Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Ceaiul verde EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Ceaiul verde EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Ceaiul verde EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Ceaiul verde EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Ceaiul verde EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Ceaiul verde EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Ceaiul verde EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Ceaiul verde EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Ceaiul verde EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 15 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 15 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Ceaiul verde 2466r05Ady.Biju

Ceaiul verde 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Ceaiul verde 2quni4z hmshop.wordpress.com



Ceaiul verde Wkpzltartizele.blogspot.com



Ceaiul verde Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Ceaiul verde Kaqpztbratari magice



Ceaiul verde 69m8w9 Shop/candles



Ceaiul verde 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Ceaiul verde 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Ceaiul verde Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Ceaiul verde 2moa4jsbiosens.ro



Ceaiul verde W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Ceaiul verde 2ef53k2reginamaria.ro



Ceaiul verde 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Ceaiul verde 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Ceaiul verde

+8
sandy
emidiaconu
popescumelinda
elena
panky(Laura)
ari05
adriana
STEF30IASI
12 participanți

In jos

Ceaiul verde Empty Ceaiul verde

Mesaj Scris de STEF30IASI Sam Apr 17, 2010 12:23 am

Ceaiul verde provine din planta de ceai Camellia sinensis din care se mai prepara si ceaiul negru si oolong, diferenta fiind la nivelul modului de procesare.
Aceasta planta isi are originile in partea de sud-est a Asiei, formata din regiuni din India, Myanmar si China.

- Ceaiul negru - frunzele proaspat culese sunt uscate imediat, inainte sa se ofileasca, dupa care sunt incalzite natural (la lumina soarelui) si lasate sa se oxideze complet.
- Ceaiul verde - frunzele culese sunt trecute printr-o baie de aburi, apoi sunt uscate si sfaramate,
impiedicand astfel procesul de fermentatie.
- Ceai oolong - acest tip de ceai se diferentiaza de celelalte prin perioada de recoltare a frunzelor, aceasta realizandu-se mult mai tarziu dupa maturarea frunzelor.
- Ceaiul alb - acesta este cel mai putin procesat, motiv pentru care contine cea mai mare cantitate de antioxidanti .
Ceaiul alb este facut din frunze tinere si muguri ce apoi sunt aburite si uscate cu atentie.

Datorita gradului minim de procesare, ceaiul verde si cel alb contin cantitati ridicate de antioxidanti, substante care se traduc prin sanatate pentru organismul uman.

Aroma :
Toate tipurile de ceai provenite din Camellia sinensis au acelasi gust dar arome diferite.
Aroma difera in functie de gradul de procesare, astfel, cu cat frunzele au fost mai prelucrate cu atat mirosul este mai putin patrunzator.
Aroma ceaiului verde poate fi caracterizata ca fiind proaspata, usoara si energica.

Cantitatea de ceai recomandata :
Majoritatea studiilor au demonstrat ca pentru a beneficia de toate proprietatile curative ale ceaiului verde o persoana trebuie sa consume cel putin 3 pahare de ceai verde pe zi.
Aceasta cantitate de ceai asigura necesarul de antioxidanti pentru mentinerea sanatatii organismului.

Mod de preparare :
Ceaiul verde se pregateste la fel ca oricare alt ceai.
De un singur lucru trebuie sa tineti cont si anume, ceaiul verde nu se prepara cu apa clocotita si nici nu se fierbe, deoarece isi va pierde din aroma si va avea un gust amar.

Achizitionare :
Daca doriti sa experimentati un ceai verde cu adevarat bun si sanatos trebuie sa cautati plantele din ceainarii sau din magazine unde este mentionat ca acesta provine din Asia.
Nu trebuie exclusa nici posibilitatea de achizitionare prin intermediul internetului, deoarece
sunt multe magazine online care vand produse de calitate.

Beneficiile ceaiului verde :
Ceaiul verde actioneaza asupra organismului asemanator agentilor antiinflamatori , antiseptici si antivirali .
Astfel, potrivit studiilor beneficiile aduse sanatatii de catre ceaiul verde constituie o lunga lista alcatuita din: prevenirea cancerului, bolilor cardiovasculare (mai ales infarctului miocardic ), hipercolesteromiei artritei reumatice, intarirea sistemului imunitar si pierderea in greutate.
De asemenea, ceaiul verde contine mineralul numit fluor care previne aparitia afectiunilor cavitatii bucale si intareste smaltul dintilor, prevenind astfel aparitia cariilor .

1. Scade riscul aparitiei
cancerului - cancer mamar , cancer pulmonar , cancer de colon , cancer de piele , tumora cerebrala , cancer cervical , cancer ovarian , cancer hepatic , cancer esofagian , mezoteliom , cancer stomacal, azbestoza , etc.
2. Previne aparitia bolilor cardiovasculare - hipercolesterolemia, hipertensiune arteriala , infarc miocardic .
3. Ajuta la pierderea in greutate - contribuie la arderea grasimilor si caloriilor, creste rata metabolica.
4. Stimuleaza activitatea cerebrala protejand impotriva aparitiei afectiunilor specifice - tulburari de memorie, Alzheimer , Parkinson , dar stimuleaza si productia de tianina (molecule care cresc performantele medicale).
5. Intareste sistemul imunitar - previne astfel aparitia gripei , intoxicatiilor alimentare , pneumoniei, tuberculozei , cariilor dentare, racelilor , candidei , dizenteriei , meningitei , infectiei cu Helicobacter pylori etc.
6. Ajuta la ameliorarea diferitelor afectiuni: acnee, alergii , anemie , cataracta , diabet tip 1 , diabe tip 2 , gastrita , glaucom , insuficienta renala , distrofie musculara , rozaceea , apneea de somn , stres, artrita reumatoida etc.
7. Este eficient si pentru detoxifierea organismului si prevenirea aparitiei ridurilor premature.

Antioxidantii :

Ceaiul verde contine o cantitate semnificativa de antioxidati naturali, numiti polifenoli, care neutralizeaza radicalii liberi - molecule foarte toxice pentru celule daca nu ar exista substante care sa-i neutralizeze, conducand la aparitia mai multor afectiuni.
O cantitate considerabila de antioxidanti se gaseste si in fructe si legume.

Radicalii liberi sunt formati de catre organism in timpul transformarii alimentelor in energie.

Particular, ceaiul verde contine o categorie de polifenoli numita "Catechine" - metaboliti secundari ai plantelor, considerati a fi cei mai eficienti antioxidanti. Cantitatea mare de catechine continuta de ceaiul verde se datoreaza gradului mic de procesare in timpul fabricatiei.

Ceaiul verde si pierderea in greutate :
Cel mai consumat lichid dupa apa este ceaiul.
Ceaiul verde este preparat din planta denumita Camellia sinensis, la fel ca si ceaiul alb, negru sau oolong.
Trebuie mentionat ca ceaiul verde ofera mai multe beneficii organismului decat celelalte tipuri de ceai deoarece procesul de preparare al acestuia este foarte simplu si natural.

Datorita efectelor benefice asupra sistemul digestiv, ceaiul verde poate fi folosit si pentru scaderea in greutate de persoanele de orice varsta, prevenind astfel obezitatea.
Cu toate ca o alimentatie sanatoasa si un program regulat de exercitii fizice sunt principalele categorii ale programului de slabit , introducerea in dieta a ceaiului verde inseamna un pas inainte catre atingerea scopului final - masa corporala ideala .

Potrivit studiilor, acest ceai imbunatateste tranzitul intestinal ,accelereaza metabolismului , regleaza cantitatea de glucoza din sange si contribuie la detoxifierea organismului .
Astfel, pentru ca programul de slabit sa fie complet si eficient trebuie sa cuprinda pe langa exercitii fizice si alimentatia sanatoasa si consumul regulat de ceai verde.
Ceaiul verde creste rata metabolica cu pana la 3%.
Pentru aceasta performanta se recomanda consumul a 3 pahare de ceai zilnic, cate unul dupa fiecare masa.
Persoanele care urmeaza o dieta bazata pe calcularea caloriilor, trebuie sa stie ca 3 pahare de ceai verde zilnic inseamna 60 calorii - un numar atat de mic de calorii pentru beneficii atat de semnificative .

Obezitatea este o problema de sanatate care afecteaza orice persoana, indiferent de provenienta. Conform unor studii ale Organizatiei Mondiale a Sanatatii, in lume traiesc aproximativ 800 de milioane de persoane care sufera de malnutritie si peste un miliard de adulti supraponderali.

Principalii factori care declanseaza obezitatea sunt: zaharul si grasimile nocive din alimente, dar si stilul de viata sedentar.
Dintre complicatiile obezitatii cele mai frecvente sunt diabetul zaharat de tip 2, hipertensiunea arteriala, arteroscleroza coronariana , accidente vasculare cerebrale , sindromul de apnee in somn etc.

Din cauza problemelor cu greutatea corporala tot mai multe persoane incearca sa slabeasca prin adoptarea celor mai stranii si mai nesanatoase metode.
Daca doriti sa scapati de kilogramele in plus va sfatuim sa adoptati o alimentatie sanatoasa (fara alimente de tip fast-food , fara alimente prajite, fara cantitati excesive de sare , zahar si grasimi), sa va faceti un program de activitate fizica dar si sa urmati o cura cu ceai verde sau cu extracte din ceai verde.
Datorita continutului de cafeina puteti, de exemplu, sa inlocuiti cafeaua de dimineata cu o cana de ceai verde.

Ceaiul verde si colesterolul :
1. Blocheaza colesterolul : ceaiul verde blocheaza absorbtia intestinala a colesterolului cu pana la 89%.
2.Ofera protectie chiar si in cazul adoptarii unei diete bazata pe grasime: ceaiul verde scade nivelul colesterolului chiar daca o persoana urmeaza un regim alimentar bogat in carbohidrati si grasimi. Acesta ajuta la mentinerea in limite normale a colesterolului chiar si atunci cand grasimea este de origine animala.
3. Ajuta la scaderea colesterolului LDL :ceaiul verde ajuta la scaderea colesterolului "rau"/LDL din organism cu pana la 11% in cazul persoanelor care sufera de hipercolesterolemie sau prezinta un nivel ridicat de colesterol LDL.
4. Previne ateroscleroza: datorita continutului de antioxidanti, in special catechine, ceaiul verde ajuta la aparitia aterosclerozei cu pana la 73%.
5. Previne aparitia actiunilor negative ale colesterolului:antioxidantii din ceaiul verde previn afectiunile cauzate organismului de catre colesterolul LDL.
6. Elimina colesterolul: ceaiul verde stimuleaza eliminarea colesterolului din bila .
7. Protectie hepatica: ceaiul verde protejeaza ficatul de efectele hipercolesterolemiei.

Ceaiul verde 140365 Ceaiul verde 140365 Ceaiul verde 140365 Ceaiul verde 937148
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de adriana Sam Apr 17, 2010 12:55 am

am baut si eu ceai verde pentru a slabi....dar se pare ca la mine nu a dat rezultate....este adevarat ca nici nu prea m-am tinut de el
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de ari05 Sam Apr 17, 2010 6:24 am

pai cum se prepara ceaiul verde dk nu cu apa fiarta? Ceaiul verde 16974

am si eu si intr-adevar e super naspa la gust... eu nu pot sa-l beau Ceaiul verde 16974
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de panky(Laura) Dum Apr 18, 2010 12:46 pm

am baut si eu ceai verde.......nici la mine nu a dat roade..........bine nu beam in ficare zi..........este rau la gust :zambet larg:
panky(Laura)
panky(Laura)
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de elena Dum Apr 18, 2010 5:55 pm

Si eu am baut ceai verde, antiadipos, dar nu mai pot, are un gust tare rau, brrr..Am slabit intr-o perioada cu el, dar am tinut si putin regim pe langa ceai...aveam ambitie odata..acum nu.... :timi:
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de popescumelinda Dum Apr 18, 2010 6:02 pm

da,asai Elena,e cam amar..dar daca pui miere in el e mai bunicel..trebuie sa incep si eu sa mai beau...sa nmai dau si eu jos... Ceaiul verde 693395
popescumelinda
popescumelinda
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 47

Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de adriana Joi Mai 13, 2010 1:19 pm

melinda dar tu esti slaba....ce-ti trebuie ceai verde? Ceaiul verde 377534
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de emidiaconu Vin Mai 14, 2010 8:58 pm

si eu beau...e bun pt constipatie..
emidiaconu
emidiaconu
Mamica incepator
Mamica incepator

Varsta : 46

Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de sandy Sam Mai 15, 2010 12:12 am

e bine ptr cine poate sa-l bea..mie imi place doar de tei si izma...din asta verde ink nu am baut
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de emidiaconu Sam Mai 15, 2010 6:14 pm

daca pui lamaie are gust mai bun
emidiaconu
emidiaconu
Mamica incepator
Mamica incepator

Varsta : 46

Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de teodoraion Sam Mai 15, 2010 6:33 pm

eu am baut dar nu imi place deloc
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de maximax Lun Oct 24, 2011 4:10 pm

Nici mie nu imi place gustul :(. Am avut vreo 2 tentative sa incep sa beau, e foarte bun ca antioxidant, energizant, etc.. dar cu toata munca de convingere ca trebuie si e sanatos ... tot la cafea ajung :(
maximax
maximax
Mamica incepator
Mamica incepator


Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de cecilia_7625 Lun Oct 24, 2011 4:39 pm

mie imi place mult ceaiul verde insa dak-l beau stau numai la wc,si am o stare de nervozitate din cauza asta,asa k m-am lasat pagubasa
cecilia_7625
cecilia_7625
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47
Joburi/Distractii : plimarile prin parc cu familia

Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de maximax Lun Oct 31, 2011 10:36 pm

Ceaiul alb stiti cumva ce gust are? E mai rau ca cel verde sau e mai baubil? Il gasim in supermarketuri?
maximax
maximax
Mamica incepator
Mamica incepator


Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de adriana Mar Noi 01, 2011 12:36 am

eu nu am auzit de ceai alb ..... daca afli ceva spune-ne si noua
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de maximax Joi Noi 10, 2011 9:07 pm

Scria in articolul de sus, postat de Stef30Iasi: "Ceaiul alb - acesta este cel mai putin procesat, motiv pentru care contine cea mai mare cantitate de antioxidanti ".

Dar reclame si recomandari auzim doar de ceaiul verde...
maximax
maximax
Mamica incepator
Mamica incepator


Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de anka9mai Joi Noi 10, 2011 11:20 pm

eu reconosc ca nu stiu f multe despre Ceaiul alb
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

Ceaiul verde Empty Re: Ceaiul verde

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum