Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Constipatia EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Constipatia EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Constipatia EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Constipatia EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Constipatia EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Constipatia EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Constipatia EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Constipatia EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Constipatia EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 16 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Constipatia 2466r05Ady.Biju

Constipatia 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Constipatia 2quni4z hmshop.wordpress.com



Constipatia Wkpzltartizele.blogspot.com



Constipatia Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Constipatia Kaqpztbratari magice



Constipatia 69m8w9 Shop/candles



Constipatia 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Constipatia 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Constipatia Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Constipatia 2moa4jsbiosens.ro



Constipatia W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Constipatia 2ef53k2reginamaria.ro



Constipatia 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Constipatia 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Constipatia

+4
deriana
nestian
mona_mami
STEF30IASI
8 participanți

In jos

Important Constipatia

Mesaj Scris de STEF30IASI Dum Aug 23, 2009 8:51 pm

Constipatia, o problema frecventa mai ales in randul femeilor (70% dintre persoanele afectate), influenteaza in mod negativ capacitatea de munca si viata personala. Constipatia se manifesta la 20% din populatia varstnica, 8% din grupul de varsta medie si in procent mult mai mic la tineri.

Simptomele cele mai intalnite ale constipatiei :
-mai putin de trei scaune pe saptamana
-scaune de consistenta tare
-eforturi mari pentru a defeca, urmate de senzatia de evacuare insuficienta a materiei fecale
-senzatia de balonare si/sau crampe abdominale
-urat mirositoare
-migrene , depresie , insomnie , ameteli , greata si chiar varsaturi , acnee , aciditate stomacala

Cauzele cele mai frecvente ale constipatiei sunt:
-Insuficiente fibre alimentare in dieta - Fibrele alimentare se gasesc in mod obisnuit in legume, fructe si cereale sau derivate ale acestora.
Cea mai frecventa cauza de constipatie este dieta saraca in fibre alimentare si bogata in grasimi provenite din branza, oua si carne. Populatia consuma in medie o cantitate de 5-14 gr de fibre pe zi, insuficient in comparatie cu 20-35 gr, cantitatea recomandata. Atat copii cat si adultii consuma o cantitate prea mare de mancare rafinata si gata preparata din care fibrele naturale au fost indepartate .
Dietele de slabire sunt, de obicei, foarte sarace in fibre alimentare. O dieta scazuta in fibre joaca, de asemenea, un rol cheie in aparitia constipatiei la adultii in varsta, care aleg din comoditate o hrana saraca in fibre. De asemenea, dificultatile cu mestecatul si inghititul mancarii pot forta oamenii mai in varsta sa consume mancare moale, gata preparata dar saraca in fibre.
2.Alimentatie cu prea putine lichide - Lichidele de orice fel (apa, supele, ciorbele, sucurile, etc.) cresc fluiditatea continutului colonului si dau volum materiilor fecale, facandu-le mai fine si mai usor de eliminat. Oamenii care au tendinta spre constipatie, ar trebui sa bea suficienta lichide in fiecare zi - minimum 2l. Lichidele care contin cofeina, ca bauturile tip cola, cafeaua dar si alcoolul nu au rol de a accelera eliminarea materiilor fecale.
3.Lipsa de exercitiu fizic "leneveste" activitatea colonului si poate duce la constipatie prin incetinirea activitatii intestinale. Constipatia apare adesea dupa un accident sau in timpul unei boli, cand persoana respectiva trebuie sa stea imobilizata la pat.
4.Medicamentele care incetinesc miscarile colonului si pot genera sau accentua tendinta la constipatie si alte afectiuni care pot determina constipatie sunt:
- medicamentele pentru durere (in special narcoticele)
- medicamentele antiacide gastrice care contin aluminiu si calciu
- medicamentele antihipertensive (blocante de calciului)
- medicamente antiparkinsoniene
- medicamente antispastice
- medicamente antidepresive
- suplimente cu fier
- medicamente diuretice
- medicamente anticonvulsivante
- schimbari in viata obisnuita cum este cazul calatoriilor
- abuzul de laxative
- stari fiziologice - graviditatea sau imbatranirea
- amanarea repetata a nevoii de a merge la toaleta
- bolile obisnuite cu repaus prelungit la pat
- boli ale colonului sau rectului - inclusiv cancerele
- constipatia cronica idiopatica (de cauza necunoscuta).
5.Schimbarile din viata de zi cu zi - Pe parcursul graviditatii, femeile pot fi constipate din cauza schimbarilor hormonale sau datorita compresiunii exercitate de uter asupra colonului.
Inaintarea in varsta poate de asemenea sa afecteze activitatea colonului, pentru ca un metabolism mai lent conduce la o scadere a motilitatii intestinale. De asemenea, constipatia poate apare si in timpul calatoriilor datorita modificarilor dietei si rutinei zilnice.
6.Abuzul de laxative - Miturile constipatiei au condus la folosirea abuziva a laxativelor. Acest obicei este mult mai comun printre oamenii care sunt preocupati sa aiba scaun zilnic.
7.Ignorarea nevoii de a merge la toaleta - Ignorarea pe moment a acestei necesitati poate conduce, in timp, la constipatie .
8.Afectiunile care pot determina constipatie sunt disfunctiile neurologice, metabolice si endocrine si afectiunile sistemice care includ si organele digestive. Aceste dereglari pot incetini miscarea materiilor fecale prin colon, rect sau anus.
Printre bolile care pot cauza constipatie se numara:
- Scleroza multipla
- Boala Parkinson
- Pseudo-obstructia intestinala idiopatica cronica
- Accidentele vasculare cerebrale
- Traumatisme ale coloanei vertebrale
- Diabetul zaharat
- Bolile glandei tioride - hiper- si hipotiroidia
- Hipercalcemia
- Uremia
- Sindromul Down.
Bolile sistemice cu afectarea tubului digestiv care pot determina constipatie sunt:
- Lupusul eritematos sistemic
- Sclerodermia
- Amiloidoza.
Boli ale colonului si rectului care includ obstructii intestinale, aderentele, diverticuloza, tumorile, stricturile colorectale, boala Hirschprung sau cancerul care pot comprima, torsiona sau ingusta intestinul si determina constipatie .
9.Disfunctiile intestinale (constipatia cronica idiopatica)
Unele persoane sufera de constipatie cronica, care nu raspunde la tratamentele standard. Aceasta situatie rara, cunoscuta sub denumirea de constipatie idiopatica cronica (de origine necunoscuta), poate fi asociata cu tulburari functionale intestinale, cum ar fi cele determinate de alterarea controlului hormonal sau a activitatii nervilor si musculaturii colonice, rectale sau anale .

Investigatii :
Majoritatea persoanelor care sufera de constipatie nu au nevoie de teste deosebite pentru diagnostic si se pot trata prin schimbari ale dietei si modului de viata .
1.Studiul tranzitului colorectal - Acest test, rezervat celor cu constipatie cronica, arata timpul necesar alimentelor pentru a tranzita tubul digestiv. Pacientul inghite o substanta radio-opaca, al carei tranzit poate fi urmarit pe un monitor timp de 3 la 7 zile, dupa ce capsula este inghitita. Pacientul urmeaza o dieta bogata in fibre pe parcursul acestui test.
2.Irigografia - Permite vizualizarea colonului, putand evidentia obstructiile intestinale sau modificari ale mucoasei acestuia.
3.Sigmoidoscopia sau colonoscopia - Consta in examinarea rectului si a partii de jos a colonului (sigmoidul). Examenul intregului colon se numeste colonoscopie. Pentru aceste explorari se utilizeaza un tub lung si flexibil cu un bec si o mini-camera de luat vederi la capat numit colonoscop. Pacientului i se da un sedativ usor inainte de examinare. Daca se observa vreo anormalitate, medicul poate face biopsia formatiunii respective.

Tratament :
Cu toate ca tratamentul depinde de cauza, severitate si durata, in cele mai multe cazuri dieta si schimbarile stilului de viata pot ajuta usurarea simptomelor de constipatie si prevenirea ei.
1.Dieta - O dieta cu suficiente fibre (intre 20 si 35 gr pe zi) ajuta la formarea unui scaun moale. Hrana bogata in fibre include fasole, toate cerealele, fructe proaspete si legume ca sparanghelul, salata, varza si morcovii. Pentru oamenii predispusi la constipatie, se recomanda evitarea limitarii la mancarea care nu are fibre sau are un continut scazut de fibre, ca inghetata, branza, carnea si mancarea gata preparata.
2.Schimbarile stilului de viata - Alte schimbari care pot ajuta la tratarea si prevenirea constipatiei includ consumul suficient de apa si de alte lichide ca sucurile de fructe si legume si supa limpede, exercitii fizice zilnice si rezervarea unui timp suficient pentru a merge la toaleta. Pe langa acestea, urgenta de a iesi la toaleta nu ar trebui ignorata .
3.Tratamentul se poate adresa unei cauze specifice.
De exemplu, medicul poate recomanda incetarea tratamentului sau internarea pentru efectuarea unei operatii care sa corecteze o problema anorectala, ca de exemplu, prolapsul rectal.
Persoanele care sufera de constipatie cronica, cauzata de o disfunctie anorectala pot folosi reactii naturale pentru a reeduca muschii care controleaza contractiile intestinale. Biofeedback-ul implica folosirea unui senzor care sa monitorizeze activitatea musculara care in acelasi timp poate fi urmarita pe ecranul unui computer permitand evaluarea corecta a functiilor organismului.

ATENTIE !!!!!!! :doctor:

- constipatia poate afecta orice individ pentru perioade scurte
- multi oameni cred ca sunt constipati, dar de fapt tranzitul lor intestinal este normal
- cele mai comune cauze ale producerii constipatiei sunt reprezentate de o dieta anormala si lipsa activitatii fizice
- cauzele suplimentare ale constipatiei includ medicatia, sindromul intestinului iritabil si abuzul de laxative
- un examen medical poate fi singurul test medical inainte de stabilirea tratamentului
- in cele mai multe cazuri, sfaturile simple ajuta la ameliorarea simptomelor si la prevenirea constipatiei:
- consumul unei diete bogate in fibre care include fasole, tarate, toate cerealele, fructe proaspete si legume
- consumul de lichide
- activitate fizica regulata
- pastrarea unui timp dupa micul dejun sau dupa cina pentru a merge la toaleta netulburat
- neignorarea necesitatii de a merge la toaleta
- de fiecare data cand apare o schimbare semnificativa sau de durata in obiceiurile intestinale, trebuie consultat un medic
- majoritatea oamenilor cu o constipatie usoara nu au nevoie de laxative.
Oricum, doctorul poate recomanda folosirea laxativelor pe o perioada limitata de timp persoanelor cu constipatie cronica.

:doctor: :doctor: :doctor:

:floare: :floare: :floare:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Constipatia

Mesaj Scris de mona_mami Mar Sept 08, 2009 1:03 pm

e o boala tare urata. multumim pentru sfaturi.
si ceaiurile laxative sunt foarte bune. eu folosesc cel de musetel. micuta mea are scaunul putin mai tare, si acest ceai o ajuta mult. in schimb pentru fetita cea mare, nu. cu ea am avut multe probleme pana la varsta de 3 ani, nu ii era format scaunul. si am folosit doar ceai de chimen si menta.
sanatate, fetele!!! :doua inimioare :doua inimioare :doua inimioare
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Constipatia

Mesaj Scris de nestian Joi Sept 10, 2009 2:18 pm

Si eu am avut probleme cu constipatia dar cu ceva timp in urma am primt din germania un ceai care continea urmatoarele plante : filimica, musetel frunze de capsuni , frunze de zmeura , menta , sunatoare si cu ajutorul acstui ceai am inceput sa nu mai am constipati. Dar in prezen folosesc suc de chefir de caucaz si ma simt si ami bine , iar acest suc il bea si fetele mele si nu mai au probleme , pentru ca si fetele sufereau de asa ceva . Acest suc este bun pentru mai multe afectiuni si se poate da si celor noi nascuti. Snatatae multa fetele. :pupicei: :pupicei: :pupicei:
nestian
nestian
Mamica incepator
Mamica incepator

Varsta : 54
Joburi/Distractii : asistent medical de farmacie

Sus In jos

Important Re: Constipatia

Mesaj Scris de deriana Joi Sept 10, 2009 4:43 pm

Nici eu n-am avut probleme cu Daria cat a fost mica, au aparaut acum cand are 3ani si 6luni.
M-a plans cateva seri de imi era asa mila de ea...am cumparat un sirop naturist foarte bun
Non-stipation -sirop natural din prune, smochine si extracte de plante medicinale.
avatar
deriana
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 45

Sus In jos

Important Re: Constipatia

Mesaj Scris de paul_A Joi Sept 10, 2009 4:47 pm

nici Alexia nu are nici o problema de acest gen , in schimb eu mai sufar din cand in cand de aceasta problema, dar stiu de ce trebuie sa tin cont cand mananc si se rezolva, in plus daca mananc zilnic ciorba (la pranz) nu mai am probleme :doua inimioare
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Important Re: Constipatia

Mesaj Scris de adriana Vin Sept 11, 2009 6:53 pm

eu cu gabita am mai avut probleme cu constipatia cand era mai micut, dar i-am dar ceai de musetel indulcit cu o lingurita de miere de albine si rezolvam problema imediat
eu nu am probleme, cafeaua si tigara de dimineata isi face imediat efectul :zambet larg:
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Important Re: Constipatia

Mesaj Scris de mona_mami Sam Sept 12, 2009 4:37 am

da e buna si mierea la copii pentru scaun, dar dupa un an.
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Constipatia

Mesaj Scris de monicardragan Lun Oct 19, 2009 7:18 pm

eu i-am facut la Darius tratament pt. constipatie ,am fost la doctor cu el .
monicardragan
monicardragan
Mamica incepator
Mamica incepator

Varsta : 47

Sus In jos

Important Re: Constipatia

Mesaj Scris de paul_A Lun Oct 19, 2009 10:54 pm

Alexia ere probleme de cateva zile cu deranjatul la stomac si asta din cauza ca i0am facut eu o salata de sfecla rosie cruda...am auzit ca e buna pt imunitate, dar s-a deranjat la stomac.
o sa i-o fierb de acum cu toate ca nu e la fel de buna ca si cruda
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Important Re: Constipatia

Mesaj Scris de teodoraion Lun Oct 19, 2009 10:58 pm

ale mele amandoua au probleme cu constipatia...
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Important Re: Constipatia

Mesaj Scris de adriana Vin Iul 09, 2010 5:45 pm

ioanasimona_pop a scris:da e buna si mierea la copii pentru scaun, dar dupa un an.

eu i-am dat lui gabita miere in ceai si inainte de 1 an ..... acum parerile sunt impartite
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Important Re: Constipatia

Mesaj Scris de adriana Mar Mai 31, 2011 3:16 pm

acum eu sunt cea care am probleme cu constipatia .... de cand m-am lasat de fumat nu mai este deloc in regula .... am incercat n metode fara rezultate insa .... nu stiu ce sa mai iau!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Important Re: Constipatia

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum