Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 15 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 15 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 2466r05Ady.Biju

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 2quni4z hmshop.wordpress.com



7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Wkpzltartizele.blogspot.com



7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Kaqpztbratari magice



7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 69m8w9 Shop/candles



7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 25h2tfs art3lier.blogspot.com



7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 2moa4jsbiosens.ro



7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 2ef53k2reginamaria.ro



7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

+4
ari05
adriana
sandy
muraru raluca
8 participanți

In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de muraru raluca Mier Mar 10, 2010 10:27 pm

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Cititul dezvolta multe calitati, fiind un pas esential in dezvoltarea copilului. Adesea parintii se confrunta cu problema refuzului fata de citit din partea copiilor fiindca micutii inca nu reusesc sa-si controleze energia, dorind cat mai multa miscare si fiind atrasi mai putin de “dinamica” intelectuala.

Care sunt beneficiile cititului?

Citind, copiii capata mai multe calitati, printre care:
- Isi imbunatatesc considerabil vocabularul si capacitatea de comunicre si exprimare;
- Invata sa empatizeze;
- Isi dezvolta imaginatia incercand sa isi vizualizeze ce citesc;
- Invata sa articuleze cuvintele daca citesc cu voce tare;
- Pot gasi solutii deja pentru viitoare situatii caci le citesc in carti;
- Isi dezvolta cultura si pot recunoaste stiluri de comunicare etc.
Concluzionand, cititul aduce numai beneficii dezvoltarii copilului, dar si adultului. Insa in zilele noastre copiii obisnuiesc sa stea mai mult in fata televizorului si calculatorului, uitand de frumosul obicei de a citi.

Cum sa il convingi sa citeasca cu placere?

Iti propunem cateva sfaturi eficiente pentru a-l convinge ca este placut sa citesti:

- Citeste-i cu vocce tare un subiect foarte interesant pentru varsta lui intr-un loc foarte frumos. De exemplu mergeti duminica in parc si printre activitatile de acolo lasati loc si pentru jumatate de ora de citit.

- Faceti mici competitii. De exemplu raspunsul la anumite intrebari trebuie gasit si evident ca este scris undeva. In felul acesta il determinati sa caute si sa citesca. Nu ii raspundeti la intrebari despre mitologie de exemplu, ci sugerati-i cartile pe care trbuie sa ;e citeasca pentru a afla raspunsurile.

- Amenajeaza-i un “colt de lectura” foarte confortabil, in care sa poata citi inclusiv seara. Trebuie sa fie un loc placut, care sa ii permita sa tina aproape o cana cu ceai, un decor relaxant si o pozitie deloc obositoare, cu perne, puf etc. Atentie insa la pozitie, nu trebuie sa aiba geamul in fata, nici televizorul sau calculatorul, toate acestea trebuie cumva “ascunse” de privirile copilului atunci cand citeste.

- Puteti incepe cu carti ilustrare. Ilustratiile atrag foarte mult copiii. Lasati imprastiate prin casa astfel de carti precum si reviste pentru copii, vor fi curiosi sa le descida si sa citeasca macar un subiect.

- Gaseste o legatura intre citit si viata reala. De exemplu daca citeste Heidi, gaseste o harta pe care sa localizati impreuna unde locuia fetita muntilor. Daca citeste o poveste, ajuta-l sa inteleaga morala acesteia.

- Faceti-va abonament la biblioteca. In felul acesta il vei determina sa citeasca atunci cand ajunge acolo, fiind influentat si de faptul ca toate persoanele din sala de lectura citesc.

- Inca un sfat care ar putea da nastere unor adevarate capodopere: stimulati-l pe micut – dupa ce a citit o serie de carti, pentru a invatata sa-si puna ideile in ordine – sa scrie propria lui carte.
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de sandy Mier Mar 10, 2010 10:34 pm

supere subiectul raluca,,multumim ptr sfaturi 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 693395
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de adriana Sam Mar 27, 2010 10:14 pm

lui gabita ii place sa i se citeasca....are foarte multe carti pe care le stie pe dinafara.....se uita la ele si se preface ca citeste.... 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 377534
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de sandy Dum Mar 28, 2010 12:45 am

si lui Cris la fel...de cate ori ma pune sa-i citesc si ma intreba,nu-i asa ca apoi fc asa...
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de ari05 Dum Mar 28, 2010 12:47 am

sunt curioasa dk Darius va semana pe mine in aceasta privinta 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 611610

ai mei imi ascundeau cartile, sa nu tot citesc atata... eu eram disperata de-aia... citeam si noaptea cu lanterna sub plapuma 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 611610
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de sandy Dum Mar 28, 2010 12:52 am

ce tare Laura
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de ari05 Dum Mar 28, 2010 4:51 am

da... f tare... din cauza asta mi-am stricat vederea :bataie:

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 740747 disperata eram sa citesc 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 611610
cred ca eram printr-a 2-a cand citeam deja "La Medeleni" 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 16974
ca am invatat repede sa citesc... la 5 ani cam asa deja citeam bine... 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 16974
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de adriana Dum Mar 28, 2010 12:36 pm

wau laura...foarte devreme ai inceput sa citesti....bravo tie 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 693395
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de Maria Mier Aug 18, 2010 2:55 am

ce bine ar fii sa functioneze si sa gasesc formula prin care Alexandra sa citeasca singura neimpinsa de la spate de mine... 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 162347
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de anka9mai Mier Aug 18, 2010 2:57 am

eu ma lut cu Alex sa ma asculte sa ii citesc cate o poezie...ca de povesti nu am curaj sa ma apropii 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 199844
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de tit.ioana Mier Aug 18, 2010 3:52 am

uhhh ce ma asteapta fug
tit.ioana
tit.ioana
Mamica sexy
Mamica sexy

Varsta : 40
Joburi/Distractii : Contabila

Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de anka9mai Mier Aug 18, 2010 4:24 am

tit.ioana a scris:uhhh ce ma asteapta fug
poate ca nu Ioana....copii sunt diferiti, dar cei drept mare parte din ei sunt mult prea agitati si nu au rabdare sa invete sau sa asculte 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 407405
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de adriana Mier Aug 18, 2010 1:12 pm

gabi citeste singur, binenteles inventii din reviste, sau daca iam citit eu o carte el repeta dupa poze sau dupa ce a retinut de la mine!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de mona_mami Mier Aug 18, 2010 1:51 pm

Maria a scris:ce bine ar fii sa functioneze si sa gasesc formula prin care Alexandra sa citeasca singura neimpinsa de la spate de mine... 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 162347
Vai, mai cunosc pe cineva la fel! fug Poate gasim vreo formula ... pe net! Cu poze ... Ne uitam doar la poze si gata ... un teanc de carti! fug
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de Maria Mier Aug 18, 2010 1:55 pm

ma gandeam ca doar la mine se intampla asa,D-ne si ce imi placea mie sa citesc ,dar nu mai stiu exact de pe la ce varsta ma apucat,citeam tot ce prindeam 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 869129
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de mona_mami Mier Aug 18, 2010 2:17 pm

Of, asa eram si eu ... si ce greu se gaseau carti pe acea vreme, doar cu pile ... Aveam abonamente la doua biblioteci ... Ca doar atatea erau ... cea judeteana si cea de la scoala ... 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 199844 Si acum am o gramada de carti de atunci ... mostenire de la ai mei ... cred ca as pune de-o biblioteca ... 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 611610 Dar atunci nu era net si Disney Channel 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 866103
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de Maria Mier Aug 18, 2010 2:20 pm

asta era Mona,acum sunt si alte atractii pe care noi nici nu ni le puteam imagina...
daca noi am auzit de net acum aproape la batranete ele au crescut cu el in casa 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 866103
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de mona_mami Mier Aug 18, 2010 2:22 pm

Asa batrane cum suntem ... nu ne lasam! 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 199844 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 693395
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de Maria Mier Aug 18, 2010 2:28 pm

vai Mona dar esti culmea 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 866103 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca 611610
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca Empty Re: 7 sfaturi pentru a-l convinge sa citeasca

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum