Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Alergiile alimentare la copii EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Alergiile alimentare la copii EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Alergiile alimentare la copii EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Alergiile alimentare la copii EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Alergiile alimentare la copii EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Alergiile alimentare la copii EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Alergiile alimentare la copii EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Alergiile alimentare la copii EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Alergiile alimentare la copii EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 17 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 17 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Alergiile alimentare la copii 2466r05Ady.Biju

Alergiile alimentare la copii 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Alergiile alimentare la copii 2quni4z hmshop.wordpress.com



Alergiile alimentare la copii Wkpzltartizele.blogspot.com



Alergiile alimentare la copii Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Alergiile alimentare la copii Kaqpztbratari magice



Alergiile alimentare la copii 69m8w9 Shop/candles



Alergiile alimentare la copii 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Alergiile alimentare la copii 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Alergiile alimentare la copii Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Alergiile alimentare la copii 2moa4jsbiosens.ro



Alergiile alimentare la copii W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Alergiile alimentare la copii 2ef53k2reginamaria.ro



Alergiile alimentare la copii 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Alergiile alimentare la copii 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Alergiile alimentare la copii

+3
sandy
mona_mami
STEF30IASI
7 participanți

In jos

Important Alergiile alimentare la copii

Mesaj Scris de STEF30IASI Joi Aug 27, 2009 5:14 am

Alergia alimentara antreneaza o reactie a sistemului imunitar, declansata de consumul unui aliment sau a unui aditiv alimentar. Uneori, pentru a provoca reactia, este suficienta o cantitate infima dintr-un aliment sau un aditiv alimentar. Aceasta poate surveni brusc si poate antrena dupa sine consecinte grave, pana la a pune viata in pericol. Aceasta reactie violenta poarta numele de soc anafilactic (reactie alergica grava, susceptibila de a provoca, in lipsa unei interventii adecvate, moartea).

Alergiile alimentare pot apare la orice varsta, dar adevaratele alergii alimentare sunt mai curente la sugar si la copilul mic, deoarece ele sunt legate de dezvoltarea lenta a tesutului mucuoaselor la micut. Pe masura ce copilul creste, membrana mucoaselor se dezvolta si poate ajuta copilul sa isi invinga alergia. Frecventa acestui tip de alergii scade cu varsta.
Copiii ai caror parintii au avut antecedente de alergii alimentare, au tendinta sa manifeste mai multe alergii. La copiii mici, alimentele care cauzeaza cel mai frecvent alergii sunt laptele, ouale, graul si arahidele. La copiii mai mari si la adulti, alergiile cele mai curente se datoreaza arahidelor si crustaceilor.
Aproximativ 1% din adulti sufera de alergii alimentare. Un alergolog a descoperit ca din 23 de persoane care credeau ca sufera de alergii alimentare, numai 4 erau intr-adevar atinse de acestea.

Copiii care sufera de alergii alimentare ar trebui reevaluati periodic. Crescand, alergiile lor pot dispare si sa nu mai necesite un regim alimentar adaptat, in special daca ele se manifesta inaintea varstei de trei ani. Cu toate acestea, anumite alergii, cele la nuci si la peste, de exemplu, au putine sanse sa dispara .

Alergia incrucisata ----combinatii primejdioase:
Alergiile de tipuri diferite nu fac casa buna unele cu altele. Este posibil ca o persoana sensibila la un alergen sa reactioneze si ca urmare a contactului cu un alergen dintr-o familie diferita. Este ceea ce se cheama ,,alergie incrucisata". Cea mai frecventa este cea care asociaza o alergie la polen (de mesteacan de exemplu) si alergie la mere.

-cea mai frecventa asociaza o alergie la polenul unor arbori (mesteacan, nuc, arin, carpen) si o alergie alimentara la anumite fructe si legume.
-mesteacan si mere, mai rar piersici, caise, cirese.
-mesteacan, pelinarita cu mere, morcovi si cartofi.
-polen de graminee cu rosii si/sau arahide.
-lupin (lupinus albus) propus recent ca aditiv la faina de grau. Alergie incrucisata arahida-lupin.
-latex cu banana, castane, kiwi sau avogado , cirese , castane, caise.
-polen de mesteacan: mere, alune, nuci, telina, migdale piersici, caise, kiwi, morcovi, cartofi.
-polen de pelin negru: telina, fenicul, morcovi, coriandru, patrunjel, marar.
-puf de pasare - oua. S-a observat clinic de exemplu ca alergia la albus de ou dispare spontan in 50% din cazuri si cea la lapte de vaca in 70-90% din cazuri
-in cazul in care o persoana este extrem de sensibila la o anumita mancare, ea poate dezvolta o reactie alergica prin simpla prezenta a alimentului respectiv in jurul persoanei. Calatoriile cu avionul alaturi de pasageri care consuma arahide sau mancatul la un restaurant cu specific de fructe de mare poate produce simptomele.
-numarul reactiilor alergice la fructe exotice, cum ar fi kiwi si papaya si la seminte, precum susan si mac, a crescut.


Alergiile presupuse a fi cele mai frecvente sunt cele la: arahide, oua, peste, proteine de lapte de vaca, creveti si alti crustacei, soia, telina si alte umbelifere, faina de grau si de secara, fructe (intre care portocala, marul, kiwi si banana), drojdia de bere si de patiserie, alunele si nucile, rosiile .
Sase alergii sunt presupuse a fi, in acelasi timp, si cele mai frecvente si cele mai grave: arahidele, crevetii, laptele, ouale, pestele si soia.
Alergia alimentara corespunde unei simptomatologii clinice variate. Lista manifestarilor este foarte lunga.
Manifestarile care pun in discutie pronosticul vital precum socul anafilactic (uneori mortal), anumite crize de astm si anumite edeme Quincke grave, dar si urticaria si dermatita atopica (eczema sugarului), rinita si astmul mai banal, edemul buzelor, pruritul (mancarimi, un fel de eczema de urticarie) cavitatii bucale, aftoza (aftele), durerile abdominale, diareea, voma.

LAPTELE :
-in primul rand, laptele matern ramane alimentul cel mai bun pentru copil. Recomandam deci sa alaptati, daca se poate, cat mai mult timp.
- in al doilea rand, exista varietati de lapte hipoalergen, in care hidroliza partiala a proteinelor le diminueaza proprietatile alergene. Utilizarea acestora in primele 4 luni de viata reduce, in familiile cu risc, incidenta intolerantelor la proteinele din laptele de vaca si eczema atopica.Diferitele marci de lapte hipoalergen sunt : Aptamil HA, Nidal HA, Milumil hipoantigenic.

Arahidele pot fi riscante pentru copii :
Arahidele intra in compozitia a numeroase preparate culinare, mai ales in produsele de patiserie si cofetarie. In ultimii ani arahidele au trecut pe locul doi in topul surselor de alergeni alimentarii, producand alergii severe mai ales in randul copiilor. Desi aceasta afectiune dispare o data cu inaintarea in varsta, din pacate, simptomele ei sunt dintre cele mai grave. Singurul mijloc de a scapa de aceste neplaceri este excluderea arahidelor din alimentatie sub toate formele care apar pe piata .

Riscul de a dezvolta o reactie alergica amenintatoare de viata este mai mare in cazul in care:
- pacientul sufera de astm
- simptomele datorate alergiei se declanseaza la cateva minute dupa ingerarea alimentului.
In cazul in care o persoana sau copil sau are o alergie alimentara severa, ea ar trebui sa poarte in permanenta o trusa de prim ajutor in cazul aparitiei alergiei si sa stie cum sa o foloseasca. Persoana respectiva ar trebui sa poarte permanent o bratara de evidenta a bolii.

Simptome :
In unele cazuri rare, simptomele unei reactii alergice severe, amenintatoare de viata (anafilaxia) pot aparea dupa exercitiul fizic intens. Aceasta se numeste anafilaxia indusa de efort. La unele persoane, anafilaxia poate aparea numai dupa ingerarea anumitor alimente la care ele sunt alergice. Ea poate produce prurit (mancarime), senzatie de lesin sau ameteala, urticarie, respiratie dificila si alte simptome severe. Mancarea respectiva nu declanseaza reactia alergica in lipsa efortului si, alternativ, efortul nu produce anafilaxia, decat daca persoana a ingerat inainte alimentul respectiv.
Sulfitii, care sunt aditivi alimentari, provoaca dificultati de respiratie la persoanele care sufera de astm bronsic. Printre altele, sulfitii sunt prezenti in unele tipuri de vin, fructe uscate si bauturi carbogazoase.
Simptomatologia alergiilor alimentare poate afecta multe parti ale corpului, inclusiv:
Aparatul digestiv. Printre simptome se numara crampele, greata, voma, diareea, prurit (mancarimi) la nivelul gurii si gatului si rectoragii (sangerari rectale, rare la adulti). Aceste simptome apar mai frecvent la copii decat la adulti.
Pielea. Simptomele sunt urticarie, tumefactie, prurit, roseata si dermatita atopica. Reactiile cutanate sunt mai frecvente la copii.
Aparatul respirator. Simptomatologia include: tuse; wheezing (suierat ce se aude in expir si care are drept cauza obstructia cailor respiratorii, indeosebi a bronhiilor); mancarimi la nivelul nasului si secretii nazale abundente si consistente; stranut si dificultati de respiratie.
Copiii au de obicei aceleasi simptome ca si adultii. Simptomatologia alergiei la lapte sau soia la copii poate include eczeme, secretii nazale abundente si wheezing. Totusi, cateodata, singurele simptome sunt plansul puternic (datorita colicii), voma, prezenta sangelui in materiile fecale, diareea, constipatia si retardul de crestere.


Se pot face, de asemenea, teste pentru identificarea alergiilor :
- Intradermoreactii. Lichidul ce contine alergenul respectiv este introdus la nivelul dermului. Daca pielea reactioneaza cu aparitia unei tumefactii pruriginoase, inseamna ca exista alergie la alergenul respectiv. Intradermoreactiile sunt rapide, simple si relativ sigure, dar rezultatele pot fi fals pozitive, ceea ce inseamna ca nu exista alergie la alergenul respectiv, chiar daca rezultatele sunt pozitive. In cazul in care pacientul este extrem de alergic, intradermoreactiile nu pot fi efectuate.
- Testul pentru detectarea imunoglobulinelor E. Se recolteaza dintr-o vena o mostra de sange si se testeaza pentru existenta imunoglobulinelor E (anumiti anticorpi), care se produc ca raspuns la diferite alergene. Acest test se poate efectua in locul sau asociat cu intradermoreactia. El este mai scump, rezultatele sunt gata in cel putin o saptamana si poate, de asemenea, da rezultate fals pozitive.
Alte teste pentru detectarea alergiilor alimentare care nu sunt utile sau a caror eficienta nu a fost dovedita sunt:
- detectarea anticorpului IgG4
- teste de provocare/neutralizare
- citotoxicitate
- chineziologie aplicata.

Tratament :
Tratamentul optim pentru alergiile alimentare este evitarea alimentelor care stau la baza producerii alergiei respective. Cand acest lucru nu este posibil, se pot incerca medicamente, precum antihistaminicele in cazul alergiilor usoare, si medicamente continute in trusa de prim ajutor pentru alergii, in cazul reactiilor severe.
Este importanta acordarea unei atentii speciale copiilor care fac alergii alimentare. Un copil care face alergii alimentare severe poate dezvolta o reactie anafilactica amenintatoare de viata, chiar la cantitati infime de alergen. Copilul ar trebui sa poarte in permanenta o bratara de evidenta a bolii si o trusa de prim ajutor in cazul alergiilor severe.
Copiii pot avea simptome usoare in primele minute dupa ingerarea alergenului, dar pot dezvolta simptome severe in 10 pana la 60 de minute. Ei ar trebui sa fie tinuti sub observatie in spital cel putin 4 ore dupa aparitia unei reactii alergice.

ATENTIE !!!!
Medicamentele care trateaza simptomele alergiilor alimentare pot avea efecte secundare. Tipic, ele sunt folosite pe perioade scurte si sunt intrerupte o data cu disparitia simptomelor. Metoda optima de evitare a aparitiei simptomelor este evitarea alimentelor la care persoana respectiva are alergie. Toate ambalajele alimentare trebuie citite si trebuie avut in vedere faptul ca uneori alergenele sunt intalnite sub alte denumiri pe ambalaje.
Nu exista nici un medicament care sa poata fi luat inainte de consumarea unui anumit aliment si care sa previna in mod sigur decalnsarea reactiei alergice la alimentul respectiv.


ATENTIE !!!!
Mamele care alapteaza ar trebui sa elimine din dieta arahidele, migdalele si alunele si ar trebui sa reflecteze asupra eliminarii din dieta a oualor, laptelui de vaca si pestelui.
Alimentele solide nu trebuie introduse in dieta sugarilor cu risc crescut pana la varsta de 6 luni. Produsele lactate trebuie eviatate pana la un an, ouale pana la 2 ani, iar arahidele, nucile si pestele pana la 3 ani. Aceste masuri pot contribui la reducerea riscului aparitiei alergiilor alimentare.
Femeile insarcinate nu trebuie sa excluda alimentele respective din dieta, cu exceptia arahidelor.
Avand in vedere faptul ca fumul de tigara creste sensibilitatea la aparitia unei reactii alergice, este importanta existenta unui microclimat lipsit de fum.
Aproximativ 85% dintre copii se vindeca in timp de alergia la lapte, grau, oua si soia, intre varsta de 3 si 5 ani. Ei nu se vindeca de obicei de alergia la arahide, nuci si migdale, peste si crustacee.


:doctor: :doctor: :doctor:

:floare: :floare: :floare:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Alergiile alimentare la copii

Mesaj Scris de mona_mami Mier Sept 30, 2009 12:06 am

si capsunii sunt fructe alergice pentru copiii. stiu ca nu sunt recomandat copiilor cu varsta sub 2 ani. :pupicei:
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Important Re: Alergiile alimentare la copii

Mesaj Scris de STEF30IASI Mier Sept 30, 2009 4:09 am

da asa e , capsunile nu sunt recomandate copiilor sub 1 an jumatate ..
dar sa stii ca si persoanele , care nu au fost niciodata alegice la capsuni ,...pot deveni ....
asa am patit eu si sotu acum 3 ani ....am cumparat din piata cam 10 kg de capsuni ,....ca am facut si dulceata si am pus in congelator ......si bineinteles ca am mancat ....
pana atunci nu am avut niciodata probleme .....si de la capsuni a fost....
de atunci , nu am mai avut probleme ,...si am mancat .....
:doctor: :doctor: :doctor:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Important Re: Alergiile alimentare la copii

Mesaj Scris de sandy Mier Mar 17, 2010 4:37 am

eu nu am alergii alimentare ,si nici Cris,,,
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Important Re: Alergiile alimentare la copii

Mesaj Scris de popescumelinda Lun Mar 29, 2010 8:52 pm

ce chestie Stef,sa nu ai alergii,apoi dintro data sa ai..hmm...sper sa nu am nici eu ..dar vom vedea...Lari vad ca inca nu are,desi iam dat capsui,visine,caise...dar cine stie.. Alergiile alimentare la copii 693395
popescumelinda
popescumelinda
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 47

Sus In jos

Important Re: Alergiile alimentare la copii

Mesaj Scris de sandy Lun Mar 29, 2010 9:44 pm

E bine Mely ca nu are probleme...
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Important Re: Alergiile alimentare la copii

Mesaj Scris de roxana ,mamica finuta Joi Oct 18, 2012 1:37 am

la acest capitol suntem noi acum , Sebi a facut o alergie URATA , si este subt tratament ( aerius xizal prednison , calciu gluconic ) sunt foarte speriata , pt ca a debutat cu niste pete de ziceai ca l-am oparit , acum e bine , dar inca nu stiu ce sa-i dau si ce sa nu-i dau sa manance , pt ca la alimentele care le-a mancat inaintea alergiei , le consumase siinainte .
roxana ,mamica finuta
roxana ,mamica finuta
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Joburi/Distractii : calatorile

Sus In jos

Important Re: Alergiile alimentare la copii

Mesaj Scris de cecilia_7625 Joi Oct 18, 2012 1:10 pm

off,sanatate lui Sebi...2 copii de la Lari din clasa au facut alergie de la laptele pe care-l primesc la scoala cu cornul...
cecilia_7625
cecilia_7625
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47
Joburi/Distractii : plimarile prin parc cu familia

Sus In jos

Important Re: Alergiile alimentare la copii

Mesaj Scris de adriana Joi Oct 18, 2012 2:44 pm

multa sanatate sebi, roxy dai sa bea multe ceaiuri .....
gabi din fericire nu a facut pana acum nici o alergie alimentara
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Important Re: Alergiile alimentare la copii

Mesaj Scris de roxana ,mamica finuta Joi Oct 18, 2012 3:07 pm

multumim fetele
roxana ,mamica finuta
roxana ,mamica finuta
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Joburi/Distractii : calatorile

Sus In jos

Important Re: Alergiile alimentare la copii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum