Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 20 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 20 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi 2466r05Ady.Biju

Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi 2quni4z hmshop.wordpress.com



Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi Wkpzltartizele.blogspot.com



Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi Kaqpztbratari magice



Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi 69m8w9 Shop/candles



Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi 2moa4jsbiosens.ro



Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi 2ef53k2reginamaria.ro



Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi

+4
paul_A
sandy
adriana
cartea.copiilor
8 participanți

In jos

Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi Empty Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi

Mesaj Scris de cartea.copiilor Joi Oct 22, 2009 12:12 am

O întrebare frecventă a părinţilor este când ar trebui să-i dea celui mic prima lui carte. Mulţi dintre ei amână contactul copilului cu o carte pentru momentul când cel mic începe să vorbească şi să conştientizeze lumea din jurul său. Totuşi, chiar şi dacă nu are un an, copilului i-ar putea fi arătate cărţi, pentru imaginile lor vii şi colorate, care-l atrag. I-ar putea fi indicate şi obiectele sau animalele ce se regăsesc în carte, rostind clar numele fiecăruia, o dată sau de două ori. Nu poţi ştii ce cuvânt o să-i placă, o să-l găsească uşor de reprodus şi o să-l spună prima dată. “Niciodată nu este prea devreme să începem să dăm copiilor cărţi, să-i punem în contact cu lumea cărţii, pentru că tot ceea ce trăiesc în copilărie îşi pune amprenta definitiv asupra lor. Cu cât acest lucru se întâmplă mai devreme, cu atât mai mult tot lor le va servi ceva mai târziu”, subliniază Dana Zainea, educatoare la grădiniţa nr. 216 din Bucureşti şi colaboratorul editurii Cartea Copiilor.

Referitor la cărţile potrivite pentru fiecare vârstă, doamna Dana Zainea afirmă: “Primele cărţi care trebuie luate copiilor ar trebui să fie foarte colorate şi să reziste unui “tratament” ceva mai dur, pentru că până învaţă să le folosească cum trebuie, cei mici reuşesc să le şi strice. Prin urmare, cărţile pentru primii ani ar trebui să fie rezistente, din carton, foarte frumos colorate, pentru a le atrage atenţia, şi să prezinte personaje mari, extrem de vizibile pentru copii”. Editura Cartea Copiilor oferă astfel de cărţi pentru vârste mici – “Prima mea carte despre culori”, “Prima mea carte despre numere”, “Omida mâncăcioasă” şi “Vrei să fii prietenul meu?” – cu pagini cartonate şi colţuri rotunjite, pentru a avea caracteristicile unei adevărate jucării, atractive şi rezistente. Iar dacă ne referim la personaje vizibile, seria cea mai potrivită ar fi cea cu fetiţa-iepuraş Miffy (“Miffy”, “Ziua lui Miffy” şi “Bicicleta lui Miffy”). În aceste cărţi, autorul Dick Bruna foloseşte tehnica minimalistă de ilustraţie, lăsând la o parte detaliile fără importanţă şi creionând numai esenţialul într-un desen. Imaginile lui Dick Bruna sunt bidimensionale şi bine conturate, ceea ce le face uşor de identificat de către copiii de cele mai mici vârste.

“Pentru vârste mai mari, cărţile pot să conţină imagini ceva mai schematice, în funcţie de nivelul la care copii se situează”, continuă doamna Zainea. Pentru aceştia, editura Cartea Copiilor are o ofertă variată, mai exact titlurile unora dintre cei mai populari autori şi ilustratori internaţionali. Cartea Copiilor se deosebeşte de celelalte edituri din România prin accentul pus pe ilustraţii, la fel de valoroase ca textele şi mesajele transmise. Toate titlurile au fost alese în aşa fel încât să cultive gustul copiilor pentru frumos şi pentru artă, printr-o diversitate de stiluri de ilustrare: tehnica colajului, folosită de Eric Carle, unică în literatura pentru copii, arta lui Silke Leffler, inspirată din design textil, delicateţea desenelor în acuarelă ale Anitei Jeram sau stilul abundent în detalii atent evidenţiate, abordat de japoneza Nami Adachi.

De asemenea, putem alege anumite tipuri de cărţi care să dezvolte o latură specifică a personalităţii copilului: “Dacă dorim să înveţe diverse poveşti, îi vom cumpăra cărţi de poveşti, iar la ora actuală beneficiem de o gamă extrem de largă, de foarte bună calitate. Dacă dorim să îi formăm nişte deprinderi tehnice de lucru, cum ar fi desenul, atunci le putem alege pe acelea unde are un spaţiu pentru colorat. Aşa că, în funcţie de copil, de pasiunile lui şi de ceea ce urmează să formăm la acesta, putem alege cărţile potrivite”.

Părinţii se plâng adesea că nu reuşesc să-şi convingă copiii să citească. Problema se pune altfel: ei nu trebuie să-i convingă sau să-i oblige, ci să-i atragă. “Cu cât le punem mai repede în faţă nişte cărţi, ei acceptă, sunt interesaţi, deoarece o carte reprezintă pentru ei un mister. Iar în momentul în care le dai posibilitatea să dezlege acest mister, să deschidă cartea, să o manevreze, atunci interesul lor pentru obiectul în sine este format”. Doamna Zainea adaugă: “Copiii se poartă natural, lor nu trebuie să le spui neapărat “Deschide o carte!” sau “Citeşte o carte!”. Cu cât îi pisezi mai mult şi cu cât le ceri mai mult, ai să obţii reversul medaliei. Dar dacă lucrurile vin de la sine şi copilul se mişcă într-o lume plină de cărţi, dacă acasă, la grădiniţă sau la şcoală vede cărţi în jurul lui, acestea l-ar putea tenta. Am avut preşcolari care au învăţat toate literele la grădiniţă numai pentru că şi-au dorit să afle singuri şi să nu mai fie nevoiţi să depindă de părinţi ca să li se citească. Şi-au dorit atât de mult să înveţe, încât mă tot întrebau pe mine: “Ce literă e asta?”, până au învăţat şi au început să citească singuri. Prin urmare, lucrurile trebuie să vină firesc şi natural, în niciun caz prin interdicţie. În momentul în care apare “nu”-ul, îl determini pe copil să facă exact contrariul”.

Un exemplu bun pentru ca cei mici să înceapă să dezlege tainele cărţilor sunt părinţii însişi: “Aceştia trebuie să fie văzuţi citind o carte, ţinând o carte în mână, deoarece copiii nu fac ce li se spune, ci fac ceea ce văd”, concluzionează Dana Zainea.
cartea.copiilor
cartea.copiilor
Sponsor
Sponsor

Varsta : 38

http://www.carteacopiilor.ro

Sus In jos

Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi Empty Re: Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi

Mesaj Scris de adriana Joi Oct 22, 2009 12:40 am

“Aceştia trebuie să fie văzuţi citind o carte, ţinând o carte în mână, deoarece copiii nu fac ce li se spune, ci fac ceea ce văd”, concluzionează Dana Zainea.- are perfecta dreptate in ceea ce scrie
multumim mult pentru acest topic si pentru aceste informatii

Părinţii se plâng adesea că nu reuşesc să-şi convingă copiii să citească. Problema se pune altfel: ei nu trebuie să-i convingă sau să-i oblige, ci să-i atragă. “Cu cât le punem mai repede în faţă nişte cărţi, ei acceptă, sunt interesaţi, deoarece o carte reprezintă pentru ei un mister. --- baietelului meu de 3 ani ii plac foarte mult carticelele...de multe ori nu reusesc eu sai citesc pe cat de mult ar vrea el.....cred ca acum am ajuns la 200 de carti....si mereu vrea sai cumpar, le stie pe toate si stie si povestile din ele....
Poate ca sunt una din mamicile fericite.....copilului meu ii place sa citeasca!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi Empty Re: Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi

Mesaj Scris de sandy Mar Mar 16, 2010 4:45 am

foarte interesant,,multumim ADRIANA :pupd:
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi Empty Re: Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi

Mesaj Scris de paul_A Mar Mar 16, 2010 4:10 pm

waw carti...sunt o devoratoare de carti, am multe dar niciodara nu sunt destule, mereu as cumpara ,chiar azi am primt niste carti pe care le comandasem si inca vreo trei castigate la un concurs si am mai adaugat sase la colectie

iar Alexia e si ea la fel de inebunita dupa ele...inca nu are rabdare sa stea sa-i citesc o poveste intreaba , dar le resfoieste de foarte multe ori...nu se satura de ele
abia astept sa cresca sa citesc toate cartile pe care le am si pe care le voi avea Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi 870859
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi Empty Re: Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi

Mesaj Scris de sandy Mar Mar 16, 2010 4:23 pm

e bine cuscra,, :pupd: Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi 693395
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi Empty Re: Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi

Mesaj Scris de ari05 Mar Mar 16, 2010 5:49 pm

si lui darius ii plac la nebunie cartile Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi 355692 aici seamana pe mine... Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi 355692 :lim: si eu citeam in nestire cand eram mica... acum m-am saturat ,si nici nu am timp ...
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi Empty Re: Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi

Mesaj Scris de elena Mar Mar 16, 2010 9:35 pm

Cred ca toti copiii sunt innebuniti dupa carti !Sa speram ca vor fi la fel si cand vor creste..de obicei trebuie sa stai cu gura pe ei sa citeasca o carte, pana ii prinde "gustul", desigur...
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi Empty Re: Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi

Mesaj Scris de popescumelinda Mar Mar 16, 2010 9:39 pm

daaa,asai..toti copii sunt asa..le plac cartile,si daca sunt si frumos colorate simai si...de citit inca nu stim,dar de citit povesti citesc ei...cate putin asa..si vad ca din ce in ce e mai interesata....este bine,nu-i asa?? :oura:
popescumelinda
popescumelinda
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 47

Sus In jos

Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi Empty Re: Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi

Mesaj Scris de elena Mar Mar 16, 2010 9:43 pm

daa..pai Teodor se uita la imagini si improvizeaza...adica le povesteste pe bune, pe cele care le avem in casa..tot citindu-le, le-au memorat...Sa speram ca nu le vor scoate manualele din scoli, cum au facut deja in unele tari..
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi Empty Re: Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi

Mesaj Scris de madalina Joi Mar 25, 2010 8:00 am

foarte interesant si acest articol si fetitei mele ii place foarte mult sa-i citesc si mai nou citim impreuna,adica invatam literele si cuvintele si vad ca este foarte interesata de tot ce este nou Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi 693395
madalina
madalina
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 44

http://in-casuta-cu-povesti.hitforum.ro/forum.htm

Sus In jos

Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi Empty Re: Niciodată nu este prea devreme pentru cărţi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum