Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
O noua carte: Povesti cu printese EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
O noua carte: Povesti cu printese EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
O noua carte: Povesti cu printese EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
O noua carte: Povesti cu printese EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
O noua carte: Povesti cu printese EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
O noua carte: Povesti cu printese EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
O noua carte: Povesti cu printese EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
O noua carte: Povesti cu printese EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
O noua carte: Povesti cu printese EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
O noua carte: Povesti cu printese 2466r05Ady.Biju

O noua carte: Povesti cu printese 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



O noua carte: Povesti cu printese 2quni4z hmshop.wordpress.com



O noua carte: Povesti cu printese Wkpzltartizele.blogspot.com



O noua carte: Povesti cu printese Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



O noua carte: Povesti cu printese Kaqpztbratari magice



O noua carte: Povesti cu printese 69m8w9 Shop/candles



O noua carte: Povesti cu printese 25h2tfs art3lier.blogspot.com



O noua carte: Povesti cu printese 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



O noua carte: Povesti cu printese Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



O noua carte: Povesti cu printese 2moa4jsbiosens.ro



O noua carte: Povesti cu printese W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



O noua carte: Povesti cu printese 2ef53k2reginamaria.ro



O noua carte: Povesti cu printese 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



O noua carte: Povesti cu printese 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




O noua carte: Povesti cu printese

4 participanți

In jos

O noua carte: Povesti cu printese Empty O noua carte: Povesti cu printese

Mesaj Scris de cartea.copiilor Joi Apr 08, 2010 1:30 am

“Poveşti cu prinţese” este cea mai nouă carte lansată de editura Cartea Copiilor, o colecţie de basme din toată lumea, repovestite de Caitlin Matthews şi ilustrate de artista irlandeză Olwyn Whelan. Această carte le demonstrează celor mici că visele se pot împlini: îi învaţă că pentru a deveni o prinţesă sau un cavaler neînfricat nu e nevoie de o coroană, de un castel sau de o mulţime de servitori, ci de o inimă bună, o fire prietenoasă şi un suflet curajos.

Caitlin Matthews, o profesoară britanică pasionată de tradiţii, mituri şi spiritualitate, autoare a peste 35 de cărţi, a adunat aceste poveşti pentru a le oferi lumii, ca răspuns la nevoia perpetuă de magie, frumuseţe şi minuni. Odată a existat o lume cu regi, regine şi prinţese. Bună la suflet sau încăpăţânată, blândă sau neastâmpărată, binevoitoare sau orgolioasă, exista o prinţesă pentru fiecare popor. Dar regatele s-au destrămat, regii pot fi număraţi pe degete, însă lumea noastră încă mai are nevoie de cavaleri şi prinţese şi de poveştile lor.

Aceste povestiri au origini pe cât de diferite, pe atât de interesante. Cu unele dintre ele ne-am mai întâlnit în volumele de basme ale lui Hans Christian Andersen sau ale fraţilor Grimm. Altele au fost culese de folclorişti sau de autoare însăşi, de la festivaluri de poveşti tradiţionale. Dacă unele dintre poveşti au origini bine determinate, fiind scrise de autori europeni sau de poetul persan Nizami (secolul XII), celelalte se pierd în timp, dezvoltate şi reproduse de memoria colectivă (cele spuse de tribul indienilor irochezi şi de tribul Kalmuck, aflat la graniţa dintre Siberia şi Mongolia).

Ilustraţiile fanteziste ale irlandezei Olwyn Whelan întăresc valoarea şi mesajul cărţii. Acestea sunt create în stilul în care cei mici desenează: bidimensional, văzute dintr-un singur unghi. Dacă privim cu atenţie, vom regăsi elemente pe care orice copil le foloseşte atunci când desenează, dar pe care noi, adulţii, le-am uitat: bujorii din obrajii personajelor, soarele şi luna cu ochi şi zâmbet îngăduitor, stelele care ating pământul sau apa mării prin care se zăresc toţi peştii. Cartea, o bucurie pentru cei mici, reprezintă şi o lecţie importantă pentru cei mari: să-şi amintească de visele şi trăirile lor din copilărie, de farmecul acestei perioade, şi să nu renunţe la încrederea în lume şi în cei din jur.

Cartea, recomandată copiilor între 5 şi 12 ani, este disponibilă pe site-ul editurii – [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - la preţul de 29 lei, precum şi în librăriile Cărtureşti, Humanitas şi în celelalte librării mari din ţară.
cartea.copiilor
cartea.copiilor
Sponsor
Sponsor

Varsta : 38

http://www.carteacopiilor.ro

Sus In jos

O noua carte: Povesti cu printese Empty Re: O noua carte: Povesti cu printese

Mesaj Scris de ari05 Joi Apr 08, 2010 1:33 am

ce frumoasa cred ca e carticica O noua carte: Povesti cu printese 693395 vad ca are ilustratii superbe :pupd:
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

O noua carte: Povesti cu printese Empty Re: O noua carte: Povesti cu printese

Mesaj Scris de sandy Joi Apr 08, 2010 2:23 am

super carticica,pe placul fetitelor
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

O noua carte: Povesti cu printese Empty Re: O noua carte: Povesti cu printese

Mesaj Scris de Maria Vin Apr 09, 2010 1:51 pm

are ilustratii super O noua carte: Povesti cu printese 642704
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

O noua carte: Povesti cu printese Empty Re: O noua carte: Povesti cu printese

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum