Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Aftele bucale – Stomatita aftoasa EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Aftele bucale – Stomatita aftoasa EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Aftele bucale – Stomatita aftoasa EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Aftele bucale – Stomatita aftoasa EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Aftele bucale – Stomatita aftoasa EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Aftele bucale – Stomatita aftoasa EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Aftele bucale – Stomatita aftoasa EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Aftele bucale – Stomatita aftoasa EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Aftele bucale – Stomatita aftoasa EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 5 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 5 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Aftele bucale – Stomatita aftoasa 2466r05Ady.Biju

Aftele bucale – Stomatita aftoasa 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Aftele bucale – Stomatita aftoasa 2quni4z hmshop.wordpress.com



Aftele bucale – Stomatita aftoasa Wkpzltartizele.blogspot.com



Aftele bucale – Stomatita aftoasa Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Aftele bucale – Stomatita aftoasa Kaqpztbratari magice



Aftele bucale – Stomatita aftoasa 69m8w9 Shop/candles



Aftele bucale – Stomatita aftoasa 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Aftele bucale – Stomatita aftoasa 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Aftele bucale – Stomatita aftoasa Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Aftele bucale – Stomatita aftoasa 2moa4jsbiosens.ro



Aftele bucale – Stomatita aftoasa W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Aftele bucale – Stomatita aftoasa 2ef53k2reginamaria.ro



Aftele bucale – Stomatita aftoasa 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Aftele bucale – Stomatita aftoasa 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Aftele bucale – Stomatita aftoasa

3 participanți

In jos

Aftele bucale – Stomatita aftoasa Empty Aftele bucale – Stomatita aftoasa

Mesaj Scris de adriana Dum Oct 31, 2010 3:29 am

Aftele bucale – Stomatita aftoasa

Aftele bucale sunt ulcere superficiale sau profunde care pot apare oriunde pe mucoasa cavitatii bucale. Sunt cele mai intilnite tipuri de ulcere bucale. Femeile sunt afectate mai frecvent decit barbatii. Aftele apar de obicei intre virstele de 10 si 40 de ani. Au un caracter recurent. Perioada de remisiune intre aparitia aftelor poate fi de zile, saptamini, luni sau ani. Aftele vor apare din ce in ce mai rar la virsta adulta.

Aftele se regasesc de obicei pe zonele mobile ale cavitatii bucale, cum ar fi limba sau fata interna a buzelor si obrajilor si la baza gingiilor. Ulcerul incepe ca o umflatura mica rosie si sensibila care da senzatia de arsura pentru intervalul de o zi. Aftele rupte sunt acoperite cu o membrana galbena sau alba si marginite de un halou rosu. In general aceste afte se vindeca in doua saptamini fara cicatrice. Febra este rara iar aftele sunt rar asociate cu alte boli. De obicei o persoana prezinta o singura afta sau citeva in acelasi timp.

Cauza aftelor nu este bine cunoscuta si se presupune a fi multifactoriala. Nu sunt datorate unei bacterii sau unui virus, desi alergia la un anumit tip de bacterie care se gaseste in cavitatea bucala le poate declansa. Pot fi manifestarea unei reactii alergice la anumite alimente. Studiile arata ca aftele pot fi determinate de un sistem imun deficitar care utilizeaza proprii anticorpi pentru a distruge celulele mucoasei bucale. Lipsa unor vitamine si micorelemente poate determina aparitia aftelor. Stressul emotional si trauma locala sau lezarea mucoasei prin periaj, proteze dentare sau alimente fierbinti, fumatul pot toate fi factori predispozanti pentru aparitia aftelor. Alte cauze posibile pentru aftele bucale includ bolile autoimune, perioada menstruatiei.

Nu exista tratament care sa le previna aparitia sau recurenta. Se pot adopta doar masuri generale care sa includa evitarea alimentelor sarate, care sa irite, evitarea atingerii aftelor cu bauturi sau alimente prin masticatia unilaterala, eliminarea cauzelor posibile care pot sa determine aftele (periajul puternic, aparatele dentare, alimentele fierbinti) . Se pot aplica topice sau spalaturi bucale cu clorhexidina pentru a ameliora durerea si care sa ajute ulcerele sa se vindece mai repede. Pastele cu steroizi pot ameliora durerea si imflamatia. Topicele trebuie aplicate zilnic direct pe afta pentru a reduce iritatia prin alimentatie si periaj.

Etiologia aftelor nu este clara. Acestea pot fi manifestarea unor boli de etiologii diferite. Aftele nu par a fi infectioase, contagioase sau transmise sexual. Mecanismele imune par a juca un rol la persoanele predispuse genetic.

Diagnosticul aftelor este predominant clinic. Pacientii descriu un stadiu prodromal cu senzatie de arsura la locul de aparitie a aftei cu 1-2 zile inainte. Pacientii cu afte recurente mentioneaza factori precipitanti cum ar fi trauma locala sau hipersensibilitatea.

Tratament Stomatita Aftoasa
* geluri, creme, paste
* uleiuri, sprayuri, apa de gura.


adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Aftele bucale – Stomatita aftoasa Empty Re: Aftele bucale – Stomatita aftoasa

Mesaj Scris de adriana Dum Oct 31, 2010 3:37 am

Stomatita este o inflamatie a mucoasei bucale, bolnavul resimtind dureri vii, uneori senzatia de arsura in cavitatea bucala, accentuata de alimentele iritante, de condimente. La inspectia cavitatii bucale se observa hiperemie (roseata), edem, afte, uneori inflamatia se extinde la lueta, cuprinzand comisurile bucale si limba; se manifesta cu dureri la deglutitie, febra.

Fitoterapie - tratament naturist

* TEI -infuzie din patru linguri cu flori peste care se toarna o cana (200 ml) cu apa clocotita; se lasa acoperita 15-20 de minute ; se strecoara; se adauga jumatate de lingurita de bicarbonat de sodiu ; se fac gargare si se clateste gura de mai multe ori pe zi.
* Turita mare - se indica in inflamatia si ulcerul cavitatii bucale. Pentru gargara se foloseste decoctul: 100 g planta la un litru apa; se fierbe pana cand se reduce la 1/3 din cantitatea initiala (se face gargara de 5-6 ori pe zi). Intern se indica infuzie din 10-30 g planta la un litru apa, din care se beau 3-4 cani pe zi.
* Afinul - datorita proprietatilor astringente si antiseptice, se utilizeaza in stomatita si aftoza bucala. Se prepara sub forma de decoct, obtinut din 200 g afine la un litru apa, care se fierbe pana scade la jumatate. Se face gargara zilnic, de 5-6 ori.
* Busuiocul - pentru actiunea sa antiinfectioasa, la nivelul cavitatii bucale (aftoza) se poate folosi sub forma de gargara. Se prepara un decoct concentrat, din 100 g planta la un litru apa. Se pot mesteca si frunze crude de busuioc.
* Sucul de lamaie - contine vitamina C, are proprietati antiseptice. Se foloseste pentru badijonaj al cavitatii bucale in caz de afte.
* Nalba mare - se utilizeaza ca decoct concentrat, obtinut din 30-50 g planta la un litru apa, pentru gargara.
* Menta - se foloseste sub forma de infuzie concentrata, 50 g la un litru apa, tot pentru gargara.
* Murul - se administreaza sub forma de decoct concentrat, din 100 g frunze la un litru apa, la care se adauga miere sau un pahar de sirop de mure. Se pot face 5-6 gargare pe zi.
* Salvia - se administreaza sub forma de decoct concentrat, din 100 g frunze la un litru apa. Este indicata in afte si ulceratii determinate de dentitie.
* Lemnul cainesc - frunzele si florile se prepara ca un decoct concentrat, din 50 g la un litru apa, si se foloseste pentru gargara.
* TRANDAFIR -pasta din 10 g de petale proaspete de trandafir, 20 g de apa de trandafir, 50-70 g zahar pudra si 5 g glicerina. Peste petale se pune glicerina, se adauga zaharul si se tritureaza bine ; se adauga apa de trandafir pana se obtine o pasta omogena. Se iau mai multe lingurite pe zi; se plimba bine in gura si se inghite. Tratamentul este util si in alte afectiuni bucale. Dulceata de trandafir este la fel de utila.

Regim igieno-dietetic

Aftele pot fi provocate de consumul unor alimente acide sau acidifiante, printr-un exces de alimente iritante (ardei, piper, mustar, nuci), prin carenta de vitamina A.
Un meniu echilibrat previne aparitia stomatitei si a aftelor. Consumul de alimente care contin vitamina C, al sucului de varza cruda (cate 2 linguri la fiecare masa), al germenilor de grau poate duce la disparitia aftelor.

Alte recomandari / masuri preventive si auto-asistenta

-se clateste gura cu infuzie de nalba-mare, de salvie, de fructe uscate de fine, cu solutie calda de bicarbonat de sodiu

-se mesteca propolis, fructe prospete de afine sau frunze uscate de busuioc, pe care apoi le scuipati

-se face gargara de cateva ori/zi, cu suc de lamaie amestecat cu miere si apa fiarta si racita, cu uleiuri esentiale: de busuioc, arbore de ceai, cimbrisor, cu infuzie de frunze de nuc, sau, cu decoct din frunze de morcov: 100 g la 1 litru de apa

-se tamponeaza locurile dureroase de 3-4 ori/zi, cu suc de lamaie, infuzie de musetel, tinctura de propolis indoita cu apa

-se foloseste tinctura de smirna, echinaceea forte picaturi, argila alba.
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Aftele bucale – Stomatita aftoasa Empty Re: Aftele bucale – Stomatita aftoasa

Mesaj Scris de adriana Dum Oct 31, 2010 3:40 am

Gabita are acum stomatita, i-a aparut de ieri pe limbuta si arata destul de urat ...... astazi a fost si usor febril si nu a vrut sa manance nimic , a baut doar ceai de sunatoare
iam dat pe bubita cu Glicerina boraxata cu propolis care am auzit ca este foarte buna ...... sper sa ii treaca foarte repede pentru ca plange mereu spunandu-mi ca il doare siil ustura ....
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Aftele bucale – Stomatita aftoasa Empty Re: Aftele bucale – Stomatita aftoasa

Mesaj Scris de mona_mami Dum Oct 31, 2010 3:59 am

Adriana, draga ... uite ce-ti recomand ... sunt la magazinele DM (eu am gasit la real) niste bombonele din salvie ( cu/fara zahar), foarte bune pentru tuse, gat ... chiar si pentru afte ... ti le recomand ... si Laviniei ii dau ...
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Aftele bucale – Stomatita aftoasa Empty Re: Aftele bucale – Stomatita aftoasa

Mesaj Scris de roxana ,mamica finuta Dum Oct 31, 2010 4:29 am

si Alexia a avut afte in urma administrarii antibioticelor , iti recomand apa bicarbonatata si solutie cu nistatin
roxana ,mamica finuta
roxana ,mamica finuta
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Joburi/Distractii : calatorile

Sus In jos

Aftele bucale – Stomatita aftoasa Empty Re: Aftele bucale – Stomatita aftoasa

Mesaj Scris de adriana Dum Oct 31, 2010 12:10 pm

multumesc fetele ....acum iam facut ceai de tei in care voi pune bicaronat ...... incercam si asa
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Aftele bucale – Stomatita aftoasa Empty Re: Aftele bucale – Stomatita aftoasa

Mesaj Scris de adriana Dum Oct 31, 2010 12:25 pm

uitati cum arata
Aftele bucale – Stomatita aftoasa 33pd2f6

Aftele bucale – Stomatita aftoasa 29n6qlh
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Aftele bucale – Stomatita aftoasa Empty Re: Aftele bucale – Stomatita aftoasa

Mesaj Scris de roxana ,mamica finuta Dum Oct 31, 2010 4:42 pm

Offffffff Adriana , nu-mi place deloc ce vad Aftele bucale – Stomatita aftoasa 9955 e destul de urata , cred ca sufera tare rau Gabita Aftele bucale – Stomatita aftoasa 740747 de fapt se vede dupa ochisori Aftele bucale – Stomatita aftoasa 740747 sper sa treaca repede Aftele bucale – Stomatita aftoasa 234691
roxana ,mamica finuta
roxana ,mamica finuta
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Joburi/Distractii : calatorile

Sus In jos

Aftele bucale – Stomatita aftoasa Empty Re: Aftele bucale – Stomatita aftoasa

Mesaj Scris de adriana Dum Oct 31, 2010 8:01 pm

da roxana, il cred cail doare si sufera ..... in continuare nu mananca nimic ..... Aftele bucale – Stomatita aftoasa 740747
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Aftele bucale – Stomatita aftoasa Empty Re: Aftele bucale – Stomatita aftoasa

Mesaj Scris de roxana ,mamica finuta Lun Noi 08, 2010 9:20 pm

cred ca sunteti bine acum Adriana Aftele bucale – Stomatita aftoasa 693395 il pup si pe Gabita azi de ziua lui Aftele bucale – Stomatita aftoasa 869129 am mai descoperit niste pastilute bune si ieftine se numesc decasept pe baza de albastru de metil , doctora mea spunea ca este bine sa suga 1 /zi chiar daca nu il doare ceva pe copil , are rol de a dezinfecta mucoasa bucala :pentrutine: eu le dau alor mei , fac pisu verde de la ele Aftele bucale – Stomatita aftoasa 199844
roxana ,mamica finuta
roxana ,mamica finuta
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Joburi/Distractii : calatorile

Sus In jos

Aftele bucale – Stomatita aftoasa Empty Re: Aftele bucale – Stomatita aftoasa

Mesaj Scris de adriana Mar Noi 09, 2010 2:29 pm

da roxi i-a trecut .....eu iam dat pe ea direct cu albastru de metil ...... oricum a durat pana sa vindecat aproape 7 zile
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Aftele bucale – Stomatita aftoasa Empty Re: Aftele bucale – Stomatita aftoasa

Mesaj Scris de roxana ,mamica finuta Mar Noi 09, 2010 3:05 pm

offffffff a indurat mititelul ,....... bine ca acum totul este ok :hug:
roxana ,mamica finuta
roxana ,mamica finuta
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Joburi/Distractii : calatorile

Sus In jos

Aftele bucale – Stomatita aftoasa Empty Re: Aftele bucale – Stomatita aftoasa

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum