Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Gelozia la copii mici EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Gelozia la copii mici EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Gelozia la copii mici EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Gelozia la copii mici EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Gelozia la copii mici EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Gelozia la copii mici EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Gelozia la copii mici EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Gelozia la copii mici EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Gelozia la copii mici EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 4 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 4 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Gelozia la copii mici 2466r05Ady.Biju

Gelozia la copii mici 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Gelozia la copii mici 2quni4z hmshop.wordpress.com



Gelozia la copii mici Wkpzltartizele.blogspot.com



Gelozia la copii mici Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Gelozia la copii mici Kaqpztbratari magice



Gelozia la copii mici 69m8w9 Shop/candles



Gelozia la copii mici 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Gelozia la copii mici 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Gelozia la copii mici Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Gelozia la copii mici 2moa4jsbiosens.ro



Gelozia la copii mici W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Gelozia la copii mici 2ef53k2reginamaria.ro



Gelozia la copii mici 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Gelozia la copii mici 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Gelozia la copii mici

+6
adriana
flo09
teodoraion
narcy
mona_mami
STEF30IASI
10 participanți

In jos

Important Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de STEF30IASI Joi Aug 27, 2009 6:06 am

In situatia aparitiei unui bebelus in familie, gelozia manifestata de copilul mai mare poate fi privita ca un fenomen normal.

Gelozia copiilor mai mari se poate face simtita prin faptul ca devin insuportabili, turbulenti, inventeaza fara incetare tot felul de prostioare, fac astfel incat sa fie mereu remarcati, sunt uneori agresivi si spun lucruri groaznice despre bebelus.

De asemenea poate aparea regresia in comportamentul lor: sa vorbeasca precum bebelusul, sa bea din biberon, sa se trezeasca noaptea si sa-si cheme mama, pentru a o acapara.

Sosirea unui alt copil trebuie pregatita si parintii trebuie sa explice copiilor mai mari ca va sosi un bebelus. Trebuie mobilizati sa participe la primirea bebelusului, vorbindu-li-se despre acesta pe toata perioada sarcinii si nu doar in ziua in care mama pleaca la spital.

In timpul perioadei in care mama sta in maternitate, este de dorit sa ramana intr-un mediu afectuos si sa se mentina contactul cu ei, fie prin intermediul telefonului, fie prin vizite la spital.

Este recomandabil ca ceilalti copii sa primeasca, la intoarcerea de la clinica, un cadou ,,din partea bebelusului" si sa fie linistiti si asigurati, repetandu-li-se ca sunt iubiti la fel de mult ca inainte. Este preferabil sa evitati sa profitati de aceasta perioada pentru a-i inscrie pe copiii mai mari la gradinita sau la scoala. Nou-nascutul nu trebuie sa fie centrul atentiei. Copiilor mai mari trebuie sa li se acorde tot atata importanta si nu trebuie sa li se ceara sa se , extazieze fara incetare in fata celui mic.

Ceilalti copii pot participa la ingrijirea bebelusului, dar sub stricta supraveghere, deoarece, fara sa vrea, pot avea gesturi neindemanatice si periculoase, pot scapa bebelusul, sau sa-i faca vreun rau.
Se va evita lasarea bebelusului in paza si grija copilului mai mare, in varsta de 10 ani, dar, in schimb, i se poate cumpara o papusa ca sa se antreneze sa faca ,,precum mama"...

Trebuie neaparat gasit timp liber pentru a fi consacrat exclusiv copiilor mai mari, pentru activitati ca mersul pe bicicleta sau vizionarea unui film la cinema. Numai in cazul unui sentiment persistent de gelozie se recomanda psihoterapia.


In prima copilarie, repertoriul emotional al copilului se imbogateste si se nuanteaza. Dupa 2 ani, copilul devine instabil afectiv.
Gelozia este o traire emotionala normala si apare intre 1 an si 6 luni si 4 ani (spre 4 ani, apare gelozia latenta din cadrul complexului Oedip). Pentru copil este absolut necesar sa simta si sa manifeste gelozie.
La 1 an si 6 luni copilul isi acapareaza total mama,se dezvolta atasamentul fata de ea.

Apare astfel gelozia fata de o a treia persoana-intrus ce intervine in relatia de afectiune mama-copil. Gelozia se manifesta in conditiile in care mama acorda atentie altui copil sau daca lui nu-i acorda suficienta atentie.
E firesc ca micutul sa aiba reactii de gelozie cand urmeaza sa vina pe lume un fratior. Copilul vede ca in centrul atentiei paintilor este un alt copil si deseori exprima aceasta suferinta intr-un mod inadecvat si enervant pentru adult : vrea tot timpul in brate, arunca si loveste lucrurile celui mic, tipa si plange din orice, musca, nu vrea sa manance decat lactate, incepe sa faca din nou pipi in pat.
Copilul se simte neglijat. Incearca astfel sa atraga atentia parintilor asupra lui, imitandu-l pe cel mic (bebelusul) si regresand in dezvoltarea sa personala, pentru a nu pierde atentia parintilor. Prin aceste comportamente, copilul arata ca sufera si daca nu reuseste sa se faca inteles, urla, tipa, protesteaza, devine anxios (pentru ca se teme, imaginar, ca pierde dragostea parintilor). De multe ori parintii raspund asemenea, lasandu-se prinsi in acest cerc vicios. Copilul se simte lipsit de valoare si nedreptatit, din moment ce parintii admira acum pe altcineva si acest sentiment al lipsei de valoare, nejustificat de altfel de realitate, ii starneste gelozia.
Parintii pot eticheta gresit aceste reactii, aparent de neinteles, ca "rasfat", dar cheia iesirii din aceste situatii este intelegerea a ceea ce se intampla. Situatia se poate agrava, daca parintii nu intuiesc si nu reflecteaza asupra cauzei acestor reactii inadecvate si mai ales daca nu discuta cu copilul aceste probleme.

Spre 4 ani, incepe perioada oedipiana, ce implica gelozia latenta
fata de mama (la fetita) si fata de tata (la baieti).
Complexul Oedip este un fenomen inconstient. Copilul manifesta iubire exclusiva si posesiva fata de parintele de sex opus si vede in parintele de acelasi sex un rival pe care doreste sa-l inlature, nutrind fata de el gelozia.
De exemplu, fetita intra intr-o lupta emotionala cu mama, manifestand o gelozie latenta si atitudini aparent de neinteles. Incearca sa acapareze toata dragostea si atentia tatalui, se comporta fata de tatal ei ca o indragostita tandra, cocheta, seducatoare.
Baiatul isi iubeste posesiv mama si rivalizeaza cu tatal. Cunoasteti desigur situatii in care o fetita (sau un baiat) va spune ca se va casatori cu tatal (mama) cand va creste mare. Normalitatea dezvoltarii afective implica rezolvarea complexului Oedip pana la 7-8-9 ani : copilul se va identifica cu parintele (rival initial) si accepta apartenenta de sex, insusindu-si comportamentele si atitudinile adecvate (fetita se identifica cu mama, iar baiatul cu tatal) si isi pastreaza dragostea fata de parintele de sex opus.

:doctor: :doctor: :doctor:

:floare: :floare: :floare:


Ultima editare efectuata de catre STEF30IASI in Dum Oct 18, 2009 10:06 pm, editata de 1 ori
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de mona_mami Lun Sept 14, 2009 7:26 am

cu gelozia ne confruntam si noi, cu cele doua fete. mai bine zis cu Adela. dar incet-incet perseveram. nu fortam nimic, doar treptat fiecare etapa.
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de narcy Mar Sept 15, 2009 12:06 am

la noi e geloasa pe tati.... :alinta bebe:
narcy
narcy
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : INGINER

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de teodoraion Mar Sept 15, 2009 2:24 am

la mine bia nu e geloasa..cel putin nu evident
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de mona_mami Mier Sept 16, 2009 7:27 pm

vai, fetelor, daca ati stii cate rochite, cozi de sirene si sutiene am cusut pentru papusi ca sa fie bine si sa simta ca incamai e in centrul atentiei. de foiecare data cand venea de la gradinita eu trebuia sa-mi termin treaba si sa o astept cu una din acestge surprize. si incet, incet Adela a inteles acest lucru. mai avem cateva mici scapari, dar sunt multumita de rezultate. :pupicei:
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de STEF30IASI Dum Sept 27, 2009 10:28 pm

intre timp , adela mai creste si te intelegi altfel cu ea si va fi mai usor .....
desi la orice varsta o sa fie gelozie , i intre fete .......mai mult sau mai putin vizibil .....
:doctor: :doctor: :doctor:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de mona_mami Lun Oct 05, 2009 4:34 pm

dar taticii ce gelosi sunt, si nu vor sa recunoasca!!! Gelozia la copii mici 377534
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de flo09 Lun Ian 04, 2010 3:53 am

cea mica este geloasa de acum mai ales cand ma vede langa taicasau
flo09
flo09
Mamica rafinata
Mamica rafinata


Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de adriana Sam Ian 30, 2010 10:46 am

gabita al meu este gelos....nu pe taicasu neaparat...pe alti copii daca vreau sa ii pup sau ii iau in brate, vrea sa il tin pe el....vrea sa il pup , sa il iubesc , sa ii spun frumosu meu, iubitu meu, alntatuil meu, copilul meu bun, destept....... si daca uit vreuna din alintarile astea imi aduce el aminte....iar asa trebuie sane iubim zilnic
Nu vrea o surioara sau un fratior, il intreb mereu....dar nu vrea mereu imi spune ca el este copilul meu si atat!
Acum o saptamana i-am cumparat un urs de 1 metru si ceva...pe care il iubeste foarte mult...iar intr-o seara iam luat ursu si am inceput sal tin in brate sa ma prefac ca il iubesc ....fetelorsa puspe un plans de nu va imaginati...cum ca nu ursu este copilul meu...ca este de plus , este o jucarie si sa nu-l mai iubesc....asa ca va imaginati cat este de gelos!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de sandy Mar Mar 02, 2010 6:57 pm

si cris e gelos,atat pe tati cat si pe alti copii,...psihologic vb e una din caracteristica varstei

"analiza sentimentelor este si un indicator al dezvoltarii constiintei.
Curiozitatea manifestata din plin in perioada prescolaritatii mijlocii faciliteaza,de asemenea dezvoltarea unor sentimente intelectuale reflectate in placerea de a descoperi sau a cauta
ptr aceasta perioada(3-6 ani) copilul trece de la stadiul anal la stadiul falic...predominant in jurul varstei de 3ani si se poate intinde pana la 5 si chiar 6ani
Acest stadiu aduce dupa sine problematica complexului oedipian,si teama de castrare.
Sunt foarte atentii la propria sexualitate dar si la ceea ce se intampla in jurul lor.
ca o concluzie, putem spune ca dezvoltarea afectiva a copilului este dependenta de calitatea relatiilor pe care copilul le stabileste cu adultii din mediul sau,aceasta fiind o perioada de maxima receptivitate emotionala.

asta am invatat la psihologia varstelor,,,e foarte interesant,sa descoperi ce se ascunde,in capsorul lor Gelozia la copii mici 693395
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de elena Lun Apr 12, 2010 3:01 am

Maria este foarte geloasa pe Teodor, ii explic mereu de ce el este mai protejat, pe moment spune ca intelege, dar mai bombane cateodata cum ca pe el il iubesc mai mult...Cred ca asa se intampla in general... atunci cand apare un nou membru in familie, li se pare un intrus...
Si Teodor este gelos daca alint un alt copil(exceptie Maria, pe ea nu este gelos), sau atunci cand nu mai este el in centrul atentiei si port o conversatie cu altcineva..dar cred ca este firesc...asa fac toti copiii..
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de sandy Lun Apr 12, 2010 3:15 am

da,asa este..e mik si Maria,e firesc sa fie geloasa,sa vrea ea toata atentia..
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de teodoraion Lun Apr 12, 2010 3:35 am

eu si acum mare sunt geloasa Gelozia la copii mici 369508
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de elena Lun Apr 12, 2010 3:37 am

pe cine esti geloasa Teo?
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de teodoraion Lun Apr 12, 2010 3:40 am

pe fratii mei..intreaba-i...Gelozia la copii mici 611610
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de elena Lun Apr 12, 2010 3:44 am

am inteles..bine ca nu esti geloasa pe surori Gelozia la copii mici 377534 . Si eu eram geloasa pe sora mea cand eram toti acasa...
si cum te manifesti??
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de teodoraion Lun Apr 12, 2010 3:57 am

pai sunt pe toti...cand spun frati ma refer la toti cei 4 intrusi Gelozia la copii mici 611610

o sun pe mama si ii spun....ca la mine nu vine...si blabla....acum mi-a mai trecut dar sunt geloasa rau de fel si pe copii...sa nu cumva sa iubeasca pe altcineva mai mult...
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de panky(Laura) Lun Apr 12, 2010 4:22 am

eu nu sunt deloc geloasa pe fratele meu........in schimb fetita mea este foarte geloasa pe fratiorul ei......... Gelozia la copii mici 693395
panky(Laura)
panky(Laura)
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de sandy Lun Apr 12, 2010 3:33 pm

teodoraion a scris:eu si acum mare sunt geloasa Gelozia la copii mici 369508

sormi a ramas copil Gelozia la copii mici 693395
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de teodoraion Mar Oct 19, 2010 4:09 pm

pai e bine sa fi copil toata viata
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de adriana Mier Ian 26, 2011 12:43 am

gabi este in continuare gelos , sa nu vada ca iau un brate alt copil sau vreun ursulet de-al lui ca i-a foc , il ia si il arunca , imi zice mereu ca el este iubitul meu! Gelozia la copii mici 199844
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de cecilia_7625 Mier Ian 26, 2011 1:06 am

Larisa nu prea e geloasa,mai ales k noi acasa avem tot timpul un copil in plasament.la inceput acum 3 ani cand a venit prima fetita la noi a ripostat;ba k e camera ei,ba ca-s hainele ei-si o lasam sa probeze hainele sa vada ca-i sunt mici,si ma ajuta acum cand avem baietelul acesta care are handicap grav si necesita atentie permanenta-ma ajuta la baita baiatului ii da biberonul seara la culcare ,imi aduce pampers sa-l schimb
in schimb e geloasa k la gradi mie imi plac fetitele de la ea din clasa si ele ma plac pe mine -dim le zic ,,ce faceti printeselor,,-si Larisa imi zice sa nu mai vorbesc cu ele-doar cu una k nu eprietena ei k e paracioasa
cecilia_7625
cecilia_7625
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47
Joburi/Distractii : plimarile prin parc cu familia

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de narcy Joi Mar 03, 2011 8:51 pm

andreea e geloasa pe verisoara ei de 9 luni. cand o iau in brate pe cea mica vina sa o iau si pe ea...sa le tin pe amandoua....
narcy
narcy
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : INGINER

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de adriana Vin Mar 04, 2011 12:27 am

si eu la fel patesc cu gabi narcy , daca o iau in brate pe nepotica mea vine si el ....trebuie sa ii tin pe amandoi , sa ma joc cu amndoi
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de cecilia_7625 Vin Mar 04, 2011 1:27 am

fetelor e ,,normal ,,sa fie gelosi pt k alcineva pune ,,mana,, pe proprietatea lui
cecilia_7625
cecilia_7625
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47
Joburi/Distractii : plimarile prin parc cu familia

Sus In jos

Important Re: Gelozia la copii mici

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum