Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Joaca - un mod de a invata sa citim EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Joaca - un mod de a invata sa citim EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Joaca - un mod de a invata sa citim EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Joaca - un mod de a invata sa citim EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Joaca - un mod de a invata sa citim EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Joaca - un mod de a invata sa citim EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Joaca - un mod de a invata sa citim EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Joaca - un mod de a invata sa citim EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Joaca - un mod de a invata sa citim EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 16 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Joaca - un mod de a invata sa citim 2466r05Ady.Biju

Joaca - un mod de a invata sa citim 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Joaca - un mod de a invata sa citim 2quni4z hmshop.wordpress.com



Joaca - un mod de a invata sa citim Wkpzltartizele.blogspot.com



Joaca - un mod de a invata sa citim Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Joaca - un mod de a invata sa citim Kaqpztbratari magice



Joaca - un mod de a invata sa citim 69m8w9 Shop/candles



Joaca - un mod de a invata sa citim 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Joaca - un mod de a invata sa citim 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Joaca - un mod de a invata sa citim Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Joaca - un mod de a invata sa citim 2moa4jsbiosens.ro



Joaca - un mod de a invata sa citim W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Joaca - un mod de a invata sa citim 2ef53k2reginamaria.ro



Joaca - un mod de a invata sa citim 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Joaca - un mod de a invata sa citim 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Joaca - un mod de a invata sa citim

+2
Maria
cartea.copiilor
6 participanți

In jos

Anunt Joaca - un mod de a invata sa citim

Mesaj Scris de cartea.copiilor Mier Mar 02, 2011 5:38 am

Cărțile sunt profesori şi prieteni totodată. Cărțile sunt absolute necesare pentru o creştere armonioasă a copiilor, dezvoltând nu doar memoria şi inteligența, cât şi imaginația, principiile morale şi valorile spirituale.

Dar cum poți explica unui copil că este esențial să citească, în loc să stea în fața computerului? Cu siguranță, este atras de jocuri, aşa că acestea par a fi cheia succesului. Astfel, reticența copiilor în fața cărților poate fi învinsă printr-o soluție originală: joaca.

Joaca este modul prin care lumea se va deschide în fața celor mici. Activitățile interactive pot forma obiceiuri, interese, pasiuni şi standarde morale. Jocurile nu implică obligații, ci sunt pline de dinamism şi bună dispoziție. Mai mult, sunt o ocazie excelentă de a-i motiva pe cei mici.

Prin urmare, orice este câştigat de copii prin competiții şi jocuri are pentru ei o valoare deosebită. Astfel, putem folosi această oportunitate ca să valorificăm importanța cărților şi experiența palpitantă de a citi. Există mai multe jocuri simpatice ce pot fi foarte uşor realizate de către părinți. Scopul lor final este stârnirea interesului celor mici către lectură.

1. Explorarea

Jocul este potrivit pentru copiii de cele mai mici vârste. Aceştia, alături de părinții lor, pot descoperi cărțile pagină cu pagină, imagine cu imagine. Fiecare ilustrație trebuie observată cu atenție şi explicată până la cele mai mici detalii. Când văd un animal, copiii pot fi încurajați să-l imite, reproducând astfel mieunatul pisicuței, măcănitul raței sau nechezatul calului. Este foarte important ca şi părinții să fie implicați în activitate, pentru ca cei mici să poată simți conexiunea care se formează şi să fie complet absorbiți de joc.

Pentru ca această joacă să fie cât mai fascinantă pentru copii, cărțile folosite trebuie să fie calitative, rezistente şi să aibă ilustrații deosebite. Ilustrațiile sunt esențiale în dezvoltarea imaginației, de aceea editura Cartea Copiilor le-a valorificat în mod special. Toate titlurile au un stil de ilustrare unic, în aşa fel încât să cultive gustul copiilor pentru frumos şi pentru artă.

Pentru copiii foarte mici, Cartea Copiilor a pregătit titluri precum “Prima mea carte despre culori”, “Prima mea carte despre numere”, “Omida mâncăcioasă” sau “Vrei să fii prietenul meu?” – cu pagini cartonate şi colţuri rotunjite, având caracteristicile unei adevărate jucării, atractive şi rezistente.

2. Descoperirea

Acest tip de joc dezvoltă atenția şi concentrarea. De la început, părinții stabilesc un element ce trebuie urmărit, apoi îi provoacă pe copii să îl identifice de cât mai multe ori. Pentru cei de vârste mici, obiectivul poate fi un animal sau o culoare. Cei mai mari pot fi încurajați să numere de câte ori apare o anumită literă.

Jocul va fi unul reuşit numai dacă părinții se implică activ, comentând permanent şi încurajând căutarea. Pentru a-şi dezvolta creativitatea, copiii pot fi determinați să identifice diferite forme geometrice sau diferite nuanțe ale unei culori.

Să luam ca exemplu cartea “Robin Hood”, semnată şi ilustrată de Mauri Kunnas. Aceasta este o versiune originală şi plină de umor a legendei celebrului arcaş din folclorul englezesc. Ceea ce-i va atrage cel mai mult pe copii este faptul că toate personajele acestei poveşti sunt întruchipate de animale: pisici, câini, purceluşi, bursuci. Pentru vestitul Robin Hood, autorul a făcut cea mai inspirată alegere: acesta este un motan simpatic şi neastâmpărat.

Pentru început, copiii pot identifica câte pisici sau câți purceluşi apar în paginile cărții. Apoi, ei pot căuta diferite tonuri de verde, ascunse în frunzişul pădurii Sherwood (verde deschis, verde-gălbui, kaki etc.). Dacă pentru copiii mai mari, o literă este uşor de identificat, ei pot descoperi de câte ori apare menționat şeriful din Nottingham. În plus, pe lângă toate posibilitățile ofertante de joacă, cartea “Robin Hood” oferă şi o mulțime de situații comice, ce cu siguranță îi vor încânta pe micii cititori.

3. Împrietenirea literelor

Părinții pot explica celor mici că literele sunt prietene, iar când se întâlnesc, pot crea un cuvânt. Astfel, copiii vor “împrieteni litere” pentru a forma cuvinte, care mai apoi vor fi pronunțate de mai multe ori cu atenție.

Acest joc poate fi făcut cu uşurință oriunde, iar cinci minute zilnice de stimulare prin joacă vor ajuta foarte mult copiii. În scurt timp, vor învăța să unească literele şi să contureze cuvinte.

4. Tachinarea

Părinții se pot opri din citirea unei povestiri chiar în cel mai tensionat sau palpitant moment, invocând scuze precum apropierea orei de masă. Lăsând cartea pe masă, îi vor tenta pe cei mici să descopere continuarea. Astfel, aceştia pot fi stimulați să descifreze literele singuri. De exemplu, dacă ne referim tot la “Robin Hood”, lectura poate fi oprită atunci când Robin este aruncat de Micul John în râu, fără a mai putea ieşi de unul singur.

În cazul în care copiii pot citi destul de bine, părinții îi pot întreba mai târziu ce s-a întâmplat în final cu Robin Hood. Pot mărturisi, intrigându-i pe cei mici, că îşi amintesc că, până la urmă, Robin şi Micul John devin prieteni. Curiozitatea de a afla acest final inedit al întâmplării îi poate motiva şi mai mult pe cei mici.

Toate aceste jocuri pot fi bune oportunități de a transforma lectura într-un mister fabulous, tentant pentru fiecare copil. Rezultatele vor fi optime numai dacă părinții se implică cât mai mult posibil şi contribuie la interactivitatea activităților.

cartea.copiilor
cartea.copiilor
Sponsor
Sponsor

Varsta : 38

http://www.carteacopiilor.ro

Sus In jos

Anunt Re: Joaca - un mod de a invata sa citim

Mesaj Scris de Maria Mier Mar 02, 2011 3:27 pm

multumim mult :ghiocei2:
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Anunt Re: Joaca - un mod de a invata sa citim

Mesaj Scris de adriana Joi Mar 03, 2011 2:57 pm

lui gabita ii place sa ii citesc , are foarte multe carti .... sambata dimineata sa trezit la 6.30 dimineata si ma pus sai citesc dintr-o carte cu pasari
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Anunt Re: Joaca - un mod de a invata sa citim

Mesaj Scris de narcy Joi Mar 03, 2011 9:08 pm

si eu ii citesc foarte mult andreei .saptamana asta cand i-am luat cartea de la adevarul cum am ajuns acasa a luat cartea si spunea ca citeste ea...doamne ce mai spunea acolo....chiar aveai impresia ca citeste Joaca - un mod de a invata sa citim 199844 Joaca - un mod de a invata sa citim 199844
narcy
narcy
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : INGINER

Sus In jos

Anunt Re: Joaca - un mod de a invata sa citim

Mesaj Scris de cecilia_7625 Joi Mar 03, 2011 9:13 pm

Larisei ii plac poeziile lui M.Eminescu
au avut la serbare si poezii dedicatei mamei,2 baieti au recitat Mircea si Baiazid-sc a 3 a,Mos Ion Roata si au spus si poezii ,,codrule,codrutule,somnoroase pasarele,si altele
a invatat si ea toata poezia ,,codrule,codrutule,,
cecilia_7625
cecilia_7625
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47
Joburi/Distractii : plimarile prin parc cu familia

Sus In jos

Anunt Re: Joaca - un mod de a invata sa citim

Mesaj Scris de narcy Joi Mar 03, 2011 9:16 pm

Joaca - un mod de a invata sa citim 748640 larisa!nu am invatat-o inca poezii de a lui Eminescu
narcy
narcy
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : INGINER

Sus In jos

Anunt Re: Joaca - un mod de a invata sa citim

Mesaj Scris de mofturaki Joi Mar 03, 2011 9:51 pm

eu inca nu am inceput sa le citesc...dar sincer nici nu am cui sa citesc, nici nu ma baga in seama... nu se uita la desene, daca le arat cate-o carte de poveste ,in secunda urmatoare ii rupe cate o pagina Joaca - un mod de a invata sa citim 162347 ele vor doar muzica, sa danseze! Joaca - un mod de a invata sa citim 866103
mofturaki
mofturaki
Mamica sexy
Mamica sexy

Varsta : 49
Joburi/Distractii : www.isc.ro http://my.oriflame.ro/310365

Sus In jos

Anunt Re: Joaca - un mod de a invata sa citim

Mesaj Scris de narcy Joi Mar 03, 2011 11:44 pm

e bine ioana ca le place totusi ceva...o sa le faci dansatoare Joaca - un mod de a invata sa citim 869129 Joaca - un mod de a invata sa citim 85035
narcy
narcy
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : INGINER

Sus In jos

Anunt Re: Joaca - un mod de a invata sa citim

Mesaj Scris de adriana Dum Mar 13, 2011 9:23 pm

noi avem acum o mare pasiune cu cartile de la disnei , cele cu plante, pasari animale .....ii plac foarte mult iar eu nu i-am cumparat la vremea respectiva decat 2 ....acum le caut peste tot dar nu se mai gasesc ..... cred ca ieseau cu ziarul adevarul;!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Anunt Re: Joaca - un mod de a invata sa citim

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum