Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 15 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 15 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! 2466r05Ady.Biju

Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! 2quni4z hmshop.wordpress.com



Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! Wkpzltartizele.blogspot.com



Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! Kaqpztbratari magice



Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! 69m8w9 Shop/candles



Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! 2moa4jsbiosens.ro



Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! 2ef53k2reginamaria.ro



Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti!

+3
celina74
adriana
cartea.copiilor
7 participanți

In jos

Anunt Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti!

Mesaj Scris de cartea.copiilor Mar Aug 17, 2010 5:20 am

"Cum pot să îmi determin copilul să citească din nou? Când era mai mic, îi plăceau foarte mult cărţile şi poveştile, dar acum stă numai pe internet sau îşi pierde timpul cu jocurile video", se plâng adesea părinţii.

Cel mai important aspect, atunci când vrem să-i convingem pe copii să citească, este să le reamintim bucuria lecturii. Prima întrebare pe care ar trebui să ne-o punem ca părinţi este dacă avem o atitudine potrivită în intenţia noastră de a-i atrage pe copii spre lectură sau le distrugem, prin insistenţă, sentimentul de plăcere atunci când deschid o carte.

Pentru copiii foarte mici, cititul unei cărţi este unul din modurile prin care părinţii îşi arată afecţiunea. Toţi membrii familiei stau în jurul bebeluşilor, îi alintă şi încearcă să le facă pe plac. Pentru ei, o poveste citită este un lucru la fel de minunat ca un biberon cu lapte cald. Lectura şi cărţile devin astfel o dovadă în plus de afecţiune din partea celor mari şi o activitate extrem de plăcută pentru copii.

Timpul trece şi copiii cresc, iar şcoala le cere să înveţe singuri să citească. Astfel, sentimentul de plăcere şi confort se poate transforma într-o corvoadă. Uneori începutul este greu, copiii nu reuşesc din prima să citească şi resimt presiunea şi aşteptările apăsătoare ale părinţilor şi ale profesorilor. Textul din faţa lor nu mai este cărticica preferată, pe care le-o citeau părinţii sau bunicii, ci un pasaj oarecare. Prin urmare, cititul devine o responsabilitate supărătoare, o datorie pe care trebuie să o ducă la bun sfârşit, uneori frustraţi, alteori plictisiţi.

Părinţii fac marea greşeală de a se retrage şi de a-şi lăsa copiii să-şi dezvolte independent abilitatea de a citi. Nu le mai citesc, gândindu-se că e mai bine să descopere singuri lectura. Această concepţie este total greşită. Din contră, acesta este momentul când cei mici au nevoie de o voce caldă care să le citească şi să le amintească de bucuria lecturii. Fără să simtă din nou această plăcere, copiii vor considera cititul o îndatorire greoaie. Prin urmare, datoria părinţilor este să le reamintească celor mici bucuria de a deschide o carte şi să găsească modalităţi de a face această bucurie permanentă.

În cazul celor mai mici cititori, este esenţial să le creem un mediu plăcut, confortabil în care să citească zilnic, cu o lumină bună şi fără alte lucruri care să le distragă atenţia (un televizor aprins sau persoane care să se plimbe prin cameră). Putem stabili împreună un loc anume şi un moment al zilei unde să citim, deoarece, pentru copii, ritualurile sunt foarte importante.

În cazul copiilor mai mari, trebuie să le punem cărţile la dispoziţie, oricând şi oriunde: în bucătărie, în dormitor sau în maşină. Este foarte bine ca aceştia să fie mereu înconjuraţi de materiale pe care le pot citi. În plus, ar trebui să-i ducem regulat în librării, să se bucure de gama largă de titluri din jurul lor şi să le aleagă pe acelea care le plac.
De asemenea, este foarte important să le demonstrăm copiilor cum cititul îi poate ajuta în activitatea de zi cu zi: le arătăm o reţetă culinară şi preparăm mâncarea după citirea acesteia, asamblăm o jucărie urmând instrucţiunile sau mergem la magazin şi găsim produsele de care avem nevoie, citind pe ambalaje. Copiii trebuie să se simtă implicaţi şi să înţeleagă cât de important este cititul în viaţa lor.
cartea.copiilor
cartea.copiilor
Sponsor
Sponsor

Varsta : 38

http://www.carteacopiilor.ro

Sus In jos

Anunt Re: Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti!

Mesaj Scris de adriana Joi Sept 23, 2010 6:37 pm

este destul de adevarat ....cred ca si eu am inceput sa gresesc putin, deja am inceput sai citesc lui gabita destul de rar ...... trebuie sa imi corectez greseala
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Anunt Re: Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti!

Mesaj Scris de celina74 Joi Sept 23, 2010 7:07 pm

Eu ii citesc cam rar , nu are rabdare sa citesc mult ..trebuie sa-i povestesc pe intelesul ei si sa-i si arat ilustratiile in acelasi timp ..... personajul din poveste care e rau ( vrajitoare , hoti) ..primesc fiecare cate o palma de la Alexia Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! 611610
celina74
celina74
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 49

Sus In jos

Anunt Re: Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti!

Mesaj Scris de paul_A Joi Sept 23, 2010 7:54 pm

eu am uitat sa-i iau cateva carti Alexiei fug am zis ca o sa cumpar o carte de povesti de aici si sa-i si traduc odata ce-i citesc Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti! 963865
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Anunt Re: Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti!

Mesaj Scris de raruta Mar Sept 28, 2010 2:50 pm

La noi povestea de seara este un ritual! Nu ne culcam seara pana nu citim o poveste!
raruta
raruta
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 43

Sus In jos

Anunt Re: Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti!

Mesaj Scris de teodoraion Mar Sept 28, 2010 3:41 pm

si eu am inceput sa le citesc de un timp,si le place citim o carticica despre cum a creat Dumnezeu lumea asta este cartea , e interesanta


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Anunt Re: Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti!

Mesaj Scris de adriana Mar Sept 28, 2010 10:29 pm

foarte frumos fetele, asa ar trebui sa fac si eu, dar de multe ori adorm inaintea lui gabi, el uitandu-se la desene
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Anunt Re: Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti!

Mesaj Scris de anka9mai Mier Sept 29, 2010 11:28 pm

eu nu`i citesc lui Alex...in primul rand ca el nu are rabdare sa ma asculte si in al 2 lea rand uneori sunt foarte obosita si nu mai reusesc...cu siguranta cand va fi un piciut mai maricel ii voi citi
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

Anunt Re: Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti!

Mesaj Scris de teodoraion Joi Sept 30, 2010 12:24 am

sa stiti ca nu trebuie mai mult de 10 min ,apoi devine o rutina si sunt tare curiosi sa vada ce va urma..larisa inca e mica dar Bia e foarte atenta
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Anunt Re: Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti!

Mesaj Scris de raruta Vin Oct 01, 2010 9:35 pm

Amka sa stii ca eu acum optez pentru cartile care au si imagini in loc de text. Si sa stii ca ma uit ca Rares e foarte atras si foarte interesat de ceea ce scrie acolo. Am gasit de exemplu la Billa ieri o carticica cu Zane, foarte interesanta si a avut rabdarea sa stea langa mine si sa ii citesc pana la sfarsit! Dar cand spune gata e gata. Asta se stie.
raruta
raruta
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 43

Sus In jos

Anunt Re: Arată-i copilului tău cât de plăcut e să citeşti!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum