Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Sarcina  si  procesul de conceptie EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Sarcina  si  procesul de conceptie EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Sarcina  si  procesul de conceptie EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Sarcina  si  procesul de conceptie EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Sarcina  si  procesul de conceptie EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Sarcina  si  procesul de conceptie EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Sarcina  si  procesul de conceptie EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Sarcina  si  procesul de conceptie EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Sarcina  si  procesul de conceptie EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 16 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Sarcina  si  procesul de conceptie 2466r05Ady.Biju

Sarcina  si  procesul de conceptie 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Sarcina  si  procesul de conceptie 2quni4z hmshop.wordpress.com



Sarcina  si  procesul de conceptie Wkpzltartizele.blogspot.com



Sarcina  si  procesul de conceptie Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Sarcina  si  procesul de conceptie Kaqpztbratari magice



Sarcina  si  procesul de conceptie 69m8w9 Shop/candles



Sarcina  si  procesul de conceptie 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Sarcina  si  procesul de conceptie 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Sarcina  si  procesul de conceptie Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Sarcina  si  procesul de conceptie 2moa4jsbiosens.ro



Sarcina  si  procesul de conceptie W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Sarcina  si  procesul de conceptie 2ef53k2reginamaria.ro



Sarcina  si  procesul de conceptie 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Sarcina  si  procesul de conceptie 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Sarcina si procesul de conceptie

+3
mona_mami
narcy
STEF30IASI
7 participanți

In jos

Important Sarcina si procesul de conceptie

Mesaj Scris de STEF30IASI Joi Sept 10, 2009 6:46 am

Majoritatea medicilor calculeaza inceputul sarcinii din prima zi a ultimei menstruatii. Perioada astfel calculata se numeste "varsta menstruala" si este cu doua saptamani mai mare decat perioada de gestatie propriu-zisa.
In cele ce urmeaza sunt prezentate cateva lucruri generale si notiuni de baza despre conceptie.

Ovulatia :
In fiecare luna, intr-unul din cele doua ovare ale unei femei, in niste chisturi mici ce contin un anumit fluid, numite foliculi, incepe sa se dezvolte un grup de ovule imature. In mod obisnuit, numai unul dintre acesti foliculi este selectat pentru a finaliza procesul de dezvoltare (maturare). Acest "folicul dominant" inhiba cresterea si dezvoltarea celorlalti foliculi, care se opresc din maturare si degenereaza. Ulterior, foliculul matur se rupe si ovulul este eliberat de la nivel ovarian (ovulatie). Ovulatia apare in general cu doua saptamani inainte de inceperea urmatoarei menstruatii a unei femei.

Dezvoltarea corpului galben: dupa ovulatie, foliculul rupt se transforma intr-o structura numita corpul galben, care secreta doi hormoni, si anume: progesteronul si estrogenul. Progesteronul are ca functie stimularea dezvoltarii endometrului (epiteliul ce captuseste la interior uterul) si pregatirea sa pentru eventuala implantare a embrionului prin ingrosarea sa.

Eliberarea ovulului: ovulul este eliberat si absorbit in trompele uterine, unde ramane pana cand un singur spermatozoid il penetreaza in cadrul procesului de fecundatie (fuzionarea ovulului cu spermatozoidul). Ovulul poate fi fertilizat pe o perioada de 24 de ore dupa ovulatie. In medie, ovulatia si fecundatia au loc cam la doua saptamani dupa ultima menstruatie.

Menstruatia :
Daca ovulul nu este fecundat, atat el cat si corpul galben vor degenera, ducand astfel si la scaderea progresiva a nivelului de hormoni. Acest proces va duce la exfolierea endometrului, ce are ca rezultat sangerarea menstruala. Apoi ciclul se repeta.

Fecundatia :
Daca un spermatozoid intalneste si penetreaza un ovul matur, rezultat in urma ovulatiei, ovulul va fi fecundat. Cand spermatozoidul penetreaza ovulul, la suprafata ovulului apar anumite modificari ale invelisului sau proteic, care au rolul de a impiedica patrunderea unui alt spermatozoid.
Incepand chiar din momentul fertilizarii, bagajul genetic al copilului este complet, inclusiv in ceea ce priveste sexul sau. Datorita faptului ca mama nu poate furniza decat cromozomi sexuali de tip X (orice persoana de sex feminin prezinta in bagajul genetic o pereche de cromozomi sexuali XX), daca un spermatozoid de tip Y fecundeaza ovulul, copilul va fi baiat (XY); pe de alta parte, daca un spermatozoid de tip X fecundeaza ovulul, copilul va fi fata (XX).
Implantarea (nidarea) :
In primele 24 de ore dupa producerea fecundatiei, ovulul incepe sa se divida rapid in mai multe celule. El ramane in trompa uterina timp de aproximativ trei zile. Ovulul fecundat (numit zigot) continua sa se divida pe masura ce se deplaseaza incet prin trompa uterina catre uter, unde urmeaza sa se ataseze la nivelul endometrului (proces numit implantare sau nidare).
Initial zigotul se transforma intr-o structura celulara plina, de forma rotunda, apoi acesta evolueaza si devine o structura celulara goala, numita blastocist. Inainte de nidare, blastocistul se detaseaza de invelisul sau protector. In momentul in care blastocistul intra in contact cu endometrul, schimbul hormonal ce are loc, ajuta blastocistul sa se ataseze. Unele femei observa aparitia unor mici spoturi sangvine (sau sangerari usoare) la nivelul lenjeriei intime, pe o perioada de una sau doua zile atunci cand are loc nidarea. Ulterior, endometrul se ingroasa si colul uterin este obstruat printr-un dop de mucus.

Dezvoltarea embrionara :
In urmatoarele trei saptamani, celulele blastocistului incep sa se dezvolte ca grupuri de celule (clumps) in acea mica structura rotunda, astfel formandu-se primele celule nervoase ale copilului.
In procesul sau de dezvoltare, copilul este numit embrion din momentul conceptiei si pana in a opta saptamana de sarcina. Dupa a opta saptamana si pana in momentul nasterii, copilul este numit fat.

Hormonii de gestatie :
Gonadotropina corionica umana (HCG) este hormonul care este prezent in sange de la momentul conceptiei si care este produs de celulele care formeaza placenta. Acesta este hormonul detectat cu ajutorul unui test de sarcina; totusi, abia dupa o perioada de trei pana la patru saptamani din prima zi a ultimei menstruatii, nivelul de gonadotropina corionica umana este destul de ridicat pentru a fi detectat de testele de sarcina.

Etapele de dezvoltare a sarcinii :
Stadiile de dezvoltare ale unei sarcini se numesc trimestre sau perioade de trei luni, datorita schimbarilor distincte care apar in fiecare stadiu.

:doctor: :doctor: :doctor: :doctor: :doctor: :doctor: :doctor: :doctor:


Ultima editare efectuata de catre STEF30IASI in Vin Iun 25, 2010 6:47 pm, editata de 3 ori
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Sarcina si procesul de conceptie

Mesaj Scris de narcy Joi Sept 10, 2009 6:34 pm

Totalitate a fenomenelor care se desfasoara intre fecundatie si nastere, in timpul carora embrionul: apoi fatul, se dezvolta in uterul matern.
Sarcina dureaza in medie 9 luni, grupate in trei trimestre, adica 273 zile plecand de la data fecundatiei. Dar obstetricienii socotesc adesea in saptamani de amenoree (S.A.), adica in saptamani de absenta a fluxului menstrual: inceputul sarcinii este atunci fixat in prima zi a ultimului flux menstrual normal, durata sa fiind de 41 saptamani de amenoree. Inainte de 37 saptamani de amenoree, nasterea se numeste prematura; dupa 41 saptamani si 3 zile, se vorbeste de termen depasit.

Desfasurarea sarcinii - Se urmaresc etapele prin trimestru. Unul dintre primele semne este absenta scurgerilor menstruale la data prevazuta.
O femeie care-si urmareste curba de temperatura matinala, din motive contraceptive sau pentru a favoriza conceptia, poate observa un platou termic (cresterea temperaturii persistand deasupra valorii de 37"C) de mai mult de 16 zile, pe cand in mod normal curba coboara sub 37"C in ajunul fluxului menstrual. In acelasi timp mai apar si alte semne: emotivitate si iritabilitate anormale, greturi matinale, pofta sau dezgust pentru anumite alimente, umflare si sensibilitate a sanilor, nevoie frecventa de a urina, senzatie de picioare grele, gust de metal in gura.

Primul trimestru
- La examenul ginecologic uterul este globulos si moale, colul uterin este violaceu si glera cervicala este absenta. Aceste semne, care se accentueaza cu timpul, permit, dupa 8 saptamani de amenoree, sa se puna sigur diagnosticul de sarcina. Dar inainte de acest termen. sarcina poate fi confirmata prin dozarea hormonului corionic gonadotrofic (HCG), prezent in urina si in plasma sangvina a femeii gravide.
- Testele de sarcina se gasesc in unele tari in vanzare libera la farmacie: bazate pe o reactie imunologica, ele deceleaza prezenta in urina a unei forme de HCG, inca din prima zi de intarziere a scurgerilor menstruale. Totusi, eficacitatea lor nu este totala si dozarile de HCG in plasma sangvina, facute in laborator, sunt mult mai sigure. Hormonul este decelabil inca de la intarzierea fluxului menstrual: nivelul lui se dubleaza la fiecare 48 ore pentru a atinge un maximum la o sarcina trecuta putin peste 2 luni.
- Ecografia permite, la 5 saptamani de amenoree, sa se vada sacul ovular si, la 6 saptamani, embrionul si sediul sarcinii. La 7 saptamani, este decelata activitatea cardiaca a embrionului si, la 8 saptamani, este confirmata eventuala prezenta a mai multor embrioni (sarcina multipla). Cea mai buna perioada pentru a data o sarcina cu ajutorul ecografiei si pentru a-i stabili termenul, adica atat data prevazuta pentru nastere, cat si varsta gestationala, se situeaza intre a 8-a si a 12-a saptamana de amenoree. Masuratoarea craniocaudala (de la varful capului pana in josul coloanei vertebrale) a embrionului permite atunci sa se precizeze termenul cu o aproximatie de 3 zile.
Mai tarziu, intre a 12-a si a 20-a saptamana, ca reper serveste masuratoarea craniului (diametrul biparietal), dar cu o precizie mai mica. In cursul acestui trimestru, uterul creste treptat in volum. Incepand din luna a 2-a, el ia patru centimetri in inaltime pe luna. La 3 luni, fundul uterului depaseste putin pubisul. Semnele se inmultesc. Femeia prezinta uneori o constipatie, o nervozitate, vertij, tulburari de somn (insomnii, accese de somnolenta irezistibila), senzatii abdominale neobisnuite, o salivatie excesiva. Ea poate lua in greutate (1 sau 2 kilograme) sau poate pierde din greutate, daca greturile si varsaturile o impiedica sa se hraneasca.

Al doilea trimestru - Dupa a 12-a saptamana, greturile se atenueaza, apoi dispar. Uterul se dezvolta, abdomenul se umfla si sarcina devine vizibila. Miscarile fatului sunt percepute intre a 20-a si a 22-a saptamana de amenoree pentru primul copil. Intre a18-a si a 20-a saptamana pentru copiii urmatori. Sanii se maresc si se ingreuneaza. Pigmentatia pielii se accentueaza: se profileaza o linie inchisa la culoare pe abdomen si uneori se formeaza pete pe fata (masca de sarcina) si pe fata interna a coapselor. Pielea abdomenului se subtiaza, fiind adesea marcata de vergeturi prin ruperea fibrelor elastice cutanate. Greutatea creste (cu 5 pana la 7 kilograme).

Al treilea trimestru - Uterul apasa la partea de jos pe vezica, astfel incat tusea, stranuturile, rasul pot provoca o incontinenta urinara. In partea de sus impinge stomacul, provocand arsuri, si apasa pe diafragm, cauzand o gafaiala. Abdomenul se intinde, articulatiile bazinului devin dureroase. Greutatea creste cu inca 4 kilograme, pentru a ajunge la o crestere totala de 9 pana la 13 kilograme. Glandele mamare secreta colostru.
In cursul lunii a 8-a, fatul se aseaza normal cu capul in jos. In cursul lunii a 9-a, capul fatului se angajeaza in micul bazin, usurand apasarea pe diafragm. Se produc contractii uterine intermitente nedureroase.
In sfarsit, termenul nasterii este anuntat prin aparitia contractiilor uterine din ce in ce mai puternice si mai regulate, care marcheaza inceputul travaliului, prima faza a nasterii.
narcy
narcy
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : INGINER

Sus In jos

Important Re: Sarcina si procesul de conceptie

Mesaj Scris de mona_mami Dum Sept 13, 2009 12:55 am

ce de date interesante. multumim mamici!!
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Sarcina si procesul de conceptie

Mesaj Scris de ari05 Sam Noi 21, 2009 7:39 am

si mai sunt o gramada... vai cat m-am documentat si cat am citit in sarcina... vroiam sa stiu tot... tot despre sarcina, cum se dezvolta copilul, ce se intampla cu corpul meu, etc...
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 42

Sus In jos

Important Re: Sarcina si procesul de conceptie

Mesaj Scris de paul_A Joi Dec 03, 2009 4:58 pm

si eu la fel, in fiecare zi citeam pe carti si pe internet sa vad cum e si ce face ...de parca copilul evolua asa repede
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Important Re: Sarcina si procesul de conceptie

Mesaj Scris de muraru raluca Joi Dec 03, 2009 5:08 pm

pana acum mam interesat la bia si flavi ,urmeaza cu micutul sau micuta,e vorba de o a 3a cezariana ...
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Important Re: Sarcina si procesul de conceptie

Mesaj Scris de paul_A Joi Dec 03, 2009 5:09 pm

pai e voie?
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Important Re: Sarcina si procesul de conceptie

Mesaj Scris de muraru raluca Joi Dec 03, 2009 5:11 pm

stiu paul-a ca e voie dar ma incarc negativ
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Important Re: Sarcina si procesul de conceptie

Mesaj Scris de muraru raluca Joi Dec 03, 2009 5:13 pm

se poate si oa 3a cezariana dar sunt unele riscuri
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Important Re: Sarcina si procesul de conceptie

Mesaj Scris de paul_A Vin Dec 04, 2009 6:07 pm

am mai scris undeva...sa mergi regulat la mesic sa te aiba in vedere
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Important Re: Sarcina si procesul de conceptie

Mesaj Scris de muraru raluca Vin Dec 04, 2009 6:17 pm

Ma duc tot la medicul cu care am nascut pe Bia si Flavi pt ca el ma stie ,si acum cand am fost sa ma ia in evidenta ma recunoscut,sa uitat la mine si zice:stai un pic sa dau anii inapoi.
Acum trebuie sa sun iar ca mi se intareste burtika ca un pietroi,mii sa nu ma interneze Sarcina  si  procesul de conceptie 16974
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Important Re: Sarcina si procesul de conceptie

Mesaj Scris de paul_A Vin Dec 04, 2009 6:19 pm

orice sa fie bb bine :pupicei:
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Important Re: Sarcina si procesul de conceptie

Mesaj Scris de celina74 Vin Dec 04, 2009 6:32 pm

muraru raluca a scris:
Acum trebuie sa sun iar ca mi se intareste burtika ca un pietroi,mii sa nu ma interneze Sarcina  si  procesul de conceptie 16974

Raluca ,neaparat sa mergi la medic ...eu tot asa pateam inca de la 4-5 luni ...a trebuit sa iau antispastice pana am nascut ...si repaus la pat (mai faceam eu pe grozava si ma apucam de treburi prin casa...dar cand mi-era rau incepeam sa regret ...mai aveam niste pastile in caz de nevoie)
celina74
celina74
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 49

Sus In jos

Important Re: Sarcina si procesul de conceptie

Mesaj Scris de muraru raluca Vin Dec 04, 2009 6:42 pm

mersi fetelor ..am sunat si doctorita era in sala de operatii,mi sa spus sa reincerc pe la ora 2
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Important Re: Sarcina si procesul de conceptie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum