Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Cum ii atrageti pe cei mici catre carti EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Cum ii atrageti pe cei mici catre carti EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Cum ii atrageti pe cei mici catre carti EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Cum ii atrageti pe cei mici catre carti EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Cum ii atrageti pe cei mici catre carti EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Cum ii atrageti pe cei mici catre carti EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Cum ii atrageti pe cei mici catre carti EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Cum ii atrageti pe cei mici catre carti EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Cum ii atrageti pe cei mici catre carti EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 20 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 20 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Cum ii atrageti pe cei mici catre carti 2466r05Ady.Biju

Cum ii atrageti pe cei mici catre carti 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Cum ii atrageti pe cei mici catre carti 2quni4z hmshop.wordpress.com



Cum ii atrageti pe cei mici catre carti Wkpzltartizele.blogspot.com



Cum ii atrageti pe cei mici catre carti Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Cum ii atrageti pe cei mici catre carti Kaqpztbratari magice



Cum ii atrageti pe cei mici catre carti 69m8w9 Shop/candles



Cum ii atrageti pe cei mici catre carti 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Cum ii atrageti pe cei mici catre carti 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Cum ii atrageti pe cei mici catre carti Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Cum ii atrageti pe cei mici catre carti 2moa4jsbiosens.ro



Cum ii atrageti pe cei mici catre carti W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Cum ii atrageti pe cei mici catre carti 2ef53k2reginamaria.ro



Cum ii atrageti pe cei mici catre carti 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Cum ii atrageti pe cei mici catre carti 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Cum ii atrageti pe cei mici catre carti

5 participanți

In jos

Anunt Cum ii atrageti pe cei mici catre carti

Mesaj Scris de cartea.copiilor Joi Oct 29, 2009 11:06 pm

Copilului dumneavoastră îi place să se uite la televizor, să se joace pe calculator, să navigheze pe internet şi să asculte muzică. Nu e nimic rău cu toate aceste activităţi, atât timp cât sunt făcute cu moderaţie. Celor mai mulţi părinţi le-ar plăcea să-şi vadă copii interesaţi de activităţi mai constructive, cum ar fi cititul, dar problema este cum să convingi copilul să deschidă o carte de bunăvoie, de câteva ori pe săptămână.

O metodă foarte bună este să le citiţi chiar dumneavoastră copiilor. Astfel pot să înveţe să aprecieze cărţile, magia unei poveşti frumoase, şi vor începe să iubească şi ei cărţile şi cititul.

Mulţi copii asociază cititul cu şcoala şi cu temele pentru acasă, dar dumneavoastră trebuie să le arătaţi că o carte poate fi o aventură palpitantă, o adevărată plăcere, şi că imaginaţia îi va purta pe tărâmuri necunoscute unde vor întâlni personaje noi şi situaţii spectaculoase.

• Creaţi un moment special pentru citit: după cină, înainte de culcare. Fixarea unei rutine creează o aşteptare şi le spune copiilor că şi pentru dumneavoastră este un moment special, pe care îl petreceţi împreună în fiecare zi.

• Începeţi de la copertă, citind titlul şi numele autorul şi al ilustratorului. Întrebaţi-i despre ce cred ei că este cartea. Discutaţi pe marginea ilustraţiilor. Întrebaţi-i ce cred că se întâmplă mai departe. Încurajaţi copiii să se implice pe măsură ce citiţi, să pună întrebări, să facă remarci, să ghicească ce se va întâmpla mai departe. Daţi-le voie să vă întrerupă şi să participe activ.

• Schimbaţi tonul vocii şi viteza cu care citiţi în funcţie de evoluţia povestirii. Subliniaţi cuvinte, reprezentaţi sentimentele personajelor prin mimică şi gesturi.

• Cel mai important este să vă simţiţi bine împreună. Să râdeţi împreună, să fie un timp plăcut petrecut împreună. Lăsaţi-vă imaginaţia să zboare pe măsură ce citiţi împreună poveşti minunate.

• Nu vă feriţi să citiţi aceeaşi carte de mai multe ori. Copiilor le plac familiaritatea şi predictibilitatea unei poveşti pe care o ştiu deja. Recitiţi cărţile favorite şi, în acelaşi timp, introduceţi mereu cărţi noi. Este loc suficient în inima şi mintea copilului dumneavoastră pentru toate.

• Începeţi de la vârste mici, cu cărţi cu ilustraţii simple, citindu-le zilnic. Lăsaţi cărtile copiilor la îndemâna lor, puneţi-i pe copiii mai mari să le citească celor mici cu voce tare, în timp ce vă vedeţi de treburi prin casă.

• Mergeţi împreună cu copiii la librărie sau la bibliotecă şi alegeţi împreună cărţile. Alegeţi cărţi care vă plac şi dumneavoastră, dar încercaţi să oferiţi varietate în cărţile pe care le citiţi copiilor.

• Fiţi un exemplu pentru copiii dumneavoastră: citiţi şi vorbiţi despre ceea ce citiţi. Oferiţi cărţi drept cadouri, daţi-le copiilor de înţeles că pentru dumneavoastră cărţile sunt un lucru deosebit.
cartea.copiilor
cartea.copiilor
Sponsor
Sponsor

Varsta : 38

http://www.carteacopiilor.ro

Sus In jos

Anunt Re: Cum ii atrageti pe cei mici catre carti

Mesaj Scris de adriana Joi Oct 29, 2009 11:14 pm

Fiţi un exemplu pentru copiii dumneavoastră: citiţi şi vorbiţi despre ceea ce citiţi. Oferiţi cărţi drept cadouri, daţi-le copiilor de înţeles că pentru dumneavoastră cărţile sunt un lucru deosebit.

ai perfecta dreptate....pentru gabita cartile sunt un lucru deosebit...pozele urmatoare spun totul
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Anunt Re: Cum ii atrageti pe cei mici catre carti

Mesaj Scris de teodoraion Joi Oct 29, 2009 11:18 pm

wow ce de carticele are gabita!! super sunt convinsa ca e innebunit dupa ele
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Anunt Re: Cum ii atrageti pe cei mici catre carti

Mesaj Scris de ari05 Vin Oct 30, 2009 2:30 am

si lui Darius ii plc fff mult carticelele... sa le rupa Cum ii atrageti pe cei mici catre carti 16974 il apuca cateodata.... Cum ii atrageti pe cei mici catre carti 16974
in rest ii plac f mult, dar fiind mic nu are rabdare sa-i citesc cap coada... asa ca fac rezumatul rezumatului, ii tot arat animalute, sau personajele din poveste ...
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Anunt Re: Cum ii atrageti pe cei mici catre carti

Mesaj Scris de adriana Vin Oct 30, 2009 2:54 am

multumim teo...ii plac mult.....ari va mai creste si atunci nu le va mai rupe....asa facea si gabi cand era mic, dar acum se uita frumos pe ele si le citeste....... Cum ii atrageti pe cei mici catre carti 377534
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Anunt Re: Cum ii atrageti pe cei mici catre carti

Mesaj Scris de ari05 Vin Oct 30, 2009 3:06 am

eu abia astept sa creasca , sa-i citesc povesti ... eu cred (adik sper) sa=i placa, pt ca mie una mi-a placut fff mult sa citesc... k sa ma laud, la 5 ani stiam deja citi si am devorat cartile din biblioteca alor mei cu mult inainte sa intru in liceu ...
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Anunt Re: Cum ii atrageti pe cei mici catre carti

Mesaj Scris de Maria Vin Oct 30, 2009 3:16 pm

asa este e important ca si copilul sa vada carti si sa vada ca cineva citeste,cand era fetita mica nu avea atatea carti,acum bineinteles ca am tot cumparat si il vad pe cel mic ca parca are mai mare drag de carti fata de fetita,le rasfoieste,povesteste dupa imagini si bineinteles ca se uita la poze.
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Anunt Re: Cum ii atrageti pe cei mici catre carti

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum