Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Stirea zilei !!! (2) EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Stirea zilei !!! (2) EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Stirea zilei !!! (2) EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Stirea zilei !!! (2) EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Stirea zilei !!! (2) EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Stirea zilei !!! (2) EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Stirea zilei !!! (2) EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Stirea zilei !!! (2) EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Stirea zilei !!! (2) EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 13 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 13 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Stirea zilei !!! (2) 2466r05Ady.Biju

Stirea zilei !!! (2) 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Stirea zilei !!! (2) 2quni4z hmshop.wordpress.com



Stirea zilei !!! (2) Wkpzltartizele.blogspot.com



Stirea zilei !!! (2) Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Stirea zilei !!! (2) Kaqpztbratari magice



Stirea zilei !!! (2) 69m8w9 Shop/candles



Stirea zilei !!! (2) 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Stirea zilei !!! (2) 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Stirea zilei !!! (2) Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Stirea zilei !!! (2) 2moa4jsbiosens.ro



Stirea zilei !!! (2) W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Stirea zilei !!! (2) 2ef53k2reginamaria.ro



Stirea zilei !!! (2) 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Stirea zilei !!! (2) 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Stirea zilei !!! (2)

+41
lilia
alinagherman
cecilia_7625
narcy
Gianina
crina_oc
Rania
Raluca30
mofturaki
celina74
scumpetea
adriana
swe
tit.ioana
adinutzza
anka9mai
micka27
radumihaela36
roxana ,mamica finuta
madalina
popescumelinda
mary24
bebelusha18
roxanik
claudia_mami
blondyna
izabela08
mona_mami
panky(Laura)
paul_A
elena
amalia-carmen
marccora
sandy
alinapopa1969
flo09
Maria
ari05
STEF30IASI
muraru raluca
teodoraion
45 participanți

Pagina 1 din 44 1, 2, 3 ... 22 ... 44  Urmatorul

In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de teodoraion Lun Ian 25, 2010 12:36 am

STEF30IASI a scris:Se anunta temperaturi de -31 de grade: Cod portocaliu de ger in 7 judete

Directorul
ANM, Ion Sandu, a anuntat ca Administratia Nationala de Meteorologie a
emis o avertizare cod portocaliu de ger pentru sapte judete.

Judetele
vizate sunt Harghita, Covasna, Brasov, Suceava, Botosani, Neamt si
Sibiu, unde in noptile de 24/25 si 25/26 ianuarie temperaturile vor
cobori sub -26 de grade Celsius. Avertizarea este valabila in
intervalul 24 ianuarie ora 14:00 - 27 ianuarie ora 08:00

Potrivit lui Ion Sandu in aceste zone temperatura ar putea cobori in urmatoarea perioada pana la minus 31 de grade Celsius.

In partea de sud-est a teritoriului, in intervalul 24 ianuarie ora 10:00 -
25 ianuarie ora 10:00, vantul va mai prezenta unele intensificari, cu
viteze de pana la 40 ... 50 km/h, spulberand izolat zapada si
determinand local scaderea valorilor.

Vineri, meteorologii au
emis cod galben de ger pentru aproape toata tara. In intervalul
specificat, in estul, sudul si centrul tarii vremea se va mentine
geroasa, mai ales in cursul noptilor si al diminetilor, astfel incat
temperaturile minime nocturne se vor incadra in general intre -25 si
-15 grade, iar cele maxime diurne vor fi negative.

sursa : ziare .com
Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de muraru raluca Lun Ian 25, 2010 1:49 am

am observat ca nici cetrala nu mai face fata :lacrimi: o sa ne trezim inghetati......vai de cei care stau sub cerul liber ,saracii ...off dd tare ne mai bati :lacrimi:
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de STEF30IASI Lun Ian 25, 2010 5:01 am

Mamă şi copil, ucişi cu medicamente interzise

Când stătea să dea naştere unei fetiţe, o femeie în vârstă de 40 de ani, de loc din Focşani, şi-a găsit sfârşitul la Maternitatea din Galaţi. Odată cu ea a murit şi copilul ei nenăscut. Ucişi de iresponsa­bilitatea unor cadre medicale care i-au administrat un medicament interzis în România. Cytotec, un medicament deo­sebit de periculos prin efectele secundare pe care le are, i-a fost administrat ca să-i declanşeze naşterea, deşi în pro­spectul original se scrie clar: "interzis femeilor gravide". Cazul scoate la lu­mi­nă o altă procedură paradoxală: ca să sal­veze pacienta care intrase în stop, me­dicul ATI (Anestezie - Terapie Intensivă), aflat de gardă în spital, a chemat Ambulanţa prin numărul de urgenţă 112.

Petronela P., în vârstă de 40 de ani, asistentă medicală de pediatrie la un spital din Focşani, şi copilul ei nenăscut au murit în Spitalul de Obste­trică-Ginecologie "Buna Vestire" din Galaţi, la 8 noiembrie 2009, chiar de Sfinţii Mihail şi Gavriil.


ANESTEZISTUL DE GARDĂ A CHEMAT... AMBULANŢA!
Internată în secţia condusă de dr. Cos­ta­che Ioan Botezatu, să ducă la termen o sarcină, despre care iniţial crezuse că e un fibrom, pacienta care mai născuse un băiat în urmă cu 18 ani, a fost lăsată să nască "pe cale naturală", în loc să i se facă cezariană. În acest caz, calea "naturală" se baza pe efectul advers al medicamentului Cytotec, substanţă ce i-a fost administra­tă, aşa cum reiese din fişa medicală a pa­cientei, despre care face vorbire o asistentă în reclamaţia depusă la Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Galaţi, în luna noiembrie. După ce i s-a administrat me­dicamentul ilegal - care provoacă violen­­te contracţii ale uterului, putând duce la ruperea membranelor şi la invadarea va-se­lor de sânge care irigă uterul cu lichid amniotic -, în seara zilei de 8 noiembrie, femeia a intrat în stop cardio-respirator. A fost chemat medicul ATI care era de gardă, întâmplător chiar managerul spitalului, doctoriţa Anamaria Hărăbor. Incredibil, dar domnia-sa a avut nevoie de ajutorul celor de la Ambulanţă deşi specialitatea de medic ATI o supercalifică pentru resuscitarea unui pacient. La caz a ajuns chiar şeful Staţiei de Ambulanţă Galaţi, doctorul Mihai Polinschi.

CEZARIANĂ PE CADAVRU
Echipa de medici formată din doctorii Bo­tezatu, Truş şi Soloviev a operat femeia moartă de aproximativ 30 de minute. Dar şi copilul era mort deja, o fetiţă de 3,700 ki­lograme. Normal, fătul nu supra­vie­ţu­ieş­­te decât maximum 18 minute, după intrarea mamei în stop. "Am fost chemaţi în jur de ora 20:00. Când am ajuns noi pacienta era intubată. Am resuscitat-o şi noi. Între timp a apărut şi doctorul Bo­te­za­tu. Am dus-o în sala de operaţie şi i s-a făcut cezariană, dar din păcate copilul era mort. După 40 de mi­nu­te pacienta a fost de­cla­rată moartă. Femeia ve­ni­se la Galaţi după docto­rul cu care născuse şi pri­mul copil cu ani în urmă. Din ce am discutat cu doctorul Botezatu, pacienta nu a dat nici un semn premonitoriu că s-ar putea întâmpla aşa ceva. Docto­rul Botezatu a pus de atunci diagnosticul, confirmat ul­te­rior de autopsie, zicând că pacienta a făcut embolie amniotică", ne-a povestit dr­. Mihai Polinschi, medicul de pe Salva­re. Acesta a afirmat că nu ştie nimic de Cytotec şi că ar fi uzual să fie chemată Am­bulanţa de medicii din spitale pentru resuscitarea pacienţilor. "Un medic ATI are pregătirea necesară resuscitării unui pacient. Pe noi, Serviciul de Ambulanţă, ne mai solicitau în trecut spitalele de boli cronice, în general, care nu aveau specia­liş­ti, dar acum nu mai e de actualitate pen­tru că spitalele nu primesc acreditare dacă nu au echipa şi trusa necesară resuscitării", ne-a declarat unul dintre medicii care lucrează în serviciile de Ambulanţă şi care a dorit să-şi păstreze anonimatul, din motive lesne de înţeles.

"VINOVAŢII VOR RĂSPUNDE"
Directorul Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi, dr. Valentin Boldea, ne-a precizat: "Sesizarea a fost făcută de o asistentă care a intrat în conflict cu conducerea Maternităţii şi căreia, între timp, i s-a desfăcut şi contractul de muncă, pentru abateri disciplinare, nerespectarea fişei postului (într-o discuţie ulterioară am aflat că este vorba despre asistenta Elena Ciorbă, de la OAMR, organizaţie sesizată pentru cele două asistente reclamate alături de medici). Am cerut prin adresă ANM să ne spună oficial dacă medicamentul este interzis. Am sesizat Colegiul Medicilor pentru că era o reclamaţie de malpraxis împotriva a trei medici, doi ginecologi şi anestezistul. La DSP, cazul nu a intrat încă în analiza Comisiei de Anchetă, deoarece această comisie trebuie validată de Mi­nisterul Sănătăţii fiindcă i s-a modificat componenţa. Am trimis şi o informare ataşată la solicitarea de validare a co­mi­siei, pentru că în caz este implicat şi managerul maternităţii, dr. Hărăbor Anama­ria, care are contract încheiat cu ministerul. Nu am primit nici un răspuns. Dar vă pot asigura că nu încearcă nimeni să muşamalizeze nimic. Indiferent cine-i vinovat, nu doar dr. Botezatu, că mai sunt implicaţi trei medici, va răspunde pentru ceea ce a făcut, pentru că e vorba de moar­tea a două persoane, mama şi co­pilul nenăscut. Se pune problema cum a ajuns acel medicament în spital, se pun multe probleme. Se cam practică folo­sirea acestui medicament frecvent".

EXPLICAŢIILE MANAGERULUI MATERNITĂŢII
În timp ce doctorul Costache Ioan Botezatu nu a vrut să îşi spună punctul de vedere despre acest caz la telefon, managerul spitalului a fost mai maleabil. "Acest caz n-ar fi avut nici o şansă de supravieţuire nicăieri în lu­­me, pentru că embolia amniotică are un grad foarte mare de mortalitate. Am chemat Salvarea pentru că orice stop poate fi resuscitat, moment din care teoretic nu mai aparţine de noi, pacientul trebuind să fie transportat la secţia de te­ra­pie intensivă a unităţii ierar­hic superioare. Am chemat deci Salvarea ca, în ideea că pacienta va fi salvată, să fie transportată la alt spital", ne-a declarat medicul Anamaria Hărăbor, managerul Spitalului de Obstetrică-Ginecologie "Buna Vestire" din Galaţi. Cât priveşte administrarea unui medicament neautorizat în ţara noastră şi inexistent în farmaciile din reţeaua de spitale, managerul contrazice ANM. "Cytotec, care este o prostaglandină, este un medicament prevăzut în toate protocoalele Uniunii Europene şi din câte ştiu eu şi noi suntem membri ai UE."


"CYTOTEC, ILEGAL ÎN ROMÂNIA ŞI INTERZIS FEMEILOR GRAVIDE ORIUNDE ÎN LUME"
"Am verificat. Cytotec nu este un medicament autorizat în România şi nici la Agenţia Europeană a Medicamentului. Şi nici nu este în curs de autorizare. Este ilegală difuzarea lui. Noi am sesizat verbal DIICOT, în cadrul protocolului pe care îl avem cu aceştia în materie de contrafacere, că acest medicament se distribuie online în ţara noastră, deşi este ilegal. Chiar după ce două tinere au murit în Italia după ce luaseră Cytotec în România. Ba mai mult, Cytotec este distribuit ca pilulă avortivă, în baza unui prospect falsificat, când de fapt medicamentul este total interzis femeilor gravide. În prospectul original se menţionează clar la contraindicaţii: «interzis femeilor gravide». Medicamentul este auto­rizat în America dar pentru cu totul alte pro­bleme medicale, de exemplu pentru a reduce riscul de ulcer gastrointestinal. Medicii care prescriu sau recomandă medicamentul pentru avort sau naştere, îşi asumă toată răspunderea. Ei comit o mare ilegalitate", ne-a precizat ANM prin purtătorul de cuvânt, Daniela Enache.

sursa : jurnalul national


Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de muraru raluca Mar Ian 26, 2010 12:15 am

am ramas cu gura cascata cand am vazut si eu stirea :lacrimi: la noi nu sunt medici ...sunt casapi ...bineinteles poate nu toti dar majoritatea :nervi: ,bine le face ....sa plateasca Stirea zilei !!! (2) 407405 niste animale :nervi:
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de muraru raluca Mar Ian 26, 2010 12:23 am

Focşani: (UPDATE) Primele victime ale gerului: doi oameni au murit îngheţaţi iar alte patru persoane au ajuns la spital cu degerături

Medicii şi poliţiştii verifică locurile aglomerate în oraşe pentru a depista persoanele cu hipotermie.

UPDATE: Un bărbat de 58 de ai din satul Ursoaia, comuna Reghiu a fost găsit astăzi dimineaţă mort în zăpadă. Ion Mocanu a murit îngheţat lângă casa unui vecin. Potrivit reprezentanţilor Serviciului de Medicină Legală, acesta a murit din cauza hipotermiei însă era cunoscut ca fiind consumator înrăit de băuturi alcoolice.

Gerul năpraznic a făcut deja cinci victime în judeţul Vrancea, dintre care două au decedat. Ionel Rusu în vârstă de 56 de ani, din comuna Bogheşti, a îngheţat în propria locuinţă deoarece, fiind prea sărac, nu a avut posibilitatea să se încălzească pentru a putea rezista temperaturilor extrem de scăzute.

Duminică seara, bărbatul a fost găsit în stare de inconştienţă ca urmare hipotermiei şi a murit la scurt timp după ce a ajuns la spital. „Bărbatul a fost descoperit în această stare de către un vecin, care a sunat la Ambulanţă. Cadavrul se află la Serviciul de Medicină Legală pentru efectuarea necropsiei”, ne-a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Vrancea, subinspector Cătălina Olteanu.


O fetiţă de 11 ani a degerat


Un alt bărbat a cărui identitate nu a fost stabilită încă a fost declarat decedat, ieri dimineaţă , de către un echipaj al Serviciului Judeţean de Ambulanţă, solicitat în comuna Andreiaşu.

Bărbatul, care zăcea pe un câmp, avea în jur de 50 de ani şi, până la efectuarea necropsiei, se consideră drept cauză a morţii, hipotermia. Alte patru persoane au ajuns la spital, ieri, cu degerături.

Este vorba de o bătrână din comuna Soveja, de doi tineri de 18 şi respectiv 29 de ani, precum şi de o fetiţă de 11 ani din satul Ciorăni. Tânărul de 29 de ani din Odobeşti este internat la Spitalul Judeţean de Urgenţă "Sf. Pantelimon" din Focşani.
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de ari05 Mar Ian 26, 2010 12:36 am

DD fereste !!!!!!!!!! Stirea zilei !!! (2) 587635 Stirea zilei !!! (2) 587635 Stirea zilei !!! (2) 587635 nu pot crede asa ceva !!! eu i-as omori pe drii aia !!! nenorocitii !!!!! :nervi: :nervi:
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de STEF30IASI Mar Ian 26, 2010 3:20 am

Situatie de urgenta, din cauza gerului

Ministerul Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri a declarat situaţie de urgenţă, începând de astazi, ora 14.15, din cauza dificultăţilor semnalate în alimentarea cu gaze a consumatorilor, urmând ca furnizarea de gaze naturale să fie oprită pentru consumatorii întreruptibili, anunţă NewsIn.

Cei mai mari consumatori ce au statut întreruptibil sunt Azomureş, InterAgro şi Electrocentrale Bucureşti.


"În 25 ianuarie, a avut loc reuniunea Comisiei de coordonare pentru asigurarea siguranţei în aprovizionarea cu gaze naturale în prezenţa ministrului economiei, comerţului şi mediului de afaceri, Adriean Videanu, şi a secretarului de stat pe probleme energetice, Tudor Şerban, preşedintele Comisiei. Au fost analizate informaţiile referitoare la cantităţile de gaze naturale necesare acoperirii consumurilor înregistrate şi situaţia creată de temperaturile extrem de scăzute din ultimele zile (temperatura medie la nivel naţional a scăzut în dimineaţa zilei de 25 ianuarie la -17,90 C)", se arată într-un comunicat publicat astazi pe portalul ministerului.


De asemenea, în conformitate cu Legea 346/2007 privind măsurile pentru asigurarea siguranţei în aprovizionarea cu gaze naturale, Transgaz a solicitat Comisiei verificarea întrunirii condiţiilor pentru declararea situaţiei de urgenţă din cauza dificultăţilor semnalate în alimentarea cu gaze a consumatorilor.


În urma analizei, Comisia de coordonare pentru asigurarea siguranţei în aprovizionarea cu gaze naturale a confirmat existenţa condiţiilor de declarare a situaţiei de urgenţă şi a dispus ca, începând cu data de 25 ianuarie 2010, ora 14:15, Dispeceratul Naţional de Gaze Naturale să ia măsurile operative necesare, în conformitate cu prevederile Planului de măsuri pentru situaţii de urgenţă în anul gazier 2009-2010, aprobat prin HG 1523/2009, se mai arată în comunicatul ministerului

"Acest lucru înseamnă, pe de o parte, oprirea furnizării gazelor naturale pentru consumatorii întreruptibili şi, pe de altă parte, trecerea CET-urilor, acolo unde este posibil, pe utilizarea combustibililor alternativi, ceea ce va permite Transgaz să gestioneze operativ sistemul, astfel încât populaţiei să i se asigure cu prioritate furnizarea gazelor naturale, căldurii şi apei calde în condiţii de siguranţă", spun reprezentanţii ministerului.

Sursa: ROL.ro

Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de STEF30IASI Mar Ian 26, 2010 10:25 pm

Zece pasageri ai trenului Bucureşti-Ploieşti Sud au ajuns la spital cu hipotermie

Garnitura trenului a rămas blocată ore întregi, în ger.
Trenul a plecat aseară din Bucureşti la ora 22.30, cu destinaţia Ploieşti Sud, dar locomotiva s-a defectat la Scroviştea. La faţa locului a fost trimisă o locomotivă de urgenţă, însă unul dintre macazuri s-a defectat, nemaiputând ajunge la destinaţie.

După ce au îngheţat în tren, oamenii au chemat în ajutor salvarea. Zece dintre ei au fost duşi cu ambulanţe şi maşini de poliţie la spitalul din Periş.

Până în acest moment, numai nouă dintre pasageri au fost externaţi.

sursa : realitatea net

Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174


Ultima editare efectuata de catre STEF30IASI in Dum Mai 09, 2010 4:15 pm, editata de 2 ori
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de Maria Mar Ian 26, 2010 11:00 pm

Cod galben: Gerul se prelungeşte

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis astăzi încă o avertizare meteo cod galben. În intervalul 26 ianuarie, ora 12:00 - 27 ianuarie, ora 8:00, în estul, sudul şi centrul ţării vremea se va menţine geroasă, mai ales în cursul nopţii şi al dimineţii, astfel încât temperaturile minime nocturne se vor încadra în general între -25 şi -15 grade, iar cele maxime diune vor fi negative.

În jumătatea de nord a Moldovei şi în zonele depresionare din estul Transilvaniei se vor mai înregistra valori termice sub -15 grade până în dimineaţa zilei de joi, 28 ianuarie. În cursul zilei de miercuri, 27 ianuarie, şi în noaptea de miercuri spre joi, în partea de sud şi sud-estul ţării, va ninge şi se va depune strat nou de zăpadă.
Trece gerul, vin ninsorile!
Încă o noapte sub imperiul gerului în Capitală, cu temperaturi de până la minus - 24 de grade. Şi asta nu e tot. Începând de miercuri, am putea scăpa de frig, însă vom avea parte din nou de ninsori abundente, spun meteorologii.
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de flo09 Mier Ian 27, 2010 1:38 am

STEF30IASI a scris:Mamă şi copil, ucişi cu medicamente interzise

Când stătea să dea naştere unei fetiţe, o femeie în vârstă de 40 de ani, de loc din Focşani, şi-a găsit sfârşitul la Maternitatea din Galaţi. Odată cu ea a murit şi copilul ei nenăscut. Ucişi de iresponsa­bilitatea unor cadre medicale care i-au administrat un medicament interzis în România. Cytotec, un medicament deo­sebit de periculos prin efectele secundare pe care le are, i-a fost administrat ca să-i declanşeze naşterea, deşi în pro­spectul original se scrie clar: "interzis femeilor gravide". Cazul scoate la lu­mi­nă o altă procedură paradoxală: ca să sal­veze pacienta care intrase în stop, me­dicul ATI (Anestezie - Terapie Intensivă), aflat de gardă în spital, a chemat Ambulanţa prin numărul de urgenţă 112.

Petronela P., în vârstă de 40 de ani, asistentă medicală de pediatrie la un spital din Focşani, şi copilul ei nenăscut au murit în Spitalul de Obste­trică-Ginecologie "Buna Vestire" din Galaţi, la 8 noiembrie 2009, chiar de Sfinţii Mihail şi Gavriil.


ANESTEZISTUL DE GARDĂ A CHEMAT... AMBULANŢA!
Internată în secţia condusă de dr. Cos­ta­che Ioan Botezatu, să ducă la termen o sarcină, despre care iniţial crezuse că e un fibrom, pacienta care mai născuse un băiat în urmă cu 18 ani, a fost lăsată să nască "pe cale naturală", în loc să i se facă cezariană. În acest caz, calea "naturală" se baza pe efectul advers al medicamentului Cytotec, substanţă ce i-a fost administra­tă, aşa cum reiese din fişa medicală a pa­cientei, despre care face vorbire o asistentă în reclamaţia depusă la Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Galaţi, în luna noiembrie. După ce i s-a administrat me­dicamentul ilegal - care provoacă violen­­te contracţii ale uterului, putând duce la ruperea membranelor şi la invadarea va-se­lor de sânge care irigă uterul cu lichid amniotic -, în seara zilei de 8 noiembrie, femeia a intrat în stop cardio-respirator. A fost chemat medicul ATI care era de gardă, întâmplător chiar managerul spitalului, doctoriţa Anamaria Hărăbor. Incredibil, dar domnia-sa a avut nevoie de ajutorul celor de la Ambulanţă deşi specialitatea de medic ATI o supercalifică pentru resuscitarea unui pacient. La caz a ajuns chiar şeful Staţiei de Ambulanţă Galaţi, doctorul Mihai Polinschi.

CEZARIANĂ PE CADAVRU
Echipa de medici formată din doctorii Bo­tezatu, Truş şi Soloviev a operat femeia moartă de aproximativ 30 de minute. Dar şi copilul era mort deja, o fetiţă de 3,700 ki­lograme. Normal, fătul nu supra­vie­ţu­ieş­­te decât maximum 18 minute, după intrarea mamei în stop. "Am fost chemaţi în jur de ora 20:00. Când am ajuns noi pacienta era intubată. Am resuscitat-o şi noi. Între timp a apărut şi doctorul Bo­te­za­tu. Am dus-o în sala de operaţie şi i s-a făcut cezariană, dar din păcate copilul era mort. După 40 de mi­nu­te pacienta a fost de­cla­rată moartă. Femeia ve­ni­se la Galaţi după docto­rul cu care născuse şi pri­mul copil cu ani în urmă. Din ce am discutat cu doctorul Botezatu, pacienta nu a dat nici un semn premonitoriu că s-ar putea întâmpla aşa ceva. Docto­rul Botezatu a pus de atunci diagnosticul, confirmat ul­te­rior de autopsie, zicând că pacienta a făcut embolie amniotică", ne-a povestit dr­. Mihai Polinschi, medicul de pe Salva­re. Acesta a afirmat că nu ştie nimic de Cytotec şi că ar fi uzual să fie chemată Am­bulanţa de medicii din spitale pentru resuscitarea pacienţilor. "Un medic ATI are pregătirea necesară resuscitării unui pacient. Pe noi, Serviciul de Ambulanţă, ne mai solicitau în trecut spitalele de boli cronice, în general, care nu aveau specia­liş­ti, dar acum nu mai e de actualitate pen­tru că spitalele nu primesc acreditare dacă nu au echipa şi trusa necesară resuscitării", ne-a declarat unul dintre medicii care lucrează în serviciile de Ambulanţă şi care a dorit să-şi păstreze anonimatul, din motive lesne de înţeles.

"VINOVAŢII VOR RĂSPUNDE"
Directorul Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi, dr. Valentin Boldea, ne-a precizat: "Sesizarea a fost făcută de o asistentă care a intrat în conflict cu conducerea Maternităţii şi căreia, între timp, i s-a desfăcut şi contractul de muncă, pentru abateri disciplinare, nerespectarea fişei postului (într-o discuţie ulterioară am aflat că este vorba despre asistenta Elena Ciorbă, de la OAMR, organizaţie sesizată pentru cele două asistente reclamate alături de medici). Am cerut prin adresă ANM să ne spună oficial dacă medicamentul este interzis. Am sesizat Colegiul Medicilor pentru că era o reclamaţie de malpraxis împotriva a trei medici, doi ginecologi şi anestezistul. La DSP, cazul nu a intrat încă în analiza Comisiei de Anchetă, deoarece această comisie trebuie validată de Mi­nisterul Sănătăţii fiindcă i s-a modificat componenţa. Am trimis şi o informare ataşată la solicitarea de validare a co­mi­siei, pentru că în caz este implicat şi managerul maternităţii, dr. Hărăbor Anama­ria, care are contract încheiat cu ministerul. Nu am primit nici un răspuns. Dar vă pot asigura că nu încearcă nimeni să muşamalizeze nimic. Indiferent cine-i vinovat, nu doar dr. Botezatu, că mai sunt implicaţi trei medici, va răspunde pentru ceea ce a făcut, pentru că e vorba de moar­tea a două persoane, mama şi co­pilul nenăscut. Se pune problema cum a ajuns acel medicament în spital, se pun multe probleme. Se cam practică folo­sirea acestui medicament frecvent".

EXPLICAŢIILE MANAGERULUI MATERNITĂŢII
În timp ce doctorul Costache Ioan Botezatu nu a vrut să îşi spună punctul de vedere despre acest caz la telefon, managerul spitalului a fost mai maleabil. "Acest caz n-ar fi avut nici o şansă de supravieţuire nicăieri în lu­­me, pentru că embolia amniotică are un grad foarte mare de mortalitate. Am chemat Salvarea pentru că orice stop poate fi resuscitat, moment din care teoretic nu mai aparţine de noi, pacientul trebuind să fie transportat la secţia de te­ra­pie intensivă a unităţii ierar­hic superioare. Am chemat deci Salvarea ca, în ideea că pacienta va fi salvată, să fie transportată la alt spital", ne-a declarat medicul Anamaria Hărăbor, managerul Spitalului de Obstetrică-Ginecologie "Buna Vestire" din Galaţi. Cât priveşte administrarea unui medicament neautorizat în ţara noastră şi inexistent în farmaciile din reţeaua de spitale, managerul contrazice ANM. "Cytotec, care este o prostaglandină, este un medicament prevăzut în toate protocoalele Uniunii Europene şi din câte ştiu eu şi noi suntem membri ai UE."


"CYTOTEC, ILEGAL ÎN ROMÂNIA ŞI INTERZIS FEMEILOR GRAVIDE ORIUNDE ÎN LUME"
"Am verificat. Cytotec nu este un medicament autorizat în România şi nici la Agenţia Europeană a Medicamentului. Şi nici nu este în curs de autorizare. Este ilegală difuzarea lui. Noi am sesizat verbal DIICOT, în cadrul protocolului pe care îl avem cu aceştia în materie de contrafacere, că acest medicament se distribuie online în ţara noastră, deşi este ilegal. Chiar după ce două tinere au murit în Italia după ce luaseră Cytotec în România. Ba mai mult, Cytotec este distribuit ca pilulă avortivă, în baza unui prospect falsificat, când de fapt medicamentul este total interzis femeilor gravide. În prospectul original se menţionează clar la contraindicaţii: «interzis femeilor gravide». Medicamentul este auto­rizat în America dar pentru cu totul alte pro­bleme medicale, de exemplu pentru a reduce riscul de ulcer gastrointestinal. Medicii care prescriu sau recomandă medicamentul pentru avort sau naştere, îşi asumă toată răspunderea. Ei comit o mare ilegalitate", ne-a precizat ANM prin purtătorul de cuvânt, Daniela Enache.

sursa : jurnalul national


Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174
eu una daca as fi nu ias mai lasa sa practice meseria de medicpe toata durate vieti :bataie: Stirea zilei !!! (2) 407405
flo09
flo09
Mamica rafinata
Mamica rafinata


Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de muraru raluca Mier Ian 27, 2010 7:00 pm

Femeia care a nascut octupleti are, in total, 14 copii. Nu mai rezist - spune bunica bebelusilor
Stirea zilei !!! (2) 407405 Stirea zilei !!! (2) 407405 Stirea zilei !!! (2) 407405 Stirea zilei !!! (2) 407405
Stirea zilei !!! (2) 199844 Stirea zilei !!! (2) 199844 Stirea zilei !!! (2) 199844 Stirea zilei !!! (2) 199844


Femeia care a nascut octupleti in cursul acestei saptamani are in total 14 copii, toti nascuti prin fertilizare in vitro si era obsedata sa aiba copii inca din adolescenta, spune mama ei.

Angela Suleman afirma ca nu a fost de acord atunci cand fiica sa, Nadya Suleman, a decis sa-si implanteze alti embrioni in cursul anului trecut.

"Nu mai rezist asa", a afirmat ea, intr-un interviu telefonic acordat Los Angeles Times. "Are sase copii si nu este casatorita. Eu cred cu putere in casatorie, dar ea nu vrut sa se casatoreasca", spune bunica celor 14 copii.

Nadya Suleman, in varsta de 33 de ani, a nascut luni, la un spital din Los Angeles.

Un purtator de cuvant al Kaiser Permanente Bellflower Medical Center afirma ca bebelusii sunt sanatosi si sapte dintre ei respira fara a fi asistati.

Toti copiii sunt nascuti prin fertilizare in vitro

In timp ce fiica sa isi revine dupa sarcina, Angela Suleman are grija de ceilalti sase copii, cu varsta cuprinsa intre 2 si 7 ani, la locuinta din Whittier, situata la circa 15 mile de Los Angeles.

Ea afirma ca si-a prevenit fiica ca, atunci cand va iesi din spital, nu se va mai ocupa de nepotii sai.

Angela Suleman povesteste ca fiica sa nu putea sa aiba copii, asa ca recurs la fertilizarea in vitro.

In conditiile in care mai existau embrioni congelati de la nasterile anterioare si fiica sa nu a vrut ca acestia sa fie distrusi, s-a decis sa dea nastere celor opt copii.

Bunica isi exprima acum speranta ca Nadya nu va mai da nastere altor copii.

"Acum nu mai are embrioni congelati asa ca s-a sfarsit. Trebuie sa fie asa", spune mama bunica.

Nadya Suleman a vrut sa aiba copii inca de cand era adolescenta dar, "din fericire, nu a putut", spune mama sa.

"In loc sa se faca educatoare sau sa se angajeze la o cresa, ea a inceput sa dea nastere la copii, dar nu in modul normal", continua ea.

Psihologul a sfatuit-o sa-si dea fata afara din casa

Obsesia fiicei sale de a avea copii a supus-o pe Angela Suleman unui stres considerabil, asa ca a apelat la un psiholog, care a sfatuit-o sa o dea afara pe Nadya din casa.

"Poate ca, daca as fi facut asta, nu ar fi avut atatia copii, dar m-am gandit ca este o femeie matura. Ma simteam responsabila si nu am vrut sa o dau afara din casa", povesteste Angela Suleman.

'Mi-a spus ca este platita pentru fertilizarea in vitro'

Yolanda Garcia, in varsta de 49 de ani, a avut grija de fiul de 3 ani al Nadyei, care este autist.

"Mi-a spus ca toti copiii sai au fost conceputi in vitro si eu am spus, Doamne, cum iti permiti acest lucru si sa mergi si la scoala, in acelasi timp?". "Mi-a raspuns ca primeste bani pentru asta". Garcia a adaugat ca nu a mai cerut alte detalii.

Nadya Suleman are o diploma in ingrijirea copiilor obtinuta la California State University, Fullerton, si, in cursul primaverii, a urmat un curs de master in consiliere.

Doctorul care a facut fertilizarea nu a fost identificat. Mama sa sustine ca toti copiii provin de la acelasi donator de sperma, dar nu a spus despre cine este vorba.

Vestea ca mama octupletilor avea deja inca sase copii a starnit o dezbatere etica. Unii experti medicali s-au declarat ingrijorati de faptul ca tinerei i-au fost implantati atatia embrioni.

Altii s-au aratat ingrijorati de faptul ca mama va fi coplesita in incercarea de a creste atatia copii si va apela in final la ajutorul statului.
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de ari05 Mier Ian 27, 2010 7:04 pm

no comment !!! Stirea zilei !!! (2) 9955

eu cred ca-i lipseste o doaga... sau e ahtiata dupa bani nemunciti ... dk zice ca primeste bani pt asta...
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de muraru raluca Mier Ian 27, 2010 7:07 pm

e plecata rau ....dupa bani Stirea zilei !!! (2) 377534
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de ari05 Mier Ian 27, 2010 7:12 pm

asta cred si eu Stirea zilei !!! (2) 9955
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de teodoraion Mier Ian 27, 2010 7:18 pm

wow..tot felul de oameni ascunsi sub soare..
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de ari05 Mier Ian 27, 2010 7:21 pm

mda... ma mir de unde aceasta obsesie de a face copii ... Stirea zilei !!! (2) 16974 ce copila Stirea zilei !!! (2) 9955 cand te gandesti ca o vede ca pe o afacere ... Stirea zilei !!! (2) 16974 Stirea zilei !!! (2) 9955 vai de ea Stirea zilei !!! (2) 9955
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de STEF30IASI Joi Ian 28, 2010 9:23 pm

Raport secret: Un cutremur mediu la Iasi ar provoca 20.000 de victime. Ce zone ar fi afectate

Un raport prezentat doar autoritatilor, dar care nu a fost facut public, avertizeaza cu un cutremur de peste 6 grade, dar mai mic de 7 grade, ar putea avea efecte dezastruoase asupra Iasului. In document sunt prezentate si mai multe zone in care zeci de mii de cladiri ar avea de suferit in cazul unui seism, dar se face si o estimare a numarului victimelor.
Cifrele sunt infricosatoare: daca pana acum se stie ca doar 62 de blocuri au bulina rosie, toate acestea fiind expertizate, in realitate, numarul lor este mult mai mare. Si mai grav decat atat este faptul ca ne putem astepta la un cutremur destul de puternic nu peste mult timp, ba, mai mult, specialistii Institutului National de Seismologie avertizeaza ca o miscare telurica ar putea avea loc in Vrancea in luna februarie. De altfel, chiar ieri, in zori, in Vrancea au fost doua cutremure: unul de 2,6 grade, iar celalalt de 3,9 grade.

Municipiul Iasi, cel mai vulnerabil

Potrivit raportului intocmit de specialistii Inspectoratului Judetean pentru Situatii de Urgenta, "judetul Iasi este situat in partea de nord-est a zonei de seismicitate maxima a tarii, iar o eventuala miscare seismica poate fi insotita de aparitia unor fluidizari, tasari si surpari ale terenului, mai ales din cauza nivelului apelor subterane, ducand la amplificari in straturile de suprafata si a valorilor acceleratiilor seismice". Practic, cel mai afectat ar fi municipiul Iasi, dar probleme ar fi si in zona Tg. Frumos, Harlau si Pascani. "Judetul Iasi prezinta un grad ridicat de risc in caz de cutremur ca urmare a vulnerabilitatilor unor cladiri, perioadelor de revenire a intensitatilor ridicate si specificului miscarilor seismice", se mai arata in raport.

Cele mai periculoase zone

Potrivit documentului, cele mai expuse efectelor devastatoare ale unui cutremur sunt

* zona centrala a municipiului Iasi (de exemplu, blocul Gulliver este construit in anii ’60, deci inainte de a exista norme de protectie seismica pentru cladiri),
* zona cuprinsa intre Podu Ros si Podul de Piatra (strazile Dimitrie Cantemir, Nicolae Iorga, soseaua Nationala si Aleea Decebal),
* zona cuprinsa intre gara Nicolina, b-dul Primaverii, splai Bahlui si campusul universitar Tudor Vladimirescu, cartierul Tatarasi (zona delimitata de strazile Vasile Lupu si Ciurchi),
* cartierul Copou (zona delimitata de strazile M. Costachescu, Codrescu si b-dul Carol),
* zona centrala a municipiului Pascani (cuprinsa intre Primarie si Spitalul municipal),
* zona centrala a orasului Tg. Frumos (intre Primarie si statia Serviciului de Ambulanta),
* zona centrala a orasului Harlau (intre Primarie si Spitalul orasenesc).

"In functie de magnitutidinea seismului, de amplitudinea undelor seismice si directia lor de propagare, de structura solului si gradul de rezistenta seismica a cladirilor, pot fi afectate blocuri de cvartale diferite sau cvartale intregi. Riscul cel mai mare se prezinta in municipiul Iasi, unde fenomenele de amplificare a undelor seismice sunt cauzate de straturile predispuse la lichefiere, existenta panzei freatice si zonele cu nisip aflat sub presiune", se mai arata in raport.

Peste 20.000 de victime

In document se mai arata si care sunt si perioadele la care se produc seismele si, potrivit calculelor, cutremurele cu intensitate in jur de 7 grade au loc o data la 33 de ani, precedentul fiind in 1977. De asemenea, se estimeaza si distrugerile: sunt 48.406 locuinte vulnerabile, iar in cazul unui cutremur de peste 6 grade, 19.362 dintre ele ar fi afectate in proportie de 35-40%, iar alte 29.044 in proportie de 10-15%.

De asemenea, se vorbeste si despre victime: daca seismul s-ar produce noaptea, atunci ar fi raniti cel putin 20.000 de oameni, iar daca ar fi ziua, numarul ar scadea la 7.000.

sursa: Iasi Plus

Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de STEF30IASI Vin Ian 29, 2010 4:21 am

Primul român cu paralizie după vaccinul pandemic

O femeie de 30 de ani din Arad a ajuns la spital cu uşoare paralizii ale picioarelor, după ce a fost vaccinată cu Cantgrip. Este primul caz din România la care apar reacţii adverse majore, după administrarea vaccinului contra A/H1N1.

Situaţia a fost confirmată de medicii Direcţiei de Sănătate Publică Arad. Tânăra a făcut vaccinul pe 11 ianuarie, iar a a doua zi s-a simţit rău. De atunci situaţia s-a tot agravat. Medicii la care a apelat femeia după ce a făcut vaccinul au încercat să o ajute, însă i-au prescris tratamente care nu au dat rezultate. “A doua zi după vaccin, mă dureau muşchii, iar la patru zile aveam furnicături şi îmi simţeam picioarele amorţite. M-am dus la urgenţă şi mi-au zis să iau paracetamol”, ne-a povestit femeia.

În cele din urmă, tânăra a ajuns la Spitalul Clinic de Urgenţe din Arad, la Secţia de neurologie, unde se află şi acum.

Studiile descriu reacţii minore

* Un raport prezentat în ianuarie de Centrul Naţional de Prevenire şi Control al Bolilor Transmisibile (CNPCBT) arăta că s-au vaccinat peste 1.200.000 de persoane, dintre care 30 au raportat reacţii adverse. Cercetările ulterioare au arătat însă că doar 13 cazuri au avut legătură directă cu vaccinarea.


„Reacţiile adverse confirmate au fost uşoare şi s-au manifestat prin roşeaţă la locul vaccinării, febră uşoară, pasageră, dureri de cap. Nu a fost înregistrată nicio reacţie adversă severă postvaccinală”, au declarat specialiştii CNPCBT.

În cazul femeii din Arad, specialiştii din Ministerul Sănătăţii nu au prezentat încă date oficiale, dar în prospectul Cantgrip sunt trecute unele reacţii adverse neurologice, care pot apărea postvaccinare. Este vorba despre nevralgii, parestezii, convulsii febrile, tulburări cum sunt encefalomielitele, nevrite şi sindrom Guillain-Barré.

Specialiştii neurologi spun şi ei că reacţii neurologice de acest tip pot apărea în cazul vaccinărilor de toate felurile. „Inclusiv la vaccinarea contra virusurilor sezoniere”, susţine profesorul Constantin Popa, de la Institutul de Boli Cerebrovasculare din Bucureşti.

Acelaşi specialist a explicat că situaţiile de acest gen nu sunt mereu fără ieşire. „Dacă e vorba despre sindromul Guillain-Barré, şanse de scăpare sunt, cu tratament adecvat, cu imunoglobuline, nu cu paracetamol. Femeia ar trebui dusă într-un spital de boli infecţioase, unde există medic neurolog”, a spus el.

Ca şi alte tipuri de vaccin, şi cel contra A/H1N1 poate declanşa „boli ascunse” sau poate accentua o suferinţă mai veche. „Trebuie investigat dacă pacienta suferea de vreo afecţiune imunologică, dacă lua sau nu pastile antidepresie ori alte tratamente”, a sugerat neurologul Constantin Popa.

Femeia din Arad susţine că era perfect sănătoasă şi că medicii i-au recomandat, fără rezerve, imunizarea. Înainte de vaccinare, pacienţii ar trebui să precizeze medicului dacă sunt sau nu sub vreun tratament, dacă au alergii, ce vaccinuri a mai făcut şi când.

* În ultimele zile nu au fost înregistrate cazuri noi de A/H1N1, iar specialiştii estimează că rata de răspândire a virusului va scădea, din cauza gerului.

„La -15, - 20 de grade Celsius, virusul nu se mai transmite aşa repede”, a explicat epidemiologul Molnar Geza.

STATISTICI

La nivel european: 19 cazuri de paralizii minore

* La nivel european, se estimează că peste 32 de milioane de persoane s-au imunizat contra gripei noi.

„Majoritatea efectelor adverse nu au fost serioase”, susţin experţii Agenţiei Europene a Medicamentului. Au fost raportate nouă cazuri de scleroză multiplă şi 19 cazuri de sindrom Guillain-Barré (afectare neurologică a membrelor inferioare).

* Oficialii Agenţiei susţin că, la un număr mare de vaccinări, astfel de situaţii pot apărea în mod normal. Efecte adverse minore au fost: oboseală, stări de ameţeală, dureri la locul injecţiei.

sursa : evz.ro

Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de ari05 Vin Ian 29, 2010 2:51 pm

aha !! deci incep deja sa apara victimele minunatului vaccin Stirea zilei !!! (2) 9955
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de flo09 Dum Ian 31, 2010 2:49 pm

eu cred ca depinde si de corpul fiecarei persoane
flo09
flo09
Mamica rafinata
Mamica rafinata


Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de ari05 Dum Ian 31, 2010 10:09 pm

depinde... nu depinde,.... ideea e ca vaccinarea in masa faca mult mai mult rau decat bine ... Stirea zilei !!! (2) 9955 eu una nu sunt deloc de acord cu vaccinarile astea Stirea zilei !!! (2) 9955 eu sunt de parere ca sunt inventate k sa isi umfle anumite persoane conturile :bataie:
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de flo09 Lun Feb 01, 2010 3:27 pm

poate ai dreptate uite ca acum nu sa mai prea vorbit de gripa
flo09
flo09
Mamica rafinata
Mamica rafinata


Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de ari05 Lun Feb 01, 2010 4:15 pm

normal... doar au inceput sa apara reactiile adverse... Stirea zilei !!! (2) 9955
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de STEF30IASI Lun Feb 01, 2010 4:43 pm

Luna februarie începe cu ninsori şi risc de polei

Vremea începe din nou să aibă accente dramatice. Nu gerul este însă problema de această dată, ci precipitaţiile, mai ales în sud-estul ţării, unde va intra luni la ora 15 în vigoare o atenţionare cod galben de ninsori şi vânt în rafale. Şase judeţe din această parte a ţării sunt vizate până pe data de 2 februarie ora 3 dimineaţa.

Vremea însă nu este severă la nivelul întregii ţări. Luni, maximele vor fi în general între minus 4 grade în nord-vest şi 5-6 grade cu plus în zona litoralului. Va ninge destul de hotărât doar în sud-estul ţării, iar în rest sporadic. În Dobrogea şi Bărăgan, unde precipitaţiile pot veni chiar şi sub formă de ploaie, poleiul va fi o problemă destul de serioasă. În plus, vântul va fi aici din ce în ce mai alert.

În Capitală, după o noapte înnorată, ziua de luni se anunţă tot închisă. Norii nu prea lasă soarelui loc pe cer, iar temporar se aşteaptă şi precipitaţii mixte. Amiaza va aduce o temperatură agreabilă de aproximativ 0 grade.

Ziua de marţi aduce ninsori slabe în Dobrogea şi sud-estul Munteniei, ca şi în nord-vestul ţării, pe arii mici însă. În celelalte regiuni, chiar dacă cerul se anunţă mai mult înnorat, precipitaţiile sunt aproape inexistente. După câteva ore de ceaţă în Banat şi Lunca Dunării, amiaza va aduce în general temperaturi de la minus 5 grade în depresiunile din estul Transilvaniei la cel mult un grad peste limita de îngheţ în zona Olteniei.

Miercuri scăpăm de precipitaţii, iar soarele devine mai îndrăzneţ în majoritatea regiunilor. Nori mai mulţi vor mai fi în nord-vestul şi sud-estul ţării, iar ceaţa va prefera Banatul, sudul Munteniei şi al Moldovei, în primele câteva ore ale zilei. Maximele rămân plăcute, cu valori între minus 6 grade în depresiunile transilvănene şi plus 3 grade în Banat, la Timişoara.



Stirea zilei !!! (2) 693395 Stirea zilei !!! (2) 693395 Stirea zilei !!! (2) 693395

sursa : realitatea .net

Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174 Stirea zilei !!! (2) 540174
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de alinapopa1969 Lun Feb 01, 2010 9:08 pm

Cursul coboara la 4,08 lei/euro
Data publicarii: 01 Februarie 2010.
Cursul oficial anuntat de BNR a spart pragul de 4,1 lei pentru un euro si a coborat pana la nivelul de 4,0805. Acesta este cel mai mic nivel din ultimele 13 luni.

Aprecierea semnificativa a leului incepuse inca de la finalul sedintei de vineri, cand cotatiile de inchidere afisau un nivel de 4,1035 lei pentru un euro, cu 3 bani mai putin decat la orele diminetii.

In cursul sedintei de luni, cotatiile au continuat sa inregistreze un trend sustinut de scadere iar in jurul pranzului un euro era tranzactionat pentru 4,075 lei.

“Deoarece trendul de apreciere din ultima perioada s-a dovedit destul de rezistent credem ca este posibil ca aprecierea leului sa continue”, au precizat analistii ING Bank, atragand totusi atentia ca evolutia burselor internationale este defavorabila.

Evolutia pietelor regionale nu este insa uniforma. In timp ce zlotul polonez a castigat peste 1% in fata euro, de doua ori mai mult decat leul, forintul maghiar s-a depreciat.

Cotatiile valutare pot fi urmarite in timp real pe Conso in sectiunea de Curs valutar.
alinapopa1969
alinapopa1969
Mamica sexy
Mamica sexy

Varsta : 54
Joburi/Distractii : goblenul, florile

Sus In jos

Stirea zilei !!! (2) Empty Re: Stirea zilei !!! (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 44 1, 2, 3 ... 22 ... 44  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum