Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Raceala la copii EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Raceala la copii EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Raceala la copii EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Raceala la copii EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Raceala la copii EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Raceala la copii EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Raceala la copii EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Raceala la copii EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Raceala la copii EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 8 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 8 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Raceala la copii 2466r05Ady.Biju

Raceala la copii 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Raceala la copii 2quni4z hmshop.wordpress.com



Raceala la copii Wkpzltartizele.blogspot.com



Raceala la copii Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Raceala la copii Kaqpztbratari magice



Raceala la copii 69m8w9 Shop/candles



Raceala la copii 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Raceala la copii 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Raceala la copii Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Raceala la copii 2moa4jsbiosens.ro



Raceala la copii W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Raceala la copii 2ef53k2reginamaria.ro



Raceala la copii 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Raceala la copii 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Raceala la copii

+2
mona_mami
STEF30IASI
6 participanți

In jos

Important Raceala la copii

Mesaj Scris de STEF30IASI Joi Sept 10, 2009 5:13 am

Raceala este o infectie minora a nasului si a gatului, ce poate fi determinata de mai mult de 250 de tipuri de virusuri, dintre care rhinovirusurile sunt cele mai obisnuite. Raceala dureaza de obicei o saptamana, dar poate persista mai mult la copii. Copiii au in medie 6 – 8 episoade pe an, sezonul durand din septembrie pana in martie sau aprilie.

Simptome :
-rinoree
-stranut
-reducerea simtului gustativ si olfactiv
-durere in gat
-tuse

Raceala este greu de prevenit, dar exista cateva metode de a o evita:
-evitarea contactului cu cei infectati
-spalarea mainilor dupa contactul cu o persoana bolnava
-retinerea copiilor acasa in perioada cand sunt bolnavi, pentru a evita raspandirea virusului
-copilul va fi invatat sa-si acopere gura si nasul cand tuseste sau stranuta
-copilul va fi impiedicat sa-si atinga ochii, nasul sau gura: germenii sunt raspanditi cand o persoana atinge un obiect contaminat cu germeni si apoi isi atinge ochii, nasul sau gura.

Antibioticele sunt ineficiente impotriva racelii. Acestea trebuie folosite numai cand sunt semne clare de infectie bacteriana, cum ar fi tusea persitenta cu expectoratie mucoasa. Indicatiile pentru ingrijirea copiilor raciti sunt:
-repaus la pat
-ingestia unor cantitati mari de lichide
-tratamentul febrei cu acetaminofen (Tylenol, Panadol pentru copii) sau ibuprofen, administrate in functie de instructiunile de pe cutia medicamentului sau la indicatia medicului (nu se administreaza aspirina datorita riscului de aparitie a sindromului Reye – o afectiune cerebrala brusca, uneori fatala, aparuta la copii intre 4 – 12 ani dupa varicela sau gripa, asociata uneori cu administrarea aspirinei)
-in camera copilului aerul se va umidifica pentru a-l face mai usor de respirat
-curatarea nasului se face prin aspiratie: la copiii mici, se foloseste o pompa de aspiratie din cauciuc pentru a indeparta secretiile; copiii mai mari pot sufla nasul, dar suflarea fortata a nasului poate transmite secretiile in tubul auditiv sau sinusuri
-nasul uscat sau infundat: este important de retinut ca in majoritatea cazurilor orificiul nazal este obstruat de mucusul uscat, iar suflarea nasului nu-l poate indeparta. Pentru a fluidifica mucusul se folosesc picaturi nazale cu apa salina, care pot fi achizitionate de la farmacie. La un minut de la folosirea picaturilor, se aspira usor secretiile nazale cu o pompa de aspiratie din cauciuc.

Exista medicamente care se elibereaza la farmacie fara reteta medicala. Pe cutia medicamentului sunt scrise urmatoarele informatii:
-doza de medicament
-intervalul de timp la care se administreaza
-substantele continute de medicament
-avertismente asupra medicamentului
-siguranta medicamentului la copii.
Daca pe cutia medicamentului nu este scrisa doza pentru copii sub 12 ani, medicul sau farmacistul va fi intrebat daca medicamentul este sigur pentru copil si care este doza de administrare.
Daca medicamentul contine alcool, cum ar fi siropurile de tuse, medicul va fi intrebat asupra sigurantei administrarii la copil.
Copilul cu gripa, raceala, varicela, nu va primi aspirina sau alta forma a acesteia din grupa salicilatilor fara acordul medicului. Aspirina sau alti salicilati administrati la copiii cu simptomatologie de gripa, raceala sau varicela poate determina o afectiune rara dar uneori fatala, numita sindromul Reye. In locul acestora se poate administra acetaminofen.

Medicamentele lichide sunt insotite de un dop, o lingura sau o seringa, pentru a masura exact doza de administrare. Acestea sunt mai exacte in masurarea cantitatii de medicament, decat lingurile de bucatarie care pot fi diferite ca volum. De exemplu, o ligurita poate avea un volum de doua ori mai mare decat o alta.
Numerele de pe marginea instrumentului de masurat sunt de obicei scrise cu caractere mici si e nevoie de mare atentie. Cele mai des folosite instrumente de masurat sunt urmatoarele:
-dopuri de dozare – pentru copii care pot bea fara sa verse din lichid; numerele de pe margine vor fi studiate cu atentie pentru asigurarea dozei corecte; dopul este asezat pe o suprafata plana si lichidul va fi masurat la nivelul ochiului
-linguri cilindrice de dozare – pentru copii care pot sa bea dar cu probabilitate de a varsa din lichid; se masoara lichidul la nivelul ochiului; copilul va sorbi medicamentul din lingura
-pipeta – pentru copiii care nu pot bea din ceasca; se pune medicamentul in pipeta si se masoara la nivelul ochiului; medicamentul se administreaza repede copilului inainte sa inceapa sa picure
-seringa - pentru copiii care nu pot bea din ceasca; medicamentul va fi administrat in jet, in portiunea posterioara a gurii copilului; unele seringi sunt prevazute cu capace pentru a impiedica scurgerea medicamentului din seringa; aceste capace trebuie indepartate inainte de administrarea medicamentului, apoi aruncate sau pastrate la distanta de copii. Seringa poate fi dozata corect si poate fi asezat capacul la loc, pentru a fi administrat de babysitter. Este indicata folosirea seringilor speciale de administrat medicamente la copii, dar in cazul in care este necesara utilizarea unei seringi hipodermice, intotdeauna se va inlatura acul.

:doctor: :doctor: :doctor: :doctor: :doctor: :doctor: :doctor: :doctor:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Raceala la copii

Mesaj Scris de mona_mami Dum Sept 20, 2009 10:42 pm

interesante date. trebuie sa avem mare grija, copiii racesc repede.
trebuie vitaminizati din timp, inainte de a incepe frigul - toamna. cand racelile vin "mai repede".
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Raceala la copii

Mesaj Scris de STEF30IASI Lun Sept 28, 2009 12:28 am

multe fructe ,legume , si ceva vitamine ....ca sa intampinam sezonul rece ....asa cum se cuvine .....ca sa nu avem probleme .
:doctor: :doctor: :doctor:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Raceala la copii

Mesaj Scris de adriana Dum Feb 27, 2011 1:43 pm

si eu am probleme cu gabi cu raceala ,,,,aprope din 2 in 2 luni il am racit ,
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Important Re: Raceala la copii

Mesaj Scris de anka9mai Dum Feb 27, 2011 4:53 pm

noi am avut perioade cand statea numai 2-3 zile sanatos Alex
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

Important Re: Raceala la copii

Mesaj Scris de swe Dum Feb 27, 2011 5:02 pm

noi k-am de 2 ori pe sezon...ce putem face doar sa le ajutam sistemul imunitar cu o alimentatie adecvata
swe
swe
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 48

Sus In jos

Important Re: Raceala la copii

Mesaj Scris de anka9mai Dum Feb 27, 2011 5:04 pm

asa este Tina....dar vezi tu cu atatia virusi nu prea are putere organismul lor sa lupte
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

Important Re: Raceala la copii

Mesaj Scris de swe Dum Feb 27, 2011 5:52 pm

pup Alex...o sa treaca ...asa am crescut si noi cu raceli
swe
swe
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 48

Sus In jos

Important Re: Raceala la copii

Mesaj Scris de paul_A Dum Feb 27, 2011 6:36 pm

eu sunt tare bucuroasa ca Alexia de fel nu este bolnavicioasa, iar de cand am venit aici niciodata nu a racit...in schimb a racit in concediu de Craciun , cat am stat in tara
aici e altfel de aer, alta clima, si noi am scapat neracit iarna asta Raceala la copii 869129
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Important Re: Raceala la copii

Mesaj Scris de anka9mai Dum Feb 27, 2011 7:32 pm

ma bucur mult pt voi Florina Raceala la copii 869129
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

Important Re: Raceala la copii

Mesaj Scris de adriana Joi Mar 03, 2011 2:33 pm

ce bine florina , nici sa nu mai raceasca!mai este putin si vine primavara asa ca scapam de raceli
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Important Re: Raceala la copii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum