Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA 2466r05Ady.Biju

VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA 2quni4z hmshop.wordpress.com



VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA Wkpzltartizele.blogspot.com



VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA Kaqpztbratari magice



VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA 69m8w9 Shop/candles



VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA 25h2tfs art3lier.blogspot.com



VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA 2moa4jsbiosens.ro



VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA 2ef53k2reginamaria.ro



VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA

3 participanți

In jos

Important VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA

Mesaj Scris de STEF30IASI Mar Aug 18, 2009 9:48 pm

Cu siguranta ai aflat de vaccinurile si de importanta acestora pentru sanatatea copilului tau. Ca sa intelegi mai bine am impartit vaccinurile in obligatorii (inscrise in calendarul national de vaccinari) si cele recomandate de catre medici - optionale .

Vaccinul antirubeolic :
Asigura protectie impotriva rubeolei - boala virala eruptiva cunoscuta si sub numele de pojarul german de trei zile.
Cea mai de temut complicatie o reprezinta sindromul rubeolei congenitale, care apare la copiii nascuti din mame cu infectie rubeolica in timpul sarcinii (in special, in primele 20 saptamani); sindromul se caracterizeaza prin malformatii congenitale si afectari organice multiple (oftalmologice, cardiovasculare, neurologice)
-vaccinul e cu virus viu atenuat
-se administreaza ca singura doza si este indicat tuturor fetelor cu varsta intre 10-14 ani si femeilor neimunizate aflate la varsta fertila

Vaccinul antiurlian :
Asigura protectie impotriva oreionului/ parotiditei epidemice (boala virala produsa de virusul Urlian, caracterizata prin largirea dureroasa a parotidelor si a altor glande salivare).
De mentionat ca exista un vaccin combinat pentru rujeola, rubeola, oreion care, in multe tari face parte din vaccinurile obligatorii. Acest triplu vaccin a fost introdus si la noi in calendarul national de vaccinari, inlocuind vaccinarea antirujeolica de la varsta de 12-15 luni. Dupa prima vaccinare de la 12-15 luni, urmeaza revaccinarea la patru-sase ani.
Posibile reactii dupa vaccin: eritem moderat la locul injectarii, febra moderata (la cinci-12 zile dupa vaccin), usoara eruptie, limfadenopatie ("umflarea" ganglionilor), catar oculo-nazal si chiar parotidita.

Vaccinul antihaemophilus influenzae tip B:
Protejeaza impotriva infectiilor cu haemophilus influenzae tip B (bacterie care poate produce infectii respiratorii superioare-otite/epiglotite, pneumonii sau meningite. Anual, sunt citate circa 350.000 cazuri de pneumonii (reprezentand 10-15% din pneumoniile copilului) si circa 230.000 cazuri de meningite la copilul sub cinci ani, cauzate de acest germen, motiv pentru care aceasta vaccinare este obligatorie in multe tari.
in functie de tipul vaccinului (de producator) si de varsta de administrare sunt prevazute unul (la copilul peste un an) sau mai multe vaccinari ( trei la copilul sub un an - la doua, patru si sase luni), cu un rapel dupa varsta de doi ani.
poate fi administrat ca vaccin monovalent sau in cadrul unui vaccin combinat (de exemplu cu DTPa, DTPw sau cu cel antihepatita B).

Vaccinul antivaricelos :
Asigura protectie impotriva infectiei cu virusul varicelo-zosterian - care produce ca boala primara varicela - boala eruptiva extrem de contagioasa, cu complicatii importante ca: pneumonie variceloasa, infectii bacteriene secundare, encefalita, sindrom de varicela congenitala (la copiii proveniti din mame cu infectie variceloasa in primul sau al doilea trimestru de sarcina, caracterizat prin atrofia membrelor, afectiuni oculare si neurologice). Ulterior, virusul ramane cantonat la nivelul ganglionilor, putandu-se reactiva, producand zona zoster. Vaccinul este cu virus viu atenuat si face parte din vaccinurile obligatorii in multe tari.

Vaccinul antihepatita:
Asigura protectie impotriva hepatitei virale tip A. Se administreaza doua doze la interval de sase-12 luni. Exista si in forma de vaccin combinat (cu vaccin impotriva hepatitei B).

Vaccinul antimeningococic:
Asigura protectie impotriva infectiei cu Neisseria meningitidis (bacterie ce produce meningita). Nu este recomandat de rutina, ci doar in cazul contactului copiilor cu aceasta infectie, in izbucniri epidemice, in anumite colectivitati sau in calatoriile in zone cu risc.

Vaccinul antipneumococic :
Asigura protectie impotriva infectiei pneumococice. Este adresat anumitor grupe de copii - cei cu siclemie, splenectomizati, cu boli cronice pulmonare, cardiace sau renale, imunodeficiente sau diabet zaharat.

Vaccinul antigripal :
Previne formele grave de boala; este un vaccin care se revizuieste anual, datorita marii plasticitati antigenice a virusului gripal. Este indicat anumitor grupe populationale cu risc crescut (bolnavi cronici, cu diabet zaharat, imunodeprimati, cei din colectivitati sanitare, personal sanitar etc). Vaccinarea de rutina a copiilor si adultilor sanatosi este controversata. Este un vaccin cu virus viu atenuat.



Sfaturi legate de vaccinare :
-informeaza-te cat mai exact despre calendarul vaccinarilor, discuta-l cu medicul pediatru al copilului tau.
-fii sigura ca este sanatos (nu are febra, diaree sau alte simptome), inainte de a duce copilul la vaccin; de altfel, pediatrul il va consulta oricum inaintea administrarii vaccinului.
-aplica o compresa rece la locul inocularii, imediat dupa vaccin; eventual administreaza si un preparat antitermic (de exemplu, paracetamol in doza recomandata de pediatru).
-fii intelegatoare cu copilul dupa vaccinare -poate fi mai marait, ii intri greu in voie, poate chiar sa faca febra (nu te speria, este o reactie normala!).
-exista anumite precautii la vaccinare daca copilul tau primeste tratament cortizonic, are o boala cronica sau a avut convulsii, nu inseamna insa ca nu trebuie vaccinat.
-daca ai "sarit" (motivat sau nemotivat) o vaccinare, nu intra in panica - nu va trebui sa refaci schema de la inceput; trebuie, insa, sa iei legatura cu pediatrul!

:doctor: :doctor: :doctor:

:floare: :floare: :floare:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA

Mesaj Scris de popescumelinda Mier Aug 19, 2009 12:33 am

multumim frumos Stef este chiar de ajutor,nici nu stiam ca sunt atatea vaccinuri si pt. copii,\decat cele indicate sa le faca in cartea dee vaccinuri...si sa vedem acum ca Larisa mea cred ca a facut o forma usoara de varicela chiar daca a facut acel vaccin ROR....mersi frumos pt. informatii!
popescumelinda
popescumelinda
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 47

Sus In jos

Important Re: VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA

Mesaj Scris de STEF30IASI Mier Aug 19, 2009 11:07 pm

popescumelinda a scris:multumim frumos Stef este chiar de ajutor,nici nu stiam ca sunt atatea vaccinuri si pt. copii,\decat cele indicate sa le faca in cartea dee vaccinuri...si sa vedem acum ca Larisa mea cred ca a facut o forma usoara de varicela chiar daca a facut acel vaccin ROR....mersi frumos pt. informatii!

melinda , vaccinul ROR , nu are legatura cu varicela .....
ROR : rujeola , oreion , rubeola.

pentru varicela sunt alte vaccinuri , de exemplu :VARILIX , etc....
:doctor: :doctor: :doctor:

:floare: :floare: :floare:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA

Mesaj Scris de popescumelinda Joi Aug 20, 2009 1:35 am

da,mi-ai zis pe mess,multumesc si mi-ai zis ca trebuie sa iau reteta de la medicul de familie sa-l pot face,si ma duc cu ea la farmacie...multumesc tare frumos..nu stiam...puupici
popescumelinda
popescumelinda
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 47

Sus In jos

Important Re: VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA

Mesaj Scris de STEF30IASI Joi Aug 20, 2009 3:26 am

cu mare drag , melinda !!!! :pupicei: :pupicei: :pupicei:


:floare: :floare: :floare:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA

Mesaj Scris de popescumelinda Joi Aug 20, 2009 4:07 am

foarte interesant,eventual sa scrii si cand se face,dupa sau inainte...si cum se manifesta fiecare ..varicela...meningita...?sau pt. asta poti face un alt topik....puup..e doar o sugestie Stef.
popescumelinda
popescumelinda
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 47

Sus In jos

Important Re: VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA

Mesaj Scris de STEF30IASI Vin Aug 21, 2009 10:37 pm

da melinda , este facut topic --la copii 3-7 ani , cu bolile copilariei, ....am explicat acolo cum se manifesta..... :pupicei:

:doctor: :doctor: :doctor:

:floare: :floare: :floare:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA

Mesaj Scris de mona_mami Lun Sept 14, 2009 7:27 am

mi-ar place ca vaccinurile optionale sa intre in categoria celor obligatorii.
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA

Mesaj Scris de STEF30IASI Lun Sept 14, 2009 11:13 pm

din pacate , cei de la ministerul sanatatii nu considera acest lucru o importanta prea mare .....

:doctor: :doctor: :doctor:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA

Mesaj Scris de mona_mami Mier Sept 16, 2009 8:14 pm

noi ne pregatim in cateva zile de vaccinul de 1 an!
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA

Mesaj Scris de STEF30IASI Lun Sept 28, 2009 12:29 am

o sa fie bine , mona ....o sa treceti cu bine ...peste vaccin .....
:doctor: :doctor: :doctor:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: VACCINURI OPTIONALE IN ROMANIA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum