Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Diete si regimuri - Pagina 9 EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Diete si regimuri - Pagina 9 EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Diete si regimuri - Pagina 9 EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Diete si regimuri - Pagina 9 EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Diete si regimuri - Pagina 9 EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Diete si regimuri - Pagina 9 EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Diete si regimuri - Pagina 9 EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Diete si regimuri - Pagina 9 EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Diete si regimuri - Pagina 9 EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 6 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 6 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Diete si regimuri - Pagina 9 2466r05Ady.Biju

Diete si regimuri - Pagina 9 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Diete si regimuri - Pagina 9 2quni4z hmshop.wordpress.com



Diete si regimuri - Pagina 9 Wkpzltartizele.blogspot.com



Diete si regimuri - Pagina 9 Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Diete si regimuri - Pagina 9 Kaqpztbratari magice



Diete si regimuri - Pagina 9 69m8w9 Shop/candles



Diete si regimuri - Pagina 9 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Diete si regimuri - Pagina 9 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Diete si regimuri - Pagina 9 Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Diete si regimuri - Pagina 9 2moa4jsbiosens.ro



Diete si regimuri - Pagina 9 W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Diete si regimuri - Pagina 9 2ef53k2reginamaria.ro



Diete si regimuri - Pagina 9 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Diete si regimuri - Pagina 9 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Diete si regimuri

+30
madalina
sandy
marccora
muraru raluca
panky(Laura)
narcy
florares
theodora
amalia-carmen
aniela72
denissa
monicardragan
alinapopa1969
paul_A
scumpetea
teodoraion
elena
Maria
ari05
stokerita
mona_mami
alidascalu
dani23ela
deriana
anuta22
STEF30IASI
anka9mai
geodeny
raruta
adriana
34 participanți

Pagina 9 din 22 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15 ... 22  Urmatorul

In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de ari05 Sam Ian 23, 2010 1:26 am

problema mare la mine e ca imi plac pastele... painea... Diete si regimuri - Pagina 9 407405
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de alinapopa1969 Mar Ian 26, 2010 1:38 pm

la mine sunt dulciurile...si leguma porc! Diete si regimuri - Pagina 9 407405
alinapopa1969
alinapopa1969
Mamica sexy
Mamica sexy

Varsta : 54
Joburi/Distractii : goblenul, florile

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de mona_mami Mar Ian 26, 2010 1:45 pm

dulciurile si mie imi plac ... dar legumele tale preferate nu ....
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de alinapopa1969 Mar Ian 26, 2010 1:48 pm

e singura leguma care-mi place... Diete si regimuri - Pagina 9 407405
alinapopa1969
alinapopa1969
Mamica sexy
Mamica sexy

Varsta : 54
Joburi/Distractii : goblenul, florile

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de muraru raluca Mar Ian 26, 2010 2:00 pm

da ca vorbiti de legume singura ca imi place morcovul Photobucket
despre paste nu mai zic le fac cu orice numai sa le mananc Diete si regimuri - Pagina 9 377534 ....dar cum acum mananc fara sa ma uit ca aia nu trebuie Diete si regimuri - Pagina 9 377534 ,ma refer la grasimile din lactate caci carne de porc numai macra :lim: .....ce e gras la sotul in farfurie ca de el nu se prinde Diete si regimuri - Pagina 9 611610
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de ari05 Mar Ian 26, 2010 5:35 pm

si eu sunt de parere ca cea mai buna leguma e carnea Diete si regimuri - Pagina 9 611610 atat ca nu-mi place cea de porc, insa de pui, vita, curcan, peste... cat ar incapea Diete si regimuri - Pagina 9 611610

eu incerc acum sa renunt la paste... sa mananc cat mai putina paine, ca la asta chiar nu pot renunta de tot Diete si regimuri - Pagina 9 407405 si sa nu mananc dupa 6 seara...
sa vedem dk reusesc sa slabesc... daca beau si ceaiul asta antiadipos... pana acum vad ca merge bine... :pls:

mi-am schimbat si tikerul... in prima faza e ok dk ajung la 55 kg... dk reusesc... ma mai chinui pana la 50 :zambet larg:


Ultima editare efectuata de catre ari05_Laura in Mar Ian 26, 2010 5:37 pm, editata de 1 ori
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de marccora Mar Ian 26, 2010 5:36 pm

De la ceai antiadipos nu ai probleme Laura?Am baut si eu vreo saptamana ,apoi noroc cu furazolidonul... Diete si regimuri - Pagina 9 377534
marccora
marccora
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 46
Joburi/Distractii : sa citesc ascult muzica .copilul

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de muraru raluca Mar Ian 26, 2010 5:37 pm

daca in ziua in care mananci paste nu manca paine ,sau in ziua in care mananci paine nu manca cartof,sau vezi si tu eu asa faceam
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de ari05 Mar Ian 26, 2010 5:39 pm

ce probleme sa am cora? adik am crampe si diaree dimineata Diete si regimuri - Pagina 9 611610 ca eu il beau seara... dar prefer asa...
in rest... nu ... ultima data cand am facut o cura cu ceai antiadipos, mi-a fost rau, in sensul de junghiuri intercostale, intepaturi la inima... dar atunci exageram, luam si pastile de slabit, nici nu mancam nimic, normal ca mi-era rau...
acum nu am probleme...
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de ari05 Mar Ian 26, 2010 5:43 pm

muraru raluca a scris:daca in ziua in care mananci paste nu manca paine ,sau in ziua in care mananci paine nu manca cartof,sau vezi si tu eu asa faceam

da... dk as putea sa gust doar .. .dar cand e vb de paste.... Diete si regimuri - Pagina 9 407405 nu ma mai opresc Diete si regimuri - Pagina 9 407405
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de muraru raluca Mar Ian 26, 2010 5:46 pm

mamaaa si eu la fel :zambet larg: cu orice ar fi ele dar nu le scap :zambet larg:
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de ari05 Mar Ian 26, 2010 6:00 pm

Diete si regimuri - Pagina 9 611610 mai ales ca astea imi ies cele mai bune ... nah... Diete si regimuri - Pagina 9 16974
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de adriana Joi Ian 28, 2010 3:54 pm

ce faceti fetele, mai tineti diete?...regimuri?...ati mai slabit? ce mai luati?
eu am inceput sa iau pilule sUPER sLIM...de vreo saptamana, deocamdata cred ca nu am slabit dar inca nu m-am cantarit
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de mona_mami Joi Ian 28, 2010 3:56 pm

mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de ari05 Joi Ian 28, 2010 4:06 pm

adriana ,dk nu ai slabit nimic in prima sapt inseamna ca nu-s bune ... din cate am inteles mai sunt si contrafacute ... eu in prima saptamana am dat jos 4 sau 5 kg .... apoi au mers mai incet, dar sigur...

e drept ca acum nu mai slabesc de la ele, si am impresia ca astea nu sunt bune care le am, ca le-am luat din alta parte Diete si regimuri - Pagina 9 16974
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de alinapopa1969 Joi Ian 28, 2010 4:07 pm

adriana a scris:ce faceti fetele, mai tineti diete?...regimuri?...ati mai slabit? ce mai luati?
eu am inceput sa iau pilule sUPER sLIM...de vreo saptamana, deocamdata cred ca nu am slabit dar inca nu m-am cantarit
nu stiu daca e o idee buna! Mai bine fa exercitii,miscare in aer liber sau 10-20 minute de dans!
alinapopa1969
alinapopa1969
Mamica sexy
Mamica sexy

Varsta : 54
Joburi/Distractii : goblenul, florile

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de ari05 Joi Ian 28, 2010 4:10 pm

Diete si regimuri - Pagina 9 611610 Alina, asta ar fi ideal ... dar..... cine are timp... chef... cel putin asa e la mine.... cand as putea face (cand doarme Dari) ori n-am chef decat sa tolanesc, ori am alte trebuir de facut prin casa...

tot timpul asa se intampla... cand am timp nu am chef,,, si cand am chef nu pot de Dari ... Diete si regimuri - Pagina 9 16974
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de alinapopa1969 Joi Ian 28, 2010 4:20 pm

ari05_Laura a scris:Diete si regimuri - Pagina 9 611610 Alina, asta ar fi ideal ... dar..... cine are timp... chef... cel putin asa e la mine.... cand as putea face (cand doarme Dari) ori n-am chef decat sa tolanesc, ori am alte trebuir de facut prin casa...

tot timpul asa se intampla... cand am timp nu am chef,,, si cand am chef nu pot de Dari ... Diete si regimuri - Pagina 9 16974
stiu cum e ! dar e mai usor sa dai sfaturi Diete si regimuri - Pagina 9 377534
Mie imi lipseste motivarea! Diete si regimuri - Pagina 9 407405 ca am mai avut tentative de genul asta si chiar au dat roade....intre timp m-am lasat pe tanjeala...iar kg s-au acumulat! Diete si regimuri - Pagina 9 407405
alinapopa1969
alinapopa1969
Mamica sexy
Mamica sexy

Varsta : 54
Joburi/Distractii : goblenul, florile

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de adriana Joi Ian 28, 2010 5:14 pm

prima data si eu tot 5 kg am slabit laura...apoi leam pus din nou....cat priveste alina dansul sau mersul pe jos, cam greuuuuuuuuuuu Diete si regimuri - Pagina 9 377534
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de adriana Joi Ian 28, 2010 5:16 pm

mona mai spunemi o data cum se numeste ceaiul care il bei?...nu am timp acum sa citesc din urma...mersic mult
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de muraru raluca Vin Ian 29, 2010 12:35 pm

Dieta in functie de varsta

Dieta de slabire intre 18 si 30 de ani

In aceasta perioada organismul este tonic, consumul energetic este considerabil si metabolismul bazal destul de ridicat. Arderile sunt mai rapide si organismul tanar se adapteaza mult mai usor schimbarilor. Asadar nu este foarte dificil sa scapati de kilogramele in plus la aceasta varsta, insa cu cat anii trec, cu atat rezultatele dietelor sunt mai greu de obtinut.

In primul rand intre 18 si 25 de ani nu se recomanda o dieta decat daca intr-adevar chiar este nevoie, ci nu daca hainele incep doar sa va ramana mici. In aceasta perioada organismul vostru este in plina trasnformare, formele schimbandu-se pentru a deveni mature, femeilor li se rotunjesc in continuare coapsele si sanii, oasele incep sa se lateasca dupa 20-22 de ani, asadar schimbari tot apar.

Aceasta este totodata si perioada cand fiecare isi capata independenta, pleaca de la parinti, urmand sa se alimenteze singur. Din cauza ca multi nu stiu inca sa gateasca ori s-au invatat cu comoditatea de a gasi masa gata preparata recurg la alimentatia fast-food sau la cea din restaurante. Astfel surplusul de kilograme apare rapid.

Insa organismul, datorita faptului ca se afla in plina schimbare, are o mare nevoie de minerale si vitamine. Tinerii sunt tentati de a tine cure prin infometare, fiindca organismul este rezistent, insa urmarile la timp lung nu sunt de neglijat.

Astfel sunt recomandate trei mese pe zi. Micul dejun nu trebuie sarit, la acesta se recomanda sa consumati lactate, cereale, oua si miere. La masa de pranz neapart carne de pui sau peste cu o salata si paine. Dupa-amiaza, daca simtiti nevoia, puteti consuma doar fructe, iar seara o supa de legume sau o salata. Este important sa consumati lactate, proteine din carne si oua, legume si fructe, fiindca aveti nevoie, asa cum spuneam mai sus, de multe minerale si vitamine.

Este indicat sa evitati grasimile (mai putin uleiul de masline de exemplu), alimentele prepreparate, mezelurile, sucurile din comert, margarina, mancarurile prajite, cartofii prajiti, snack-urile, mancarea fast-food. Cel mai bine este sa va preparati acasa la cuptor, prin fierbere sau la gratar mancarea si sucurile sa le preparati in casa


Dieta specifica pentru varsta cuprinsa intre 30-45 de ani

Daca in categoria precedenta de varsta nivelul de energie nu reprezenta o problema, organismul fiind in plina crestere si maturizare, dupa varsta de 30 de ani incep insa procesele de senescenta (de imbatranire). Totodata stresul psihic este mult mai mare, apar copiii care ajung la varste cand si ei trebuie propulsati in viata, sarcina duce si ea la ingrasare, timpul liber devine tot mai putin si oboseala se resimte mult mai pregnant decat la varste mai tinere. Daca odata va permiteati sa va distrati noptile, acum deja starea de oboseala nu va mai merite atat de mult sa pierdeti noptile.

Aceasta este varsta care corespune echilibrarii emotionale si personale, iar surplusul de kilograme se elimina mai greu. Mai mult, odata cu aproprierea de menopauza, organismul femeii tinde sa ia in greutate tocmai pentru a suplini ulterior lipsa brusca a hormonilor estrogeni, tesutul gras secretand o serie de substante protective.

Organismul nu mai este la fel de rezistent, astfel ca dietele foarte restrictive, de exemplu cele vegetariene sau cele prin infometare nu mai sunt acceptate de organism, sesizand ca va simtiti foarte rau daca incercati sa le urmati. Cuvantul care guverneaza aceasta varsta este Echilibru. Si acesta se impune si in cazul alimentatiei, precum si regimului de miscare, de odihna etc.

Dieta potrivita pentru aceasta varsta include cerealele, dar si fainoasele care, in ciuda a ceea ce se vorbeste peste tot, nu au atat de multe calorii si sunt satioase. Pe de alta parte, incercati sa mancati mai putin cand stati la masa cu familia, adica sa va micsorati portia. Pe de alta parte ar trebui sa va gasiti timp si pentru un program de sport. Aveti nevoie de fructe si legume ca alimente energizante, dar si de multe lactate pentru normalizarea tranzitului intestinal, iar grasimile nu trebuie eliminate complet din alimentatie, acestea fiind importante pentru absorbtia anumitor vitamine liposolubile. Se recomanda grasimea din carnea de pui sau peste, precum si folosirea uleiului de masline, insa evitati mancarurile prajite, carnea de porc, mezelurile, margarina, mancarurile fast-food. Consumati multe lichide, in special lapte, ceaiuri si sucuri de fructe preparate in casa, insa evitati bauturile din comert.

Dieta dupa 45 de ani

Este dificil dupa aceasta varsta sa eliminati surplusul de kilograme si trebuie sa va inarmati cu rabdare. Pe de alta parte ar fi chiar nociv sa slabiti rapid. Exercitiile fizice trebuie sa fie moderate, mizati mai mult pe cele cardio, mergeti pe banda sau bicicleta ori alergati usor daca sanatatea va permite. Dieta trebuie sa fie foarte bogata in minerale, oasele suferind mult, mai ales in cazul femeilor care intra la menopauza si au risc de osteoporoza. Asadar, lactatele – iaurtul, branza – nu trebuie sa lipseasca din alimentatia zilnica. Dulciurile trebuie inlocuite cu fructe caci la aceasta varsta riscul de diabet zaharat este mare.

Grasimile trebuie evitate, insa cele din carne de pui sau peste ori uleiul de masline nu. Mancarurile prajite nu sunt indicate, mai ales pentru ca ficatul nu mai functioneaza la randamentul din tinerete. Mizati pe preparate cat mai naturale si sanatoase, excludeti mezelurile din alimentatie, margarina (creste colesterolul), untul si consumati carne de pui si peste. Fructele trebuie consumate zilnic, la fel si salatele. Beti multe lichide (daca sanatate va permite) caci corpul are tendinta spre deshidratare. Daca medicul este deacord, puteti lua si suplimente alimentare.


Afla care sunt efectele slabirii rapide


Din ce in ce mai multe femei sunt preocupate de imaginea lor fizica si mai ales pentru silueta, cautand diete care au efecte spectaculoase, insa deloc sanatoase. Majoritatea femeilor (nici barbatii nu sunt exclusi) nu au rbdarea de a-si modifica stilu de viata si a slabi treptat, nu mai mult de 2 kg pe luna, asadar recurg la diete drastice, cu efecte rapide, care sa implice cat mai putin sport si sa dureze daca se poate cateva saptamani, saptamani in care sa elimine tot surplusul de kilograme, chiar daca acesta poate insemna si peste 10 kg. Mai apoi insa, cand vad urmarile in timp ale distrugerii sanatatii, se ingrijoreaza si gasesc tot felul de motive pentru bolile lor, fara a realiza insa ca multe dintre acestea pot avea origine in puternica perturbare metabolica pe care au suferit-o in cursul unei astfel de diete.

Ceea ce m-a determinat sa scriu acest articol au fost numeroasele topicuri si comentarii pe care le-am vazut destul de des rasfoind paginile online ale revistei Healthy, topicuri in care se vorbea despre slabirea a 10-20 kg intr-o luna sau trei, oricum intr-un timp foarte scurt. Astfel ca inainte de a lua o astfel de decizie ar trebui sa cunoasteti cat mai multe din urmarile ei, informatii despre care noi, cei din sistemul medical, suntem datori sa va vorbim.

Care sunt efectele slabirii bruste?

Efectele sunt numeroase si intereseaza fiecare organ si sistem din organism, chiar daca aparent nu se vad inca efectele negative. Iata cateva dintre cele mai importante efecte ale slabirii bruste, efecte foarte frecvente in cazul curelor de slabire drastice, unele dintre ele chiar nelipsite:

- Distrugerea retelelor de colagen pe fondul lipsei vitaminei C si a carentelor proteice. Colagenul intra in stuctura tesutului subcutanat dar formeaza totodata si matricea de sustinere a celulelor in cadrul unui tesut, asadar practic structura tuturor tesuturilor cu baza de colagen este afectata. Cel mai vizibil se vad efectele la nivelul pielii, cand incep sa apara ridurile, celulita, sa cada parul (adesea ireversibil, regenerarea acestuia nu va mai ajunge la acelasi numar de fire), aparitia vergeturilor, imbatranirea pielii, descuamarea intensa, aparitita iritatiilor, a urticariei (proteinele asigura si buna functionare a sistemului imunitar), imbatranirea tenului, aspectul de “piele lasata”, cearcane etc. Toate acestea nu apar imediat, insa din prima luna de la inceperea dietei (si in functie de cat de drastica este dieta) efectele incep sa devina vizibile.

- In afara caderii parului totodata acesta creste si mai greu, unghiile sunt si ele afectate, crescand incet si devenind fragile, casante, friabile, se exfoliaza si pot capata petele albicioase in structura lor.

- Tot colagenul, insa un alt tip decat cel din piele, intra in structura articulatiilor. Astfel in urma dietei pot fi initiate procese degenerative articulare care in timp duc la artroze.

- In jurul rinichilor se afla un strat de grasime acoperita de o fascie, grasime care reprezinta singurul suport de suspendare al rinichilor, alaturi de fascia in care este cuprinsa. In cadrul proceselor de slabire rapida aceasta grasime care in mod normal trebuie intotdeauna sa existe la acest nivel (fiind prezenta si la persoanele slabe de asemenea) va fi si ea mobilizata, iar rinichiul ramane fara suport si aluneca dupa gravitatie retroperiotneal, ceea ce se cheama ptoza (cadere) renala. Prin ptoza renala ureterele care porneau din fiecare rinichi (cele doua canale) si conduceau urina in vezica urinara nu vor mai fi drepte, caci rinichii sunt mai jos situati datorita ptozei, ci vor fi curbate, stationand la nivelul lor urina, staza ce se amplifica retrograd pana se ajunge si la staza renala. Mai mult, prin aceasta stagnare a urinei se formeaza mediu propice pentru dezvoltarea bacteriilor, ceea ce duce la infectii urinare care de aceasta data vor fi cronice fiindca urina nu se mai scurge in mod normal pentru a permite spalarea permanenta si curatarea cu medicamente a organelor ce formeaza sistemul urinar. Mai tarziu, dupa trecerea unor ani (difera la fiecare persoana), aceasta perturbare a functiei renale va afecta definitiv rinichiul, ducand la grava afectiuni numita insuficienta renala,ce se va complica cu dializa. Astfel o dita drastica la 20 de ani in care ati slabit 10 kg in 2 luni va poate asigura spre 40 de ani insuficienta renala sau chiar dializa. Mergeti regulat la medic pentru a depista din timp problemele de sanatate.


- Prin carenta de calciu care exista si intr-o alimentatie echilibrata mai ales la femei care pried mult prin ciclul mestrual si carora li se recomanda sa consume o pastila de calciu cu vitamine D la cateva zile, revenind, prin aceasta carenta importanta de calciu rezultata in urma dietei oasele se decalcifica, asigurand baza dezvoltarii osteoporozei mai tarziu. S-a demosntrat prin studii medicale ca osteoporoza incepe inca de la 20 de ani, cu decalcificari usore, de aceea li se recomanda femeilor de peste 20 de ani sa ia un supliment de calciu la cateva zile in mod permamnent (cu exceptia persoanelor care au anumite patologii ce nu le permite acest lucuru).


- Dezechilibre hormonale diverse: hipo/hiper tiroidie, dezechilibre ale menstruatiei, crize de spasmofilie, insomnie. De asemenea perturbarea cortizolului reprezinta o urmare grava, acesta fiind un hormon implicat in multe functii, inclusiv in rezistenta la sters. Odata dereglat echilibrul cortizolului, acesta nu se va reface mai devreme de un an, nici macar prin tratament. Deci urmarile vor tine mult timp, putand atrage in cascada alte afectiuni. Tot in cadrul dezechilibrelor intra si riscul de infertilitate care poate sa apara macar pe perioada dietei.

- Dezechilibre ale sistemului nervos central si periferic: tulburari ale memoriei si atentiei, irascibilitate, tulburari ale vederii, tremor periferic, bulimie, anorexie etc. Din pacate neuronii in marea lor majoritate nu se regenereaza (sau perioada de regenerare este atat de lunga incat omul nu traieste atat si se considera neregenerabili) - exceptie facand de exemplu neuronii sistemului olfactiv – asadar materia nervoasa afectata in cursul dietelor drastice va ramane astfel.

- Lipsa proteinelor duce la scaderea imunitatii, pentru ca principalii soldati ai sistemului imunitar, anticorpii, sunt de natura proteica.

- Cresterea riscului de cancer prin diverse carente nutritionale care pot ataca sau pot face vulnerabil ADN-ul celular.

- Tot prin diverse carente, inclusiv cele proteice, este afectata regenerarea celulara, musculatura se “dizolva” datorita lipsei de activitate fizica si a proteinelor precum si daotorita carentelor de calciu etc.

- Scaderea randamentului, a fortei de munca, astenie etc.


Va doresc multa sanatate si aveti multa grija!
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de mona_mami Vin Ian 29, 2010 10:31 pm

adriana a scris:mona mai spunemi o data cum se numeste ceaiul care il bei?...nu am timp acum sa citesc din urma...mersic mult
ceai antiadipos cu ginseng ... Diete si regimuri - Pagina 9 693395 Diete si regimuri - Pagina 9 693395 Diete si regimuri - Pagina 9 693395 nu cutia verde, ci rosie-visinie ... Diete si regimuri - Pagina 9 693395
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de adriana Sam Ian 30, 2010 12:38 am

multumesc tare mult, trebuie sa incep cu o dieta ceva si cu ceai pentru ca pastilele vad ca nu isi fac efectul....mai rau parca am pofta de mancare!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de alinapopa1969 Sam Ian 30, 2010 6:49 pm

eu ma apuc de exercitii! ...de Luni ca acum e week-end! Diete si regimuri - Pagina 9 377534
alinapopa1969
alinapopa1969
Mamica sexy
Mamica sexy

Varsta : 54
Joburi/Distractii : goblenul, florile

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de adriana Dum Ian 31, 2010 1:26 am

eu de lunima apuc de regim disociat....in fiecare zi cate un fel de mancare

In prima zi se poate consuma numai carne fiarta, fripta sau la gratar. Se pot consuma de asemenea mezeluri usoare, precum sunca de pui sau de curcan.

In cea de-a doua zi se pot consuma numai legume fierte sau crude. Sosurile pregatite cu ulei sau alt tip de grasime sunt excluse.

In a treia zi se pot consuma lactate sub forma de branza dietetica, iaurt simplu, lapte, sana, kefir.

In a patra zi se poate consuma carbne de peste, preferabil cod, ton sau stiuca.

A cincea zi este zi de fructe. Evita fructele uscate.

Cura ar trebui sa nu dureze mai mult de doua saptamani, pentru a nu iti perturba organismul.

O alta varianta raspandita a acestei cure este discoiata pe 3 zile


In primele trei zile consumi numai lactate,
urmatoarele numai carne (de pui, vita sau de peste) si preparate din carne,
ultimele trei zile mananci numai fructe si legume.
Probabil ca se slabeste mai usor cu aceasta varianta, pentru ca incepand de a doua zi, te vei plictisi de meniu.

Poti incerca si varianta intermediara:

2 zile carne, 2 zile lactate, 2 zile legume si fructe.
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Diete si regimuri - Pagina 9 Empty Re: Diete si regimuri

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 22 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15 ... 22  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum