Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 22 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 22 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 2466r05Ady.Biju

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 2quni4z hmshop.wordpress.com



Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Wkpzltartizele.blogspot.com



Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Kaqpztbratari magice



Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 69m8w9 Shop/candles



Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 2moa4jsbiosens.ro



Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 2ef53k2reginamaria.ro



Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

+20
panky(Laura)
roxana ,mamica finuta
elena
madalina
muraru raluca
marccora
Rody
STEF30IASI
sandy
paul_A
buburuza
ari05
narcy
macoveianca
amalia-carmen
mona_mami
teodoraion
Maria
adriana
alinapopa1969
24 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de mona_mami Mier Dec 02, 2009 3:05 pm

ce retete pentru carticica mai aveti?
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de buburuza Mier Dec 02, 2009 3:10 pm

va mai dau si eu o reteta dar sigur stiti toate sa il faceti.e cel mai siplu tort
blat:5 oua
5 lg ulei
1 cana zahar
o cana faina
praf copt
mirodenii
eu mai fac si la ochi adica 6 oua daca vreau sa fac mai multe foi)

1 kg smantana pt frisca
optional nuca macinata sau cacao
Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 2009_01210012
buburuza
buburuza
Mamica rafinata
Mamica rafinata

Varsta : 43

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de paul_A Joi Dec 03, 2009 12:55 pm

si mie imi place tortul acesta Buburuza, de obicei cand il fac pentru noi il fac pe asta sau mai am o reteta cu 3 oua
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de alinapopa1969 Joi Dec 03, 2009 4:41 pm

buburuza a scris:va mai dau si eu o reteta dar sigur stiti toate sa il faceti.e cel mai siplu tort
blat:5 oua
5 lg ulei
1 cana zahar
o cana faina
praf copt
mirodenii
eu mai fac si la ochi adica 6 oua daca vreau sa fac mai multe foi)

1 kg smantana pt frisca
optional nuca macinata sau cacao
Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 2009_01210012
o fi simplu pentru tine...si alte mamici...pentru mine...scrie, te rog, si "modul de lucru" ... Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 449374
alinapopa1969
alinapopa1969
Mamica sexy
Mamica sexy

Varsta : 54
Joburi/Distractii : goblenul, florile

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de mona_mami Joi Dec 03, 2009 9:06 pm

tare bine arata!
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de buburuza Joi Dec 03, 2009 9:07 pm

daca stii sa faci chec faci si blatu asta iar frisca e usor de facut cu mixerul.
buburuza
buburuza
Mamica rafinata
Mamica rafinata

Varsta : 43

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de sandy Joi Dec 03, 2009 10:46 pm

cu dulciurile...nu stau prea bn,imi plac f.mult sa le mananc, nu am rabdare sa le fac,,,,in plus 2surori ne-a rasfatat de mici facand niste prajituri gustoase si cu un design de ziceai ca-s de la cofetarie...teo se pricepe...si cea mai mik surioara care este si finuta mea...cat despre nume as spune"delicatesele mamicilor cochete" : Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 377534
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de mona_mami Vin Dec 04, 2009 5:00 am

nu mai apare nimic dulce? Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 349632
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de buburuza Vin Dec 04, 2009 5:03 am

mai incolo ,ca fetele se pastreaza pentru bunatatile de craciun.
apropos fetelor care-mi dati o reteta buna pt ciocolata de casa.eu am una insa nu stiu care este secretul ca nu mi se intareste .....(ciocolata)
:zambet larg:
buburuza
buburuza
Mamica rafinata
Mamica rafinata

Varsta : 43

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de amalia-carmen Dum Dec 06, 2009 11:12 pm

CE DE BUNATATI...
amalia-carmen
amalia-carmen
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 52

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de Maria Lun Dec 07, 2009 5:22 pm

buburuza a scris:mai incolo ,ca fetele se pastreaza pentru bunatatile de craciun.
apropos fetelor care-mi dati o reteta buna pt ciocolata de casa.eu am una insa nu stiu care este secretul ca nu mi se intareste .....(ciocolata)
:zambet larg:
am eu o reteta de ciocolata de casa incercata de mine de zeci de ori :pupicei: o sa ti-o pun mai dupa masa caci calculatorul asta imi face feste...
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de buburuza Lun Dec 07, 2009 6:14 pm

multumesc mult!astept ..vreau sa fac ciocolata de casa de craciun
buburuza
buburuza
Mamica rafinata
Mamica rafinata

Varsta : 43

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de Maria Lun Dec 07, 2009 10:43 pm

Ciocolata de casa
Din1\2 kg.de zahar si 150 ml.apa ,fierbandu-le obtineti un sirop gros.Lasati sa se raceasca.
Cerneti 500 gr.lapte praf si 100 gr.cacaua si amestecati-le bine intr-un vas.Luati un pachet de unt scos mai devreme de la frigider si il amestecati bine apoi il amestecati cu laptele praf si cacaua si amestecati bine pana se omogenizeaza foarte bine.
La urma adaugati putin cate putin siropul si obtineti o crema consistenta,puteti sa puneti si esente ,eu pun esenta de rom.
Turnati aceasta crema intr-o tava in care ati pus folie de aluminiu unsa cu foarte putin ulei.
Reusita acestei retete depinde de cat se fierbe siropul.

:lumanari: :lumanari: :lumanari:
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de STEF30IASI Mar Dec 08, 2009 12:28 am

foarte interesanta reteta .....
:pupicei: :pupicei: :pupicei:

smiliesmiliesmilie
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de buburuza Mar Dec 08, 2009 3:24 am

Maria a scris:Ciocolata de casa
Din1\2 kg.de zahar si 150 ml.apa ,fierbandu-le obtineti un sirop gros.Lasati sa se raceasca.
Cerneti 500 gr.lapte praf si 100 gr.cacaua si amestecati-le bine intr-un vas.Luati un pachet de unt scos mai devreme de la frigider si il amestecati bine apoi il amestecati cu laptele praf si cacaua si amestecati bine pana se omogenizeaza foarte bine.
La urma adaugati putin cate putin siropul si obtineti o crema consistenta,puteti sa puneti si esente ,eu pun esenta de rom.
Turnati aceasta crema intr-o tava in care ati pus folie de aluminiu unsa cu foarte putin ulei.
Reusita acestei retete depinde de cat se fierbe siropul.

:lumanari: :lumanari: :lumanari:

adica ciocolata se intareste daca fieb siropul mai mult.am si eu reteta asta insa nu stiu unde gresesc ca nu se intareste suficient
buburuza
buburuza
Mamica rafinata
Mamica rafinata

Varsta : 43

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de Maria Mar Dec 08, 2009 3:30 am

da in asta consta si poate din cauza asta nu se intareste ciocolata ta,trebuie fiert destul de mult siropul,eu dupa ce am facut de cateva ori deja stiam cam cat ar trebui sa ramana...sa fie ciocolata buna...

:bradut verde c :bradut verde c :bradut verde c
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de buburuza Joi Dec 10, 2009 2:44 pm

multumesc mult! :pupicei:
buburuza
buburuza
Mamica rafinata
Mamica rafinata

Varsta : 43

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de paul_A Joi Dec 10, 2009 7:20 pm

multumim Maria, mi-am notat-o si eu :pupicei:
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de Rody Vin Ian 15, 2010 3:29 am

Mama ,imi ploua-n gura :prajiturica:
Rody
Rody
Mamica rafinata
Mamica rafinata


Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de marccora Vin Ian 15, 2010 4:34 am

va pot da si eu niste retete de "turte esuate" Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 377534 !Dar pe 27 cand e ziua fetei promit sa incerc si eu ceva din retetele voastre Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 166824 !Poate va arata a prajitura macar si nu a biscuite ars zdrobit Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 16974
marccora
marccora
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 46
Joburi/Distractii : sa citesc ascult muzica .copilul

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de Maria Vin Ian 15, 2010 4:38 am

marccora a scris:va pot da si eu niste retete de "turte esuate" Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 377534 !Dar pe 27 cand e ziua fetei promit sa incerc si eu ceva din retetele voastre Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 166824 !Poate va arata a prajitura macar si nu a biscuite ars zdrobit Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 16974
atunci o sa facem un topic cu catastrofe culinare... Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 91489 Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 91489 Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 91489
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de muraru raluca Sam Ian 30, 2010 11:36 pm

prajitura la tava

Ingrediente
• 2 conserve de caise (850 ml fiecare)
• 1 lamaie
• 250 g unt moale
• 175 g zahar
• 1 varf de sare
• 5 oua
• 375 g faina
• 1 pachet praf de copt
• 5 linguri de lapte
• 2 linguri de zahar pudra pentru presarat

Preparare:
1. Scurgeti caisele intr-o strecuratoare, colectati sucul intr-un castron si puneti-l deoparte. Spalati lamaia cu apa fierbinte, uscati-o apoi cu un servet de bucatarie si radeti-i coaja. Incingeti cuptorul la 180ºC.
2. Pentru aluat, amestecati intr-un castron untul, zaharul, precum si 1 varf de sare si bateti cu mixerul pana cand totul devine un aluat omogen. Incorporati ouale unul cate unul, apoi adaugati coaja rasa de lamaie. Amestecati faina cu praful de copt si, impreuna cu laptele, incorporati in aluat. Intindeti jumatate din cantitatea de aluat intr-o tava unsa in prealabil cu grasime sau tapetata cu hartie pentru copt, asezati caisele cu partea taiata in jos si presati-le usor in aluat. Dupa aceea, intindeti si restul aluatului.
3. Coaceti prajitura cu fructe cca. 45 de minute. Scoateti-o apoi din cuptor si insiropati-o cu sucul colectat mai inainte pe care l-ati pus deoparte. Lasati prajitura sa se racoreasca pe un fund de bucatarie, apoi presarati-o cu zahar pudra si taiati-o bucati, mai mici sau mai mari, patrate sau romburi, dupa cum doriti.

Pofta buna!
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de paul_A Dum Ian 31, 2010 2:51 am

Maria a scris:
marccora a scris:va pot da si eu niste retete de "turte esuate" Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 377534 !Dar pe 27 cand e ziua fetei promit sa incerc si eu ceva din retetele voastre Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 166824 !Poate va arata a prajitura macar si nu a biscuite ars zdrobit Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 16974
atunci o sa facem un topic cu catastrofe culinare... Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 91489 Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 91489 Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 91489

ar fi tare...am si eu cateva experiente Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 377534
Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 91489 Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 91489 Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 91489
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de Maria Dum Ian 31, 2010 2:53 am

ce credeti caci eu nu am Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 377534 ultima este de la sarbatorile de iarna Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 377534
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de adriana Sam Feb 13, 2010 6:19 pm

Prajitura cu fructe( pere)
Ingrediente-
- 5 oua
- 7 linguri ulei
-400gr faina,
-400gr zahar,
- 1 pliculet praf de copt, zahar vanilat
-fructe
Amestecati intr-un castron zaharul, ouale si uleiul bateti cu mixerul pana cand totul devine un aluat omogen, apoi amestecati faina cu praful de copt si incorporati in aluat. Intindeti cantitatea de aluat intr-o tava cu hartie pentru copt, bagati in cuptorul preincalzit si lasati 10 minute....apoi adaugati si fructele si bagati iar la cuptor tinand-o 30-35 min. .Pe deasupra tapetati zahar pudra!
Pofta buna!!!!!

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Oadx5l
Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 2lu5jz8
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Dulciuri...Mamici cochete!!!!!  - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri...Mamici cochete!!!!!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum