Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) 2466r05Ady.Biju

25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) 2quni4z hmshop.wordpress.com



25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Wkpzltartizele.blogspot.com



25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Kaqpztbratari magice



25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) 69m8w9 Shop/candles



25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) 25h2tfs art3lier.blogspot.com



25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) 2moa4jsbiosens.ro



25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) 2ef53k2reginamaria.ro



25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului)

+2
ari05
madalina
6 participanți

In jos

25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Empty 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului)

Mesaj Scris de madalina Mier Mar 24, 2010 8:21 pm

BUNAVESTIRE (25 martie)
Persoana Sfintei Maria este asociata permanent cu cea a lui Iisus, a carui mama este “Nascatoare de Dumnezeu”. Cinstirea Maicii Domnului, in primele trei secole, avea loc in cultul particular al crestinilor din Ierusalim si se concentra in apropierea mormantului de la poalele Muntelui Ghetsimani. Sinodul al treilea ecumenic de la Efes (431) este cel care a intarit reperele doctrinei mariale ortodoxe: Maria a nascut pe Dumnezeu si a ramas pururea fecioara.

Sarbatorile legate de persoana Mariei sunt: Nasterea Maicii Domnului (8 septembrie), Intrarea in biserica a Maicii Domnului (21 noiembrie), Bunavestire (25 martie), Adormirea Maicii Domnului (15 august).

Bunavestire, numita popular Blagovestenie, este sarbatoarea care are la baza consemnarea din Evanghelia lui Luca (I, 26 – 38). In crestinismul Rasaritean data de 25 martie s-a generalizat din prima jumatate a sec. al V-lea, odata cu fixarea celebrarii Craciunului la 25 decembrie; anterior se pare ca era acceptata data de 5 ianuarie. In Spania si Italia Bunavestire se sarbatorea la 18 decembrie, data pastrata in riturile galican si mozarab; datele au variat, in apus, pana prin sec. al XI-lea cand s-a generalizat si in lumea catolica data de 25 martie. Legenda populara româneasca consemneaza constant momentul cand Maria accepta vestea pe care i-o aduce arhanghelul Gavril.

Sfantul Arhanghel Gavriil vesteste Fecioarei Maria ca va naste de la Duhul Sfânt pe Mântuitorul Iisus Hristos. Ingerul s-a aratat Fecioarei la Nazaret si i s-a închinat, zicand: “Bucura-te, ceea ce esti plina de har, Domnul este cu tine! Binecuvântata esti tu, între femei.” (Luca 1.28). “Si iata vei lua în pântece si vei naste fiu si vei chema numele lui Iisus” (Luca 1.31). La intrebarei ei: cum se va întâmpla aceasta, întrucât nu stia de barbat, Arhanghelul i-a zis: “Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine si puterea Celui Preaînalt te va umbri; pentru aceea si Sfântul care Se va naste din tine, Fiul Lui Dumnezeu Se va chema.”


In cinstea sarbatorii s-au compus panegirice din sec. al V-lea care s-au pastrat pana azi. Floarea de crin pe care o poarta arhanghelul Gavril cand aduce vestea Mariei a devenit simbol al puritatii si nevinovatiei. La Nazaret, inca din timpul cand s-a generalizat sarbatoarea, s-a construit o biserica pe locul unde, dupa traditie, se afla casa in care locuia Maria. In Antiohia de la sfarsitul sec. al IV-lea era fixata in preajma Craciunului sarbatoarea legata de cinstirea Nascatoarei de Dumnezeu, pururea fecioara.

SOBORUL SF. ARHANGHEL GAVRIIL (26 martie)

Soborul Arhanghelului Gavriil este o sarbatoare veche, celebrata in Ierusalim si la Manastirea Sfantul Sava, exista in Bizant in sec. al V-lea. Arhanghelul Gavril este unul dintre cei sapte arhistrategi, voievozi, conducator de cete ingeresti si purtator al mesajului divin. Numele lui se talcuieste prin “puterea lui Dumnezeu”, “omul lui Dumnezeu”. El i-a descoperit proorocului Daniel tâlcul viselor lui Nabucodonosor, evenimente istorice viitoare si timpul venirii lui Hristos. Tot el aducea hrana cereasca copilei Maria în Templul din Ierusalim. A vestit apoi nasterea Sfântului Ioan Botezatorul si a adus Sfintei Fecioare Maria “vestea cea buna”: mesajul nasterii Mântuitorului. De asemenea, de multe ori a aparut unor sfinti sau mucenici pentru a-i mângâia în dureri si a-i întari în credinta. (AlterMedia)

BLAGOVESTENIA (ZIUA CUCULUI)

In calendarul popular sarbatoarea se mai numeste si Blagovistenie sau Ziua Cucului, cucul ocupând un loc central în cadrul acestei mult asteptate sarbatori. Cucul, perceput ca încarnare a stramosului mitic, pasare cu un pronuntat substrat erotic, anunta sosirea efectiva a primaverii. Primul sau cântec care are loc de obicei la Bunavestire, trebuie sa fie asteptat de toti oamenii în haine curate, veseli, cu stomacul plin si cu bani în buzunare.

Daca nu ar fi îndeplinite aceste conditii rituale, oamenii respectivi nu ar beneficia de toate acele lucruri în anul care va urma. Daca primul cântec al cucului era auzit cumva pe stomacul gol, în partea stânga sau în spatele omului, era semn de rau augur, dupa cum indica si versurile: “Cucu-n spate mi-a cântat/ si moartea m-a sagetat!”; mai mult, daca cineva auzea cucul toata primavara se credea ca va muri în scurt timp. Pe aceleasi coordonate se situeaza si întrebare:”Cucule, puiucule/ Câti ani îmi vei darui/ pâna ce eu voi muri?”, dupa care se numara cântecul cucului (de câte ori îsi striga numele).

Pe de alta parte, flacaii si fetele îl întrebau pe cuc lucruri care îi interesau mai mult, precum: “Cucule voinicule/ Câti ani îmi vei da/ pân’ m-oi însura (marita)?” Tacerea cucului aducea mare bucurie celor care întrebau, deoarece tacerea echivala cu o casatorie grabnica, în vreme ce cântatul cucului îi aducea la disperare pe tineri, fiecare glas fiind socotit un an de asteptare!

Fetele mari nu se sfiau sa-l ucida, capul cucului fiind considerat unul dintre cele mai sigure talismane; pus de fete în sân atunci când mergeau la joc, se credea ca face ca respectivele fete “sa fie dorite si asteptate cum e cucul!” De asemenea, craca pe care a cântat cucul de ziua sa, era taiata si pusa în scaldatoarea fetelor, în aceeasi speranta ca ochii flacailor nu le vor ocoli. Mai mult, prin Bucovina, cei îndragostiti credeau ca vor putea fi tratati de boala… iubirii ungându-se în dreptul inimii cu untura de cuc!

Comportamentul cucului a facut din el un simbol al nestatorniciei si mai ales, al adulterului, al dragostei tainuite, numita în popor si boala cucului, aici avându-si originea si cunoscuta expresie: “Mai baiete cucuiete/ Ce ti-e capul tot la fete!”

Dupa cum stim, la Bunavestire este dezlegare la peste, pestele fiind celalalt “personaj” central al acestei sarbatori. In plan simbolic, pestele se apropie de cuc, având un pronuntat substrat sexual; în acest sens, aduceti-va aminte numai de basmul în care tânara fata ramâne gravida dupa ce a mâncat peste. Consumul ritual de peste era justificat prin credinta ca cei ce vor face asa vor fi sanatosi ca pestele tot anul. Totusi existau oameni care nu aveau voie sa consume peste; astfel, femeile gravide care mâncau peste nasteau copii balosi si mucosi, iar copiii care înca nu apucasera sa vorbeasca ar fi ramas muti ca pestii, daca mâncau peste în general, nu numai la Bunavestire. (Marcel Lutic, articol aparut in revista Arta de a trai)
madalina
madalina
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 44

http://in-casuta-cu-povesti.hitforum.ro/forum.htm

Sus In jos

25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Empty Re: 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului)

Mesaj Scris de ari05 Mier Mar 24, 2010 8:44 pm

madalina, nu avem voie sa scriem mesaje unul dupa altul 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) 693395

am sters ultimul mesaj :pupd:
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Empty Re: 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului)

Mesaj Scris de madalina Mier Mar 24, 2010 8:57 pm

ari05_Laura a scris:madalina, nu avem voie sa scriem mesaje unul dupa altul 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) 693395

am sters ultimul mesaj :pupd:
Ok Ari nu este nici un fel de problema eu scrisesem titlul cu majuscule si intre timp ati modificat voi si eu nu mai aveam cum sa intru langa sa las mesajul de multumire,asa ca facusem dupa 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) 693395
madalina
madalina
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 44

http://in-casuta-cu-povesti.hitforum.ro/forum.htm

Sus In jos

25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Empty Re: 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului)

Mesaj Scris de narcy Lun Mar 21, 2011 5:32 pm

Blagoveştenie este ziua când Biserica creştină celebrează vestea adusă Fecioarei Maria de Arhanghelul Gavril că va naşte Fiul fără înaintaşi, Iisus Hristos, sinonimă cu Buna Vestire. Sărbătoarea, fiind situată în imediata apropiere a echinocţiului de primăvară, când sosesc rândunelele şi începe cucul a cânta este denumită în Calendarul Popular şi Ziua Cucului.

La Blagoveştenie se efectuau nenumărate acte de purificare a spaţiului, de alungare a şerpilor de pe lângă casă şi a insectelor şi omizilor din livezi: afumarea cu tămâie şi cârpe arse a clădirilor, curţilor, oamenilor şi vitelor (Transilvania, Banat); producerea zgomotelor de care să se sperie forţele malefice prin tragerea unui clopoţel legat de picior (Transilvania) sau lovirea fiarelor (Banat); aprinderea focurilor în grădini şi livezi; scoaterea din lăzi a straielor şi ţesăturilor la aerisit. Fertilitatea în noul an era invocată prin stropitul rădăcinii prunilor cu ţuică; ameninţarea cu securea a pomilor fructiferi că vor fi tăiaţi daca nu rodesc (Banat, Transilvania). În alte zone ziua de Blagoveştenie era însă considerată neprielnică pentru rodul păsărilor, animalelor şi plantelor: nu se puneau cloştile sau se credea că din ouăle ouate în această zi nu ies pui; vacile nu se „goneau“; nu se semăna porumbul (Moldova, Bucovina). În schimb, în vestul ţării se obişnuia să se altoiască pomii, iar în nord, unde primăvara soseşte mai târziu, să se scoată stupii la iernat. Blagoveştenia era un timp favorabil pentru aflarea norocului şi rodului pomilor fructiferi pentru previziuni meteorologice. Femeile strângeau apa provenită din neaua topită pentru a fi folosită în practicile de medicină şi cosmetică populară.

Importanţa sărbătorii este subliniată de sacrificiul peştelui care se mănâncă, indiferent daca ziua este de post sau de dulce.

narcy
narcy
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : INGINER

Sus In jos

25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Empty Re: 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului)

Mesaj Scris de adriana Lun Mar 21, 2011 5:39 pm

foarte interesant ....multumim mult narcy ....eu saptamana asta vreau sa fac sfestanie!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Empty Re: 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului)

Mesaj Scris de narcy Lun Mar 21, 2011 9:00 pm

e foarte bine adriana..as vrea si eu sa fac dar sa vedem cand... 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) 869129
narcy
narcy
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : INGINER

Sus In jos

25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Empty Re: 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului)

Mesaj Scris de adriana Mar Mar 22, 2011 6:47 pm

cred ca maine sau poimanie fac ..... imi spunea colega mea astazi ca ieri a facut sfetanie si preotul i-a dat pe pereti, cu ulei in forma de cruce, si a facut crucea destul de mare , binenteles ca au ramas pereti pictati cu cruci, iar ea era foarte suparata pentru ca nu se mai sterg peretii, voi stiti de asa ceva?.... la mine nu a dat cu mir pe pereti preotul niciodata
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Empty Re: 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului)

Mesaj Scris de florentina26luca Lun Mar 28, 2011 2:34 am

Probabil a fost casa noua?
florentina26luca
florentina26luca
Mamica incepator
Mamica incepator


Sus In jos

25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Empty Re: 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului)

Mesaj Scris de Raluca30 Lun Mar 28, 2011 3:26 am

si eu astep preotul sa vin sa faca festanie saptamana asta
Raluca30
Raluca30
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 39
Joburi/Distractii : ador plimbarile

Sus In jos

25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Empty Re: 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului)

Mesaj Scris de adriana Lun Mar 28, 2011 6:39 pm

nu florentina nu era casa noua ..... locuiesc acolo de ani9 buni de zile

foarte bine raluca pentru ca eu am sunat la 2 preoti diferiti de 2 saptamani de zile si nici unul nu are timp sa vina sa imi faca sfestanie .... tot ma amana , sa ii sun maine, poimaine .... saptamana viitoare .... acum amandoi mi-au spus sa ii sun duminica viitoare , ce sa mai comentez , sunt ocupati si nu au timp intr-o seara 30 de minute sa faca o sfestanie .....!!!!!!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Empty Re: 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului)

Mesaj Scris de florentina26luca Lun Mar 28, 2011 6:44 pm

Acum in post toata lumea face sfestanie,toata lumea se spovedeste de asta sunt greu de gasit.Nu-i asta o problema, se poate face oricand .
florentina26luca
florentina26luca
Mamica incepator
Mamica incepator


Sus In jos

25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Empty Re: 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului)

Mesaj Scris de adriana Lun Mar 28, 2011 7:05 pm

da florentina stiu ca se poate face oricand , eu am facut si in iulie si in noiembrie , nu am tinut neaparat sa fac in martie!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Empty Re: 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului)

Mesaj Scris de florentina26luca Lun Mar 28, 2011 7:06 pm

Foarte bine.Si noi il asteptam pe preot sa facem vineri.
florentina26luca
florentina26luca
Mamica incepator
Mamica incepator


Sus In jos

25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului) Empty Re: 25 martie --- Buna Vestire ( Blagovestenia - Ziua Cucului)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum