Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Cine sunt si ce vor copiii indigo!! EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Cine sunt si ce vor copiii indigo!! EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Cine sunt si ce vor copiii indigo!! EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Cine sunt si ce vor copiii indigo!! EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Cine sunt si ce vor copiii indigo!! EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Cine sunt si ce vor copiii indigo!! EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Cine sunt si ce vor copiii indigo!! EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Cine sunt si ce vor copiii indigo!! EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Cine sunt si ce vor copiii indigo!! EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 15 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 15 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Cine sunt si ce vor copiii indigo!! 2466r05Ady.Biju

Cine sunt si ce vor copiii indigo!! 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Cine sunt si ce vor copiii indigo!! 2quni4z hmshop.wordpress.com



Cine sunt si ce vor copiii indigo!! Wkpzltartizele.blogspot.com



Cine sunt si ce vor copiii indigo!! Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Cine sunt si ce vor copiii indigo!! Kaqpztbratari magice



Cine sunt si ce vor copiii indigo!! 69m8w9 Shop/candles



Cine sunt si ce vor copiii indigo!! 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Cine sunt si ce vor copiii indigo!! 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Cine sunt si ce vor copiii indigo!! Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Cine sunt si ce vor copiii indigo!! 2moa4jsbiosens.ro



Cine sunt si ce vor copiii indigo!! W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Cine sunt si ce vor copiii indigo!! 2ef53k2reginamaria.ro



Cine sunt si ce vor copiii indigo!! 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Cine sunt si ce vor copiii indigo!! 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Cine sunt si ce vor copiii indigo!!

2 participanți

In jos

Cine sunt si ce vor copiii indigo!! Empty Cine sunt si ce vor copiii indigo!!

Mesaj Scris de sandy Mier Noi 16, 2011 1:18 am

Zilele trecuta,urmaream o emisiune,,in care s-a abordat si acest subiect.."COPIII INDIGO"..de aceea m-am hotarat sa ma documentez mai mult ..



“Copilul Indigo pare un copil normal insa capacitatea sa mentala si spirituala este destul de mare, avand in vedere talentele paranormale si psihologice ce le poseda. E posibil insa ca necunoscatorii din domeniul spiritualitatii sa il considere nebun. De ce spun asta? Foarte simplu.Copilul Indigo, fiind extrem de senzitiv, simte cand ceva nu este in regula si nu vrea sa aiba de a face cu persoanele din jurul sau despre care el intuieste anumite lucruri negative. Atunci el incepe sa se comporte ciudat pentru a se proteja fizic, psihic si spiritual.

Daca vrei sa cunosti mai bine un copil Indigo si sa-l tii aproape de tine (merita,copilul Indigo este considerat o amuleta norocoasa, veti vedea de ce) trebuie sa il depistezi mai intai si apoi sa il faci sa se apropie de tine. Daca il faci sa se simta bine si protejat, el va sti cu siguranta ca ai o energie foarte pozitiva. Nu te sfatuiesc insa sa fii cu doua fete (copilul Indigo simte imediat si reactioneaza sub diverse forme!).


Capacitatile paranormale ale copilului Indigo sunt urmatoarele:

Citirea gandului (telepatia): copilul actioneaza pe plan psihologic, deschizandu-si Ajna Chakra - cel de-al treilea ochi, situat la nivelul "fruntii", prin care simte ce gandesti sau iti induce ganduri in favoarea ta (pentru a te proteja) sau in favoarea lui (pentru a se proteja).
Empatia (simte emotiile cuiva sau durerea altuia, fiind la mare distanta de acestia).Copii Indigo empatici sunt de doua tipuri: cei care primesc si cei care proiecteaza.Empaticul care primeste ”culege"ce simt altii.
Psihokinezia (miscarea cu ajutorul mintii): a misca obiecte sau a schimba starea vremii doar printr-un simplu gand, prin concentrare maxima.
Vindecarea: capacitatea de a reduce durerea si inflamatia, de a facilita renegerarea tesuturilor si de a aplica alte tipuri de tamaduire.
Sensibilitate extrasenzoriala: a simti sau a fi constient de lucrurile ce se intampla si se afla dincolo de"normal".
Clarviziunea: capacitatea de a vedea lucruri din trecut, prezent sau viitor fara a cunoaste nimic despre acele lucruri.
Clarkinestezia: capacitatea de a simti o atingere sau o presiune fizica, produsa de ceva ce nu este prezent.
Proiectie astrala: aceasta ar putea semana cu visul,cand calatoresti catre un loc sau o dimensiune indepartata.Sau ar putea fi perceputa ca experienta iesirii din propriul trup, pe care sa-l privesti de sus,asa cum deseori povestesc cei care au avut astfel de experiente .
Calatorie prin vise: a intra in visele altcuiva ca vizitator constient.Cel care viseaza ar putea sau nu sa si-l aminteasca pe vizitator.
Channeling: renuntarea deliberata la perceptia constienta si permiterea unei alte constiinte sa comunice prin tine,in timp ce esti inconstient.
Citirea omului dintr-o simpla poza: Copilul Indigo simte imediat perceptia pozitiva sau negativa a persoanei din poza.

Copilul Indigo vs. familie:

Copilul Indigo este un rebel, ascultandu-si simturile speciale si vocea din interior, fara a-si asculta familia.In ziua de astazi, parintii fac o mare greseala comandand ce sa faca unui copil indigo sau pedepsindu-l din te miri ce motive. Va dau un sfat: fiti buni cu un copil Indigo pentru ca el a venit pe Pamant ca sa va invete tainele spirituale si evolutive ale spiritului intrupat! Nu il subestimati, nu il cicaliti toata ziua, acordati-i libertatea de care are nevoie si lasati-l sa devina ceea ce isi doreste!

Copilul Indigo este matur, isi ia singur deciziile, insa, de obicei, familia actioneaza in scopul de a-l “tempera” si de a perpetua mentalitatea invechita de tipul: "Ne faci de ras! Revino cu picioarele pe pamant sau esti pedepsit!"Acest lucru duce la mari conflicte in familie. Ar fi mult mai bine ca adultii sa-l asculte pe copilul Indigo, sa inteleaga ce simte el si sa creada in viziunile lui. Fiti voi insiva, dragi parinti! Degeaba certati copilul! Nu dati dovada de maturitate si intelepciune prin asta, ba din contra, dati dovada de aroganta, imaturitate si egoism.Nimeni nu e la fel, tras la xerox pentru a fi copia fidela a parintilor!


Copilul Indigo vs.societate:
Copilul Indigo in societate se poarta normal (adeseori), dar cand simte un impuls negativ din partea cuiva sau se cearta cu cineva, prefera sa se inchida in sufletul sau si sa citeasca. Uneori par antisociali, datorita faptului ca ei nu gasesc pe nimeni care sa aiba cunostiintele lor. Cu alte cuvinte, copii Indigo nu suporta persoanele ignorante sau cu un orizont foarte ingust.

Copilul Indigo vs. invatamant:
Copilul Indigo este un exemplu in institutiile de invatamant, ii place cultura, sa cerceteze necunoscutul si sa afle noi cai de acces spre alte lumi diferite,fiind fascinat de tot ceea ce inseamna"cunoastere si cultura".Insa, daca se simte fustrat si nu este in apele sale, refuza sa mearga la scoala si refuza sa faca multe alte lucruri “obligatorii”.

Sfatul meu: Ganditi-va de doua ori inainte de a actiona asupra unui indigo, consecintele pot fi dezastruroase.!

sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Cine sunt si ce vor copiii indigo!! Empty Re: Cine sunt si ce vor copiii indigo!!

Mesaj Scris de Maria Mier Noi 16, 2011 2:57 pm

interesant articolul acesta Sandy,l-am citit cu mare placere Cine sunt si ce vor copiii indigo!! 869129
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Cine sunt si ce vor copiii indigo!! Empty Re: Cine sunt si ce vor copiii indigo!!

Mesaj Scris de sandy Mier Noi 16, 2011 2:59 pm

mai am cateva informatii,,pareri psihologice,,,cand voi avea timp le spicuiesc intr-unul singur..Cine sunt si ce vor copiii indigo!! 693395
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Cine sunt si ce vor copiii indigo!! Empty Re: Cine sunt si ce vor copiii indigo!!

Mesaj Scris de sandy Joi Noi 17, 2011 4:08 pm

Copiii cei noi sunt generatia viitorului. Ei, sunt etichetati de parinti, profesori, medici ori psihologi ba cu capu-n nori, ba prea agitati, ba geniali, ba obraznici, uneori de neinteles. Scriitoarea americana Nancy Tappe, interesata de acest fenomen, i-a numit copiii indigo, dupa culoarea aurei, pe care spune ca o vede in jurul lor. Cati dintre noi nu au copii care spun lucruri trasnite? De cate ori nu ne-au lasat cu gura cascata? Credeam ca nu-s atenti, ca sunt cu capu-n nori... Poate ne-a fost greu s-o recunoastem, dar acum trebuie s-o acceptam: ei sunt mult mai destepti si mai deschisi decat eram noi la varsta lor. Ce-i cu ei? Cum de se nasc, de-o buna bucata de vreme, peste tot in lume, copii cu un intelect si un suflet pe care nu reusim sa le intelegem? Omenirea si planeta fac un salt evolutiv In America s-au scris deja carti despre acest fenomen (Lee Carrol si Jan Tober- "Copiii indigoi, Doreen Virtue, Ph. D. - "Copiii indigo, cum sa-i hranim si sa-i ingrijimi si "Copiii de cristal), carti aparute si in limba romana, la editura "For Youi. Profesoara Monica Visan, "vinovatai de traducerea si aparitia lor, incearca o abordare stintifica, dar si una spiritualista a cartii. . Noii copii vin sa ne invete ca de acum incolo vom comunica mai ales la nivelul sufletului, mai putin al ratiunii. Trebuie doar sa-i intelegem, sa acceptam ca ne sunt superiori si ca nu suporta canoanele dupa care vrem sa-i crestem pentru simplul motiv ca si noi am fost educati la fel. Pe ei nu-i intereseaza, de exemplu, istoria, nu vor sa stie ce-a fost, ei stiu ca sunt aici pentru a schimba in bine cursul vietii pe Pamant. Asa ca nu-i ingraditi in niciun fel! Lasati-i sa se manifeste, pentru ca sunt suflete batrane, au multa experienta si intuitie. Pentru ei, actualul sistem de invatamant este depasit. De aceea devin apatici, fara chef sa memoreze buchea cartii, depresivi, dar si insolenti, nervosi. In necunostinta de cauza, parintii ii pedepsesc, profesorii le dau note proaste si ii cearta, medicii le administreaza calmante, insa fara rezultate pozitive. Neintelesi si marginalizati, unii se drogheaza, beau, se sinucid sau devin criminali. Tot ce vor de fapt e sa fie tratati ca niste adulti, nu sa fie mintiti sau privati de drepturi, pentru ca ei sunt sinceri si generosi. Cartile pe care le-am scos sunt dedicate parintilor care au astfel de copii, pentru ca 90% din copiii care se nasc astazi sunt indigoi. "Eu stiu mai bine decat tine" Doina a infiat-o pe Maria pe cand era un bebelus de opt luni. Acum are patru ani si nimeni nu i-a zis vreodata ca ar fi adoptata. Intr-o seara, Doinei nu-i vine sa creada ce aude din gura copilei: "Eu n-am mama, nici tata, nici bunic, nici bunica!i. "Cum poti sa spui asa ceva? Nu sunt eu mama ta?i. "Ba da...i. "Si tati nu e tatal tau?i. "Ba da. "Si bunicul...?i. "Ba da, sunteti, dar intr-un fel...i. "Intr-un fel ce? Cine ti-a spus tie asemenea prostii?i. "Nimeni. Eu stiu. Si nu sunt prostii. Eu v-am ales pe voi, nu voi pe mine. Eu vin de la Craiova si inainte am stat si mai departei. Doina e inmarmurita. A doua zi se apuca sa faca cercetari. O gasise pe Maria intr-o maternitate din Bucuresti, iar acum afla ca parintii ei naturali chiar sunt din Craiova. "Nu ma iau dupa parerile altorai "Nu ma mai inteleg de niciun fel cu fiu-meu, se plange Cornelia. "E foarte incapatanat si de acum incolo cred ca ar trebui sa ma schimb eu, pentru ca Dan are o vointa prea puternica si nu-l pot modela dupa mine. L-am invatat sa-i respecte pe altii, sa nu fie egoist si si-a insusit tot ce am incercat eu sa-i insuflu, pentru ca i sa parut OK. Dar, de curand, am avut o mare surpriza. A venit de la scoala si m-a rugat sa-i dau bani, sa-si cumpere inghetata preferata. M-am scotocit si am gasit 30.000 de lei, adica exact atat cat costa inghetata. Pentru ca miera si mie pofta, i-am dat banii si i-am zis sa nu ia una scumpa, ci doua mai ieftine, sa mananc si eu. "Mie alta inghetata nu-mi place, eu ti-am cerut sa-mi dai bani pentru acea inghetata, nu pentru altele". "In- telege ca n-am bani destui si ca vreau si eu sa mananc inghetata, asa ca ia banii si du-te sa cumperi si pentru mine una". "Nu te supara, dar nu ma duc", mi-a spus, si-a scos hainele de scoala si s-a asezat calm in fata calculatoru lui. M-am gandit sa-i dau o lectie. M-am dus la prima toneta, m-am intors cu doua inghe- tate si am inceput sa le mananc in fata lui. Parea sa nu-l intereseze, nici macar o privire nu mi-a aruncat. "Auzi, tie nu ti-e deloc pofta? ". "Nu!". "Spune-mi, ca-ti dau, daca vrei". "Am spus ca nu. Ai uitat ca, atunci cand am facut cu sensei exercitii de stapanire a emotiilor, am iesit primul din 50 de copii? Si, oricum, nu despre asta-i vorba...". "O sa pierzi mereu in viata, daca nu esti maleabil si nu stii sa profiti, cand ti se ofera ceva". "Mama, iti spun ceva si cu asta am incheiat discutia. Gandesti gresit. Eu ti-am cerut ceva anume, pentru ca asta voiam. Era mai cinstit sa-mi spui ca nu poti sa-mi satisfaci dorinta decat sa ma iei pe ocolite si sa-mi impui vointa ta. Eu niciodata nu ma voi lua dupa parerile altora decat daca eu consider ca sunt mai bune ca ale mele". La ce sa ma astept mai tarziu, daca acum, la 11 ani, imi face asa?i, se lamenteaza Cornelia, mama lui Danut.
. e este un Copil Indigo?

Pe scurt, iata zece dintre atributele care ar descrie cel mai bine acest nou tip de copil – Copilul Indigo:

* Vin in aceasta lume cu un simt de regalitate – sau de vita nobila – (si se comporta adesea in acest fel);
* Au un sentiment de “a merita sa fie aici” si sunt surprinsi cand altii nu impartasesc aceasta stare;
* Propria valoare nu este o problema pentru ei. Spun adesea parintilor “cine sunt ei”;
* Au dificultati cu autoritatea absoluta (autoritatea care nu explica sau nu da de ales);
* Pur si simplu nu vor face anumite lucruri; de exemplu, sa stea la coada este dificil pentru ei;
* Devin frustrati cu sistemele care au orientare rituala si nu solicita gandire creativa;
* Vad adesea cai mai bune de a face lucrurile, atat acasa, cat si la scoala, ceea ce ii face sa para “distrugatori de sistem” (neconformandu-se niciunui sistem);
* Par antisociali atunci cand nu sunt inconjurati de cei care le seamana. Daca nu sunt altii cu o constiinta similara, adesea ei se interiorizeaza, simtindu-se ca si cum niciun om nu i-ar intelege. Scoala este, adesea, extrem de dificila pentru ei din punct de vedere social;
* Nu vor raspunde la disciplina pe baza de “vinovatie” (“Asteapta sa vina tatal tau acasa si sa afle despre ce ai facut”);
* Nu sunt timizi in a spune ceea ce au nevoie.

Copilul Indigo este un baiat sau o fetita care afiseaza un set nou si neobisnuit de atribute psihologice, dezvaluind un tipar de comportament, in general, nedocumentat inainte. Acest tipar prin sine are factori unici care ii cheama pe parinti si pe profesori sa-si schimbe modul de tratare si de crestere a acestor copii pentru a-i asista in obtinerea echilibrului si armoniei in vietile lor si pentru a-i ajuta sa evite frustrarile.

Prin aceasta munca, ei reunesc cateva dintre cele mai bune minti (doctori, educatori, psihologi si altii) care aduc o perspectiva in privinta fenomenului Copiilor Indigo. Acesti copiii sunt cu adevarat speciali, reprezentand un procent foarte mare dintre toti copiii care se nasc astazi in toata lumea. Acestia vin “cunoscand” cine sunt ei – astfel ca ei trebuie sa fie recunoscuti, celebrati pentru calitatile lor exceptionale si indrumati cu dragoste si atentie.
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Cine sunt si ce vor copiii indigo!! Empty Re: Cine sunt si ce vor copiii indigo!!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum