Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Bradul de Craciun EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Bradul de Craciun EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Bradul de Craciun EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Bradul de Craciun EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Bradul de Craciun EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Bradul de Craciun EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Bradul de Craciun EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Bradul de Craciun EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Bradul de Craciun EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 13 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 13 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Bradul de Craciun 2466r05Ady.Biju

Bradul de Craciun 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Bradul de Craciun 2quni4z hmshop.wordpress.com



Bradul de Craciun Wkpzltartizele.blogspot.com



Bradul de Craciun Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Bradul de Craciun Kaqpztbratari magice



Bradul de Craciun 69m8w9 Shop/candles



Bradul de Craciun 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Bradul de Craciun 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Bradul de Craciun Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Bradul de Craciun 2moa4jsbiosens.ro



Bradul de Craciun W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Bradul de Craciun 2ef53k2reginamaria.ro



Bradul de Craciun 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Bradul de Craciun 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Bradul de Craciun

+20
Elena23
cecilia_7625
alinagherman
brigitta
jolinutza
amalia-carmen
celina74
roxanik
roxana ,mamica finuta
BiancaApetroaei
anka9mai
scumpetea
crina_oc
raruta
teodoraion
sandy
Rania
paul_A
adriana
Maria
24 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Bradul de Craciun Empty Bradul de Craciun

Mesaj Scris de Maria Mar Noi 23, 2010 2:39 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Impodobirea bradului de Craciun
Istoria impodobirii bradului

Traditia impodobirii bradului si a casei cu crengute de brad este un obicei preluat pe la jumatatea mileniului trecut de la triburile germanice, bradul simbolizand prin forma sa triunghiulara Sfanta Treime, iar podoabele cu care bradul este impodobit semnificand cunoasterea si bogatia,asemeni pomului sacru din Gradina Edenului, in care se gaseau merele-fructele cunoasterii.

Se cunoaste foarte putin faptul ca si dacii aveau un cult pentru brad, dar cu inteles total diferit: bradul era un copac ritual taiat la nunta sau la moartea cuiva. Obiceiul inca se pastreza in regiuni din Oltenia si sudul Banatului. Astfel, in cadrul ritualului de inmormantare bradul reprezenta ’’nunta” mortului cu divinitatea si natura.

Bradul, impodobit in vechime cu fructe, flori, nuci poleite, lumanarele si panglici simboliza pomul vietii, arborele fertilizator, de bun augur. Simbolul bradului se regaseste in foarte multe piese de arta populara precum covoarele, stergarele si iile.

Impodobirea bradului in zilele noastre

In zilele noastre impodobirea bradului de Craciun a devenit una dintre cele mai iubite datini atat in mediul rural cat si urban, odata cu asteptarea in seara de Ajun a lui Mos Craciun. In povestirile parintilor nostri, de cele mai multe ori bradul era adus de Mos Craciun, atunci cand copiii dormeau. Sau in locul lui Mos Craciun nu apucau sa vada decat bradul trecand pe sub fereastra.

Din plastic sau natural, miniatural sau imens, bradul nu lipseste din nici o casa (case cu copii) in Sfanta seara a Craciunului si cu o nerabdare crescuta asteptam infrigurati cu mic si mare momentul magic al impodobirii bradului.

Beteala, globuletele colorate ce sclipesc in lumina lumanarilor si a luminitelor colorate ce dau parca viata bradului, steaua vestitoare a Nasterii Domnului Iisus cocotata in varful bradului, ingerasii care ne indeamna sa traim emotiile Nasterii Pruncului Sfant, toate ne anunta Seara cea Mare.

Dupa zilele de Craciun, bradul ramane ca decoratiune de sezon, ca motiv de mandrie(mai ales pentru gospodinele cochete din ziua de azi) sau pentru ca nu se indura sa-l arunce prea repede. Oricum, in cele mai multe din casele romanilor exista obiceiul ca bradul sa fie aruncat (ars in foc spre distractia copiilor) inainte de Boboteaza, urmand sa primeneasca locuinta pentru sarbatoarea Botezului Domnului. In acel moment nostalgia pomului de Craciun este alungata spre a se face loc Noului An in deplinul sens al cuvantului.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de adriana Mar Noi 23, 2010 3:33 am

Bradul de Craciun

Traditia spune ca pomul de Craciun se impodobeste in seara de 24 spre 25 decembrie, adica in ajunul Craciunului. Impodobirea pomului de Craciun este un obicei foarte vechi, care se pare ca a aparut initial in Occident.
De asemenea, se poate ca la originea obiceiului sa stea popoarele nordice care isi impodobeau casele de Craciun cu ramuri de brad si de vasc.
La mijlocul secolului al XVI-lea, in Germania apar primele targuri specializate in vanzarea cadourilor. Figurine confectionate din aluat si coapte erau agatate in brad, ca obiecte decorative. Mai tarziu s-au adaugat bomboane si ghirlande din hartie colorata. Astazi in epoca moderna nu se mai poarta bradul cu globuri colorate. Ca sa ai un brad la moda trebuie sa il decorezi in maxim trei culori. Clasica beteala a fost inlocuita cu ghirlande de margele de o singura culoare, iar beculetele colorate le-au locul deja invechitelor lumanari si tot astazi in epoca moderna, brazii artificiali le-au luat locul celor naturali. In traditia romaneasca se spune ca este bine ca bradul sa fie tinut in casa pana la Sfantul Ion. Natural sau artificial, bradul de Craciun nu trebuie sa lipseasca din casa nici unuia dintre noi.

Beculete colorate, beteala, confetii, bomboane, nuci, instalatii luminoase atarna pe ramurile pomului dandu-ne un sentiment de bucurie si implinire. Pe langa aceste decoratiuni exista unele ale caror simboluri ne fac sa acordam o mai mare importanta decorarii casei si bradului de Craciun.
Vestita coronita de craciun, ornament originar din Europa, agatata pe usile caselor, simbolizeaza sanatate si noroc. Forma circulara simbolizeaza natura vesnica a dragostei care nu piere niciodata. Ea poate fi ornata cu fundite, globulete sau conuri de brad vopsite in argintiu si in auriu.
Varfurile bradului de Craciun in forma de stea simbolizeaza noroc si realizarea tuturor visurilor. Steaua are o semnificatie religioasa, amintind de cea care a aparut pe cer la nasterea lui Isus.
Vascul este planta cu cea mai veche traditie in srbatorile iernii. Vascul este folosit in ornarea casei avand puteri tamaduitoare. La unele popoare simbolizeaza pace si armonie. Sarutul sub vasc adduce armonie si intelegere si face mai puternica iubirea din cuplu.
Inainte de a incepe numaratoarea inverse in asteptarea Craciunului si totodata a Mosului, impodobiti-va pomul si casa cu ornamente pline de simboluri. “ Fiti cuminti si ascultatori” si veti gasi sub bradul de Craciun ceea ce va doriti.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de Maria Joi Noi 25, 2010 8:35 pm

Obiceiul împodobirii bradului este unul dintre cele mai plăcute şi aşteptate de întreaga familie. Pomul de Crăciun reuneşte familia sub ramurile sale, aduce cadouri, dă speranţe de mai bine pentru anul care urmează. El simbolizează viaţa, bucuria, sănătatea. Fiind un obicei vechi şi foarte răspândit, prezintă şi multe curiozităţi.

* Un brad pentru a putea fi folosit ca pom de Craciun are nevoie de 7-10 ani ca să crească.

* Brazii, după tradiţie, se împodobesc în noaptea de 24 spre 25 decembrie. Se spune că, de fapt, Moş Crăciun este cel ce aduce bradul.

* Au fost şi perioade când bradul se împodobea de Anul Nou.

* Este bine să fie ţinut până la Sf. Ioan, pentru ca prosperitatea să se menţină tot timpul anului.

* Cunoscutele coroniţe din crengi de brad simbolizează continuitatea, sănătatea, bucuria şi viaţa lungă.

* Exista obiceiul ca la naşterea unui copil să se planteze un brad.

* Cu mulţi ani în urmă a existat şi obiceiul ca bradul să se aşeze cu vârful în jos.

* Se spune că tradiţia împodobirii bradului îşi are originea în Germania, începând cu sec al XVI lea.

* Iniţial se construiau piramide din lemn pe care se puneau crengi de brad.

* Germania a fost primul si cel mai mare furnizor de podoabe pentru pomul de iarnă. Ulterior această adevărată industrie s-a dezvoltat şi în alte ţări.
* Primul care a pus lumânări într-un brad a fost Martin Luther, protestant revoluţionar al sec. al XVI lea. Se spune că odată, drumul de întoarcere spre casă al acestuia trecea printr-o pădurice de brazi. Era noapte , era senin si stelele străluceau. Era ca şi cum stelele ar fi stat atârnate de crengile brazilor. Imaginea l-a impresionat atât de mult pe Martin Luther, încât acesta a vrut să o reproducă acasă spre a le-o arăta şi copiilor săi. El a pus în locul stelelor lumânări aprinse.
* Beculetele puse în brad sunt invenţia lui Edward Johnson, asistent al lui Edison, care în 1882 inventează prima instalaţie electrică pentru pomul de iarnă.

* În America obiceiul împodobirii bradului apare după anul 1800 şi este adus de imigranţii germani, care s-au stabilit în Pensylvania. Mult timp americanii l-au socotit un obicei păgân. Apoi au început şi ei să împodobească brazi, dorind ca aceştia să fie cât mai înalţi.

* Beteala a fost inventată în Germania în anu 1610 şi era din argint, fiind deci valoroasă şi simbolizând bogăţia. Deoarece argintul coclea( oxida ) a fost înlocuit ulterior cu alte materiale strălucitoare şi uşoare.

* În 1846 regina Victoria şi prinţul Albert apar cu întreaga familie într-o poză pe pagina unei reviste, în jurul unui brad împodobit. Impactul asupra populaţiei a fost puternic, obiceiul împodobirii bradului fiind adoptat repede de multe familii.

* În ţara noastră bradul a fost prezent la cele mai importante trei evenimente din viaţa omului:

- naşterea ( plantarea unui brad la naşterea unui copil );

- căsătoria; La sate nunta avea loc duminica. Sambata seara baietii se strângeau la casa ginerelui, petreceau si împodobeau bradul. Printre podoabe se afla şi un ştergar cusut de mireasă. A doua zi, la petrecere, se face "hora miresii". Hora este condusă de ginere, imediat lângă el se află "fratele de ginere", care ţine bradul. După ce se parcurge un cerc, cele doua familiiisi îşi dau reciproc daruri, pe care trebuie să le vadă toată lumea. În brad se află si un covrig mare, dulce, în care s-a pus şi ardei iute. Ginerele rupe din covrig, dacă va nimeri o bucată ardeiată înseamnă că nu va avea o viată uşoară cu viitoarea soţie. Dacă nimereşte o bucată dulce, va avea o căsnicie fericita. După terminarea petrecerii bradul se pune în vârful casei şi rămane acolo până se usucă. Este un semn că în casa respectivă locuieşte o familie tânără. Obiceiul se păstrează şi astăzi.

- moartea; la moartea unei persoane se "găteşte" pomul cu colaci,acest pom în unele zone este un brad, care simbolizează prin frunzişul său mereu verde, viaţa de dincolo de moarte, ideea de continuitate, de veşnicie.

Bradul de Crăciun dă farmec sărbătorilor de iarnă, este dorit în aceeaşi măsură de copii şi de adulţi, este locul unde se produc miracolele Marii Sarbatori. Nu ne putem imagina Crăciunul fără Pomul de Crăciun, la care visăm toată copilăria.
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de paul_A Joi Noi 25, 2010 8:48 pm

spae sa reusesc si eu anul acesta sa-l impodobesc macar in dimineata de Craciun [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] nu as vrea sa avem un Craciun fara brad...macar asa in viteza pe ultima suta de metrii
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de adriana Vin Noi 26, 2010 1:15 am

astazi am dus la gradi globulete si beteala, il vor impodobi cat de curand ...... si cred ca si noi acasa, gabi abia asteapta!!!!!!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de Rania Vin Noi 26, 2010 2:38 am

eu nu mai impodobesc bradul de craciun de multi ani,pentru ca nu-mi plac brazii artificial ,iar mama s-a declarat total impotriva celor naturali din mai multe motive:pret,curatenia de dupa etc,dar imi amintesc cand eram mica si-i spuneam bunicului meu :"tataica adu' bladul la caldula(caldura)" si chiar daca nu l-am mai impodobit eu am cativa prieteni cu adevarat pasionati de impodobitul bradului si in fiecare an aleg alte culori si decoreaza brazii superb....dar anul asta nici nu apuc sa vad brazi...si oricum la iarna de aici mi s-ar parea total anapoda sa vad brad la aproape 30 de grade afara Bradul de Craciun 16974
Rania
Rania
Mamica incepator
Mamica incepator

Varsta : 33
Joburi/Distractii : Studenta

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de sandy Vin Noi 26, 2010 10:07 pm

eu de abia astept!!..asta e farmecul Craciunului!!
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de Maria Vin Noi 26, 2010 10:24 pm

si eu,parca Craciunul fara brad nu este Craciun :Bradul de Craciun 1785621793 :bradulet:
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de paul_A Vin Noi 26, 2010 10:48 pm

si eu la fel, fac tot posibilul sa nu raman fara brad de Ceaciun [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de teodoraion Vin Noi 26, 2010 10:51 pm

eu cred ca impodobesc o crenguta..si asa ma duc la Sandy sa il petrec
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de raruta Vin Noi 26, 2010 11:30 pm

Noi il vom astepta pe tati. Sper sa avem anul acesta un brad natural ca s-a mai marit Rares si intelege.
Daca nu putem sa avem un brad natural, nu-i nimik avem 2 braduti artificiali.
raruta
raruta
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 43

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de adriana Sam Noi 27, 2010 2:46 am

noi avem tot brad artificial ana ...... l-am primit cadou anul trecut si sunt foarte multumita de el ...... voi avea prin casa si crengute de brad si o coronita !..... abia astept sa incepem sa impodobim casa !
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de crina_oc Sam Noi 27, 2010 2:52 am

si noi tot arficial vom face, Alessia fiind prea mica....sigur o sa-l refac de mai multe ori pe zi dupa cel smotoceste bine Bradul de Craciun 199844
crina_oc
crina_oc
Mamica sexy
Mamica sexy


Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de scumpetea Sam Noi 27, 2010 4:05 am

Si noi avem tot brad artificial...Dar deocamdata nu stiu cum sa fac sa il las pe Edi sa ajute la impodobirea lui sau sa il gaseasca ca o " surpriza"...Voi cum faceti?
scumpetea
scumpetea
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 45

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de adriana Sam Noi 27, 2010 11:44 am

noi impodobim bradul impreuna cu gabita, el ne ajuta si este foarte incantat
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de raruta Dum Noi 28, 2010 2:31 am

Eu saptamana viitoare voi impodobi bradul la serviciu. Sa se bucure "cititorasii mei" de bradut si colinde. Acasa o sa il impodobim in ajun asa cum se obisnuieste.
raruta
raruta
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 43

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de sandy Dum Noi 28, 2010 2:32 am

ce super Ana!!
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de raruta Dum Noi 28, 2010 10:45 pm

Da Sandy! O sa vin cu impresii saptamana viitoare!
raruta
raruta
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 43

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de anka9mai Lun Noi 29, 2010 2:49 am

si noi vomimpodobi bradul in ajun asa cum facem in fiecare an
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Brad de Craciun

Mesaj Scris de BiancaApetroaei Lun Noi 29, 2010 3:53 pm

Craciunul nu inseamna nimic fara cei dragi, bucate alese dar mai ales fara mirosul de brad si minunata seara in care il asteptam pe Mos Craciun. Daca va doriti o atmosfera magica de sarbatori increcati [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Oferta magazinului cuprinde brazi de toate dimensiunile, pentru toate gusturile iar livrarea este gratuita.
Va asteptam cu drag!
BiancaApetroaei
BiancaApetroaei
Mamica incepator
Mamica incepator


http://www.magazinuldebrazi.ro

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de Maria Lun Noi 29, 2010 3:57 pm

buna Bianca Bradul de Craciun 869129
aici iti poti face cunoscuta oferta daca este situl tau :Bradul de Craciun 1785621793

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de roxana ,mamica finuta Lun Noi 29, 2010 4:04 pm

super fetele , si noi suntem nerabdatori sa impodobim bradutul :Bradul de Craciun 1785621793 ieri am mai cumparat niste globulete rosii :poinsetia:
roxana ,mamica finuta
roxana ,mamica finuta
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Joburi/Distractii : calatorile

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de Maria Vin Dec 03, 2010 12:58 am

Cum decoram bradul anul acesta?

In fiecare an, de Craciun, ne dorim sa decoram bradul intr-un stil cat mai aparte si, tocmai de aceea, alegerea podoabelor ne poate pune in dificultate. Daca vreti sa aveti un brad ca la carte trebuie sa stiti ca anul acesta se poarta stilul simplu, dar elegant.

"Trebuie sa evitam sa punem in brad toate podoabele stranse de-a lungul timpului. Anul acesta se poarta stilul clasic, deci este bine sa il decorati cat mai simplu", sustin designerii. Paleta cromatica trebuie sa fie formata in special din doua culori. Preferatele sunt rosu-auriu si rosu-argintiu. Beteala, pana acum aurie sau argintie, poate fi inlocuita cu cea rosie, combinata cu verde si argintiu, in tonul Craciunului. Se pot folosi si lanturile din margele, special realizate pentru brazi. Globurile lucioase, de marimi diferite, sunt "vedetele" acestui sezon. In locul lor pot fi folosite insa impletituri din nuiele aurii. Se folosesc si fundite, pentru a completa imaginea.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de roxanik Vin Dec 03, 2010 1:14 am

da....foarte interesant. de fapt mie chiar nu-mi place asa incarcat cu toate culorile.....tot 2-3 culori imi plac pentru brad.
roxanik
roxanik
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 44

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de raruta Sam Dec 04, 2010 1:48 am

Eu am acasa 2 braduti artificiali: unul alb si unul verde. De obicei pe cel alb il impodobesc cu rosu iar pe cel verde cu alb sau albastru. Nu imi place sa fie prea colorat. Voi in ce culori il impodobiti?
raruta
raruta
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 43

Sus In jos

Bradul de Craciun Empty Re: Bradul de Craciun

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum