Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 15 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 15 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 2466r05Ady.Biju

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 2quni4z hmshop.wordpress.com



Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Wkpzltartizele.blogspot.com



Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Kaqpztbratari magice



Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 69m8w9 Shop/candles



Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 2moa4jsbiosens.ro



Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 2ef53k2reginamaria.ro



Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

+9
muraru raluca
ari05
adriana
mona_mami
paul_A
celina74
elena
STEF30IASI
teodoraion
13 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de ari05 Joi Ian 28, 2010 3:50 pm

ce scump e Andrei Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 693395

felicitari fetelor care puneti muraturi .. .si de toate in general Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 210919 eu nu pun nimic Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 611610 sa-mi fie rusine... Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 407405 prefer sa cumpar ... imi plac mai mult Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 377534
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 42

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de STEF30IASI Vin Ian 29, 2010 12:31 am

multumesc ari !!!!!!!!

multumesc adriana !!
Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 693395 Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 693395 Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 693395


Ultima editare efectuata de catre STEF30IASI in Mar Feb 09, 2010 11:44 pm, editata de 1 ori
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de muraru raluca Lun Feb 08, 2010 2:05 pm

---------Gutui, struguri si prune murate

ingrediente:

doua gutui mari, doi – trei ciorchini mari si sanatosi de struguri negri, 1 kg prune brumarii, jumatate de litru de apa si jumatate de litru de otet de vin alb, 500 grame zahar, 200 grame miere de albine, un varf de lingurita de sare, cuisoare.

Preparare:

Spala fructele si pune-le intregi in borcan. Strugurii lasa-i pe ciorchine, de pe care dai la o parte toate boabele rele sau patate. Daca borcanul este mare, pune mai multe fructe. Siropul este suficient pentru un borcan de sapte litri, plin cu fructe. Siropul poate fi diluat cu inca un sfert de litru de apa.
Pune toate ingredientele pentru sirop la fiert. Adauga cuisoare si, cand clocoteste, toarna-l incep peste fructele din borcan. Sigilieaza borcanul cu capac sau cu celofan. Sunt gata in circa patru saptamani si pot fi pastrate pana la cinci luni. Daca deschizi borcanul, trebuie sa patrezi fructele murate la rece.
Sfat : Poti adauga in acelasi borcan si mere cretesti si pepeni mici.

-------Conopida murata

Ingrediente:

o conopida mare, boabe de piper, o foaie de dafin, marar uscat, sare, apa, otet, o radacina mica de hrean.

Preparare:

Rupe conopida in bucatele si spal-o bine. Pune buchetele de conopida in borcan, adauga hreanul taiat betisoare, piperul boabe si mararul uscat. Pune la fiert apa, masurata, si adauga cateo lingura cu sare, pentru fiecare litru. Dupa ce apa clocoteste, lasa-o sa fiarba trei-patru minute cu clocote mari. Da deoparte si adauga o lingura de otet pentru fiecare litru de apa. Pune apa fierbinte, incet peste conopida. Sigileaza borcanul. Daca vrei si indraznesti, poti adauga si un ardei iute mic si rosu, intreg.
Este buna de mancat dupa aproximativ trei-patru saptamani, poate fi pastrata pana la sase luni la loc rece si intunecat.
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de sandy Lun Feb 08, 2010 2:11 pm

adriana a scris:asa le fac si eu stefy...dar mai pun boabe de mustar, de piper si frunze de visin
Andrei este un scump...ii multumim pentru prezentarea muraturilor Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 693395


asa pun si eu maraturule...ca si tine Adriana Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 693395
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de paul_A Mar Feb 09, 2010 7:38 pm

eu nu pun gogonele ca nu ne plac deloc...mancam doar castraveti murati si gogasari dar nu prea multi...toamna bag foarte putin ca nu ne omoram cu mancatul muraturilor iar primavara le scot intregi :lim:
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de teodoraion Joi Feb 11, 2010 3:22 am

elena tocmai mananc niste castr dupa reteta ta.ssunt deliciosi...o sa beau si zeama!!! yamiiiiii


multumesc..eu mananc muraturi nu gluma!
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de elena Joi Feb 11, 2010 3:24 am

asa-i ca sunt foarte buni?mai am doar cateva borcane...da..si eu beau otetul din ei..ce ma cearta sotul cand ma vede.. Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 377534 Sunt innebunita dupa muraturi, la fel si |Teodor..daca aduc la masa si ii vede, nu mai vrea nimic altceva..
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de teodoraion Joi Feb 11, 2010 3:28 am

cum l-am scapat pe teo de ginere... Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 611610 acum sunt multumita cu flavi ca el ne-a cerut...si e baiat cuminte Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 693395
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de Maria Joi Feb 11, 2010 3:33 am

teodoraion a scris:cum l-am scapat pe teo de ginere... Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 611610 acum sunt multumita cu flavi ca el ne-a cerut...si e baiat cuminte Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 693395
ce faceti aici la castraveti parca voi ati baut Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 377534
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de teodoraion Joi Feb 11, 2010 3:41 am

maria eu de cand ma stiu mananc muraturi in prostie si otet il beau.... :lim:
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de Maria Joi Feb 11, 2010 3:44 am

teodoraion a scris:maria eu de cand ma stiu mananc muraturi in prostie si otet il beau.... :lim:
si mie imi plac castraveti murati dar de otet nu ma ating Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 9955
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de STEF30IASI Sam Mar 27, 2010 4:56 am

adriana a scris:reteta zilei- castraveti acri
2 kg castraveti , o capatana usturoi, frunze de telina, boabe de piper si de mustar, marar uscat, frunze de visin, hrean, ardei iute
saramura- la 1 litru de apa se pune o lingura cu varf de sare grunjoasa si o lingurita de otet (optional)
se aseaza castraveti cu toate condimentele in bidon sau borcan si se adauga peste ei saramura fiarta si racita peste ei.
se pune frunzele de telina si viusin deasupra si se lasa la murat
Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Img_0313
Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Img_0314
Brosa este confectionata din banda lucioasa din material textil. Aceasta va oferi oricarei tinute un...
Pret : 39.90 lei
http://www.ideidecadouri.biz/index.php?idei_de_cadouri-detalii=82&cadou=brosa%20fairy%20tale
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de STEF30IASI Sam Mar 27, 2010 5:04 am

teodoraion a scris:azi am gogonele cu pepenasi murati

imi mai ramasese niste gogoele si asa am mai cumparat niste pepenasi dar erau cam mari si i-am taiat felii...am pus si morcov felii si telina,piper boane
saramura am facut-o asa: la 1 litru apa 1 lingura de sare mare si 2 de otet si zahar supa gust...

cam asa arata totul..

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 2sanx4y

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 2q8atjm

Felicitare 05
Ideale pentru a fi oferite celor dragi, felicitarile sunt confectionate cu ata de cea mai buna calitate pe suport de carton.
Oferim reduceri de pret pentru cantitati insemnate....

http://www.ideidecadouri.biz/index.php?idei_de_cadouri-detalii=76&cadou=felicitare%2005
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de adriana Lun Sept 13, 2010 1:59 pm

castraveti am pus si eu ....un bidon de 5 kg si un borcanel de 3 kg ..... iam pus normal cu saramura!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de celina74 Lun Sept 20, 2010 12:05 am

Eu ii pun in saramura ,dar adaug si un pic de otet....problema e ca am inceput deja sa-i mancam , sper sa-mi ajunga toata iarna
celina74
celina74
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 49

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de adriana Lun Sept 20, 2010 12:08 am

pai mai pui daca ii mancati, mai este timp si castraveti sunt din belsug
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de celina74 Lun Sept 20, 2010 12:11 am

Am pus 22 Kg de castraveti ...eu zic ca-mi ajung......si gogonelele sunt o nebunie ,le-am inceput si pe-astea Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 611610
celina74
celina74
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 49

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de adriana Lun Sept 20, 2010 12:12 am

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 199844 noua ne plac mai mult gogosarii, puneam un bidon de 20 kg ..... acum numi mai vine sa pun atatia, eu nu pot sa mananc decat putini .....
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de celina74 Lun Sept 20, 2010 12:14 am

Adriana cum faci otetul la gogosari ?...eu acum am facut o reteta data de cineva se numeste "3,2,1"..adica 3 cani otet , 2 cani zahar , 1 cana sare ...dar parac este cam tare otetul, am scos acum sa fac salata si a trebuit sa ii bag un pic in apa
celina74
celina74
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 49

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de adriana Lun Sept 20, 2010 12:18 am

mi se pare cam mult 1 cana sare .... si otet cam multicel ..... nu stiu reteta pe dinafara ..... dar parca la 5 l apa 1 l otet ...... nu mai stiu exact
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de celina74 Lun Sept 20, 2010 12:22 am

da , e cam mult , noroc ca nu am pus multi asa
celina74
celina74
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 49

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de teodoraion Vin Oct 22, 2010 3:49 pm

am pus si eu deja castraveti dar mai pun azi,,
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de paul_A Dum Oct 24, 2010 2:39 am

eu am gasit niste castraveti murati aici deliciosi, crocanti si dulcegi...hmmm super buni Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 943159
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de adriana Lun Iul 18, 2011 1:43 pm

eu mi-am pus un bidon de castraveti la murat , pentru iarna dar cred ca il vom manca mai devreme
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de teodoraion Lun Iul 18, 2011 2:51 pm

elena a scris:Si eu am pus gogosarii cu picant fix, pentru ca sunt cam peretentiosi, sa nu se inmoaie.
Teo, eu iti recomand pentru castraveti, urmatoarea reteta, am incercat-o si eu, la recomandarea vecinei mele, este muult mai in varsta, deci cu experienta
Asezi castravetii bine spalati in borcane de 700 g, adaugi in borcane peste ei o lingurita de sare(gronjoasa), o lingurita de zahar, 4 linguri mari de otet (de Mizil, din acela rosu, de 9 grade), boabe de mustar, frunze de telina, apoi umpli borc cu apa, dar nu rase, un pic mai jos, ca sa poate fierbe apa din borcan. Gata, pui capace bune, noi, apoi le pui la sterilizat.( Eu am o cratita mare, le pun pe aragaz, aprind toate ochiurile)...le fierbi pana vezi ca se ridica bilute in borcane.
Te pop, sper ca ti-am fost de ajutor. :pupicei: :pupicei:

e fff buna reteta si o sa o fac si anul asta Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 869129
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Castraveti ca de cumparat si alte  muraturi - Pagina 2 Empty Re: Castraveti ca de cumparat si alte muraturi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum