Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta 2466r05Ady.Biju

Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta 2quni4z hmshop.wordpress.com



Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta Wkpzltartizele.blogspot.com



Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta Kaqpztbratari magice



Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta 69m8w9 Shop/candles



Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta 2moa4jsbiosens.ro



Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta 2ef53k2reginamaria.ro



Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta

5 participanți

In jos

Important Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta

Mesaj Scris de STEF30IASI Joi Aug 27, 2009 12:03 am

Enterocolita acuta este o afectiune infectios inflamatorie a intestinului, caracterizata prin aparitia diareei (scaune frecvente, lichide sau cu consistenta modificata, cu elemente patologice de tip mucus, puroi sau sange) alaturi de alte semne clinice: febra, anorexie, varsaturi, stagnarea ponderala, colici abdominale (manifestate la sugari prin agitatie, iritabilitate).

Frecventa mare a scaunelor si uneori modificarea ph-ului acestora poate favoriza si aparitia eritemului fesier, care accentueaza agitatia sugarului.
Etiologia enterocolitei poate fi infectia bacteriana (Escherichia coli, Shigella, Salmonella, Yersinia etc.), virala (cel mai frecvent cu Rotavirus) sau parazitara (Giardia).
Transmiterea se face cel mai frecvent pe cale fecal-orala, dar si prin alimente, apa contaminata sau direct de la o persoana la alta.

Factorii care favorizeaza aparitia enterocolitei acute sunt:
-varsta mica: pe de o parte in primul an de viata sistemul imunitar al sugarului este inca incomplet format iar imunitatea dobandita este inca precara, pe de alta parte prin comportament sugarul si copilul mic au o rata mare de expunere la germeni (tendinta de a duce obiectele la gura)
-greutate mica in raport cu varsta, malnutritia sau rahitismul preexistent
-alimentatia artificiala in primul an de viata (alimentatia naturala, la san, are efect protector)
-frecventarea unor colectivitati de copii
-tratamentul prelungit cu antibiotice

Principalele consecinte negative ale enterocolitelor acute sunt deshidratarea si pe termen lung, malnutritia. Riscul de deshidratare este mai mare la sugar decat la alte varste, deoarece avand o suprafata corporala mai mare raportata la greutate, pierderea de lichide este mai mare si mai rapida; de asemenea corpul sugarului are o proportie mai mare de apa decat adultul, ceea ce-l face mai sensibil la pierderea de lichid.
Riscul de malnutritie apare in legatura cu enterocolitele recurente, fiind determinat atat de dietele restrictive cat si de malabsorbtia intestinala care apare in aceste perioade.
Pentru a preveni aceste consecinte negative, aparitia enterocolitei acute la sugar impune tratament prompt.
Tratamentul corect se face in functie de examenul clinic, prin care medicul poate aprecia starea de hidratare a organismului si se poate orienta in privinta unei posibile etiologii, deoarece rezultatele e laborator (coprocultura) sunt obtinute mai tarziu si sunt de multe ori neconcludente.

Tratamentul are ca principii terapeutice:
-rehidratarea: care in functie de gradul deshidratarii si de starea clinica a copilului (daca prezinta varsaturi, daca accepta aportul oral) se poate face fie pe cale orala fie pe cale parenterala (perfuzii)
-tratamentul dietetic: dupa inlocuirea pierderilor hidroelectrolitice se incepe realimentarea, care variaza in functie de varsta si alimentatia anterioara a copilului; la sugarii alimentati la san se poate mentine alimentatia naturala, insa la cei alimentati artificial se va inlocui preparatul anterior cu o formula de lapte fara sau sarac in lactoza; la copiii mai mari care primesc alimente solide realimentarea va incepe cu alimente bogate in pectine de tipul morcovilor, orezului, apoi branza de vaci, paine prajita, carne slaba fiarta, paste fainoase etc.
-medicamente antidiareice de tipul: Smecta
-tratamentul cu antibiotice: este indicat cand coprocultura a relevat etiologia bacteriana sau cand aspectul clinic si epidemiologic este sugestiv pentru o diaree acuta bacteriana (scaune cu puroi sange sau mucus, frecventarea unei colectivitati de copii, varsta mica, alimentatie artificiala, malnutritie, rahitism etc.).

Insa tratamentul cu antibiotice in cazul diareei acute va fi instituit numai la recomandarea medicului si cu preparatul, doza si pe durata stabilita de catre medic.
Asadar, daca medicul care a consultat copilul a indicat un tratament cu antibiotice, inseamna ca starea clinica a sugarului impune acest tratament si/sau are motive sa suspicioneze o enterocolita bacteriana si ar fi o imprudenta din partea dumneavoastra sa neglijati tratamentul.

:doctor: :doctor: :doctor:

:floare: :floare: :floare:


Ultima editare efectuata de catre STEF30IASI in Vin Feb 05, 2010 4:55 am, editata de 1 ori
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta

Mesaj Scris de mona_mami Lun Sept 14, 2009 7:24 am

cu Adela am avut foarte mari probleme cu enterocolita. foarte greu s-a vindecat. cam in jurul varstei de 3 ani. aucm e bine, dar avem foarte mare grija la ce mancam, motiv pentru care fac mai multe feluri de mancare. si ma bucur ca mananca chiar daca are putine meniuri care-i plac.
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta

Mesaj Scris de STEF30IASI Lun Sept 14, 2009 11:35 pm

Numeroase persoane sufera de enterocolita cronica, adica de persistenta diareii, ceea ce duce la neasimilarea substantelor nutritive necesare organismului. Drept urmare, bolnavul nu se poate alimenta, slabeste accentuat si are dureri intense abdominale. Este necesar ca acesta sa aiba un orar regulat de masa, sa mestece bine alimentele, avand grija ca acestea sa nu fie nici prea reci, nici prea fierbinti. Sunt excluse alimentele bogate in celuloza (semintele), cele picante, slanina, organele, branzeturile fermentate sau dulciurile concentrate. Se recomanda afinele, coarnele, gutuile, orez, branza, mere, carne fiarta sau la gratar ca si supele de zarzavaturi.

Trebuie un pic de regim , ....si cu timpul nu o sa mai aiba probleme .


:doctor: :doctor: :doctor:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta

Mesaj Scris de mona_mami Mier Sept 16, 2009 6:07 pm

da, imi place ce ai scris, chiar mult, dar cand e copilul super-super mofturos te rezumi doar la ce-i place si esti tare multumita. cand mananca parca ai castiga pe viata la loto sau cine stie ce minune ai descoperi!!
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta

Mesaj Scris de STEF30IASI Lun Sept 28, 2009 12:06 am

da in prima faza , ii dai ce vrea el , numai ca sa manace , ....dar incet incet trebuie sa introduci ...si altele chiar daca lui nu prea ii place ......si in final totul o sa fie bine ...... :pupicei:
:doctor: :doctor: :doctor:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta

Mesaj Scris de crysa80 Sam Mai 22, 2010 9:18 pm

Am o urgenta maree Rebeca a facut marti gastroenterocolita am tinut regim cam greu dar am reusit plus hidrasec debridat glucoza si electroliti ieri a facut 1 data mai inchegat azi a facut taricel si imi cere mancare nu mai suprta orez si banana morcovei..si as vrea sa va intreb daca ii pot da supica cu morcovi si perisoare de pui fara ou normal...si daca ii pot introduce si alte alimente ca imi cere saraca si painica si sunca de pui masline etc..si cand pot introduce iar lapticul normal cel cu lactoza plsss e urgent va pup
crysa80
crysa80
Mamica incepator
Mamica incepator

Varsta : 43
Joburi/Distractii : copiii,cititul,plimbarile lungi in aer curat

Sus In jos

Important Re: Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta

Mesaj Scris de sandy Sam Mai 22, 2010 9:32 pm

off imi pare tare rau,eu nu cred ca e mare poblema,dacaii dai supa de marcov cu perisoare,dar sa nu fie acrita..fa-i ceai de galbenele,e foarte bun..e un antidiuretic,destul de eficient..sanatate multa
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Important Re: Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta

Mesaj Scris de teodoraion Sam Mai 22, 2010 9:41 pm

cel mai bine e sa tii foarte mult de regim..morcovul fiert e bun..carnea tocata insa nu cred...
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Important Re: Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta

Mesaj Scris de crysa80 Dum Mai 23, 2010 5:42 pm

i am dat ieri supita cu perisoare de pui si dupa ce a papat 3 linguri a facut iar moale de 2 ori azi dimineata iar taricel i am dat dimineata painica prajita cu telemea putin sarata si stiksuri..in rest ii voi da doar nan fara lactoza si diseara un mar copt cu banana altfel nu stiu ce sa i mai fac astept marti sa i fac o cropocultura sa vad de la ce e ca asa o ducem la nesfarsit fara sa stim ce este ..
crysa80
crysa80
Mamica incepator
Mamica incepator

Varsta : 43
Joburi/Distractii : copiii,cititul,plimbarile lungi in aer curat

Sus In jos

Important Re: Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta

Mesaj Scris de sandy Dum Mai 23, 2010 6:44 pm

imi pare rau ..sper sa aflati ce are..pupici de lanoi!
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Important Re: Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta

Mesaj Scris de teodoraion Dum Mai 23, 2010 8:31 pm

multa sanatate..trebuie sa tina regim strct ca altfel da inapoi..
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Important Re: Enterocolita ( gastroenterocolita ) acuta

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum