Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
plange din orice EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
plange din orice EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
plange din orice EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
plange din orice EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
plange din orice EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
plange din orice EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
plange din orice EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
plange din orice EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
plange din orice EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 24 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 24 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
plange din orice 2466r05Ady.Biju

plange din orice 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



plange din orice 2quni4z hmshop.wordpress.com



plange din orice Wkpzltartizele.blogspot.com



plange din orice Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



plange din orice Kaqpztbratari magice



plange din orice 69m8w9 Shop/candles



plange din orice 25h2tfs art3lier.blogspot.com



plange din orice 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



plange din orice Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



plange din orice 2moa4jsbiosens.ro



plange din orice W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



plange din orice 2ef53k2reginamaria.ro



plange din orice 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



plange din orice 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




plange din orice

+5
celina74
ari05
amalia-carmen
mona_mami
teodoraion
9 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

plange din orice Empty plange din orice

Mesaj Scris de teodoraion Joi Sept 17, 2009 11:21 pm

fetele am si eu o probl...
Bianca e foarte plangacioasa...emotiva rau..se manifesta numai prin plans..am vb cu doctora s aa merg la psiholog cu ea..ca nu stiu cum sa mai procedez cu ea...
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de mona_mami Dum Sept 20, 2009 10:28 pm

oare nu ai invatat-o sa primeasca ceea ce isi doreste doar daca plange? eventual sa-i explici cum e corect, sa nu o alinti, sa vada ca nu tu esti dependenta de ea.. cred ca trebuie multa rabdare. si comunicare mai multa, bazata eventual pe jocuri atractive. si recompensele sa fie sub forma de buline rosii, ca si la gradinita. am probat aceasta forma de joc si pe adela si chiar am avut rezultate bune.
chestia cu psihologul, sa nu se sperie daca o duci si sa se inhibe mai mult. nu stiu, asta e parerea mea.
sanatate multa! :pupicei:
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de amalia-carmen Dum Sept 20, 2009 10:34 pm

si eu am fost asa pana prin cls a 4-a.si acum imi amintesc ca ma ascundeam in baie si plangeam si dc se uita "tovarasa"mai urat la mine...
incearca sa afli ce o nelinisteste si vorbeste cu ea cat mai mult in acele momente.are clar nevoie de suport emotional...eu asa cred.
tatal meu asa a procedat cu mine .
amalia-carmen
amalia-carmen
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 52

Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de teodoraion Lun Sept 21, 2009 1:47 pm

chhestia e ca dimportiva mona nu i-am oferit ce vrea cand plange ..i-am explicat ca dacca plange nu primeste ce vrea...de multe ori insa o apuca un tremurat de nervi si nu vrea sa inteleaga ca nu obtine ce vrea cand plange..

cum sa ii ofer suport moral amalia?pracitc vreau sa stiu...ce sa ii zic?cum s a facem?
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de ari05 Lun Oct 05, 2009 1:20 am

fetelor, scriu si eu aici , sa nu mai deschid alt topic...
ajutati-ma cu un sfat, ca eu nu mai stiu ce sa ma fac cu Darius :lacrimi: pe zi e trece se face tot mai rau, plange, urla , tipa toata ziua, face niste istericale de ma crucesc, asa din orice, cum nu-i convine ceva, sau daca nu ii iese lui ceva, incepe si plange, tipa, se arunca pe jos, se da cu capu de ce nimereste(asta de fapt cand il si dor gingiile)...si mai nou, ca asta de fapt e marea problema, incepe si loveste pe cine apuca :lacrimi: da plezneste, nu gluma ... si tuuurrrbbbb !!! ca nu mai stiu cum sa reactionez, cum sa ma comport cu el, ce sa ii zic, ce sa fac... la un an si 4 luni nu prea ma inteleg bine cu el... parca vorbesc cu peretii plange din orice 16974
ultima faza care mi-a facut-o ... eram la cumparaturi, si il apuca istericalele din senin in magazin, il ignor, ca ce sa fac? urla mai tare... il iau in brate incercand sa-l calmez si imi trage o palma ... da nu asa... ci ma plezneste bine plange din orice 16974 de suna in tot magazinu si incepe sa se uite lumea la noi k la urs ... nu va spun ce nervi m-au apucat... am iesit cu el afara, unde si-a continuat spectacolul...
si tot asa o tinem de cateva zile... efectiv nu mai stiu ce sa ma fac cu el... nu inteleg de unde are apucaturile astea, ca doar noi nu-l batem sub nici o forma, nici nu are unde vedea asa ceva...si deja eu is cu nervii in pioneze :lacrimi: sunt constienta ca il deranjeaza rau si gingiutele ca acum ii ies caninii, unul a puscat deja, dar totusi... sa fie asa uracios ? nu-l inteleg !!! :lacrimi: pe de alta parte, sotul il pupa in fundic (scz de expresie) la orice ora, adik tot tot tot ii face pe plac, ca doar e feciorul lui...
nu stiu cum va fi, dar de continua asa , eu innebunesc !!! DD iarta-ma dar imi vine cateodata sa-l lipesc de pereti asa rau ma scoate din minti :lacrimi:
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de mona_mami Lun Oct 05, 2009 2:28 pm

ari, draga, imi pare rau. si adela a avut asemenea crize in jurul varstei de 2 ani. mai ales cand eram prin magazine, chiar la mare a mai facut asemenea istericale. dar ne-am inteles cu sotul sa mergem "pe aceeasi mana". adica daca un parinte spune nu la dorintele ei si celalalt la fel. a fost cam greu la inceput, dar am rezistat, noi parintii.
asa au perioadele lor de manifestare, mai excesive. si varsta de 2 ani e critica. acum incepe sa inteleaga mai bine ce se intampla in jurul lui.
cred ca-ti vine sa-l dai de toti peretii. dar daca il lasti asa, macar atunci cand sunteti acasa, pana se potoleste, pentru ca el cand plange cere atentie si daca el vede ca numai obtine atentie prin plans, poate nu o sa mai aiba asemenea comportament. e cam de durata, dar merita si trebuie sa ramanem fermi pe "baricade" cand incep crizele lor de plans si poate se va dezvata de naravuri.

succes ari, si multa grija!! :pupicei: :pupicei:
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de ari05 Mar Oct 06, 2009 3:39 am

ms ioana de sfat... DAR :lacrimi: vad ca nu ma inteleg cu al meu in privinta asta :lacrimi: azi a fost pedepsit pt ca mi-a facut niste istericale in parc de toata frumusetea, plus ca iar m-a lovit, acuma seara idem, istericale ca dc nu il lasam in fata la tac-su (care conducea) si al meu ce face? parcheaza masina si il ia in fata plange din orice 16974 pai unde se duce atucni toata munca mea ??? plange din orice 16974 nu stiu sincer cum o s-o scot la cap cu el ... sper doar sa ma tina nervii :lacrimi:
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de teodoraion Mar Oct 06, 2009 2:13 pm

eu tot pe la 1 an si jumatate asa am patit cu Bianca de m-am dus le neuropsiholog...si mi-a spus ca e de la rasfat ca unul zice intr-un fel altul in alt fel si uite asa copilul profita..mi-a dat si o solutie sa se linisteasca dar a zis ca noi suntem singurii care o putem schimba..sa o ignoram...mai ales acasa si sa o facem, sa isi dea seama ca greseste..daca totusi nu te descurci ia legatura cu un medic sa vezi ce te sfatuieste si ar fi bine sa mearga si sotul tau sa auda ce zice doctorul..ca daca ii spune altcineva poate nu il mai rasfata asa...
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de mona_mami Mar Oct 06, 2009 2:19 pm

in primul rand trebuie sa te pui de acord cu sotul tau, dupa cum am zis sa fiti pe aceeasi lungime de unda la orice decizie luata impotriva plansetelor copilului. si mie mi-a fost greu, ma enervam cand tipa al meu la adela, dar pana la urma i-am dat dreptate. si chiar avea dreptate, era prea rasfatata si greu o mai scoteam la capat, mai ales in public.
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de celina74 Mar Oct 06, 2009 2:29 pm

si noi avem aceiasi problema...Alexia e foarte rasfatata...si mai toata ziua plange ca nu i se face pe plac...eu o mai las sa planga acolo unde se arunca pe jos ...si tace dupa cateva minute (5-10 min )...in magazine a inceput sa ceara dupa rafturi si nu se potoleste decat dupa ce ii dau produsul respectiv....sotul meu nu suporta sa o auda ca plange si nu prea cadem de acord atunci cand eu decid sa nu-i fac e plac
celina74
celina74
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 49

Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de mona_mami Mar Oct 06, 2009 2:31 pm

acum sunt la o varsta dificila, si greu te intelegi cu ei! trebuie rabdare multa!
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de ari05 Mier Oct 07, 2009 7:07 pm

si aveti idee de unde as putea cumpara niste RABDARE ? plange din orice 16974 DD iarta-ma, dar cateodata nu mai rezist !!! plange din orice 16974 cateodata efectiv nu ii mai suport urletele, oricat as incerca sa-l ignor :lacrimi:
si seara, vine al meu acasa si se duce drq toata munca mea de peste zi... ca el rade la toate prostiile pe care le face Darius, si ii da nas :lacrimi:
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de teodoraion Mier Oct 07, 2009 9:52 pm

asta e cel mai rau laura..cred ca in primull rand sotul tau are nevoiie de putina consiliere..acum serios nu ai pe nimeni care sa il indemne sa se implice in educarea lui darius din punctul asta de vedere?adica sa nu ii mai pun cornite cand tu te chinui sa il dezveti?
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de elena Mier Oct 07, 2009 10:02 pm

si eu am astfel de problema cu Teodor. Cand il apuca nervii incepe sa tipe, sa ma plesneasca, daca incerc sa-l iau cu binisorul, sa-l iau in brate, ma plesneste f tare peste fata, urla, se zbate...oooff...nu mereu, dar are perioade cand se trezeste dupa somnul de dupa amiaza asa de morocanos, ca nu ii intra nimeni in voie,se urla, se tavaleste.. plange din orice 16974 . Cu Maria nu am avut astfel de probleme..asta mi-a pus capac..nu-l inteleg..
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de mona_mami Mier Oct 07, 2009 10:10 pm

doamne, fetelor chiar nu stiu cum sa va ajut. noi am trecut peste aceasta perioada, si stim ca urmeaza si lavinia, dar usntem pregatiti. ne-am invatat minte la primul copil. rasfatul cauzeaza multe probleme copilului. si e tare adevarat. acum orice face adela, rau sau bine, eu si sotul mergem pe aceeasi linie, in bine, desigur. asta e foarte important.

si rabdare, draga ari, ti-as da cu cea mai mare placere. eu sunt model de rabdatoare. nu o data mi s-a zis.
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de ari05 Joi Oct 08, 2009 12:36 am

... te invidiez mona ca ai rabdare ... eu nu prea am deloc :lacrimi:
teo, dk nu i se spune sotului de zeci de ori ca nu e bine ce face, cum se comporta cu Darius... si raspunsul lui... pe langa ca se enerveaza de multe ori... e ca CEEEEEEE ??? CUM SA NU-SI IUBEASCA COPILUL ?!?!!? deci cat intelege el !!! pe de alta parte, avand in vedere ce copilarie a avut, avand in vedere cata bataie a luat de la cretinu de tac-su... il si inteleg ca il cocoloseste pe Darius si ca ii face toate poftele... ca incearca sa-i ofere afectiunea de care el nu a acut parte de la tac-su plange din orice 16974
eu tot incerc sa-i explic ca dk e putin mai restrictiv cu DArius, si dk nu-i permite orice, asta nu inseamna ca nu-l iubeste...
azi a fost un pic mai bine... cand e doar cu mine vad ca se mai da pe brazda... de urlat, tot a urlat cand nu-i convenea ceva, dar macar nu mai incerca sa ma loveasca ... DAR !!! cum a ajuns al meu acasa, a inceput iar calvarul... iar tipete, iar sa ma loveasca... plange din orice 16974
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de mona_mami Joi Oct 08, 2009 6:21 am

of, ari, draga ti-e tare greu! te cred si tare as vrea sa te ajut cu o vorba buna cumva!
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de ari05 Joi Oct 08, 2009 6:49 pm

fetelor, cred ca va fi un lung proces... asta de "reeducare" :zambet larg:
dar totusi cred si sper ca suntem pe drumul cel bun... cel putin cand e doar cu mine , adik toata ziua, e mult mai cuminte... asta de vreo 2 zile ... se crizeaza dk ma apuc sa fac altceva, de ex curat sau mancare... la asta mai am de lucrat... in rest e bine dk ma joc cu el, dk ii citesc, etc... acum asta e... doar tre sa ma ocup de el dk tot stau acasa :zambet larg: is curioasa deseara cand vine tati de la scarbici dk incepe iar cu istericale ... plange din orice 16974
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de teodoraion Joi Oct 08, 2009 10:23 pm

e greu cand trebuie sa reeduci si tatal si fiul...
bafta
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de ari05 Vin Oct 09, 2009 9:50 pm

teodoraion a scris:e greu cand trebuie sa reeduci si tatal si fiul...
bafta

asa-i ? plange din orice 594803 si dk zic ceva, tot eu pic aia rea si cotortoantza...
nah.... sa vedem... ca a inceput sa-i faca si sotului istericale pe afara (ca de un timp ii trimit pe amandoi la plimbare SINGURI !!! ) si nu-i pica tocma bine plange din orice 199844 si asa ca am cazut sa zicem la un acord cat de cat...
oare o fi vreo faza prin care trec toti la varsta asta ? si oare ii tine mult? parca parca nu mai e chiar asa rau k in ultimele zile... dar mai bine tac, sa treaca o perioada... plange din orice 16974 inainte sal laud :zambet larg:
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de mona_mami Vin Oct 09, 2009 10:07 pm

au si copii perioadele lor de manifestare! ai sa vezi ca va trece! tu trebuie sa te ti tare si sa nu iesi din nicio decizie care o vei lua, legat de manifestarile lui!
ti-am spus, am patit-o si cu adela! dar a trecut! insa urmeaza lavinia, poate o luam de la capat.
plange din orice 377534
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de ari05 Sam Oct 10, 2009 7:28 pm

mda... cum ziceam... sa nu-l laud prea devreme... azi iar istericale in parc plange din orice 16974
macar acum face crize cand nu-i convine ceva... nu k pana acum, ca incepea asa din senin sa urle plange din orice 16974
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de mona_mami Sam Oct 10, 2009 7:40 pm

e totusi un inceput! poate mai perseverati!
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de ari05 Sam Oct 10, 2009 7:50 pm

oo daaaaaaaaaa !!! e mult mai cuminte fata de ultima perioada...
cred ca totusi si caninii au avut un rol, ca de cand i-a iesit si al 4-lea canin parca nu mai e asa isteric... plange din orice 16974
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de mona_mami Sam Oct 10, 2009 7:51 pm

pai, caninii stau la baza istericalelor lui! saracutul de el! astia sunt cei mai groaznici dinti cand ies! pot fi si probleme mai mari la iesirea lor, febra, of, urat de tot!
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

plange din orice Empty Re: plange din orice

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum