Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze 2466r05Ady.Biju

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze 2quni4z hmshop.wordpress.com



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Wkpzltartizele.blogspot.com



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Kaqpztbratari magice



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze 69m8w9 Shop/candles



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze 2moa4jsbiosens.ro



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze 2ef53k2reginamaria.ro



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

+52
raruta
Raluca30
crina_oc
mofturaki
scumpetea
radumihaela36
tit.ioana
emidiaconu
flori
Crina
roxana ,mamica finuta
micka27
bebelusha18
brigitta
anka9mai
mary24
madalina
blondyna
Rody
sandy
panky(Laura)
florares
marccora
muraru raluca
flo09
adriana
ari05
macoveianca
amalia-carmen
barizoana
alinapopa1969
anays
paula_mami
mona_mami
nestian
dani23ela
Liliana
elena
Maria
popescumelinda
alidascalu
roxanik
buburuza
pupkiss
deriana
narcy
paul_A
STEF30IASI
celina74
teodoraion
geodeny
GABITA
56 participanți

Pagina 1 din 42 1, 2, 3 ... 21 ... 42  Urmatorul

In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de GABITA Dum Iul 05, 2009 8:52 pm

Tort de mere

Ingrediente:

1 kg de mere
350 g zahar
50 gr unt
6 oua
200 gr faina
6 linguri apa clocotita
150 ml compot de caise sau de ananas
400 g frisca
Mod de preparare:

Se curata merele de coaja, se taie in jumatate si se scot samburii. Intr-o tava se presara 150 gr zahar, se aseaza merele si se pun peste ele cubulete mici de unt. Se coace la cuptor 40 de minute. Blatul se prepara astfel: se bat galbenusurile cu 200 gr zahar, se adauga pe rand 6 linguri cu apa clocotita, se incorporeaza albusurile batute spuma si la sfarsit de pune faina.

Dupa ce se scot merele din cuptor se pune peste ele aluatul si se da iarasi la cuptor pentru 45 de minute. Dupa ce se coace, se rastoarna tortul pe un platou ( blatul sa fie pe platou si merele deasupra) si se da la rece. Dupa ce se raceste se adauga compotul peste mere (astfel incat sa ajunga compotul la blat) si se orneaza cu frisca.
GABITA
GABITA
Administrator
Administrator

Varsta : 45

https://mamicicochete.forumgratuit.ro

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de geodeny Lun Iul 06, 2009 5:50 pm

PRAJITURA CU FRUCTE

Aluatul: smantana 200g,zahar 200g,2 oua, 400g faina,1/2 plic praf de copt , 1lingurita coaja rasa de lamaie, vanilie 2 plic.
Garnitura:fructe de sezon (cirese,visine,caise,piersici,prune)


Se freaca smantana cu zaharul si cele doua oua, incorporate treptat.Se stinge praful de copt si se adauga in compozitie impreuna cu aromele.La urma se adauga faina . Aluatul obtinut se toarna in tava unsa si tapetata. Deasupra se pun fructele curatate si taiate in bucatele mici.
Se coace la foc potrivit .
Se serveste pudrata cu zahar vanilat.
Sa aveti pofta!!!!!!!
geodeny
geodeny
Mamica incepator
Mamica incepator

Varsta : 51
Joburi/Distractii : printesa mea

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de Vizitato Lun Iul 06, 2009 7:52 pm

Biscuiţi cu cacao

Ingrediente: 100 g unt, 80 g zahăr, un ou, 180 g făină, două linguri de cacao, coaja rasă de la o lămâie.

Preparare: Se freacă spumă untul cu zahărul, se adaugă oul bătut bine, făina, cacaua şi coaja de la lămâie. Se frământă bine, se întinde o foaie subţire şi se taie diverse forme. Se coc în tavă neunsă, la foc iute. Se pot pudra cu zahăr.
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de teodoraion Lun Iul 13, 2009 8:10 pm

am luat de la dr oetker o chestiune :PROFITEROL..am facut ..si am si poze iese delicios..ca eclerul..o sa descarc pozele sa va arat
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de celina74 Lun Iul 13, 2009 8:23 pm

interesante retetele voastre...poate le incerc si eu
celina74
celina74
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 49

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de STEF30IASI Mar Iul 14, 2009 7:16 pm

TORT CU MERE

INGRADIENTE :
1 kg mere, lapte (2 cani), oua (8), zahar, faina (4 linguri, unt, frisca
MOD DE PREPARARE :
Se dau razatoarea mare merele. O tava de yena (sau o cratita de 4 kg) se tapeteaza cu zahar ars, se adauga merele, se presara zahar tos, iar deasupra citeva bucatele de unt. Se lasa la cuptor pina cind merele devin maronii. Intre timp se face crema de zahar ars ( 4 oua, 2 cani cu lapte si 4 linguri de zahar tos) care se toarna peste merele de la cuptor. Se omogenizeaza putin si se introduce tava la cuptor pina se incheaga crema. Intre timp se face pandispanul din 4 oua, 4 linguri zahar si 4 linguri faina, care se toarna peste crema de zahar ars si se da iar la cuptor.
Dupa ce s-a copt pandispanul, se scoate de la cuptor si se rastoarna pe un platou cind este rece.
Se poate servi ca atare sau cu frisca deasupra.

POFTA MARE SI BUNA !!!!!! STEFANIA.
:flori: :flori: :flori:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de teodoraion Mier Iul 15, 2009 12:03 am

fetele sa va innebunesc cu niste poze..v-am zis de profiterolul de la dr.oetker..iei cutia care costa vreo 8 lei si mai adaugi 1 pachet unt 1 ou si 1l de lapte parca....acum priviti ce iese:
aici sunt gogoselele gata de pus la cuptor

Photobucket

aici se copsesera
Photobucket

aici deja le umplusem cu crema si le pusesem sosul de ciocolata pe deasupra
Photobucket

Photobucket

se pot manca cu frisca cu inghetata dar sunt super si goale..e un deliciu
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de teodoraion Joi Iul 16, 2009 12:52 am

chiar nu va place ce va arat aici de nu ati scris nimic?? Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze 16974
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de paul_A Joi Iul 16, 2009 6:11 pm

sunt super Teo, bravo, cred ca la cat de bine arata ata sunt si de gustoase
ufff merg la bucatarie ca imi ploua in gura rau de tot :ochi:
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de narcy Joi Iul 16, 2009 11:52 pm

O sa fac si eu, imi place cum arata teo!yam,yam :ochi:
narcy
narcy
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : INGINER

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de teodoraion Vin Iul 17, 2009 12:46 am

da fetele e delicioasa..eu am ramas uimita cat de buna poate fi !!! :yes!!:
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de deriana Vin Iul 17, 2009 12:58 am

Teo , imi lasa gura apa, arata taaaaare bine.
Eu am vrut sa i-au de la dr oetker tiramisu, dar m-am razgandit, cred ca o sa incerc si eu asta.
avatar
deriana
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 45

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de teodoraion Vin Iul 17, 2009 1:02 am

voi fetele ce a ti facut dulce?
sa faceti poze de acum savedem si noi :zambet larg: :tort: :papa:
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de pupkiss Mar Iul 21, 2009 8:03 pm

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Sdc10969
pupkiss
pupkiss
Mamica rafinata
Mamica rafinata

Varsta : 33

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de teodoraion Mar Iul 21, 2009 8:29 pm

wow ce bine arata!!!

da-ne si reteta :yes!!:
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de pupkiss Sam Iul 25, 2009 5:12 pm

reteta mea o vreti ?? pt chec??
am sa o scriu.. :inimioare:
pupkiss
pupkiss
Mamica rafinata
Mamica rafinata

Varsta : 33

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de STEF30IASI Mar Iul 28, 2009 11:22 pm

Banane cu nuca de cocos si sos caramel

Ingrediente:
4 banane ferme, de dimensiune medie (circa 800 g in total), decojite si taiate in jumatate, pe lungime
faina
2 oua, batute
1 cana miez de nuca de cocos
2 linguri pesmet
ulei, pentru prajit
100 g zahar brun
110 g zahar alb tos
125 ml apa
340 g lapte de cocos, din cutie
1 lingura amidon
1 lingurita de coaja rasa de limeta
1 lingura apa
20 g unt
Mod de preparare :
Se amesteca intr-un castron mare pesmetul si miezul de nuca de cocos.
Se tavalesc jumatatile de banane prin faina, se scutura de exces, se inmoaie in ouale batute, apoi se tavalesc prin mixtura de pesmet si miez de nuca de cocos.
Se combina, intr-o craticioara, zaharul brun si cel alb cu 125 ml apa, pe flacara medie. Se amesteca, fara a da mixtura in clocot, pana ce se dizolva zaharul. Se da apoi in clocot si se fierbe amestecul 8 minute, sau pana cand capata o culoare bruna.
Intre timp, se adauga uleiul intr-o tigaie mare, astfel ca sa formeze un start inalt de 5 cm. Se lasa sa se incinga bine, apoi se adauga jumatatile de banana si se prajesc pana ce se rumenesc usor. Se scot cu o spumiera si se scurg pe prosoape de hartie.
Se combina amidonul cu 1 lingura de apa. Se adauga in craticioara cu sos caramel laptele de cocos si mixtura de amidon. Se amesteca pana ce sosul se ingroasa, se ia de pe foc, se adauga untul si se amesteca bine, pana ce s-a topit.

Se servesc bananele fierbinti, stropite cu sos.

POFTA MARE SI BUNA !!!!!!!!

:inimioare: :inimioare: :inimioare:


:floare: :floare: :floare:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de STEF30IASI Mar Iul 28, 2009 11:25 pm

CHEC CA LA MAMA ACASA

Ingrediente:
6 oua
1 cana zahar
1 cana si jumatate faina
jumatate pahar ulei
arome, cacao
un plic zahar vanilat
un plic praf de copt
putina zeama de lamaie sau otet de mere amesteca usor
unt pt uns tavile

Mod de preparare:
Se separa albusurile de galbenusuri. Galbenusurile se bat cu zaharul si cu putina sare. Se adauga uleiul si apa minerala, zaharul vanilat. Albusurile se bat separat pana se obtine o bezea.
La urma se adauga bezeaua peste crema de galbenusuri, faina si praful de copt stins in prealabil in putina zeama de lamaie sau otet de mere.
Se amesteca usor si se ia putina compozitie care se va amesteca cu putina cacao. Dupa ce se toarna o parte din compozitie in tavi, se toarna si putina compozitie cu cacao si se amesteca putin cu o furculita, dupa care se adauga compozitia alba si se adauga la cuptor. Cuptorul trebuie sa fie preincalzit aprox 15 min. Se lasa la cuptor potrivit si se intorc la 15 min. Se incearca cu o scobitoare: cand sunt gata nu se mai ia nimic pe scobitoare.

Din aceasta compozitie vor iesi un chec mare sau doua checuri mai mici deosebit de aratoase si de delicioase.

POFTA MARE SI BUNA !!!!!!


:floare: :floare: :floare:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de STEF30IASI Mar Iul 28, 2009 11:28 pm

Inghetata cu scortisoara

Ingrediente:
Cantitate : 4 portii
Ingrediente
• 225 ml lapte
• 1 bat de scortisoara
• 3 galbenusuri
• 100 gr zahar
• 1 lingurita scortisoara macinata
• 450 ml frisca lichida

Mod de preparare:
1. Pune laptele la fiert impreuna cu batul de scortisoara.Intr-un bol, amesteca galbenusrile, zaharul si scortisoara macinata.Scoate batul de scortisoara din lapte, apoi toarna incet laptele peste galbenusuri, amestecand continuu.
2. Toarna compozitia obtinuta inapoi in cratita si gateste pe foc mic, aprox. 8-10 minute, amestecand continuu, pana ce aceasta se va ingrosa.Adauga frisca la compozitie si amesteca.Pune crema obtinuta intr-un vas de plastic, las-o sa se raceasca, apoi pune-o la congelator.Dupa aprox. 1h 30 minute scoate inghetata si amesteca in ea apoi pune-o din nou in congelator.Repeta aceasta operatiune de inca 2 ori .
POFTA MARE SI BUNA !!!!
:floare: :floare: :floare:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de STEF30IASI Mar Iul 28, 2009 11:30 pm

BUDINCA DE COZONAC

Ingrediente:
3 felii de cozonac intarit
300 ml lapte
5 oua
3 linguri de zahar
esenta de rom/ vanilie
cateva stafide

Mod de preparare:
Taiem feliile de cozonac cubulete. Batem ouale cu zaharul, esentele, apoi adaugam laptele si un praf de sare. Imbibam bine bucatelele de cozonac si le punem in forme unse cu unt sau ulei. Presaram cateva stafide si apoi lasam cozonacul sa se inmoaie bine. Turnam si restul de lapte cu ou in forme. Daca mai e nevoie mai batem un ou cu cateva linguri de lapte.
Dam la cuptor pentru vreo 25-30 de minute.

POFTA MARE SI BUNA !!!!!
:floare: :floare: :floare:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de STEF30IASI Mar Iul 28, 2009 11:32 pm

Tort de inghetata Tiramisu

Ingrediente:
• 500 gr Mascarpone
• 115 gr zahar pudra
• 6 linguri vin rosu
• 50 gr ciocolata amaruie, maruntita
• 140 ml frisca lichida, usor batuta
• 5 linguri cafea proaspat macinata
• 85 gr zahar pudra
• 5 linguri coniac
• 200 gr piscoturi
Pentru servire
• cacao, pentru pudrare
• 140 ml frisca lichida, batuta
• ciocolata rasa

Mod de preparare:
1. Aseaza folie de plastic intr-o tava de paine/cozonac cu capacitatea de 1 kg.Bate branza mascarpone cu zahar si vinul rosu, apoi inglobeaza ciocolata si frisca usor batuta.
2. Prepara cafeaua cu 600 ml apa fiarta, las-o sa stea 5 minute, apoi strecoar-o intr-un bol, adauga zaharul si coniacul si amesteca.
3. Pastreaza 2 piscoturi, apoi inmoaie repede celelalte piscoturi in amestecul cu cafea si aseaza o parte din ele pe fundul si pe marginile tavii pregatite.
4. Pune jumatate din amestecul cu mascarpone peste piscoturi.Inmoaie cele 2 piscoturi pastrate in cafea si aseaza-le in mijloc, de-a lungul tavii.Pune restul de amestec cu mascarpone deasupra si aseaza piscoturile ramase deasupra, cufundandu-le usor in crema.Acopera tortul cu folie si pune-l la congelator pana ce se va intari.Pentru servire, rastoarna tortul pe o farfurie, inlatura folia de plastic si pudreaza-l cu multa cacao.Decoreaza-l cu frisca batuta si ciocolata rasa.

POFTA MARE SI BUNA !!!!!!

:floare: :floare: :floare:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de pupkiss Mier Iul 29, 2009 3:14 am

ce delicatese , avem de unde ne inspira ..multumim
pupkiss
pupkiss
Mamica rafinata
Mamica rafinata

Varsta : 33

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de STEF30IASI Mier Aug 05, 2009 8:23 pm

eu in general , pun retete care le-am incercat si care stiu cum trebuie sa iasa ....asa ca 100% sunt super gustoase .......
:floare: :floare: :floare:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de buburuza Vin Aug 07, 2009 12:41 pm

fetelor de ce nu puneti si poze?stiti voi ca arata maia apetisant cand vezi cum arata.

alba ca zapada(o prajitura ietfina si gustoasa)

aluat:
10 lg de lapte
10 lg de zahar
10 lg de ulei
2 oua
sare
arome
praf de cpot
faina cat cuprinde

se face un aluat care se imparte in 3 sau 4 foi care se coc pe fundul tavii unse cu ulei si tapetata cu faina

crema:
1litru de lapte
8 lg faina
8lg zahar
zeama de la o lamaie +coaja
un pachet unt

faina se amesteca cu cateva lg de lapte iar restul laptelui cu coaja de lamaie si zaharul se pune la fiert.cand este aproape de fierbere se adauga faina inmuiata se mai dau cateva clocote. pana se ingroasa compozitia.se racoreste putin dupa care se adauga untul si zeama de lamaie.


pofta buna!!!!

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze DSCN0042
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze DSCN0044
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze DSCN0049
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze DSCN0056
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze DSCN0063
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze DSCN0065-1
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze DSCN0072
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze DSCF5337
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze DSCF5341
buburuza
buburuza
Mamica rafinata
Mamica rafinata

Varsta : 43

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de STEF30IASI Vin Aug 07, 2009 9:19 pm

super reteta , buburuza !!!!
si mai ales , poza cu bebita ta si prajitura !!!!! :pupicei: :pupicei: :pupicei:



:floare: :floare: :floare:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 42 1, 2, 3 ... 21 ... 42  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum