Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 21 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 21 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut 2466r05Ady.Biju

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut 2quni4z hmshop.wordpress.com



Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Wkpzltartizele.blogspot.com



Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Kaqpztbratari magice



Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut 69m8w9 Shop/candles



Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut 2moa4jsbiosens.ro



Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut 2ef53k2reginamaria.ro



Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut

+3
celina74
Maria
teodoraion
7 participanți

In jos

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Empty Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut

Mesaj Scris de teodoraion Mier Oct 14, 2009 4:50 pm

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut
I
Consumam indulcitori artificiali uneori cu buna stiinta, alteori fara sa stim - o data cu produsele din comert, gandindu-ne ca sunt sanatosi si chiar eficienti pentru controlul glicemiei si al greutatii. Adevarul despre ei insa nu este nici pe departe acesta.

Deserturile, gumele de mestecat, sucurile, cafeaua instant, vitaminele masticabile, inghetata, gelatina, bomboanele, iaurturile, aproape toate produsele dietetice, "light" sau "sugar free" nu sunt nicidecum o alegere inteleapta. Cercetatorii avertizeaza ca indulcitorii artificiali folositi pentru a inlocui zaharul sunt de fapt de sute de ori mai dulci decat acesta si produc numeroase probleme de sanatate, printre care amintim diabetul, obezitatea, cancerul.

Aspartamul, indulcitorul ucigas

Aspartamul este cel mai periculos indulcitor artificial din prezent, de 180 de ori mai dulce decat zaharul, prezent in peste 6000 de produse alimentare. La nivel global, peste 250 de milioane de oameni il consuma, din peste 100 de tari.

Numele acestui indulcitor se afla in stransa legatura cu o serie de afectiuni, printre care spasme musculare, probleme de vedere, atacuri de panica, pierderea auzului, ameteli, vorbire ingreunata, palpitatii, pierderea memoriei, dureri generalizate, depresie, oboseala accentuata, iritabilitate, insomnie, dureri de cap, Parkinson, Alzheimer, epilepsie, diaree.

In mod special insa, aspartamul este un factor determinant pentru urmatoarele probleme:

Migrene: a fost demonstrat stiintific ca aspartamul declanseaza si chiar inrautateste durerile de cap, mai ales in cazul unei expuneri prelungite.

Cancer la creier

Legatura dintre aspartam si cancer continua sa fie controversata. In timp ce unii oameni sustin ca nu ar avea nimic de a face unul cu altul, au existat de-a lungul timpului numeroase dovezi sustinatoare.

Un exemplu ar fi situatia din anul 1984 din America, atunci cand a fost aprobata utilizarea aspartamului pentru sucurile dietetice: consumul a fost urias, iar un an mai tarziu, incidenta cancerului la creier a fost mai mare ca niciodata si a continuat sa se mentina ridicata si in anii urmatori.

Obezitate

Sa nu te miri ca produsele dietetice si "fara calorii" iti saboteaza dieta si eforturile de controlare a greutatii.

Principalele ingrediente ale aspartamului, fenilalanina si acidul aspartic, stimuleaza eliberarea de insulina si leptina, hormoni care indeamna corpul sa stocheze grasimile. In plus, pentru ca nevoile de zaharuri nu sunt satisfacute, iti va fi pofta de dulciuri si bauturi dulci, iar consumul acestora evident ca iti va influenta greutatea corporala.

Cea mai inteligenta miscare pe care ai putea sa o faci pentru tine si familia ta este sa elimini pe cat posibil din alimentatie produsele care contin indulcitori artificiali, cu atat mai mult aspartamul, si sa consumati dulciuri si compoturi preparate in casa.

preluat de pe site-ul

http://www.csid.ro/health/indulcitorii-artificiali-mai-periculosi-decat-am-fi-crezut-4985678/
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Empty Re: Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut

Mesaj Scris de Maria Dum Oct 18, 2009 4:14 am

Asa este Teo sunt foarte periculosi acesti indulcitori eu cel putin dulciuri (ma refer la prajituri )nu prea cumpar dar oricum ii gasim in altele sub o forma sau alta ii intalnim in foarte multe produse.
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Empty Re: Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut

Mesaj Scris de teodoraion Lun Oct 19, 2009 10:58 pm

se gasesc mai ales in pepsi cola light...
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Empty Re: Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut

Mesaj Scris de celina74 Dum Noi 08, 2009 7:36 pm

de astia chiar nu ma pot lipsi ...imi plac mult sucurile acidulate ....e un rau necesar pt mine
celina74
celina74
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 49

Sus In jos

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Empty Re: Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut

Mesaj Scris de Maria Mier Aug 11, 2010 4:36 am

Cat de nocivi sunt indulcitorii artificiali
Te bucuri ca au mai putine calorii? Atunci ar trebui sa afli si de cate efecte secundare serioase sunt acuzati

Discutia despre indulcitorii artificiali este foarte controversata. Pe de o parte sunt cei care spun ca nu sunt periculosi sau ca nu exista suficiente probe stiintifice care sa ateste ca au vreun efect negativ. De regula, acestia sunt producatorii si cei care au de castigat de pe urma lor. Pe de alta parte sunt cei care demonstreaza ca sunt foarte daunatori. In realitate, este destul de greu sa ne ferim de ei, pentru ca ne tenteaza la tot pasul si pentru ca zaharul si-a dovedit deja, cu varf si indesat, efectele nocive. Cei mai interesati de indulcitori artificiali sunt bolnavii de diabet, care cauta un inlocuitor avantajos pentru zahar. Asa-zisul avantaj al indulcitorilor este ca sunt de sute de ori mai dulci decat zaharul, asa ca nu e nevoie decat de o cantitate foarte mica pentru a obtine gustul dupa care tanjim atat. Evident, produsul care il va contine va avea foarte putine calorii. Insa, la fel ca orice compus obtinut pe care artificiala, va ridica probleme in privinta asimilarii lui de catre organism. O lista de efecte secundare va incepe sa se manifeste atunci...
ZAHARINA
Este unul dintre cei mai folositi indulcitori artificiali, exista de circa o suta de ani si efectele lui au fost indelung studiate. Nu contine nicio calorie, nu creste glicemia si este de pana la sapte sute de ori mai dulce decat zaharul obisnuit. Doza zilnica recomandata este de 5 miligrame pentru fiecare kilogram corp. Testele efectuate pe animale arata ca produce cancer de vezica, dar pe oameni, probele nu sunt concludente inca. Un alt inconvenient este posibilitatea declansarii unor reactii adverse datorate intolerantei fata de sulfonamidele continute in zaharina. Acestea includ dureri de cap, dificultati de respiratie, eruptii cutanate si diaree. Nutritionistii sunt de parere ca utilizarea zaharinei ar trebui limitata in cazul sugarilor, copiilor si femeilor insarcinate.
ACESULFAM K
Este de doua sute de ori mai dulce decat zaharul, iar in SUA s-a cerut o reevaluare a lui pentru ca se presupune ca ar declansa cancerul. Expunerea pe termen lung la aceasta substanta produce dureri de cap, depresie, greata, tulburari de vedere, afectiuni hepatice si renale. Asta nu-l impiedica, totusi, sa fie prezent in produse ca: guma de mestecat, deserturi congelate, bomboane si bauturi racoritoare.
SUCRALOZA
Este cel mai nou indulcitor de pe piata, deci efectele sale sunt in curs de studiu. Are o putere de indulcire de sase sute de ori mai mare decat zaharul si nu are calorii. Corpul nu-l absoarbe in totalitate. Se foloseste in bauturi nealcoolice, produse lactate, sucuri de fructe, gelatine, guma de mestecat, salate asortate. Doza recomandata este de 5 miligrame pe kilogram corp. Simptomele asociate consumului de sucraloza sunt gastrointestinale (balonare, diaree, greata), eruptii cutanate, tuse, dureri toracice, rinita, anxietate, tulburari afective, depresie. Alte efecte negative sunt la nivelul timusului, glanda care are grija de sistemul imunitar.
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Empty Re: Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut

Mesaj Scris de teodoraion Mar Oct 19, 2010 8:01 pm

asa e maria sunt ffffffffff periculosi
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Empty Re: Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut

Mesaj Scris de Raluca30 Mar Oct 19, 2010 8:10 pm

Am citit si eu acum cateva zile despre aspartan care se foloseste in sucurile light,provoaca cancer,si cand ma gandesc ca un an am baut numai light si puneam in dulcitor in cafea,ma bucur ca deocamdata nu am nimic,dar ma durut foarte tare bila.Vreau sa spun ca nu mai am probleme decand nu mai beau sucuri si nu mai mananc carne decat foarte rar
Raluca30
Raluca30
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 39
Joburi/Distractii : ador plimbarile

Sus In jos

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Empty Re: Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut

Mesaj Scris de adriana Mar Oct 19, 2010 8:11 pm

eu folosesc ca si indulcitor zaharul si mierea de albine .....
sucuri aciidulate nu bem ...eu cel putin , ceai si compot!!!!!!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Empty Re: Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut

Mesaj Scris de roxana ,mamica finuta Mar Oct 19, 2010 8:19 pm

am vazut ca si fructoza se mai foloseste acum , desii nu stiu cat de naturala este !!
roxana ,mamica finuta
roxana ,mamica finuta
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Joburi/Distractii : calatorile

Sus In jos

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Empty Re: Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut

Mesaj Scris de teodoraion Mier Oct 20, 2010 4:18 pm

http://filida.wordpress.com/2010/07/30/dulce-dulce-dulce/

DULCE-DULCE-DULCE

Numele meu e Aspartam şi sînt dulce, dulce, dulce. Cine sînt de fapt? Am o poveste frumoasă, romantică, şi plină de suspans şi succes. Sînt produsul ştiinţei. Fara ea, nu mă năşteam… Ce minunat!

Totul a început de la o bacterie periculoasă pentru oameni. Această bacterie frumoasă a fost apoi modificată genetic. Bacteria, care e mama mea, a fost hrănită apoi cu deşeuri toxice foarte gustoase.

Să spun sincer, bacteria nu e chiar mama, căci eu, Aspartam, nu-s chiar copilul ei, ci…… (vai, mă ruşinez), de fapt sînt caca acestei bacterii periculoase modificate genetic, ce se hrăneşte cu deşeu.

Aşa că aş putea spune cu mîndrie că tatăl meu este deşeul toxic, iar eu mă nasc în pîntecuţul călduţ al mămicii mele, bacteria modificată genetic.

Cînd m-am născut, ursitoarele mi-au menit să devin o armă biologică împotriva populaţiei, dar apoi am fost folosit în tot felul de alimente gustoase-gustoase. Îmi plac poveştile cu happy end.

Vă miraţi că sînt spurcat? Ziceţi că sînt otravă? Doar sînt dulce, dulce, dulce. Mai am şi alte nume: NutraSweet, Equal, Spoonful, Equal-Measure, Canderel, Benevia, Neotame…

Sînt folosit în toate gumele de mestecat, bomboanele pentru respiraţie şi în multe dulciuri şi băuturi carbogazoase.

Sînt bun mai ales pentru copii şi în curele de slăbire, pentru că acolo unde sînt eu, nesimţitul de zahăr este eliminat!

Deviza mea: Sugar free!

Sînt extrem de mîndru de mine însumi şi vă iubesc mai ales cînd mestecaţi gumă şi beţi sucuri dietetice.

In Statele Unite sint foarte popular. Aproape că nu există dulciuri care să nu beneficieze de dulceaţa mea.

Să aveţi încredere în mine şi să profitaţi de deosebitele mele calităţi.

Vă rog să aveţi răbdare şi să îmi citiţi succesele cele mai însemnate, extrase din CV-ul meu.

Certific faptul că aceste realizări sînt personale, deşi de multe ori sînt confundat, prin performanţe, cu iodul din sare, cu mercurul din vaccinuri, cu fluorul din pasta de dinţi şi din apă si nu numai.


CURRICULUM VITAE


NUME: Aspartam


Afectiuni provocate sau favorizate:

LA NIVELUL OCHILOR
conjuctivită
dilatarea pupilei
sindrom exoftalmic; umflarea ochilor
iritaţii, durere şi presiune oculară
orbirea treptată a unuia sau a ambilor ochi
probleme la folosirea lentilelor de contact
reducerea lichidului lacrimal
cecitate, scăderea vederii şi/sau alte probleme de vedere, cum ar fi: înceţoşare, fulgerări luminoase,viziunea unui tunel, pete sau linii.
LA NIVELUL URECHILOR
intoleranţă severă la zgomot
probleme cu auzul, pierderea auzului
tinitus (ţiuituri în urechi)
LA NIVEL NEUROLOGIC
ameţeală, clătinare din picioare, mers instabil, probleme de echilibru
amorţeli ale extremităţilor, dureri ale extremităţilor
artrită
atacuri cerebrale parţiale sau complexe
atacuri de panică
confuzie
convulsii
crize de apoplexie
crize epileptice
durere locală, slăbiciune în membre
dureri ale încheieturilor şi articulaţiilor
dureri de cap, migrene, unele chiar acute (femeile sunt mult mai vulnerabile)
dureri faciale atipice
dureri generalizate
dureri musculare şi la nivelul scheletului
febrilitate
halucinaţii
hiperactivitate acută şi nevoia de a mişca încontinuu din picioare
hiperactivitate la copii sau adulţi
incapacitate de concentrare, pierderea memoriei, tulburări de gândire
îngreunarea vorbirii, dificultăţi de vorbire, dicţie neclară
leşin, inconştienţă şi comă
modificarea formei şi a texturii sânilor
parestezie şi amorţeala membrelor
retardare la copii
senzaţie de greutate în corp
spasme musculare
tremurături ale muşchilor
tremurături severe
tulburări neurologice
umflarea diferitelor părţi ale corpului
LA NIVEL PSIHOLOGIC/PSIHIATRIC
agresivitate
anxietate
depresii moderate până la severe (deoarece scade nivelul de serotonină)
fobii
insomnie, somnolenţă, probleme de somn
iritabilitate
modificări de personalitate
oboseală accentuată
schimbări rapide în calitatea şi intensitatea dispoziţiei
LA NIVELUL PIEPTULUI
aritmie
dispnee
dureri în piept
hipertensiune
modificări ale presiunii sanguine
palpitaţii, tahicardie
respiraţie astmatică
respiraţie scurtă datorită modificării poziţiei
LA NIVEL GASTROINTESTINAL
balonare
constipaţie
crampe
diaree, uneori cu cheaguri de sânge
durere şi dificultăţi la înghiţire
dureri abdominale
greaţă, vomă
modificarea apetitului
modificarea sensibilităţii gustative
modificări în greutate
probleme ale sinusurilor
probleme de salivare
sete persistentă şi reţinerea apei în organism
sialoree
tendinţă de a mânca şi a bea excesiv
tuse cronică
urme de sânge în vomă sau fecale
uscarea gâtului, dureri de gât
LA NIVELUL PIELII
la nivelul pieptului, agravarea alergiilor respiratorii (de exemplu, astmul)
eczeme
înroşirea feţei
leziuni dermatologice
reacţii alergice în regiunea gurii şi a buzelor
senzaţii de mâncărime, fără erupţii cutanate
urticarie şi alte probleme de piele
LA NIVEL ENDOCRIN ŞI METABOLIC
accelerează şi generează apariţia diabetului la persoanele care sunt susceptibile la diabet, dar care nu ar fi dezvoltat niciodată această boală dacă nu consumau aspartam
accelerează procesele clinice ale diabetului
adenopatie
agravarea hipoglicemiei
agravează şi simulează retinopatia şi neuropatia diabetică
diverse tulburări metabolice, anemie
căderea părului sau subţierea lui
agravarea complicaţiilor diabetice: retinopatie, cataractă, neuropatie şi gastropareză
crampe în perioada dintre ciclurile menstruale
creşte apetitul pentru carbohidraţi
creşterea gradată în greutate
diabet şi complicaţii ale diabetului
dificultăţi în timpul sarcinii
dismenoree
hematurie
hiperglicemie sau hipoglicemie
modificarea coloraţiei unghiilor şi a pielii
modificarea mirosului corporal
modificări ale aspectului părului şi unghiilor
modificări ale transpiraţiei
noduli
obezitate
pierderea şi modificarea gustului
probleme şi modificări menstruale
produce un control scăzut asupra diabetului la pacienţii care iau insulină sau antidiabetice orale
scăderea bruscă în greutate
LA NIVEL UROGENITAL
impotenţă
reducerea funcţiei sexuale
tulburări sexuale
dificultăţi de urinare
modificări ale cantităţii urinei
probleme urogenitale
urinare frecventă şi senzaţie de arsură
ALTE TULBURĂRI
modificarea temperaturii corpului
probleme cu dantura
probleme nespecifice
scăderea imunităţii, sensibilitate crescută la infecţii
sete excesivă, retenţia de lichide, umflarea picioarelor
CELE MAI GRAVE EFECTE
comportament agresiv
creşterea incidenţei cancerului, precum şi a gradului de malignitate a tumorilor pe creier
defecte la naştere (incluzând retardarea mintală) şi avorturi spontane (nu doar în cazul în care mama a consumat aspartam, ci atunci când şi tatăl a consumat)
dependenţa de aspartam şi apetitul exagerat şi incontrolabil faţă de dulciuri
depresii severe
hiperactivitate la copii
moarte subită
schizofrenie
tendinţe suicidare
ulcer peptic
vătămarea iremediabilă a creierului
BOLI CAUZATE DE ASPARTAM
boala Alzheimer
boala Basedow-Graves
boala Lyme
boala Ménière
boala Parkinson
deficit de atenţie
epilepsie (forma „grand mal“ şi „petit mal“)
fibromialgie
hipotiroidie datorată mercurului din plombele dentare
limfom malign non-Hodgkin
limfom la nivelul creierului (este o tumoare cu o rată foarte crescută de mortalitate, fiind asociată cu consumul de aspartam)
lupus eritematos diseminat
retardare mintală
scleroză laterală amiotrofică
scleroză multiplă
sensibilitate crescută la amalgamurile dentare cu mercur
sindromul cronic de oboseală
sindromul de mialgie eozinofilică (EMS)
tumori cerebrale, ale glandei tiroide, mamare, pancreatice, testiculare, ovariene, uterine, adenomuri ale glandei pituitare, tumori uterine.





http://ro.altermedia.info/noua-ordine-mondiala/aspartamul_16345.html/comment-page-1#comment-99993


Drumul către iad este pavat cu aspartam
Posted By Rapcea Mihai On 5/10/2009 @ 4:06 pm In Actiune civica,Educatie,Identitate,International,Mass-media/Cenzura,Mediu/Sanatate,Noua Ordine Mondiala,Stiinta/Tehnologie | 5 Comments
Conform legii NMSA 25-2-10, SUA, aspartamul este o substanţă otrăvitoare, care aduce prejudicii grave sănătăţii. Producătorii aspartamului au ştiut de la început de pericolele acestei substanţe nocive şi de faptul că ea va distruge sănătatea populaţiei, şi totuşi au insistat ca aspartamul să fie comercializat. Documentele referitoare la toxicitatea aspartamului spun că, pentru a fi manipulat în laborator, este nevoie să se folosească mănuşi şi măşti de protecţie chimică, şorţ special şi purificatorul de aer!
Lobbyştii, medicii, politicienii şi cercetătorii care susţin aspartamul sunt nişte criminali atroce, care, ştiind cât de nocivă este această otravă, mint cu neruşinare, condamnând oamenii la moarte. Mulţumită acestei josnice şi lacome alianţe, aspartamul s-a bucurat până acum de 27 de ani de succes comercial, fiind prezent în 7 până la 9 mii de produse alimentare şi medicamente şi utilizat de sute de milioane de oameni din întreaga lume. În urma unor teste de laborator, s-a găsit aspartam şi în produse care nu îl aveau menţionat pe etichetă. Odinioară aflat pe lista Pentagonului ca armă biochimică, în prezent este nelipsit din alimentaţia zilnică a populaţiei mondiale!
Pentru obţinerea aspartamului se utilizează metode de inginerie genetică

Aspartamul este cel mai răspândit îndulcitor artificial din lume, dar şi cel mai periculos aditiv. Denumirile lui comerciale sunt NUTRASWEET, EQUAL, SPOONFUL, EQUAL-MEASURE, CANDEREL, BENEVIA, NEOTAME. Are o putere de îndulcire de 150-200 de ori mai mare decât zahărul şi este lipsit de calorii. Neotame este o otravă şi mai puternică decât aspartamul, fiind derivat din acesta. Are o structură puţin modificată şi o putere de îndulcire mai mare. Aspartamul este obţinut printr-un proces de iginerie genetică. Componenta principală a aspartamului, fenilalanina, este produsă de o bacterie. Compania Monsanto a modificat genetic bacteria pentru a produce mai multă fenilalanină. Monsanto, care, pe lângă culturile de plante modificate genetic produce şi acest îndulcitor, minte încă o dată şi ne asigură că aspartamul nu este nociv. Oamenii de ştiinţă care sunt sinceri recunosc că nu se ştie suficient despre procesul lui de obţinere, iar efectele sale nocive sunt evidente.
Compania producătoare a acestui îndulcitor artificial a avut doar în anul 1990 un profit de 996 de milioane de dolari. Aspartamul este un drog foarte sofisticat, care nu ar fi putut fi descoperit niciodată „accidental“. Chimistul despre care se spune că şi-a lins degetele atunci când lucra la un medicament împotriva ulcerului nu a fost intervievat niciodată. Oare de ce?
Efectul aspartamului este intensificat de prezenţa glutamatului şi a altor excitotoxine. O doză mică de aspartam adăugată la o doză mică de glutamat se transformă într-o doză şi mai toxică decât ar fi ele separat. Aspartamul a fost descoperit în cadrul companiei G.D.Searle din statul Illinois, SUA, companie care a mai produs, în ultimele decenii, şi alte substanţe periculoase ce sunt incluse în alimente (de exemplu, hormonul bovin de creştere, RBGH). La început, aspartamul s-a folosit ca agent antiulceros. El se obţine din doi aminoacizi (fenilalanina şi acidul aspartic) şi metanol.
Mecanismul de acţiune al aspartamului
În urma procesului de metabolizare în corpul uman, aspartamul se descompune în: 50% fenilalanină, dicetopiperazină (DCP), aproximativ 40% acid aspartic, 10% metanol. Fenilalanina este un aminoacid care se găseşte în mod normal în creier. Persoanele care suferă de fenilcetonurie nu pot metaboliza fenilalanina. Aceasta conduce la acumularea unor niveluri foarte ridicate de fenilalanină în creier, care uneori pot fi chiar letale. Dr. Russell Blaylock specifică faptul că mai ales în anumite zone ale creierului se acumulează niveluri foarte ridicate de fenilalanină: hipotalamus, medula oblongata, corpus striatum. Pentru a susţine creşterea rapidă a fătului, sunt necesari mulţi aminoacizi. Aminoacizii din venele fătului sunt de 4 ori mai mulţi decât în sângele mamei. Hrana naturală este un amestec complex de aminoacizi. Nici un aliment nu are unul sau doi aminoacizi izolaţi, aşa cum are aspartamul. Dr. Louis J. Elsas, profesor de pediatrie de la Universitatea Emory, a depus mărturie în faţa Congresului American: „Am petrecut 25 de ani în cercetări biomedicale, încercând să previn defectele de naştere cauzate de excesul de fenilalanină. Şi iată care este îngrijorarea mea: aspartamul este o neurotoxină şi o substanţă teratogenă binecunoscută, care, în doze nedefinite încă, produce efecte adverse grave reversibile la adult, dar ireversibile în creierul fătului sau al copilului.” El a mai arătat că fenilalanina este mai bine metabolizată de către rozătoare decât de oameni. Aşa-numitele suplimente alimentare, cu fenilalanină izolată, acid aspartic, acid glutamic şi alţi aminoacizi dicarboxilaţi sunt neuroexcitotoxine comercializate ori dintr-o crasă ignoranţă, ori dintr-o răutate intenţionată. Ele fac exact opusul a ceea ce sunt destinate să facă. Fenilalanina izolată produce întreruperea transmiterii neuronale, subnutrirea creierului, neurotoxicitate, ceea ce duce la funcţionarea redusă a creierului, depresie, migrene etc. S-a estimat că, din aproximativ 200 de milioane de americani care consumă anual aspartam, 20 de milioane nu pot metaboliza fenilalanina, şi această incapacitate genetică există în special la copii, conducând, în timp, la retardare mintală. Acest lucru înseamnă un risc de retardare pentru milioane de copii.
Dr. William M. Pardridge de la UCLA a declarat că un tânăr care bea peste 4 băuturi răcoritoare dietetice pe zi are un nivel incredibil de ridicat al fenilalaninei. Acidul aspartic (ASP) Este al doilea aminoacid din aspartam, existent în proporţie de 40%. Acest aminoacid, atunci când este izolat, este o excitotoxină, excitând neuronii până la distrugerea lor completă. La fel ca formaldehida, aspartamul este un agent care distruge cromozomii. Pericolele neurologice pentru făt sunt evidente. Distrugerile cromozomiale din corpul mamei pot fi moştenite de copil, şi toate generaţiile viitoare sunt în pericol prin moştenirea distrugerilor cromozomiale, dar şi prin vătămarea ovulelor potenţiale (în cazul fătului de sex feminin), datorită consumului de aspartam al mamei în timpul sarcinii. Dicetopiperazina (DCP) apare prin descompunerea aspartamului. Alături de molecula intactă de aspartam, ea este responsabilă pentru cea mai masivă epidemie de tumori pe creier apărută vreodată. Dr. John W. Olney a observat că DCP produce în intestine un compus similar cu N-nitrozoureea, o puternică substanţă chimică ce determină tumori cerebrale. Unii cercetători spun că DCP se formează după
ingerarea aspartamului. Dr. Blaylock spune că DCP se formează în produsele lichide care conţin aspartam, în urma unei depozitări îndelungate.
În 1987, toxicologul dr. Jacqueline Verrett, în mărturia ei în faţa Senatului American, arată că DCP este implicată şi în apariţia şi dezvoltarea de polipi uterini şi în modificările colesterolului în sânge. Metanolul (alcoolul metilic) se metabolizează prin oxidarea aspartamului şi formează formaldehida, şi apoi acidul formic (acesta se acumulează treptat în organism şi inhibă metabolismul oxigenului). Metanolul se obţine la nivelul intestinului subţire, atunci când gruparea metil din aspartam întâlneşte enzima chimotripsină. Formaldehida este o neurotoxină letală care interferează în procesul de replicare a ADN-ului şi determină efecte teratogene. Intoxicarea cu alcool metilic şi formaldehidă generează o serie de boli degenerative cumulative precum şi anomalii funcţionale în organism. Asociaţia pentru Protecţia Mediului (EPA) spune: „Metanolul este o otravă cumulativă pentru că, o dată ingerată, se elimină foarte greu din organism.. În corp, metanolul este oxidat şi se descompune în formaldehidă şi acid formic: ambele sunt extrem de toxice.“ De aceea, EPA recomandă o doză-limită de consum de metanol, de 7,8 mg/zi. Însă 1 l de băutură dietetică îndulcită cu aspartam conţine în jur de 56 mg de metanol! Dr. Woodrow Monte precizează: „Cei care consumă o cantitate foarte mare de băuturi aşa-zis dietetice zilnic, ingerează 250 mg de metanol pe zi, adică de 32 de ori mai mult decât limita admisă pe zi, stabilită de EPA. „Metanolul natural este prezent în anumite fructe şi legume (de exemplu, în roşii), dar el nu se găseşte niciodată izolat de etanol şi pectină, acestea din urmă împiedicând metanolul să fie metabolizat în formaldehidă şi în acid formic, ambele toxine letale. Metanolul sintetic este o otravă letală. Doza letală este de 1 ml/kg corp! O absorbţie de 50 până la 100 ml este mortală pentru om, deşi există cazuri în care moartea a survenit la mai puţin de 30 ml. Conţinutul de metanol în aspartam este de 1.000 de ori mai mare decât cel din alimentele obişnuite, conform publicaţiei americane Medical World News din anul 1978. În plus, metanolul din aspartam este „metanol pur“, care nu se găseşte ca atare în natură. Metanolul din natură este întotdeauna în amestec cu etanolul şi cu alţi compuşi, care îi scad concentraţia atunci când metanolul este eliberat în organismul uman.
Este suficient ca sticlele de Coca-Cola sau Pepsi-Cola light să rămână mai multe ore într-un depozit sau într-un vehicul fără răcire şi expus la soare, pentru ca ele să devină extrem de toxice. Mii de containere de băuturi light au fost trimise militarilor care au participat la operaţiunea Furtună în Deşert. Navetele de băuturi carbogazoase au rămas timp de săptămâni întregi în containere, la o temperatură ambiantă de peste 40 de grade C. Numeroşi soldaţi au manifestat diverse tulburări, identice cu simptomele otrăvirii cu aspartam.
Simptomele otrăvirii cu metanol includ: dureri de cap, acufene, ameţeală, greaţă, tulburări gastrointestinale, slăbiciune, vertigo, frisoane, pierderi de memorie, amorţeala membrelor, tulburări de comportament. Cele mai cunoscute probleme ale otrăvirii cu metanol sunt tulburările de vedere: pierderea treptată a vederii, înceţoşarea vederii, restrângerea progresivă a câmpului vederii, întunecarea vederii, vătămarea retinei, iar în final, orbirea. Datorită lipsei unor enzime-cheie, oamenii sunt mult mai expuşi la efectele toxice ale metanolului decât animalele. De aceea, testele cu aspartam şi metanol realizate pe animale nu reflectă în mod corect pericolele acestor substanţe asupra oamenilor. Mai mult decât atât, formaldehida este recunoscută ca fiind un activator puternic, care face ca proteinele străine să fie recunoscute de către sistemul imunitar ca antigene şi care activează răspunsuri imunitare de distrugere a lor. Din cauza acestei acţiuni auxiliare a ei, formaldehida este inclusă în multe vaccinuri. Abilitatea formaldehidei de a crea antigenicitate, în special în combinaţie cu moleculele de aspartam, este atât de mare, încât produce reacţii grave autoimune ale ţesuturilor deformate de polimerizarea formaldehidei. Sistemul imunitar se întoarce împotriva propriilor ţesuturi, şi astfel apare. lupusul eritematos (o boală cronică ce se manifestă prin inflamaţie, durere şi leziuni ale ţesuturilor din întregul organism. Lupusul este o boală autoimună, în care sistemul imunitar al bolnavului nu reuşeşte să facă diferenţa între ţesuturile proprii şi intruşi, atacându-le). Aspartamul denaturează ţesuturile fetale, creând stimuli antigenici, care atrag distrugerea lor de către sistemul imunitar. Această încheiere a sarcinii poate fi atât de rapidă, încât mama nu are timp să observe diferenţa dintre întârzierea menstruaţiei şi avort. În afară de pericolul de a genera atacul din partea sistemului imunitar al mamei, aspartamul atacă direct şi fătul. Un exemplu bun este sindromul alcoolului fetal. Chiar şi consumul moderat de băuturi cu aspartam al mamei aduce fătului grave prejudicii pe viaţă. Apar diformităţi care marchează bebeluşul pentru întreaga viaţă, invaliditate şi lipsa acuităţii mintale la copiii care supravieţuiesc intoxicaţiei alcoolice uterine. Intoxicaţia cu alcool metilic este de 50 de ori mai puternică decât intoxicaţia cu alcool etilic (din băuturile alcoolice), iar intoxicaţia cu formaldehidă este de 5.000 de ori mai puternică.
Asamblate cu grijă în molecula de aspartam, aceste neurotoxine sunt de 20.000 de ori mai puternice decât băuturile alcoolice. Datorită extremei toxicităţi a aspartamului, chiar şi dozele mici sunt extrem de distructive, vătămând sistemul nervos al fătului şi structurile legate de acesta. Vederea şi auzul sunt şi ele afectate. Toate ţesuturile sunt vătămate, căci dincolo de efectele neurologice de intoxicare, alcoolul metilic este cea mai puternică bază organică din organismul viu şi este şi un agent de polimerizare. Nu există scăpare în faţa acestei otrăviri, fiind obligatoriu metabolizată de către enzima alcooldehidrogenază a alcoolului metilic în formaldehidă, transferându-se 75% în citosol (citoplasmă) şi 25% în mitocondrie.
Capacitatea chelatoare aspartamului
În limba latină, chelate înseamnă gheară, iar n chimie, prin substanţă chelatoare se înţelege o ubstanţă chimică ce reţine alte substanţe chimice, el mai adesea metale. Unul dintre motivele entru care FDA a respins la început aprobarea aspartamului este puternica sa activitate chelatoare, prin care extrage rapid metale toxice sau netoxice şi le transportă în întregul organism (extrage chiar metale pe care în mod normal corpul le-ar respinge din timpul digestiei şi le-ar elimina rapid). Apare, de exemplu, pericolul de otrăvire cu plumb al creierului şi al altor organe. Multe dintre metalele pe care NutraSweet le poartă prin întregul nostru organism sunt la fel de toxice ca plumbul. Acidul aspartic se combină (formează chelaţi) cu cromul (un element necesar pentru funcţionarea corectă a glandei tiroide). Persoanelor care consumă mari cantităţi de aspartam li se poate atribui, după o anumită perioadă de timp, un diagnostic fals – boala Basedow-Graves –, pentru tratarea căreia, bolnavul este supus unei terapii alopate prin iradierea glandei tiroide, fără a se trata cauza reală!!!
Efectele nocive ale acestei toxine au determinat apariţia unei noi boli: boala aspartamului
Când pacienţii care se plâng de simptomele asociate aspartamului încetează să mai consume produsele care conţin aspartam, simptomele dispar, dar ele revin atunci când persoana începe din nou să consume aspartam. Mulţi medici se referă la această simptomatologie ca fiind „boala aspartamului“. Simptomele pot apărea imediat, gradat sau pot degenera în boli cronice. Dr. Lendon Smith a declarat că o mare parte a populaţiei suferă de efectele secundare asociate aspartamului, deşi nu au nici cea mai vagă idee de ce medicamentele, suplimentele şi plantele nu le vindecă simptomele. Apoi, există şi consumatori de aspartam care nu „par“ să sufere deloc de reacţii imediate. Aceştia însă sunt susceptibili de a dezvolta afecţiuni pe termen lung. Conform unui raport din 1994 de la Departamentul de Sănătate şi Servicii Umane (DHHS) din SUA, multe dintre bolile cauzate de aspartam sunt foarte serioase, consumul lui în cantităţi mari putând duce şi la deces. Faţă de ceilalţi aditivi care se folosesc până în prezent, acest îndulcitor a înregistrat cele mai multe plângeri (80-85% din totalul de plângeri) din partea consumatorilor. Consumul de aspartam generează următoarele afecţiuni:
LA NIVELUL OCHILOR
conjuctivită
dilatarea pupilei
sindrom exoftalmic; umflarea ochilor
iritaţii, durere şi presiune oculară
orbirea treptată a unuia sau a ambilor ochi
probleme la folosirea lentilelor de contact
reducerea lichidului lacrimal
cecitate, scăderea vederii şi/sau alte probleme de vedere, cum ar fi: înceţoşare, fulgerări luminoase,viziunea unui tunel, pete sau linii.
LA NIVELUL URECHILOR
intoleranţă severă la zgomot
probleme cu auzul, pierderea auzului
tinitus (ţiuituri în urechi)
LA NIVEL NEUROLOGIC
ameţeală, clătinare din picioare, mers instabil, probleme de echilibru
amorţeli ale extremităţilor, dureri ale extremităţilor
artrită
atacuri cerebrale parţiale sau complexe
atacuri de panică
confuzie
convulsii
crize de apoplexie
crize epileptice
durere locală, slăbiciune în membre
dureri ale încheieturilor şi articulaţiilor
dureri de cap, migrene, unele chiar acute (femeile sunt mult mai vulnerabile)
dureri faciale atipice
dureri generalizate
dureri musculare şi la nivelul scheletului
febrilitate
halucinaţii
hiperactivitate acută şi nevoia de a mişca încontinuu din picioare
hiperactivitate la copii sau adulţi
incapacitate de concentrare, pierderea memoriei, tulburări de gândire
îngreunarea vorbirii, dificultăţi de vorbire, dicţie neclară
leşin, inconştienţă şi comă
modificarea formei şi a texturii sânilor
parestezie şi amorţeala membrelor
retardare la copii
senzaţie de greutate în corp
spasme musculare
tremurături ale muşchilor
tremurături severe
tulburări neurologice
umflarea diferitelor părţi ale corpului
LA NIVEL PSIHOLOGIC/PSIHIATRIC
agresivitate
anxietate
depresii moderate până la severe (deoarece scade nivelul de serotonină)
fobii
insomnie, somnolenţă, probleme de somn
iritabilitate
modificări de personalitate
oboseală accentuată
schimbări rapide în calitatea şi intensitatea dispoziţiei
LA NIVELUL PIEPTULUI
aritmie
dispnee
dureri în piept
hipertensiune
modificări ale presiunii sanguine
palpitaţii, tahicardie
respiraţie astmatică
respiraţie scurtă datorită modificării poziţiei
LA NIVEL GASTROINTESTINAL
balonare
constipaţie
crampe
diaree, uneori cu cheaguri de sânge
durere şi dificultăţi la înghiţire
dureri abdominale
greaţă, vomă
modificarea apetitului
modificarea sensibilităţii gustative
modificări în greutate
probleme ale sinusurilor
probleme de salivare
sete persistentă şi reţinerea apei în organism
sialoree
tendinţă de a mânca şi a bea excesiv
tuse cronică
urme de sânge în vomă sau fecale
uscarea gâtului, dureri de gât
LA NIVELUL PIELII
la nivelul pieptului, agravarea alergiilor respiratorii (de exemplu, astmul)
eczeme
înroşirea feţei
leziuni dermatologice
reacţii alergice în regiunea gurii şi a buzelor
senzaţii de mâncărime, fără erupţii cutanate
urticarie şi alte probleme de piele
LA NIVEL ENDOCRIN ŞI METABOLIC
accelerează şi generează apariţia diabetului la persoanele care sunt susceptibile la diabet, dar care nu ar fi dezvoltat niciodată această boală dacă nu consumau aspartam
accelerează procesele clinice ale diabetului
adenopatie
agravarea hipoglicemiei
agravează şi simulează retinopatia şi neuropatia diabetică
diverse tulburări metabolice, anemie
căderea părului sau subţierea lui
agravarea complicaţiilor diabetice: retinopatie, cataractă, neuropatie şi gastropareză
crampe în perioada dintre ciclurile menstruale
creşte apetitul pentru carbohidraţi
creşterea gradată în greutate
diabet şi complicaţii ale diabetului
dificultăţi în timpul sarcinii
dismenoree
hematurie
hiperglicemie sau hipoglicemie
modificarea coloraţiei unghiilor şi a pielii
modificarea mirosului corporal
modificări ale aspectului părului şi unghiilor
modificări ale transpiraţiei
noduli
obezitate
pierderea şi modificarea gustului
probleme şi modificări menstruale
produce un control scăzut asupra diabetului la pacienţii care iau insulină sau antidiabetice orale
scăderea bruscă în greutate
LA NIVEL UROGENITAL
impotenţă
reducerea funcţiei sexuale
tulburări sexuale
dificultăţi de urinare
modificări ale cantităţii urinei
probleme urogenitale
urinare frecventă şi senzaţie de arsură
ALTE TULBURĂRI
modificarea temperaturii corpului
probleme cu dantura
probleme nespecifice
scăderea imunităţii, sensibilitate crescută la infecţii
sete excesivă, retenţia de lichide, umflarea picioarelor
CELE MAI GRAVE EFECTE
comportament agresiv
creşterea incidenţei cancerului, precum şi a gradului de malignitate a tumorilor pe creier
defecte la naştere (incluzând retardarea mintală) şi avorturi spontane (nu doar în cazul în care mama a consumat aspartam, ci atunci când şi tatăl a consumat)
dependenţa de aspartam şi apetitul exagerat şi incontrolabil faţă de dulciuri
depresii severe
hiperactivitate la copii
moarte subită
schizofrenie
tendinţe suicidare
ulcer peptic
vătămarea iremediabilă a creierului
BOLI CAUZATE DE ASPARTAM
boala Alzheimer
boala Basedow-Graves
boala Lyme
boala Ménière
boala Parkinson
deficit de atenţie
epilepsie (forma „grand mal“ şi „petit mal“)
fibromialgie
hipotiroidie datorată mercurului din plombele dentare
limfom malign non-Hodgkin
limfom la nivelul creierului (este o tumoare cu o rată foarte crescută de mortalitate, fiind asociată cu consumul de aspartam)
lupus eritematos diseminat
retardare mintală
scleroză laterală amiotrofică
scleroză multiplă
sensibilitate crescută la amalgamurile dentare cu mercur
sindromul cronic de oboseală
sindromul de mialgie eozinofilică (EMS)
tumori cerebrale, ale glandei tiroide, mamare, pancreatice, testiculare, ovariene, uterine, adenomuri ale glandei pituitare, tumori uterine.
Aspartamul modifică nivelul de aminoacizi din sânge, blocând sau scăzând nivelul de serotonină, tirozină, dopamină, norepinefrină şi adrenalină. Apar astfel tulburări emoţionale, cum ar fi depresia. Chiar şi o singură doză de aspartam creşte semnificativ nivelul de fenilalanină din sânge. Aceste tulburări încetează imediat după eliminarea aspartamului din dietă. Dacă unor persoane cu deficienţe genetice li se administrează aspartam, ele pot manifesta dureri de cap, insomnie, depresie, atitudini ostile, anxietate şi alte reacţii negative. Nu este de mirare că medicamentul Prozac înregistrează vânzări extrem de mari… pentru că el tratează toate aceste tulburări! Este tipic ca simptomele intoxicării cu aspartam să nu poată fi detectate de testele obişnuite de laborator sau de razele X. Tulburările şi bolile pot fi de fapt semnele intoxicării cu aspartam. Deşi există un număr foarte mare şi în continuă creştere de atacuri de apoplexie produse de aspartam, Fundaţia Americană pentru Tratarea Epilepsiei promovează practic aspartamul. La Institutul de Tehnologie din Massachusetts (MIT), au fost monitorizate 80 de persoane care suferiseră anterior atacuri de apoplexie după ingerarea de aspartam. Institutul de Nutriţie Comunitară a concluzionat, în urma acestui program de supraveghere: „Aceste 80 de cazuri se potrivesc perfect definiţiei generale date de FDA riscului iminent asupra sănătăţii publice, fapt care ar necesita imediata retragere de pe piaţă a produsului în cauză.” Institutul de Cercetare a Cancerului din SUA a descoperit o creştere a incidenţei tumorilor maligne la nivelul creierului, în anii care au urmat obţinerii licenţei aspartamului pentru băuturi (după 1983). Una dintre plângerile cele mai frecvente ale victimelor aspartamului este pierderea memoriei. Ca o ironie, în 1987, compania G.D.Searle căuta să descopere un medicament pentru a combate sindromul pierderii de memorie cauzat de distrugerile provocate de aminoacizii cu rol excitator. Trei persoane din cinci care consumă acest îndulcitor au migrene, iar G. D. Searle (compania producătoare) este de părere că rata efectelor negative este nesemnificativă în comparaţie cu milioanele de doze de băuturi cu aspartam, consumate zilnic, de atâţia oameni la nivel planetar, şi de aceea aspartamul este indicat ca înlocuitor al zahărului.
Aspartamul distruge procesul de fertilizare prin faptul că ruinează răspunsul sexual al femeii şi induce disfuncţii sexuale la bărbat. Mai mult decât atât, aspartamul întrerupe dezvoltarea fătului prin avort sau generează defecte din naştere. Aspartamul distruge structura ADN-ului fătului, punând un stigmat pe generaţiile care vor urma. Proprietăţile aspartamului de inducere a avortului sunt inerente datorită structurii sale.
Mărturii cutremurătoare despre aspartam
Declaraţia unei femei (septembrie 2005): „Consum de 12 ani aspartam, sub formă de băutură carbogazoasă: Dr. Pepper Dietetică. Nu am fost niciodată grasă, dar m-am gândit să încep să beau băuturi dietetice pentru că eram îngrijorată că eu consumam prea mult zahăr şi aflasem despre efectele nocive ale acestuia. În ultimii 6-7 ani, ajunsesem să beau între 6-8 cutii de Dr. Pepper zilnic, uneori şi mai mult. Atacurile de panică şi teama de înălţime au început să îmi apară acum 5 ani.
Doctorul mi-a prescris antidepresive, însă ele şi-au făcut efectul doar o lună, apoi medicul mi-a crescut doza şi în cele din urmă a schimbat medicamentul, pentru că primul nu se dovedise eficace. După un an de zile de antidepresive, mi-a recomandat să iau Paxil-CR şi, în 3 săptămâni, am luat în greutate 15 kg! De la 1.70 m şi 56 kg la 1.70 m şi 72 kg în numai 3 săptămâni, era o treabă serioasă, şi cred că vă puteţi imagina cum mă simţeam. Am încetat să mai iau medicamentele şi am început să iau masiv complexul de multivitamine B. Acestea m-au ajutat, însă la fel ca antidepresivele, efectul lor nu dura. Ne-am mutat în Texas în luna mai şi a trebuit să conduc maşina timp de două zile. Când am trecut podul peste Mississippi, am crezut că o să mor de spaimă.
Ne-am stabilit în Houston, şi am început să mă interesez despre medicamentele şi vitaminele pe care le luam, pentru că începusem să cred că am dezvoltat un fel de alergie. Când am aflat despre aspartam, mi-am dat seama că nu doar atacurile de panică se datorau acestuia. Alte simptome cu care mă confruntam erau depresia, schimbările de dispoziţie, oribila transformare a temperamentului meu, palpitaţiile, pierderea auzului la urechea stângă, scăderea drastică a vederii, crampele şi diareea constantă, amorţirea degetelor mâinii la simpla intenţie de a apuca un obiect.
Toate aceste lucruri nu îmi fuseseră caracteristice înainte şi apăruseră rând pe rând în ultimii 5 sau 6 ani. Aveam senzaţia că alunec pe o pantă fără întoarcere. Am renunţat la aspartam şi produsele care conţin îndulcitori artificiali din 1 august 2005. Atacurile de panică s-au diminuat, dar nu au dispărut încă definitiv, dar coşmarurile îngrozitoare au dispărut, insomnia s-a redus, tendinţa paranoidă s-a diminuat, schimbările de dispoziţie s-au înrăutăţit – însă pentru că ştiu cum a fost să mă las de fumat, am încredere că aceste lucruri sunt specifice perioadei care a creat dependenţa, şi că vor trece. Sunt foarte încrezătoare şi plină de speranţă.”
Declaraţia lui Richard Moss (ianuarie 2006): „Am început să beau băuturi carbogazoase dietetice în anii ’80. Am observat totuşi că propaganda realizată de FDA era suspect de perfectă şi de inocentă în ceea ce priveşte siguranţa aspartamului pentru sănătatea umană, ştiind că metanolul şi aminoacizii sintetici din alimente sunt toxici. NutraSweet conţinea metanol, şi totuşi ei spuneau că o persoană poate bea cât de mult vrea, fără probleme. La câtva timp după aceea, am început să aud ţiuituri în urechi şi să am dureri trecătoare în braţe şi picioare.
În 1998, în timpul verii călduroase, beam chiar mai multe băuturi dietetice, deoarece munceam din greu şi, în timp ce conduceam spre casă, am avut de câteva ori atacuri severe de vertigo. De atunci până în prezent am surzit de urechea dreaptă, am intoleranţă la zgomote şi aud foarte greu cu urechea stângă. Am probleme cu purtarea lentilelor de contact. Nu am realizat că acestea se datorează aspartamului, până nu am citit despre efectele acestuia în anul 2004.
Nu am nicio îndoială că aceasta este cauza problemelor mele de sănătate şi îmi doresc să fi aflat mai devreme aceste lucruri, pentru a mă putea salva. În rest, sunt perfect sănătos, cu excepţia bolii Meniere şi a surzirii aproape complete.”
Declaraţia unui bărbat de 35 de ani de profesie anestezist: „Am avut trei atacuri majore de apoplexie, dureri mari de cap şi tulburări de vedere, atunci când consumam zilnic 4-6 băuturi de Coca Cola dietetice. Nu am mai avut absolut nici unul dintre aceste simptome timp de doi ani, din momentul în care am încetat să mai folosesc aspartam.“
Un medic a informat despre cazul unui pilot care-şi pierduse licenţa de zbor din cauza unor inexplicabile convulsii. Realizând că se datorează băuturilor cu aspartam, pilotul a încetat să le mai consume şi convulsiile au dispărut de asemeni. Încercând să-şi reobţină licenţa şi dreptul de a pilota din nou, documentând această intoleranţă a organismului la aspartam, el a urmărit să consume intenţionat băuturi carbogazoase cu aspartam, pentru a vedea efectul. La scurt timp, convulsiile au reapărut prompt.
Carmen Carradine, mama Katrinei: „Katrina avea 10 ani şi 9 luni şi m-am gândit că ar fi bine să ia nişte vitamine. I-am cumpărat Flinstone. A fost îngrozitor. După o lună nu mai ştiam dacă o să mai trăiască sau nu. Avea foarte des crize de apoplexie. Medicii au spus că dacă o să continue în felul acesta, o să moară. I-am povestit unei prietene prin ce treceam şi ea mi-a zis: «Oh, sună exact ca şi cum ar fi intoxicată cu aspartam!» În acea perioadă, ea urma un seminar despre sănătate, unde se vorbea despre pericolele aspartamului.
Aşa am aflat mai multe informaţii. Am început să arunc din bucătărie toate produsele care conţineau aspartam sau NutraSweet. Singurul lucru pe care nu l-am aruncat au fost vitaminele Flinstone, despre care nici nu m-am gândit că ar putea conţine aspartam. Vreme de 9 luni starea ei a început să se îmbunătăţească simţitor. Atunci m-am gândit să îi dau din nou vitaminele. Şi, din senin, a început să se plângă din nou de dureri de stomac, de cap, ameţeli, vorbea încetinit… Îmi amintesc perfect toate acestea, pentru că a trebuit să i le relatez doctorului. Şi mi-am dat seama că problema revine.
Am făcut din nou o razie prin dulapuri, căutând să-mi dau seama ce produs ar putea conţine aspartam. Şi am găsit aspartam în vitaminele Flinstone! Am fost şocată, pentru că nu aş fi crezut niciodată, niciodată că ar putea pune un îndulcitor artificial în produse pentru copii, mai ales în vitamine! Eram foarte furioasă! Le-am aruncat imediat. Şi imediat ce a încetat să ia acele vitamine, simptomele Katrinei au dispărut. Ca rezultat al consumului de aspartam, creierul ei a fost grav afectat, are o memorie mai scurtă, tulburări de comportament, probleme de vedere, dificultăţi de vorbire, probleme de învăţare, retardare mintală. Am aflat apoi că mai ales copiii sunt supuşi unor pericole majore, deoarece sunt mult mai sensibili în perioada de creştere.”
Cu puţin timp înainte de a muri de cancer, David Rietz a vrut să facă cunoscut acest mesaj: „Consider că am fost victima unei dezinformări monstruoase. Există legiuni întregi de mincinoşi care afirmă că aspartamul nu este periculos. Detest ideea de a fi fost otrăvit pentru profitul altora. Doresc să fac tot ce îmi stă în putinţă pentru a alerta publicul despre pericolele aspartamului.”
Realizând că un număr din ce în ce mai mare de oameni de ştiinţă, grupuri de protecţie a consumatorului şi medici sunt îngrijoraţi şi acuză aspartamul, în anul 2000 ziarul britanic Sunday Express a lansat o anchetă publică referitoare la efectele nocive ale aspartamului asupra sănătăţii consumatorilor. În urma acestei investigaţii, redacţia ziarului a fost inundată de scrisori, telefoane şi email-uri cu plângeri şi incriminări la adresa aspartamului din partea cititorilor. În urma acestei afluenţe neaşteptat









teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Empty Re: Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut

Mesaj Scris de Raluca30 Mier Oct 20, 2010 6:35 pm

intreresul lor este sa imbolnaveasca cat mai multa lume,este socant ceea ce am citit ,am ramas cu gura cascata Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut 16974
Raluca30
Raluca30
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 39
Joburi/Distractii : ador plimbarile

Sus In jos

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Empty Re: Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut

Mesaj Scris de adriana Mier Oct 20, 2010 8:20 pm

wau ....destul de socant!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Empty Re: Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut

Mesaj Scris de sandy Mar Mar 08, 2011 6:56 pm


Va place iaurtul?
Cititi ce scrie mai jos si o sa vedeti ce minuni face.

Colonel (dr) Dionisie Cornilescu

Intr-un raport secret al directorul Institutului Cantacuzino, Radu Iordăchel, inaintat Ministerului Sanatatii se specifica faptul ca iaurturile “probiotice” constituie o amenintare la adresa consumatorilor.
Urmarea? Directorul institutului a fost demis fara explicatii la data de 16 Apr 2010…
Mai toata lumea cumpara vestitele iaurturi “probiotice” de când capitalismul salbatic ni le-a adus în magazine, crezând ca-si fac un bine sanatatii. În plus copiilor le plac reclamele hazoase si gustul lor dulceag, cu fel de fel de arome, naturale evident!
Iata însa ca în vreme ce producatorul francez Danone a trebuit sa plateasca $35,000,000 pentru a închide procesul aflat pe rol în SUA împotriva sa, la noi afacerile lor sunt cât se poate de prospere. Nu asta ma supara în sine, ci faptul ca ni se vinde în continuare asa ceva:
Putina lume stie ce manânca. si mai putina lume citeste ambalajul la ce manânca. Iar si mai putina lume are notiuni de microbiologie.
Iaurturile probiotice “ inventia concernelor americane “ spre exemplu, contin bacterii care nu au fost folosite înainte niciodata în alimentatie.
Una din aceste bacterii este specia “Bifidobacterium bifidum”. Aceste bacterii se gasesc de fapt de obicei în flora vaginala, în rect, si în tractul uro-genital, în excremente de porci si alte animale. Aceste bacterii nu sunt prezente în mod normal niciodata în intestinele subtiri, în stomac sau în gura, în afara ca omul a facut contact direct cu cele de mai sus.
Aceste bacterii bifide nu supravietuiesc de regula acidului din stomac atunci când sunt ingurgitate pentru a nu periclita flora intestinala, în special din cel subtire.
Concernele nu numai ca ni le-au introdus în iaurturi, însa le-au si modificat genetic ca sa supravietuiasca acidului din stomac. De aici se poate deduce reauavointa si perversitatea celor care le-au destinat pentru consum, constienti fiind de inconstienta umanitatii moderne.
Prin intermediul iaurtului “probiotic” folosit ca un cal troian microbiologic, aceste bacterii vaginale si fecale modificate genetic ajung în intestinul subtire al omului, acest lucru ducând la tot felul de probleme ulterioare, caci prin ele se schimba automat flora naturala care este înlocuita cu o flora tipic vaginala. Danone & Co creeaza deci un fel de flora vaginala în intestine, ceva contrar naturii umane si cu efecte nocive pt. sanatate, atat pe termen scurt cat mai ales pe termen lung!
Cunoscutul specialist în technica alimentara Udo Pollmer, care apare des la televiziunea germana ca specialist în domeniu pe teme de alimentatie, a facut cunoscut acest fapt în una din cartile sale. Însa cui îi pasa, putini stiu înca.
La televizor el însa nu poate vorbi de asa ceva si nici nu este întrebat. Nu-i de mirare la cât se câstiga cu reclama la iaurturile “probiotice” de catre posturile de televiziune. Cum sa-si alungi clientii ?
Bacteriile profane de iaurt însa nu au obiceriul sa se lipeasca de peretii intestinelor caci ele traiesc din lapte proaspat si nu din lucrurile digerate. Pe de alta parte bacteriile probiotice nu sunt în stare sa faca lapte gros caci aceasta sarcina o au bacteriile lactoacide. De aceea aceste bacteri (probiotice) se întroduc amesteca pe alta cale, ulterior, în iaurtul deja fermentat.” (Udo Polmmer) Problema si mai mare este ca de la introducerea “proboticelor”, concernele au convins, încetul cu încetul, ori prin persuativitatea tipic americana ori prin pretul mai ieftin al culturilor acestea, cam toti producatorii de iaurturi “indiferent ca este probiotic sau nu “ sa foloseasca tot aceste bacterii nocive la preparat iaurtul “ asa ca este greu de gasit înca un iaurt natural facut cu bacterii traditionale. Bacteriile traditionale folosite la facut iaurtul proveneau înainte de la vitel sau vaca. Dupa Pollmer ele se numesc Streptococcus thermophilus si Lactobacillus bulgaricus.
În Germania este acum foarte greu de gasit un iaurt care sa nu aiba culturi bifide. Cu alte cuvine este greu de gasit un iaurt care nu este produs din bacterii vaginale si fecale. Mâncam rahat fara sa stim, fiindca îi credem orbeste pe cei care fac reclama la TV.
Asta e.
Pe Google este extrem de greu de gasit un articol din care sa reiasa evident ceea ce acum câteva decenii era bine cunoscut despre aceste bacterii, însa daca cititi carti mai vechi sau cautati cu grija puteti vedea ca aceste bacterii nu au nimic de-a face nici cu iartul, nici cu intestinele si ca fac cu adevarat parte din flora altor organe. Toate articolele noi despre aceaste bacterie mint cu nerusinare sau au preluat minciuna de la altii.
De exemplu o firma vinde un product cu aceleasi bacterii bifide pt. flora vaginala, idem cu cele care se gasesc si în iarurturile probiotice de la Danone & Co. În general se stie sau cel putin stia ca flora vaginala si cea din intestine este complet diferita. Însa în ziua de azi cine mai gândeste ? Toata lumea crede. Cam orbeste.
Daca cineva foloseste aceleasi bacterii pt. stomac si pt. vagin, ceva trebuie sa fie gresit, nu credeti ? Eu va spun direct si negru pe alb ca aceasta politica a marilor concerne alimentare care au aderat la “Codex Alimentarius” este dusa in scopul imbolnavirii populatiei prin otravirea cu bacterii vaginale si fecale, pentru ducerea la bun sfarsit la Planului de reducere drastica a populatiei mondiale, iar Romania, care din anul 2010 a aderat la acest “Codex”, datorita guvernului criminal care o conduce, face astazi tot posibilul pentru a-si “termina” cetatenii!
Consumati in continuare aceste produse ce contin bacerii fecale si vaginale si in cativa ani veti face cancer de colon, intre alte afectiuni grave!


off..eu chiar nu prea cumpar...foarte rar..de acum nu voi mai cumpara niciodata!!
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut Empty Re: Indulcitorii artificiali, mai periculosi decat am fi crezut

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum