Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Propolis si Tinctura de propolis  EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Propolis si Tinctura de propolis  EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Propolis si Tinctura de propolis  EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Propolis si Tinctura de propolis  EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Propolis si Tinctura de propolis  EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Propolis si Tinctura de propolis  EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Propolis si Tinctura de propolis  EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Propolis si Tinctura de propolis  EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Propolis si Tinctura de propolis  EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 21 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 21 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Propolis si Tinctura de propolis  2466r05Ady.Biju

Propolis si Tinctura de propolis  288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Propolis si Tinctura de propolis  2quni4z hmshop.wordpress.com



Propolis si Tinctura de propolis  Wkpzltartizele.blogspot.com



Propolis si Tinctura de propolis  Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Propolis si Tinctura de propolis  Kaqpztbratari magice



Propolis si Tinctura de propolis  69m8w9 Shop/candles



Propolis si Tinctura de propolis  25h2tfs art3lier.blogspot.com



Propolis si Tinctura de propolis  2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Propolis si Tinctura de propolis  Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Propolis si Tinctura de propolis  2moa4jsbiosens.ro



Propolis si Tinctura de propolis  W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Propolis si Tinctura de propolis  2ef53k2reginamaria.ro



Propolis si Tinctura de propolis  2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Propolis si Tinctura de propolis  52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Propolis si Tinctura de propolis

+4
mona_mami
scumpetea
teodoraion
STEF30IASI
8 participanți

In jos

Important Propolis si Tinctura de propolis

Mesaj Scris de STEF30IASI Mier Oct 07, 2009 4:08 am

Alaturi de miere, propolisul este un produs al albinelor cu proprietati vindecatoare deosebite, folosit ca mijloc de aparare impotriva microbilor si mucegaiurilor datorita actiunii sale bactericide, bacteriostatice, antifungice, fapt ce previne imbolnavirea albinelor.
Propolisul are(STEF30IASI)---AL 2 CUVANT : ARE o mare varietate de culori şi arome, iar compoziţia sa diferă în funcţie de speciile vegetale de pe care este recoltat (de reţinut că totuşi albinele preferă mugurii de Populus); conţine în primul rând flavonoide şi acizi fenolici, de asemenea, ceară şi acizi graşi, uleiuri volatile, polen şi urme de elemente minerale.

Propolisul a fost intens folosit in medicina naturista populara si tocmai datorita rezultatelor asupra sanatatii medicii si cercetatorii in domeniul medical au inceput sa studieze atent efectele acestui produs natural, constatand ca intr-adevar proprietatile sale de pe urma carora si-a castigat renume in medicina naturista sunt adevarate.

Compozitia chimica a propolisului reprezinta un cocktail de substante cu efecte terapeutice deosebite, cum sunt: derivatii flavonici, acid ferulic (activ contra germenilor Gram pozitiv si Gram negativ – antibacterian si bactericid), ceruri, aminoacizi, balsamuri, fermenti, microelemente (siliciu, magneziu, cupru, molibden, arsen, staniu, aluminiu, vanadiu, wolfram, fier, aur, iridiu, calciu, cadmiu, cobalt, strontiu, zinc etc), substante antibiotice, rasini, acizi aromatici, acizi, in functie de compozitia si specia vegetala de pe care s-a cules propolisul.

El contine in medie 55% rasini si balsamuri, 30% ceruri si 10% uleuri eterice, proportii care sunt asemanatoare pentru orice fel de propolis.
Derivatii flavonici (flavonoidele), foarte raspanditi in mediul vegetal, au foarte multe calitati terapeutice, cele mai importante fiind actiunea asupra capilarelor, asupra permeabilitatii si fragilitatii vaselor de sange (le conserva integritatea), efectul vasodilatator si hipotensiv.
De asemenea, flavonoidele au actiune benefica asupra aparatului digestiv (fluidifica bila, antimicrobian digestiv in enterite si colite), asupra sistemului endocrin (tiroida, pancreas, suprarenale), au efect antimicrobian, antiparazitar si antiviral.
In propolis se gaseste si acidul ferulic, cu actiune antibacteriana (bactericida si bacteriostatica) si aglutinanta (calitati utile in tratarea ranilor greu vindecabile).

Propolisul este folosit in numeroase patologii .
Poate fi utilizat atat extern cat si intern, fiind conditionat sub numeroase forme ce permite cele doua feluri de administrare.

Intern, se foloseste sub forma de tinctura, miere propolizata, apa de propolis, sau tablete si se recomanda in urmatoarele afectiuni :
- candidoza orala care produce afte si stomatite - propolisul se aplica sub forma de solutie glicerinata in badijonari
- infectii gripale - are atat efect preventiv potentand sistemul imunitar cat si curativ datorita proprietatilor sale antibacteriene si antivirale ; se remarca prin proprietatea sa de a nu da fenomene rezistenta, crescand totodata sensibilitatea microbilor la medicamente ;
- boala canceroasa - numeroase studii, cu rezultate mai mult decat promitatoare, cu extracte de propolis, folosite atat intern cat si extern, s-au facut in diverse laboratoare de medicina experimentala si spitale din intreaga lume.
Folosit intern, 30-50 de picaturi de tinctura administrate de 4 ori pe zi, propolisul impiedica dezvoltarea celulelor maligne, creste capacitatea sistemului imunitar de a fagocita celule canceroase, ajuta la restabilirea echilibrului organic al bolnavilor de cancer.
Rezultate bune s-au obtinut cu tratamentul intern cu propolis in tratarea cancerului la san, a cancerului de colon si genital, a melanomului malign, a metastazelor pulmonare si hepatice .
- prevenirea fenomenelor de ateroscleroza cerebrala precum si a accidentelor cerebrale,
- bronsita, bolile respiratorii cu secretii abundente - propolisul este un excelent antibiotic, care actioneaza progresiv inhiband dezvoltarea bacteriilor, refacand tesuturile lezate de catre acestea, favorizand eliminarea secretiilor in exces de pe caile respiratorii;
- boli digestive precum gastrita si ulcerul pot fi tratate cu success cu ajutorul curelor cu propolis
- boli hepatice virale beneficiaza de pe urma tratamentului cu propolis; este important ca acesta sa fie poaspat pentru ca efectul antivirotic sa fi maximal
- dibetul zaharat - tinctura de propolis poate avea efect in ambele tipuri de diabet (in cel insulino-dependent - de tip I - poate conduce la reducerea dozei de insulina, iar la diabetul de tip II poate produce o scadere a nivelului glicemiei)

In utilizare externa se pot folosi sprayuri, tinctura sau pulbere de propolis:
- arsurile - se aplica extern pe suprafata lezata, are efect regenerator, dezinfectant si anestezic; se aplica sub forma de spray si se obtine un strat potector la suprafata leziunii, arsurii sau escarei
-eczeme infectioase - se pun zilnic comprese cu tinctura de propolis care se tin vreme de o ora.

In eczemele uscate se fac aplicatii cu unguent de propolis sau cu crema de galbenele si propolis (se gaseste in comert), de 2-3 ori pe zi
- cosuri, acne, abcese
- ulcer de piele, ulcer varicose
- escoriatii, julituri


Alte afectiuni ce pot fi tratate cu propolis:
- efect benefic in varice, edeme, arsuri
- fenomenele de tulburare ale circulatiei membrelor inferioare
- scad tensiunea arteriala
- sunt benefice in purpura, echimoze
- contribuie la scaderea colesterolului

Reactiile alergice la terapia cu propolis sunt destul de tare.
Totusi ele exista si este bine sa aveti acest lucru in vedere la debutul unui tratament cu propolis.
La anumite persoane propolisul poate da, administrat intern sau in contact cu pielea, reactii alergice.
Din acest motiv, inainte de a incepe un tratament cu acest produs este necesar sa facem un test, administrand intern sau aplicand pe piele cateva picaturi de tinctura si vazand care este reactia.
Daca apar senzatii neplacute de iritatie, inflamatie, daca se declanseaza catar respirator sau apare inrosirea pielii, nu se va face tratament cu propolis.

La ora actuală, în plafare şi farmacii se găsesc foarte multe produse care conţin această substanţă valoroasă:
- tinctura de propolis - este un extract alcoolic, conţinând de obicei 30% propolis şi care se foloseşte atât intern, cât şi extern
- unguent cu propolis (Propoderm)
- cremă de protecţie (Melrosin-prop) şi de masaj (Melrosin-confort - conţine şi venin de albine)
- supozitoare cu propolis (Miprosept) - pot fi folosite şi intravaginal
- tablete cu propolis (Proposept)
- spray cu propolis 10%
- miere cu propolis
- gama Meltonic – cuprinde suplimente nutritive cu efect tonic general sau specific pe anumite aparate şi sisteme; sunt 10 formule complexe, bazate pe miere polifloră, extract de propolis standardizat, alte produse apicole şi extracte din plante medicinale (printre ele, regăsim: tonic respirator, renal, hepatic, gastric, cardiovascular, nervos etc.)
- propolis brut, care poate fi mestecat ca atare, cu efect dezinfectant şi anestezic al cavităţii bucale – în doză de 1 g de 3 ori pe zi
- picături pentru nas (Propoheliant)
- colir cu propolis (pentru bolile oculare)
- loţiune antiacneică (Acneol-prop)
- apă de gură (Floral)
În funcţie de localizarea bolii, se pot alege din aceste forme de administrare cele mai adecvate.


:doctor: :doctor: :doctor:


Ultima editare efectuata de catre STEF30IASI in Vin Iun 25, 2010 9:58 pm, editata de 2 ori
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Propolis si Tinctura de propolis

Mesaj Scris de STEF30IASI Mier Oct 07, 2009 4:11 am

TINCTURĂ DE PROPOLIS


-Toate bolile interne infecţioase care duc la stări febrile se tratează cu 30 picături pe zi.
-La menopauza femeilor timp de un an de zile,zilnic câte 10 picături.
-Se recomandă la inflamarea prostatei, zilnic 30 picături.
-La hipertensiune zilnic 30 picături până la vindecare.
-La inflamarea rinichiului şi a ficatului,de două ori pe zi câte 40 picături într-un pahar de un dl apă caldă.Se repetă până la vindecare.
-La anghină, faringite, gripe sau evitarea unor complicaţii, zilnic de două ori câte 40 picături puse în 2 dl apă caldă şi zilnic de mai multe ori gargară.
-În cazul ulcerului de stomac sau enterite, 40 de picături de tinctură puse într-un dl de lapte cald, se bea pe stomacul gol.
-Bătăturile şi cheratitele se tratează în felul următor: dacă este posibil înainte de culcare, îmbibăm o bucată de vată în tinctură de propolis şi aşezăm pe locul dureros. Ziua putem folosi alifie de propolis cu săpun sau salicilate; cheratitele rămân încă dureroase zile întregi.

-La afecţiunile pielii, dacă suportăm spirtul, locurile bolnave sunt frcate cu tinctură. Afecţiunile dispar repede ( în cazul în care spirtul nu este suportat, propolisul trebuie).
-într-un dl de apă caldă, adăugămn 30-40 picături de tinctură de propolis şi după bărbierit spălăm faţa.
-în cazul TBC pulmonar, folosim de 3 ori pe zi câte 30 picături şi săptămânal de două ori se fac inhalaţii, cu această ocazie punem un sfert de l de apă fierbinte, adăugăm 100 picături de tinctură .
-dacă avem boală nicotică între degete, locurile bolnave sunt unse cu tinictură.
-dacă avem dureri în stomac, se recomandă să bem un dl de apă cu 50 picături de tinctură.
Durerile ne lasă repede, compoziţia este recomandată şi în cazul paraziţilor intestinali zilnic, de 2 ori pe stomacul gol.
-la durerile de măsele, punem o vată în tinctură de propolis, propolisul curat, pe gingia dureroasă, sau măseaua cariată, alină durerea, împiedică infecţia.
-tinctura se poate folosi în cazul rănilor vechi, rana trebuie spălată cu extracţie de lipan, apoi ungem de mai multe ori cu tinctură. După o perioadă scurtă, endemele cu dureri dispar.
-tinctura de propolis se foloseşte în cazul arsurilor de gradul 1, rana trebuie unsă de mai multe ori cu tinctură,în aceste cazuri nu se formează veziculele.
-tinctura se poate folosi în cazurile când medicamentele făcute din plante-sau din materiale sintetice-nu dau rezultate. Nu se recomandă în cazul persoanelor alergice. Cei care sunt sensibili la propolis nu le folosesc.
Reţeta băuturilor cu propolis se recomandă mai mult din cauza influenţeisale pozitive în prevenirea bolilor. Radem 15-20 grame de propolis şi introducem într-un litru dev palincă de orice calitate, după aceea punem capacul şi se agită de mai multe ori la temperatura de 40 grade C. După câteva săptămâni, vom obţine o băutură amăruie. Se foloseşte înainte de culcare, se bea un păhărel.

Atenţie!

Tinctura de propolis, nefiind solubilă în apă, se administrează într-o linguriţă de miere sau se pune pe o bucăţică de pâine, se lasă să se evapore alcoolul şi apoi se poate lua.

Tinctura de propolis se poate prepara şi în casă, după următoarea reţetă: se mărunţeşte bine propolisul (pentru a creşte suprafaţa de contact cu alcoolul şi a favoriza extracţia) şi se adaugă alcool etilic de 80-90°, în proporţie de 1:3 (la 3 părţi=30 g propolis, se adaugă 10 părţi=100 g alcool etilic).
Se lasă la loc uscat şi ferit de lumină timp de 7-14 zile.
Apoi se face o filtrare primară şi una secundară, cu o hârtie de filtru. Filtratul trebuie să fie clar, fără particule, de culoare maro sau roşiatică.
Tinctura se păstrează în sticle curate, de culoare închisă, cu dop ermetic, la loc ferit de lumină.
Dacă tinctura se picură pe o farfurie şi se lasă să se evapore alcoolul, se obţine pasta de propolis, care se amestecă cu alte ingrediente şi se poate folosi în uz cosmetic.
De asemenea, tot în gospodărie se poate prepara un extract uleios de propolis, din 10 g propolis amestecate cu 200 g ulei de măsline sau 100 g unt, se încălzeşte uşor pe baie de abur timp de 90-120 minute, la 50°, amestecând continuu. Se filtrează şi se păstrează la loc întunecos şi răcoros .

:doctor: :doctor: :doctor:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Propolis si Tinctura de propolis

Mesaj Scris de teodoraion Mier Oct 07, 2009 2:38 pm

e bine de stiut
eu am alergie la polen imi ies bubite pe mine dar la propolis nu cred
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Important Re: Propolis si Tinctura de propolis

Mesaj Scris de scumpetea Mier Oct 07, 2009 2:39 pm

Eu am facut o cura cu propolis nu de mult: o lingurita pe stomacul gol :pupicei:
scumpetea
scumpetea
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 45

Sus In jos

Important Re: Propolis si Tinctura de propolis

Mesaj Scris de teodoraion Mier Oct 07, 2009 2:45 pm

pentru ce anume ai facut-o?
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Important Re: Propolis si Tinctura de propolis

Mesaj Scris de mona_mami Mier Oct 07, 2009 2:56 pm

si eu am facut, pentru iminutate. si e bun si in raceli
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Propolis si Tinctura de propolis

Mesaj Scris de scumpetea Mier Oct 07, 2009 2:57 pm

Da e groaznic la gust...mi se intoarce stomacul pe dos in primele zile...
scumpetea
scumpetea
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 45

Sus In jos

Important Re: Propolis si Tinctura de propolis

Mesaj Scris de STEF30IASI Mier Oct 07, 2009 4:42 pm

da , asa e , nu are un gust prea bun ,......dar e foarte bun ---face bine , pentru multe afectiuni .....
mare grija , cine este alergic !!!

:doctor: :doctor: :doctor:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Propolis si Tinctura de propolis

Mesaj Scris de elena Mar Dec 08, 2009 1:10 pm

o sa ma inspir si eu din sfaturile tale stefi
am propolis,direct de la stupi, sa cumpar alcool sa il si prepar..
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Propolis si Tinctura de propolis

Mesaj Scris de flo09 Joi Ian 07, 2010 4:11 pm

eu cand eram mica imi dadea mama propolis dar nici acum nu stiu pentru ce
flo09
flo09
Mamica rafinata
Mamica rafinata


Sus In jos

Important Re: Propolis si Tinctura de propolis

Mesaj Scris de teodoraion Sam Mai 15, 2010 7:50 pm

elena a scris:o sa ma inspir si eu din sfaturile tale stefi
am propolis,direct de la stupi, sa cumpar alcool sa il si prepar..

ai reusit elena sa prepari?
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Important Re: Propolis si Tinctura de propolis

Mesaj Scris de sandy Lun Mai 17, 2010 3:22 am

cred ca ink nu a vazut
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Important Re: Propolis si Tinctura de propolis

Mesaj Scris de teodoraion Lun Mai 17, 2010 2:05 pm

cred ca n-a vazut..sunt multe subiecte unde nu prea se intra...
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Important Re: Propolis si Tinctura de propolis

Mesaj Scris de Maria Mier Iul 21, 2010 5:01 am

Propolisul - cel mai puternic antibiotic natural
Propolisul este cunoscut inca din antichitate de pe vremea romanilor, dar si a egiptenilor, ca un adevarat medicament de tratare a diferitelor eczeme sau rani externe, dar nu numai, el putand fi folosit si pentru uz intern daca este preparat sub forma de tinctura de propolis.

Analizele efectuate asupra Propolisului au demonstrat ca acesta contine 150 de compusi, printre care Bioflavonoizi, o gama intreaga de vitamine incluzand vitamina A, B1, B2, B7, E, C, H, P, D, acid folic si minerale printre care Iron, Cupru, Zinc, Magneziu, Cobalt, Silicon, Calciu si altele.

Faptul ca propolisul are proprietati antimicrobiene este un lucru deja cunoscut de toata lumea, insa eu am citit diferite studii legate de efectele propolisului asupra celulor si microorganismelor din corp, si cum anume propolisul poate ajuta chiar si la combaterea cancerului.

Compusii responsabili pentru aceasta actiune antiifectioasa sunt esterii acizilor fenolici cu alcooli aromatici. Deci eficienta actiunii antibacteriene a propolisului depinde foarte mult de modul lui de preparare, precum si de compozitia in care se incorporeaza. La utilizarea asociată cu unele antibiotice, eficacitatea şi durata de acţiune a extractului de propolis este mult accentuată iar respectivele microorganisme nu dezvoltă rezistenţă la antibiotice. La administrarea internă, propolisul nu produce disbacterioze ci o stimulare a factorilor imuni specifici şi non-specifici şi ca rezultat o creştere a rezistenţei generale a organismului. br />
Acţiunea antimicrobiană a propolisului îl recomandă a fi aplicat în diferite domenii medicale:
- intern in tratarea bolilor digestive, hepatice si a cailor respiratorii
- extern in tratarea bolilor de piele, dermatitelor, cicatrizarea ranilor
- pe baza de ovule in tratarea bolilor ginecologice.

Propolisul datorita continutului ridicat de flavonoizi are un puternic efect antioxidant. In medicina, in tratarea diferitelor afectiuni se folosesc foarte mult substantele cu proprietati antioxidante. Bioflavonoizii sunt cei care au un rol important in detoxifierea organismului, propolisul avand proprietati puternice de detoxifiere a organismului la nivel intern, cum este cazul intoxicării induse cu tetraclorură de carbon (un radical foarte toxic cu efect negativ asupra lipidelor in organism) şi intoxicaţia alcoolică la nivelul ficatului.

Mai pe intelesul nostru, al tuturor, s-au efectuat multe studii in vitro, care au demonstrat ca propolisul prin actiunile sale antioxidante si antimicrobiene poate fi folosit ca si ingredient activ in diferite combinatii pentru tratarea unor boli complicate, care necesita refacerea anumitor celulor din organism, lucru pe care compusii sintetici nu-l pot face.

Insa, tocmai fiindca are o actiune puternica, exista si persoane alergice la substantele pe baza de propolis, mai ales cele cu o concentratie mai puternica.

Propolisul este singurul produs al stupului care nu se recomanda a se consuma ca atare, ci dupa prepararea lui in extract alcoolic (tinctura de propolis, sau incorporat alaturi de alte substante.

Tratamente recomandate pe baza de tinctura de propolis 30% concentratie (sursa www.stuparitul.3xfroum.ro)

1. Toate bolile interne infectioase care duc la stari febrile se trateaza cu 30 picaturi pe zi.
2. La menopauza, timp de un an, 10 picaturi zilnic.
3. La inflamarea prostatei , zilnic 30 picaturi.
4. La hipertensiune, zilnic 30 picaturi, pâna la vindecare.
5. La inflamarea rinichilor si ficatului, zilnic de doua ori câte 40 picaturi, puse într-un pahar cu 100 ml apa calda. Pâna la vindecare.
6. La angina, faringite, gripe sau pentru evitarea unor complicatii, zilnic de doua ori câte 40 picaturi, puse într-un pahar cu 200 ml apa calda si zilnic de mai multe ori, gargara.
7. În cazul ulcerului de stomac sau enterite, zilnic 40 picaturi puse în 100 ml lapte cald. Se bea pe stomacul gol.
8. Bataturi, cheratite se trateaza astfel: înainte de culcare se îmbiba o bucata de vata în tinctura de propolis si se aseaza pe locul dureros, ziua se poate folosi alifia de propolis (Atentie, cheratitele ramân înca dureroase zile întregi).
9. La afectiunile pielii, daca pacientul suporta spirtul, locurile bolnave sunt unse (sau cu spray) cu tinctura de propolis. Afectiunile dispar repede (în cazul când spirtul nu este suportat, propolisul trebuie amestecat într-o crema).
10. Dupa barbierit, ne spalam pe fata , în 100 ml apa calda adaugam 40-50 picaturi de tinctura de propolis.
11. În cazul TBC pulmonar, de trei ori pe zi câte 30 picaturi intern, si saptamânal, de doua ori se fac inhalatii cu 100 picaturi de tinctura de propolis la Ľ litru apa fierbinte.
12. Pentru intoxicatie cu alcool, se ia 50 picaturi tinctura de propolis în 100 ml apa rece.
13. În boli micotice între degete, locurile bolnave sunt unse cu tinctura de propolis.
14. La dureri de stomac, se recomanda 50 picaturi tinctura de propolis în 100 ml apa. Durerile dispar repede. Compozitia este recomandata si în cazul parazitozelor intestinale, zilnic de doua ori, pe stomacul gol.
15. La durerile de masele, se pune o vata îmbibata cu tinctura de propolis (propolisul curat pus pe gingia dureroasa sau pe maseaua cariata alina durerea si împiedica infectia).
16. În cazul ranilor vechi, se spala rana cu extractie de lipan, apoi se unge de mai multe ori cu tinctura de propolis. Dupa o perioada scurta, edemele si durerile dispar.
17. În cazul arsurilor de gradul 1. Rana trebuie unsa de mai multe ori cu tinctura de propolis. În aceste cazuri se formeaza vezicule.

Nu se recomanda în cazul persoanelor alergice. Cei sensibili la propolis nu le folosesc.
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Important Re: Propolis si Tinctura de propolis

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum