Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 2466r05Ady.Biju

Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 2quni4z hmshop.wordpress.com



Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an Wkpzltartizele.blogspot.com



Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an Kaqpztbratari magice



Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 69m8w9 Shop/candles



Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 2moa4jsbiosens.ro



Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 2ef53k2reginamaria.ro



Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

+7
panky(Laura)
popescumelinda
sandy
ari05
muraru raluca
mona_mami
STEF30IASI
11 participanți

In jos

Important Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de STEF30IASI Joi Aug 20, 2009 12:16 am

Foarte multe dintre persoanele care sunt angajate pe post de bonă încearcă să respecte ceea ce ştiu din propria copilărie sau din creşterea propriilor copii. Şi totuşi, lucrurile nu sunt atât de simple. Societatea a evoluat şi odată cu ea, ştiinţa educaţiei. Modelele folosite odinioară îşi dovedesc ineficacitatea.
La rândul lor, părinţii nu cunosc criteriile după care ar trebui să aleagă o bonă. Dincolo de echilibrul psihic, fără de care nici nu se pune problema de a lucra cu un copil, este necesară şi o serie de cunoştinţe despre psihologia celor mici.

1.Totul este limbaj. Copilul mic încearcă, prin mijloacele care-i stau la dispoziţie (râs, plâns, gângurit, chiar şi boală) să comunice cu persoana care-l îngrijeşte.
2.Spune-i copilului pe nume. Pe cât posibil, evită diminutivele sau apelativele de alint.
3. Vorbeşte-i cât mai des posibil. Când îl schimbi, tradu-i în cuvinte fiecare mişcare pe care o faci. Explică-i ce vede caâd mergeţi la plimbare. Când necunoscutul se luminează, totul devine mai prietenos în jurul nostru.
4.Organizează pentru copil experienţe senzoriale variate: audiţii muzicale, lasă-l să atingă jucării de diferite forme, texturi şi culori, dă-i să miroasă plante aromatice, flori, etc.
5. Evită să săruţi sau să muşti copilul, chiar şi în joacă. Copilul mic, până la vârsta de 3 ani, percepe aceste dovezi de afecţiune ca fiind agresive.
6. Evită să-i dai suzeta de fiecare dată când plânge. Gândeşte-te cum te-ai simţi tu, dacă la cea mai mică nemuţumire, cineva ţi-ar vârî o bomboană în gură. În schimb, permite-i să sugă degetul – este un gest firesc.
7. Cand un copil de 6 luni arunca jucaria, trebuie sa i-o inapoiezi de cate ori doreste el. Este un joc. Prinde-te in joc si nu-l certa. In felul acesta, copilul arata ca poate suporta cu bine despartirea temporara de mama lui.
8. Când intri în camera copilului, salută-l. La sfârşitul programului spune-i că vei pleca şi când vă veţi revedea. E frustrant pentru el să te caute cu privirea prin casă sau să încerce să-ţi perceapă vocea, atunci când nu mai eşti acolo.
9.Evită să-i spui copilului că este rău. El va ajunge, cu timpul, să creadă acest lucru şi să se comporte ca un „copil rău”.
Copilul trebuie laudat si incurajat topt timpul.

MARE ATENTIE !!!!! LA BONE !!!!!

:doctor: :doctor: :doctor:

:floare: :floare: :floare:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de mona_mami Lun Oct 05, 2009 1:33 pm

greu gasesti o bona buna!
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de muraru raluca Joi Ian 28, 2010 3:14 pm

Cum sa alegi bona pentru copilul tau


Ca parinti, probabil va simtiti foarte fericiti cand micutul vostru vine pe lume, dupa 9 luni de asteptare, planuri, vise si invataturi cu privire la cum trebuie sa va comportati ca parinti.



Totodata nasterea unui copil aduce cu sine si temerile privind noul stil de viata pe care va trebui sa il adoptati astfel incat sa ii oferiti copilului conditiile optime de crestere. Serviciul reprezinta prima problema cu care parintii se confrunta in primii ani de crestere ai copilului, cand acesta are nevoie de atentie si totodata de o persoana care sa il poata duce la gradinita si eventual care sa ii tina companie si sa aiba grija de el pana va intoarceti de la munca.



Astfel tot mai multi parinti apeleaza la bone sau baby-sitter. Diferenta intre o bona si baby-sitter este reprezentata de timpul pe care respectiva persoana il petrece alaturi de copil. Astfel bona petrece foarte mult timp cu copilul, il vede zilnic, uneori poate ramane in casa ca bona interna, poate dormi cu micutul si totodata ii poate oferi diverle lectii educative.



Sunt parinti care doresc bone care sa poata face exercitii fizice cu micutii, sa ii invete o limba straina, sa ii invete balet sau dans, cu alte cuvinte bonele respective trebuie sa aiba cel putin o pregatire profesionala. Evident, costurile cerute sunt pe masura.



Pentru copiii mai mari care au nevoie si de un ajutor la teme ati putea opta pentru un fost cadru didactic care detine deja tehnicile pedagogice si are multa rabdare. Daca insa copilul este mic, se recomanda o bona tanara, cu conditie fizica buna si atentie sporita, distributiva si multa energie.



Daca insa aveti nevoie ca cineva sa va supravegneze copii doar in week-end sau doar pentru a-i duce si a-i lua de la scoala/gradinita, atunci mai potrivit este baby-sitterul. Stabiliti un program clar cu asteptarile pe care le aveti si activitatile pe care le doriti de la baby-sitter, insa trebuie sa va asigurati ca in restul timpului cineva poate avea grija de copil.



In cazul in care doriti baby-sitter, este mai usor sa gasiti persoana potrivita decat daca ati dori o bona. Primul aspect care trebuie dobandit atunci cand doriti o bona este increderea, de aceea este idnicat sa colaborati cu o firma, astfel orice aveti de acuzat poate fi legalizat. Pe de alta parte, un aspect mai sensibil al increderii este acela sa va puteti lasa copilul in serviciile bonei fara a sta ulterior cu grija. Deasemenea fiindca micutii se pot accidenta chiar si sub supraveghere, este indicat sa lamuriti ce trebuie facut intr-o astfel de situatie, poate aveti o clinica preferata sau la care sunteti asigurati si deasemenea bona ar trebui sa cunoasca cateva masuri de prim ajutor.
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de ari05 Joi Ian 28, 2010 3:32 pm

eu sa nu aud de bona !!! Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 9955 nu am incredere in nici una ! Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 9955
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de sandy Vin Mar 12, 2010 3:23 pm

vin eu ,,,l-ai lasa pe mana mea?? Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 377534
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de popescumelinda Lun Mar 29, 2010 9:08 pm

nici eu.
popescumelinda
popescumelinda
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 47

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de sandy Lun Mar 29, 2010 9:28 pm

popescumelinda a scris:nici eu.

nici tu nu l-ai lasa pe mana mea meli??
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de panky(Laura) Sam Apr 17, 2010 4:04 pm

nici eu nu sunt de acord cu bona..............mai bine il duc la gradinita
panky(Laura)
panky(Laura)
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de paul_A Dum Apr 18, 2010 1:44 am

sau la cresa ...mult mai bine decat cu bona
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de adriana Dum Apr 18, 2010 2:58 pm

eu am preferat sa il duc la cresa ,sa il trezesc dimineata la 6.30 sa il duc cu autobuzul pe ger, viscol, calduri toride.....decat sa il las cu bona
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de sandy Dum Apr 18, 2010 3:39 pm

nu mai popti acea incredere in nimeni...
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de STEF30IASI Lun Apr 19, 2010 4:27 am

cu bonele , in ziua de azi e tare greu si de cele mai multe ori periculos ....
depinde , daca gasiti o femeie care sa fie ok ...e foarte bine ...dar sunt putine .....care sa se poarte cum trebuie cu copilasul .....din pacate ....
Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 937148 Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 937148 Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 937148 Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 937148 Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 937148
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de sandy Lun Apr 19, 2010 3:58 pm

asa este de multe ori...nu le pasa,decat sa si primeasca salariul si asta fara a pune suflet,si constientizand,ca de felul cum se poarta cu acel copil...devine foarte important in viitor ptr copil
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de adriana Joi Mar 03, 2011 2:51 pm

este clar ca nu poti avea incredere in nimeni, in nici o bona oricat de recomandata ar fi ea .... cel putin cand copii sunt atat de micuti ,,,, trebuie multa rabdare, intelegere , practic atunci formezi copilul pentru viata !
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de cecilia_7625 Joi Mar 03, 2011 3:18 pm

fetelor eu iubesc enorm copii,cu toate k am doar o fetita cum bine stiti-nu pt k-s egoista si pt k nu sunt vremuri k sa oferi copiluli un trai bun cu tot ce-si doreste-in primul rand nu mai suntem siguri de serviciu;asa k in urma cu 4 ani am devenit as mat la indemnul unei cunostinte vechi de-a mamei.Mie una mi-a prins foarte bine acest servici k am putut sa stau cu Lari ac si castigam si bani.Acum Lari are mereu un partener de joaca si nu mai e asa de egoista.Poate stiti k acesti copii din centre sunt ,,copii statului,, ,avem contract de munk,iar cand depunem actele pt atestare sunt in comisie 12 persoane-psiholog,sef politiei,directorul si adjunctul centrului de copii,un avocat,un rep de la primarie,un medic si altiiii,deci suntem monitorizati de toata lumea care are da-a face cu copii statului.Suntem vizitati lunar si ne fac rapoarte de vizita-cum e casa,dak copilul e speriat,sau multe alte chestii,asa k noi as mat nu ne permitem sa nu avem grija de copii k o patim rau
cecilia_7625
cecilia_7625
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47
Joburi/Distractii : plimarile prin parc cu familia

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de Raluca30 Joi Mar 03, 2011 3:24 pm

da Ceci Tu esti asa ,dar nu cred ca toate asistentele maternale sunt ca tine.Cate cazuri nu au fost in care bateau copii si alte nenoraciri?Cel mai bine este ca copilul sa stea cu mama Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an 869129
Raluca30
Raluca30
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 39
Joburi/Distractii : ador plimbarile

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de cecilia_7625 Joi Mar 03, 2011 3:54 pm

eu aici decand lucrez in sistem am auzit o singura data k o as mat la batut pt copil si as sociala la dus la med legist pt a vedea daca ,,dungile,, de pe picioarele copiluli era de la loviturile date de as mat k ea zicea k sa invinetit de la leagan.iau luat copilul ,ia facut referat si a ramas si fara servici
cecilia_7625
cecilia_7625
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47
Joburi/Distractii : plimarile prin parc cu familia

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de adriana Dum Mar 13, 2011 10:01 pm

cecilia , la tine acesta este un servici cu acte in regula .....asta este practic meseria ta acum .... cum ai zis si tu va audiaza si va testeaza 10 persoane abilitate .....eu vorbeam de bonele ajgajate asa din auzite, recomandate de x....y ....eu in acele persoane nu am incredere
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Important Re: Ce trebuie sa stie o bona despre un copil intre 0-1 an

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum