)cu nimic nu
reusesc sa-i vindec pielea.Voi ce ma sfatuiti?

incearca pudra cu baneocin sau baneocin unguent, sau neopreol.vezi cu ce ii merge Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului 693395
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Iritatia de la scutec si candidoza bebelusului

Mesaj Scris de marccora Mier Feb 03, 2010 8:33 pm

Multumesc fetelor!Nidoflor si Baneocin chiar am prin casa! :pupicei:
marccora
marccora
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 46
Joburi/Distractii : sa citesc ascult muzica .copilul

Sus In jos

Important Re: Iritatia de la scutec si candidoza bebelusului

Mesaj Scris de sandy Mier Feb 03, 2010 8:38 pm

dai cu unguent....dar vezi daca de la alt gen de scutec...reactioneaza mai bn...poate fi si de la materialul scutecului,../ Iritatia de  la scutec si candidoza bebelusului 693395
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Important Re: Iritatia de la scutec si candidoza bebelusului

Mesaj Scris de elena Mier Feb 03, 2010 8:41 pm

ai dreptate sandy, la asta ma gandeam si eu...Cand purta scutec Teodor, foloseam doar Pampers, am vrut sa ii dau Happy, mi se parea mai ieftin,dar a inceput sa se opareasca la fundulet si am renuntat, am continuat sa ii iau Pampers
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Iritatia de la scutec si candidoza bebelusului

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum