Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani 2466r05Ady.Biju

Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani 2quni4z hmshop.wordpress.com



Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani Wkpzltartizele.blogspot.com



Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani Kaqpztbratari magice



Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani 69m8w9 Shop/candles



Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani 2moa4jsbiosens.ro



Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani 2ef53k2reginamaria.ro



Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani

4 participanți

In jos

Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani Empty Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani

Mesaj Scris de Maria Sam Oct 31, 2009 11:34 pm

Multi copiii la 6 ani pot incepe scoala, deoarece la sase ani cei mai multi dintre copii au intelegerea suficient de dezvoltata, incat aceasta sa le permita sa stea departe de casa patru ore. Ca de obicei acest lucru variaza de la copil la copil si unii copii vor fi mai pregatiti decat altii in a sta departe de parinti si sa isi faca cunostinte in randul altor copii. Fiecare copil se dezvolta in propriul sau stil.

Dezvoltarea sociala si emotionala a copilului intre 5 si 6 ani:

Familia este centrul universului pentru copilul de 6 ani. Desi ei vor vrea sa se joace cu alti copii si pot lega noi prietenii.
Ei vin in contact cu diferite idei si feluri de comportament la scoala si de asemenea trebuie sa se adaptateze intr-un intreg nou sistem sau reguli. Nu trebuie sa fiti surprinsi daca copilul este obosit sau plangacios, mai ales dupa terminarea programului de la scoala. Fiecare copil are propriul ritm de dezvoltare.
Copilul la 5 ani isi imparte lucrurile si se comporta placut cu cei din jur.
La 5 ani constientizeaza foarte bine despre a fi baiat sau fata si adesea copii se joaca diferentiat, baietii cu baietii si fetele cu fetele.
Copilul la 5 ani este mult mai independent si isi controleaza mult mai bine comportamentul.
Incepe sa inteleaga ceea ce inseamna sa respecte regulile unui joc si sa fie corecti.
Copilul de 5 ani prefera sa se joace impreuna cu altcineva decat singur.
La varsta de 5 ani copilul pune intrebari serioase si vrea sa fie luat in serios.
Copilul stie sa se imbrace singur si sa manace singur.
Dezvoltarea fizica a copilului intre 5 si 6 ani:

Copilul de 5 ani este foarte mandru de abilitatile sale fizice.
Inca nu pot sa deosebeasca ceea ce cred ca pot sa faca de ceea ce in realitate pot.
La 5 ani ii place sa fie activ si este bun la catarat si la dans.
Copilul de 5 ani poate sta intr-un picior pentru mai mult timp.
Atunci cand coloreaza pe o carte de colorat se pot incadra intre linii.
Dezvoltarea limbajului copilului intre 5 si 6 ani:

Majoritatea copiilor de 5 ani vorbesc destul de bine. Pot avea dificultati in a explica idei mai complicate.
Copilul de 5 ani poate avea dificultati in a intelege lucruri mai complicate, de aceea trebuie sa le explicam toul cat mai simplu.
Copilul care merge la scoala sau la gradinita este posibil sa vina acasa cu cuvinte noi care nu sunt utilizate in casa.
Sunt capabili sa poarte o conversatie cu tine despre subiecte zilnice.
La 5 ani sunt capabili sa isi spuna numele, varsta, adresa si ziua de nastere. Top
Copilul de 5 ani este capabil sa spuna povesti si la scoala isi povestesc diferite lucruri.
La 5 ani le place sa asculte povesti, sa recite sau sa cante.
Dezvoltarea capacitatii de intelegere a copilului intre 5 si 6 ani:
La 5 ani copiii incep sa priceapa destule lucruri pentru a fi capabili sa inteleaga si sa face comparatii.
Copilul de 5 ani incepe sa inteleaga valorile si sa inteleaga ca familii diferite inseamna valori diferite.
La 5 ani intelege mult mai mult despre spatiu si timp, dar majoritatea nu sunt capabili inca sa citeasca ora;
Copilul va fi foarte bun in a sorta lucruri dupa culoare, forma sau marime.
Copilul de 5 ani deseneaza persoane, iar acestea au cap, corp, maini, picioare si ochi, nas, gura;
Copilul deseneaza de asemenea case cu usa, ferestre si acoperis.
Copiii pot copia litere si poate scrie cateva din memorie;
Copilul de 5 ani poate numi 4 culori.
Copiii pot recunoaste literele dar nu pot sa le citeasca;
La 6 ani este capabil sa aranjeze obiecte de la cel mai mare la cel mai mic, de la cel mai usor pana la cel mai greu.
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani Empty Re: Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani

Mesaj Scris de teodoraion Dum Noi 01, 2009 1:16 am

eu am ramas uimita azi cand bianca mi-a numarat pana la 100 fara nici un ajutor si stia si in continuare...cursiv...sunt tare mandra de ea.

recunoaste cifrele ,literele dar nu stie sa le citeasca pentru a face o propozitie ..stie sa isi scrie numele...face asocieri..
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani Empty Re: Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani

Mesaj Scris de Maria Dum Noi 01, 2009 3:47 am

dar oricum Bianca am vazut-o intr-un filmulet le are ,e isteata,ii merge mintea...
o sa-i fie mult mai usor la scoala :pupicei:
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani Empty Re: Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani

Mesaj Scris de macoveianca Dum Noi 01, 2009 5:15 am

felicitari,bianca,teo!
si alexut ,numara,litere,citeste cuvintele mai usoare ,silabiseste,formuleaza propozitii,numere impare si pare....pana la 100 si....multe :doua inimioare
macoveianca
macoveianca
Mamica rafinata
Mamica rafinata

Varsta : 49

Sus In jos

Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani Empty Re: Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani

Mesaj Scris de teodoraion Lun Noi 09, 2009 5:22 pm

Maria a scris:dar oricum Bianca am vazut-o intr-un filmulet le are ,e isteata,ii merge mintea...
o sa-i fie mult mai usor la scoala :pupicei:

da..in filmuletulala prezenta ce a invatat la un curs despre corpul omenesc tare d e folos i-a fost..

macoveianca a scris:felicitari,bianca,teo!
si alexut ,numara,litere,citeste cuvintele mai usoare ,silabiseste,formuleaza propozitii,numere impare si pare....pana la 100 si....multe :doua inimioare

super tare alexutu...eu nu am invatat-o pe bia pare si impare inca...dar numara...ieri pana la 200 a reusit sa numere...
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani Empty Re: Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani

Mesaj Scris de adriana Dum Oct 31, 2010 11:55 pm

am o nora foarte desteapta ..... felicitari bia Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani 693395
si lui gabi ii merge mintea , numara in romana pana la 20, in engleza pana la 10 .... vorbeste putin in engleza, invata repede poezii, dar mie nu imi spune mai nimic acasa .... mai mult aflu de la doamnele educatoare
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani Empty Re: Cresterea copiilor, dezvoltarea copiilor intre 5 si 6 ani

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum