Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 15 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 15 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 2466r05Ady.Biju

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 2quni4z hmshop.wordpress.com



Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Wkpzltartizele.blogspot.com



Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Kaqpztbratari magice



Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 69m8w9 Shop/candles



Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 2moa4jsbiosens.ro



Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 2ef53k2reginamaria.ro



Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

+4
paul_A
corindutza
ari05
STEF30IASI
8 participanți

In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de STEF30IASI Lun Apr 12, 2010 8:19 pm

Insusi actul procrearii da dreptul copiilor sa aibe atat mama cat si tata.
In mod tragic, insa, dreptul natural din nastere de a avea doi parinti este pierdut de multi copii ca o consecinta a divortului .
In noua din zece cazuri de divort, mamele primesc custodia fizica a copiilor si tatii au dreptul de vizita, din doua in doua saptamani, in week-end.
Pentru majoritatea tatilor care nu detin custodia, divortul nu pune capat numai casniciei , ci si participarii lor ca parinte.
Un studiu national a descoperit faptul ca 49% dintre copii nu si-au vazut tatal nici macar o data in
ultimul an, si mai putin de un copil din sase si-a vazut tatal o data pe saptamana.

Tatii au tendinta de a-si vedea copiii mai des in primii doi ani de la despartire, dar, pe masura ce anii trec, tatii isi vad din ce in ce mai rar copiii, in mod special datorita faptului ca se recasatoresc si au alti copii.
Datorita prejudecatii ca femeile, si nu barbatii, ar trebui sa aibe grija de copii, multe persoane nu sunt preocupate de nedisponibilitatea tatilor.
Totusi, cercetatorii au aratat ca unul dintre cei mai buni determinanti ai adaptabilitatii copilului dupa divort este prelungirea implicarii continue a tatalui in viata copilului.
Acest capitol examineaza consecintele adverse pentru copii atunci cand tatii nu sunt disponibili si sugereaza modul de sprijinire a copiilor in a avea o relatie , continua cu ambii parinti.

Am explicat ca singura si marea problema pentru copiii mici in cazul unui divort este amenintarea pierderii ambilor parinti.
Teama de a fi parasiti, abandonati este de multe ori constientizata pana la un anumit punct.
Criza personala datorata despartirii si solicitarile imense ale statutului de parinte unic, de multe ori determina mamele sa nu mai fie atat de disponibile copiilor lor.
Acest sters si incarcare a mamelor, adaugat la implicarea minimala a tatilor dupa divort, diminueaza de multe ori apropierea copiilor de ambii parinti.
Astfel, din punctul copiilor de vedere, li se pare ca si-au pierdut ambii parinti in acest proces al divortului.
Acest sentiment al pierderii atat de adanc resimtit cauzeaza multe dintre simptomele si problemele dezvoltate de copii in replica la separarea maritala.

Mamele singure sunt coplesite :

In primul an si ceva ce urmeaza separarii maritale, mamele sunt de multe ori preocupate de problemele personale si financiare.
Ca rezultat, ele se departeaza de copiii lor si nu mai sunt parinti eficace.
Multe mame sunt profund mahnite de despartire, chiar daca ele au initiat-o, si eforturile lor de a face fata emotiilor si sentimentelor le poate distrage de la nevoile copiilor.
In plus, mamele se confrunta de obicei cu noile solicitari ale statutului de parinte-unic – stabilirea unei noi retele emotionale de sprijin si, in multe cazuri, gasirea unei slujbe si intrarea in campul muncii.
Daca tatal nu este implicat in mod activ, ea trebuie sa preia unele din responsabilitatile lui parintesti, precum disciplinarea copiilor.
Aceasta sarcina este in mod special dificila pentru multe mame singure deoarece copiii, fie ei din familii intacte sau divortate, manifesta mai multa neascultare fata de mama decat de tata.

Astfel, mamele fara partener sufera de o supraincarcare cu sarcini.
Ele trebuie sa le faca pe toate: sa se duca la serviciu, sa duca gunoiul, sa tunda iarba din curte, sa aibe grija de copii in fiecare zi, sa gaseasca timp sa ii duca la scoala sau la doctor si sa faca si restul.
Din pacate, in timp ce mama trebuie sa se adapteze la aceasta postura solicitanta, copiilor le-au crescut nevoile de consistenta, disciplina efectiva si responsabilitate emotionala pe care le asteapta din partea parintilor.
In ciuda eforturilor lor de a fi eroice, totusi, mamele preocupate si epuizate fizic, pur si simplu nu mai au timp si energie sa intampine aceste nevoi crescande.
Mai mult decat atat, divortul aduce un declin semnificativ in standardul de viata al majoritatii parintilor, in mod special in caminele in care mamele raman capul familiei si unde tatal nu isi asuma un rol activ de parinte.
Unele estimari sugereaza ca 25% dintre tati nu reusesc sa-si plateasca pensiile alimentare si alt
sfert ofera pensii alimentare inconsistente si insuficiente.
Ca rezultat, aceste familii conduse de mame sunt impinse peste limitele saraciei si aceasta povara economica creste riscul aparitiei de probleme privind copiii.

Alimentatia si sanatatea copiilor sufera cand acestia cresc in saracie, si meditatiile, jucariile educative, cartile, computerele personale si alti factori de succes academic, devin pur si simplu inaccesibile.
In multe cazuri, mamele singure sunt nevoite sa se mute in cartiere marginase cu scoli slab finantate si putine spatii recreative.
Copiii crescuti intr-un astfel de mediu vor fi foarte probabil expusi la criminalitate, violenta si la stigmatizarea saraciei.
In final, aceste solicitari covarsitoare si aceasta situatie economica de criza sunt acutizate si mai mult pentru ca ele survin toate in acelasi timp.
Rezultatul cumulativ al tuturor acestor factori este faptul ca acesti copii primesc din ce in ce mai putina atentie din partea adultilor si au parte de o educatie ineficienta din partea parintilor comparat cu perioada dinainte de divort.
Mai clar, cercetatorii au ajuns la concluzia ca mamele divortate nu au timp pentru copiii lor, nu servesc cina impreuna aproape niciodata, nu ii trimit la culcare la ore regulate si nu ii pregatesc din timp pentru scoala asa cum se intampla inainte de divort.

De asemenea, mamele divortate nu mai pot sa-si monitorizeze asa de indeaproape copiii, fapt posibil in familiile cu doi parinti.
Ele stiu din ce in ce mai putin unde se afla copiii lor, cu cine sunt si ce anume fac.
Copiii acestia au parte de o supraveghere insuficienta, fata de copiii care provin din familii cu doi parinti si foarte probabil petrec mult timp singuri acasa sau impreuna cu cei in aceeasi situatie
ca si ei.
Aceste probleme se agraveaza deoarece calitatea ingrijirii pe care o ofera parintele scade pe masura ce parintii divortati comunica din ce in ce mai putin eficient cu copiii lor, sunt din ce in ce mai neconstanti in aplicarea disciplinei, sunt din ce in ce mai putin afectivi cu copiii lor si le ofera o atmosfera de camin haotic si dezorganizat.

Chiar si cele mai capabile si optimiste mame au probleme in intampinarea acestor nevoi crescande ale copiilor lor in timpul tranzitiei divortului.
Si acest ciclu negativ este amplificat deoarece problemele care insotesc aceste solicitari crescande pentru mame sunt agravate de diminuarea disponibilitatii majoritatii tatilor dupa divort.

Tatii divortati nu sunt parinti activi :

In timp ce nedisponibilitatea emotionala a mamelor ia sfarsit de obicei dupa o perioada de adaptare, divortul in ansamblu reprezinta in general o permanenta reducere a intinderii si a calitatii relatiei tata-copil.
Incepand cu al doilea an de la despartire, mamele si-au recastigat de obicei increderea in sine. Si-au recastigat de asemenea nivelul anterior de competenta ca parinte si disponibilitatea emotionala fata se copii s-a imbunatatit.
Din pacate, nu la fel se pune problema si in cazul tatilor.
In majoritatea cazurilor, la trei ani dupa pronuntarea divortului exista o slaba interactiune intre tata si copil sau nu exista deloc.
Acest fapt este problematic deoarece dimensiunea implicarii tatalui este strans legata de capacitatea copilului de adaptare.

Tatii divortati au o continua responsabilitate personala si financiara fata de copiii lor, dar de cele mai multe ori acestia esueaza in indeplinirea acestor obligatii.
De cele mai multe ori tatii sunt invinovatiti exclusiv pentru faptul ca sunt prea egoisti si nepasatori in indeplinirea obligatiilor fata de copiii lor.
In unele cazuri, aceste acuzatii sunt fondate si este dureros cand tatii se indeparteaza de obligatiile lor ca parinti.
Dar sunt mai multe aspecte de luat in considerare pentru a putea intelege aceasta complexa problema sociala, decat sa invinovatim exclusiv barbatii.
Tatii divortati care doresc sa-si asume un rol de parinte activ intampina obstacole formidabile. Exista doua motive de baza pentru care atat de multi tati devin parinti care nu se implica.

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 140365 Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 140365 Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 140365


Ultima editare efectuata de catre STEF30IASI in Vin Iun 25, 2010 8:06 pm, editata de 1 ori
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de ari05 Lun Apr 12, 2010 8:33 pm

nici nu vreau sa ma gandesc... :lacrimi:
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de corindutza Vin Apr 23, 2010 11:54 pm

Eu nu-mi permit sa ma gandesc,eu trec deja prin asta,iar articolul este dureros de adevarat...
corindutza
corindutza
Mamica incepator
Mamica incepator


Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de STEF30IASI Sam Apr 24, 2010 12:02 am

imi pare foarte rau , corindutza .....atat pentru tine cat si pentru piticii tai ..... Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 693395

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 937148 Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 937148 Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 937148 Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 937148 Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 937148
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de corindutza Sam Apr 24, 2010 12:03 am

Daca trece cineva prin asa ceva,tare mult as vrea sa-mi raspunda,pt ca deja ma simt asa...iesita din randul lumii: divortata,2 copii inca mici,munca si iar munca,rate ,piata,scoala..etc
corindutza
corindutza
Mamica incepator
Mamica incepator


Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de STEF30IASI Sam Apr 24, 2010 12:10 am

trebuie sa fii tare si sa incerci pe cat posibil sa mergi mai departe , ....ai 2 copilasi , pentru ei trebuie sa mergi mai departe ....sa nu te darami moral si sa fii tare cat de mult poti ......

cred ca iti este foarte greu , dar copilasii trebuie sa iti dea forta necesara ....de a merge mai departe .....
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de paul_A Sam Apr 24, 2010 4:25 am

offf cred ca e tare greu... Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 740747
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de sandy Dum Apr 25, 2010 2:30 am

imi pare rau corindutza,nu pot sa ti dau sfaturi,ptr ca numai cand treci prin asa ceva,iti dai seama exact cum este...,teoretic stiu,,,dar cred ca practic,psihic,sufleteste...e mult mai greu
Sa dea DDsa fie bine! :alinta bebe:
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de teodoraion Dum Apr 25, 2010 2:38 am

cred ca oricum fiecare caz e diferit...si oricum o femeie care divorteaza pt ca stie ca alta alternativa nu are e o femeie curajoasa! eu iti doresc multa putere si incredere in tine....si in Dumnezeu Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 693395
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de adriana Dum Apr 25, 2010 2:50 am

imi pare tare rau de situatia ta condrutzica..... nu dau sfaturi nimanui....dar decat sa te chinui si tu si copii....si aici vorbesc la modul general....mai bine divortat si poate le este mai bine si copiilor si mamei....iar aici vorbesc din proprie experienta!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de sandy Dum Apr 25, 2010 2:51 am

asa este...e un pas important,dar daca e necesar,trebuie sa faci asa cum este mai bine Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 693395
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de Crina Lun Mai 10, 2010 12:01 am

trec si eu prin asa ceva... Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 955206
Codrutza, fii tare, iubita, vei reusi, cu credinta si ajutorul lui DD ! Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti 693395
Crina
Crina
Mamica rafinata
Mamica rafinata

Varsta : 44
Joburi/Distractii : Forumul:Mami si puiul si Mamici Cochete !

Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de adriana Lun Mai 10, 2010 1:11 am

sunt multe mamici singure....si de foarte multe ori le este mult mai bine decat daca ar sta cu sotul doar pentru copii....viata merge mai departe si pentru mamici si pentru copii
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de sandy Lun Mai 10, 2010 1:51 am

bineinteles ca viata merge inainte,si de multe ori mult mai bine fara unu; din parinti...cu cei foloseste unui parinte un tata beat?sau in unele cazuri o mama beata?
Un parinte care e violent...?cu nimik de aceea spun ca e de apreciat cand se renunta la timp la un astfel de mediu...
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de adriana Vin Mai 21, 2010 4:15 pm

de acord cu tine sandy..... admir toate femeile care au curajul si putea de a pune stop la timp unei relatii care nu merge .... si care in mod evident afecteaza copii
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de teodoraion Vin Mai 21, 2010 4:20 pm

asa e adriana...mai ales cand e si violenta fizica..
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de sandy Vin Mai 21, 2010 4:43 pm

da,si violenta fizica si cea verbala,cand totul devine nu un loc in care ajungi si te simti bine..iti vine sa te intorci din drum
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti Empty Re: Copiii si nevoia lor de a fi cu ambii parinti

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum