Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Despre spovedanie EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Despre spovedanie EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Despre spovedanie EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Despre spovedanie EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Despre spovedanie EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Despre spovedanie EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Despre spovedanie EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Despre spovedanie EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Despre spovedanie EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Despre spovedanie 2466r05Ady.Biju

Despre spovedanie 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Despre spovedanie 2quni4z hmshop.wordpress.com



Despre spovedanie Wkpzltartizele.blogspot.com



Despre spovedanie Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Despre spovedanie Kaqpztbratari magice



Despre spovedanie 69m8w9 Shop/candles



Despre spovedanie 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Despre spovedanie 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Despre spovedanie Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Despre spovedanie 2moa4jsbiosens.ro



Despre spovedanie W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Despre spovedanie 2ef53k2reginamaria.ro



Despre spovedanie 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Despre spovedanie 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Despre spovedanie

+5
adriana
narcy
teodoraion
sandy
madalina
9 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Despre spovedanie Empty Despre spovedanie

Mesaj Scris de madalina Vin Mar 19, 2010 12:12 pm

Spovedania este Taina prin care credinciosul primeste de la Dumnezeu iertarea pacatelor marturisite duhovnicului cu zdrobire de inima si cu hotararea de a nu le mai face.
Taina Spovedaniei se mai numeste si Taina pocaintei sau a Marturisirii.
Ea a fost fagaduita de Mantuitorul prin urmatoarele cuvinte, adresate apostolilor: "Adevarat graiesc voua: Oricate veti lega pe pamant, vor fi legate si in cer, si oricate veti dezlega pe pamant, vor fi dezlegate si in cer" (Matei 18.18).
Asezarea Tainei Pocaintei a avut loc, insa, dupa Inviere, cand Domnul a zis ucenicilor: Luati Duh Sfant, carora le veti ierta pacatele, se vor ierta lor, si carora le veti tine, vor fi tinute" (Ioan 20,22-23).
Sf. Efrem Sirul asemana Pocainta cu "un mare cuptor care primeste intr-ansul arama si o preface in aur, ia plumb si da argint".
Iar Sf. Isaac Sirul scrie: "Dupa Botez este Pocainta; ea este a doua nastere din Dumnezeu".
Spovedania are in mod deosebit doua efecte. Primul efect al Pocaintei este iertarea pacatelor si reasezarea celui ce s-a spovedit in starea harica din care cazuse, iar al doilea este usurarea si linistea sufleteasca
Pentru ca Taina sa aiba aceste efecte, cel care se spovedeste trebuie sa faca o marturisire sincera, sa ia hotararea de a nu mai pacatui, sa aiba nadejde in mila si bunatatea lui Dumnezeu si sa-si indeplineasca epitimia sau canonul dat de duhovnic.
Orice pacat se poate ierta prin pocainta, oricat ar fi el de grav, dar si intoarcerea trebuie sa fie pe masura greselii.
Pacatul este un act de revolta impotriva cerului, este un act de mandrie, in timp ce marturisirea cere smerenie.
In Cuvantarea despre Puskin, Dostoievski scria astfel: "Smereste-te, om mandru, si inainte de toate frange-ti mandria... De te vei birui, te vei smeri si vei deveni liber, cum nici nu te-ai fi inchipuit vreodata. Si vei incepe o lucrare mareata si-i vei face liberi si pe altii si vei vedea fericirea, caci viata ti se va umple".
Mantuitorul si-a inceput activitatea cu o chemare catre cei cazuti: "Pocaiti-va, caci s-a apropiat Imparatia cerurilor" (Matei 3,2). Plecand de la aceste cuvinte, Sf. Parinti invata ca "a-ti recunoaste pacatul este un mare dar al cerului, mai mare decat vederea ingerilor".
Pocainta este, de asemenea, singura posibilitate de a primi Revelatia dumnezeiasca si de a intelege cum a fost gandit omul, mai inainte de crearea lumii, in sfatul cel mai inainte de veci al Sfintei Treimi.
Un om care se caieste cu adevarat se poate ridica chiar pana la desavarsire, adica pana la "imparatia Luminii necreate", caci cei care sunt in Lumina, au trecut nu prin "usile groazei", ci prin "usile pocaintei".
Intr-adevar, marturisirea pacatelor este insotita de o anumita doza de rusine. Dar tocmai aceasta rusine, care pe multi ii retine de la Spovedanie, are darul sa ne impace cu Dumnezeu.
Taina Pocaintei este Judecata milostiva a lui Dumnezeu ce o face cu noi atunci cand mergem de bunavoie, ca sa ne marturisim pacatele.
Daca noi nu facem aceasta, atunci ne prinde dreptatea dumnezeiasca, si deci ne pasc primejdii.
E bine sa se spovedeasca omul de la tinerete, nu doar la anii batranetii.
Dumnezeu iarta nestiinta, dar viclenia nu. Iar omul cu ganduri viclene e acela care-si da cu toata voia tineretea dracilor, ramanand ca lui Dumnezeu sa-i dea o batranete distrusa.
Fericitul Augustin invata ca pocainta adevarata se cuprinde in doua miscari opuse ale inimii: una de ura fata de pacat si alta de iubire fata de Dumnezeu.
Atunci cand regele David a ucis pe Urie si a luat de sotie pe Batseba, femeia celui ucis, Dumnezeu a trimis la el pe proorocul Natan. Acesta i-a spus regelui pilda cu bogatul care in loc sa taie din turmele sale, a rapit saracului singura-i oaie si a pregatit-o oaspetilor sai. David auzind intamplarea a zis de bogat ca "e vrednic de moarte". Dar Natan i-a raspuns: "Tu esti acela".
Indata regele s-a rusinat si cu o adanca ura de pacatul facut a zis: "Miluieste-ma Dumnezeule dupa mare mila Ta... Tie unuia am gresit si rau inaintea Ta am facut..." (Psalmul 50). Fara pocainta nu poate exista autocunoastere si nici descoperirea imparatiei din noi.
Cat este sub pacat, omul, ca si David, nu mai are puterea de a deosebi binele de rau. El are nevoie de cineva care sa-l trezeasca si sa-i mijloceasca vindecarea ce vine de la Dumnezeu. Si acesta este duhovnicul.
Pe langa ura fata de pacat, pocainta adevarata trezeste in om si sentimentul iubirii fata de Dumnezeu, atat pentru indelunga Sa rabdare, cat si pentru bunatatea Sa pe care ne-o arata.
Imparatul Teodosie al Bizantului avea uneori obiceiul sa judece pe cei care complotau impotriva lui.
Dupa ce le aducea in fata toate dovezile vinovatiei lor si-i facea sa-si marturiseasca faradelegile ei se asteptau sa fie osanditi la moarte.
Dar imparatul lua o alta hotarare si in loc sa-i omoare, ii lasa liberi, fara nici o pedeapsa.
Sf. Ambrozie, care istoriseste despre aceste lucruri, spune ca "Imparatul voia sa biruiasca prin dragoste, nu sa pedepseasca".
Asa si noi avem datoria de a iubi pe Dumnezeu, caci in loc sa ne pedepseasca si sa ne piarda, ne iubeste si ne iarta.
madalina
madalina
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 44

http://in-casuta-cu-povesti.hitforum.ro/forum.htm

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de sandy Vin Mar 19, 2010 3:22 pm

Asa si noi avem datoria de a iubi pe Dumnezeu, caci in loc sa ne pedepseasca si sa ne piarda, ne iubeste si ne iarta

asta ar trebui sa ne faca ,sa mergem la spovedanie,cu sufletul impacat vom veni inapoi Despre spovedanie 693395
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de teodoraion Joi Oct 21, 2010 4:27 pm

foarte interesant articolul,chiar mi-a placut..si ideea e ca spovedania (pocainta)trebuie sa fie ilnica,in urma analizei vietii traita in ziua respectiva....in fata lui Dumnezeu..nu trebuie sa asteptam sa mergem la preot.o putem face in mod personal in fata lui Dumnezeu..si daca ne simtim mai bine la un timp o poti face si in fata preotului.
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de narcy Lun Mar 21, 2011 5:40 pm

Iata care sunt conditiile pe care trebuie sa le implineasca spovedania :
1. Spovedania trebuie sa se faca inaintea duhovnicului. Deci, eu cand ma duc la spovedanie inaintea preotului, ma duc in fata lui Dumnezeu. Preotul este un simplu martor. In ziua judecatii el atat poate spune, cat i-am spus eu. Ce nu i-am spus, nu-i dezlegat nici pe pamant, nici in cer. Dar eu, daca m-am dus la spovedanie si i-am spus toate si preotul mi-a facut dezlegare cu mainile pe cap, eu sunt dezlegat.
2. Spovedania trebuie sa fie completa si sa nu se ascunda nimic din cele faptuite, cum am spus mai inainte. Ai auzit ce spune Sfantul Apostol Pavel ? Cuvantul lui Dumnezeu este mai ascutit decat toata sabia cea cu doua taisuri si strabate pana la despartitura trupului de a duhului, cea mai inalta unire intre om si Dumnezeu.
3. Spovedania trebuie facuta de buna voie, dupa marturia Duhului Sfant, care zice : si din voia mea ma voi marturisi Lui;
4. Spovedania trebuie sa fie facuta cu umilinta, caci inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi;
5. Spovedania sa nu fie prihanitoare, adica sa nu dam vina pe nimeni, nici pe oameni, nici pe vreo alta zidira a lui Dumnezeu, nici chiar pe diavoli. La spovedanie numai pe noi sa ne invinuim si sa ne prihanim, cum zice Sfantul Ioan Scararul : " A mea este buba, a mea este rana; dintru a mea lenevire s-a facut, iar nu dintr-a altuia ".
6. Spovedania se cuvine sa fie dreapta, adica sa spui adevarul, spune cum ai facut toate, fara rusine. Isus Sirah spune : Este rusine care aduce pacat si este rusine care aduce slava si har.
Rusinea aceasta pe care o suferi la spovedanie te scuteste pe tine de rusinea aceea pe care o vom suferi cu totii la ziua cea infricosata a Judecatii lui Dumnezeu.
7. Spovedania sa fie hotaratoare. Sa luam inaintea duhovnicului o mare hotarare de a nu mai pacatui, ajutandu-ne noua dumnezeiescul har, si sa voim mai bine a muri de mii de ori decat a mai pacatui de acum inainte cu vointa noastra.

narcy
narcy
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : INGINER

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de adriana Lun Mar 21, 2011 5:44 pm

eu nici nu stiu ce sa mai zic ..... nu mai am incredere in nici un popa , nu stiu exact cand voi merge sa ma spovedesc ....dupa cum a spus si teo ma spovedesc in biserica in fata lui dumnezeu nu la popa ......
o batrana mi-a povestit acum vre-un an ca sa dus sa se spovedeasca ....doamna respectiva avea vreo 70 de ani ..... era vaduva iar popa a intrebat-o ce poziti a facut cu sotul ei , daca sa culact cu ali barbati daca a facut sex oral sau anal ..... asa ceva nu cred ca se intreaba o batrana de 70 si ceva de ani ! ..... in ziua de astazi nu mai poti avea incredere in nici un popa .....ei nu mai sunt slujitori domnului ..... sunt pedofili, curvari, homo, si avari dupa bani ..... asta este parerea mea despre preoti zilelor noastre!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de teodoraion Lun Mar 21, 2011 6:45 pm

CACI ESTE UN SINGUR DUMNEZEU,SI ESTE UN SINGUR MIJLOCITOR INTRE DUMNEZEU SI OAMENI: OMUL IiSUS HRISTOS..
pe baza acestui verset spun eu ca nu e nevoie sa ma spovedesc in fata preotului...in rest cum sunt ei nu comentez....stiu doar ca fiecare va fi judecat in functie de cat a cunoscut.
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de lilia Lun Mar 21, 2011 8:25 pm

Eu ii marturisesc lui Dumnezeu pacatele mele si ma rog sa m-i le ierte
lilia
lilia
Mamica rafinata
Mamica rafinata


Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de narcy Lun Mar 21, 2011 8:50 pm

Spovedania


Spovedania este Taina prin care Dumnezeu iarta, prin preotul duhovnic, pacatele crestinilor care se caiesc sincer si le marturisesc în cadrul spovedaniei. Spovedania are o semnificatie complexa:

pocainta, pentru ca cel ce o primeste trebuie sa regrete în mod sincer pacatele savârsite;
marturisire crestinul îsi marturiseste pacatele în fata preotului;
al doilea botez pentru ca prin ea se spala pacatele ca si prin Taina Botezului;
iertare pentru ca prin aceasta Taina se dezleaga pacatosul de legatura pacatelor;
împacare, pentru ca ea ne împaca cu Dumnezeu.
Intrebari si raspunsuri legate de spovedanie

1.- Cine are dreptul de a spovedi?
Numai episcopii si preotii au puterea si dreptul de a dezlega de pacate.

2.- Când sa ne spovedim?
Spovedania nu este neaparat legata de termene. Se poate merge la spovedanie de cite ori consideram necesar sa o facem. Porunca a patra a Bisericii ne cere sa ne marturisim pacatele de patru ori pe an, adica în posturile Pastelor, Craciunului, al Sfintei Marii si al Sfintilor Apostoli Petru si Pavel. Orice credincios are îndatoria sa se spovedeasca cel putin o data pe an.

3.- Cine trebuie sa se spovedeasca?
Toti credinciosii trebuie sa se spovedeasca. Bolnavii, mai ales, trebuie sa se îngrijeasca sa se spovedeasca si sa se împartaseasca pentru ca eventualul sfârsit sa nu-i prinda fara a fi spovediti si împartasiti.

4.- Cum trebuie sa ne spovedim?
Spovedania (marturisirea) pacatelor trebuie facuta prin viu grai, în fata preotului-duhovnic si trebuie sa fie:

completa, adica sa cuprinda toate pacatele savârsite de la ultima spovedanie de care suntem constienti;
sincera si facuta de bunavoie;
secreta, adica fara alti martori;
cu umilinta, cu parere de rau, si cu dorinta sincera de a nu le mai repeta.
5.- Ce este canonul (epitimia) de spovedanie?
Canonul de spovedanie sau epitimia (certarea) este mijlocul de pocainta rânduit de Biserica, prin care preotul-duhovnic cere penitentului sa faca rugaciuni, metanii, frecventarea bisericilor, fapte de milostenie, posturi, înfrânari de la anumite fapte sau mâncaruri etc. Cea mai aspra pedeapsa este oprirea de la Sfânta Împartasanie pentru un anumit timp.

6.- Unde se face spovedania?
Spovedania se face în biserica, înaintea icoanei Mântuitorului. Se fac exceptii pentru bolnavii netransportabili, la care preotul este obligat sa se duca pentru a-i spovedi.

7.- In ce consta spovedania?
Preotul spune anumite rugaciuni, care fac parte din ritualul spovedaniei, dupa care urmeaza marturisirea pacatelor de catre penitent. Acesta raspunde la întrebarile preotului-duhovnic sau isi marturiseste singur pacatele. In functie de gravitatea pacatelor, duhovnicul rânduieste canonul (epitimia) pe care cel spovedit trebuie sa-l urmeze.

8.- Spovedania poate fi facuta publica?
Preotul-duhovnic nu are voie, sub nici un motiv, sa faca publice pacatele marturisite de un penitent în scaunul spovedaniei.

9.- Ce sa facem înainte de spovedanie?
Marturisirea pacatelor este recomandat sa se faca dupa o perioada in care cel care doreste sa se pocaiasca a tinut post si s-a rugat.

10.- Care este rezultatul spovedaniei?
Spovedania ne dezleaga de pacate si ne da o noua sansa pe calea virtutii.


Bibliografie

IPS Mitropolit Dr. Nicolae al Banatului, Învatatura de credinta ortodoxa, Bucuresti, 1992;
Rugaciuni si învataturi de credinta ortodoxa (Ed. Bartolomeu Anania), Bucuresti, 1986;
+ Episcop Vasile al Oradei, Carte de învatatura crestina, Bucuresti, 1978.

narcy
narcy
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : INGINER

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de teodoraion Lun Mar 21, 2011 10:28 pm

DA Narcy dar eu cprefer sa citesc Biblia nu invataturi diverse....de aceea prefer sa ma spovedesc lui DUmnezeu.. Despre spovedanie 869129
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de paul_A Mar Mar 22, 2011 12:54 am

eu pana acum nu prea luam in seama ce se spune despre preoti, ziceam ca or fi si ei putin la suta din ce se spune , ca doar sunt si ei oameni, dar ieri mi-a fost daramat un mit despre preoti si cu parere de rau o spun
mie imi placea tare mult de parintele Cristian Pomohaci, nu de putine ori ii ascult melodiile care ma fac sa fiu toata piele de gaina
numai ca aseara am vazut un reportaz la Pro Tv despre secte , preoti si credinta nemarginita poate chiar prosteasca a oamenilor
Parintele despre care va povesteam facea in biserica din satul lui , exorcizari de la batrani pana la bbelusi ruga Doamne fereste!!
erau femei care plecarera de acasa, isi lasase copiii si barbatul ca sa fie la biserica langa preot , pe care il vedeau ca pe Iisus Hristos...sa vedeti cum il pupau femeile si cum se uitau la el; cum spuneau ca il iubesc -ca pe un preot bineinteles...
majoritatea oamenilor din sat cred in el ca in Dumnezeu...cealalta parte care au stat mai la distanta si zic eu sunt mai cu capul pe umeri, le e teama de acest preot si de puterea sa de convingere , daca a putut el sa convinga femeile sa-si lase familia ca sa fie aproape de el si spun ele si de Dumnezeu
sunt dezamagita, imi placea tare mult preotul asta si chiar ziceam eu ca era exceptia care intarea regula, dar vad ca nu e deloc asa
oare toti preotii sunt la fel??? Despre spovedanie 740747
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de adriana Mar Mar 22, 2011 1:00 am

da florina , toti sunt asa ...... parca v-am mai povestit ..... verisoara mea a murit( avea 27 de ani) si in ziua cand trebuia sa o inmormanteze la ora 12 -13 era meci .... atunci popa i-a zis matusami ca o inmormanteaza la ora9 ca sa termine cu totul ca el trebuie sa mearga la meci ....cum poti spune asa ceva unei persoane care ii moare singurul copil la o varsta asa de frageda!
sunt niste excroci cu totii, nici unu nu este mai breaz!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de teodoraion Mar Mar 22, 2011 3:08 am

florina adrina..am ramas uimita!!!!!!!!!!!!! nu pot sa cred Despre spovedanie 955206
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de adriana Mar Mar 22, 2011 3:09 pm

ba sa crezi teo ..... dece crezi tu ca ii critic eu mereu pe popi, ca nui pot suferii ?.... si inca multe lucruri am descoprit pe parcurs dar nu le-am mai scris ..... insa ne lovim de ei , nu avem incotro , depindem de ei! asta este viata!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de florentina26luca Lun Mar 28, 2011 2:25 am

Ma bag si eu in discutie.....In afara de rugaciunile zilnice care le aducem lui Dumnezeu pentru iertarea pacatelor este necesara spovedania generala in fata preotului .Pentru cine nu stie este scris in Biblie , doar preotii pot ierta pacatele „Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer şi oricâte veţi dezlega pe pământ vor fi dezlegate şi în cer.” (Matei 18, 18).Haideti sa nu judecam pentru a nu fi judecati,trebuie sa uram pacatul nu omul.Preotii sunt si ei oameni si sunt supusi ispitei mult mai mult ca noi,mirenii.Sunt "n"cazuri in care preotii fac fapte nu tocmai demne de un slujitor al bisericii dar este scris ca-n zilele de pe urma(ale apocalipsei)multi preoti isi vor pierde harul ceea ce se si intampla in zilele noastre.Personal am invatat ca-i mai bine sa spun o rugaciune pentru cel cazut in loc sa-l critic.Fiecare va raspunde de faptele sale si preotii astia care gresesc,vai de sufletele lor,Oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, si cui i s-a incredintat mult, mai
mult i se va cere." (Luca 12, 48) ...
Duhovnicul poate pune si intrebari mai incomode,e normal sa te intrebe de sex sau te miri ce,banuiesc ca doamna aceea de 70 de ani ori a inflorit ori a fost la prima spovedanie.
Nu trebuie sa astepti sa te intrebe parintele ce-ai facut pentru ca el nu stie viata ta si prin cate ai trecut,trebuie sa pleci de acasa cu temele facute,cel mai bine iti notezi pe o foaie.Cel mai important e ca spovedania sa fie facuta din suflet ,ca asa simti si sa-ti doresti o schimbare in viata ta.Eu va indemn pe toate sa va cautati un doctor al sufletului potrivit,nu mai amanati spovedania,e o taina sfantacare iti aduce multa pace in suflet.
florentina26luca
florentina26luca
Mamica incepator
Mamica incepator


Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de adriana Lun Mar 28, 2011 6:25 pm

florentina ma bucur ca ai intervenit cu acest comentariu , este parerea ta , asa cum toate avem parerile noastre ..... eu nu m-am mai spovedit de la cununia mea religioasa 1.06.2005 , insa nici nu stiu exact cand voi merge sa ma spovedesc ..... poate peste cativa ani
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de teodoraion Vin Feb 24, 2012 4:00 am

doar preotii pot ierta pacatele „Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer şi oricâte veţi dezlega pe pământ vor fi dezlegate şi în cer.” ..
Florentina..aici Domnul Iisus se refera la ucenici..si ucenicii nici pe departe nu erau preoti..imi pare rau ca te contrazic,dar NIMENI IN AFARA DE DUMNEZEU NU POATE IERTA PACATELE....
poti avea un duhovnic care sa se roage pt tine..dar SINGURUL care iarta e Dumnezeu...si Domnul Iisus..!!
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de sandy Vin Feb 24, 2012 4:36 pm

Preotii sunt mijlocitori catre Dumnezeu,,,e si o zicala,,sa fc de zice preotul,,nu ce face el,,din fericire,,sunt si preoti cu har !!,,ca cel de la mine,,prin spovedanie crestinii sunt indemnati sa si recunoasca greselile,,preotul spune,,inainte de spovedanie,ca numai cei ce vor sa recunoasca toate pacatele,,sa se spovedeasca,,alftel sa nu!!
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de florentina26luca Vin Feb 24, 2012 5:31 pm

Nu are rost sa discutam teodoraion....
Sandy toti preotii au har ,numai ca unii,din pacate privesc preotia ca oricare alta meserie.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
florentina26luca
florentina26luca
Mamica incepator
Mamica incepator


Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de sandy Vin Feb 24, 2012 6:29 pm

Ai dreptate Florentina!!!
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de adriana Vin Feb 24, 2012 11:21 pm

parerile sunt impartite , eu am spus-o si o mai spun .....pentru mine toti sunt niste sarlatani , pana in prezent nu am gasit nici un preot care sa imi faca o impresie buna!....nu stie cum sa te jupaie de bani si multe , multe altele
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de sandy Vin Feb 24, 2012 11:29 pm

Adriana,,te invit la vara ,,sa vii aici la Biserica,,sa cunosti preotul nostru si pe dna preoteasa,,o sa ti schimbi parerea!!..Despre spovedanie 693395
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de adriana Vin Feb 24, 2012 11:33 pm

da sandy eu nu zic ca undeva prin tara asta , prin diverse comune nu sunt si preoti buni , cumsecade ....insa din pacate in orasele mari si in bucuresti nu ii gasesti .....noi aici locuim si aici as vrea sa gasesc unu bun ....intelegi tu ce vreau sa zic ...1 la 10000 nu este suficient!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de Raluca30 Sam Feb 25, 2012 1:33 am

Asa este sandy am auzit cate ceva despre ei si numai lucruri bune Despre spovedanie 869129
Raluca30
Raluca30
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 39
Joburi/Distractii : ador plimbarile

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de teodoraion Sam Feb 25, 2012 4:45 am

Da,,Ralu


Adriana,,ai dreptate,ar fi normal cand mergi intr-o biserica sa gasesti un preot in adevaratul sens!
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de florentina26luca Mar Feb 28, 2012 3:24 am

Adriana,sa-ti scoata Dumnezeu in cale un parinte deosebit.Daca ti-l doresti cu adevarat o sa te gaseaca el pe tine,daca vrei roga-te sa gasesti si negresit Dumnezeu ti-l va da.Trebuie rabdare,smerenie si dragoste pentru aproapele,mai ales pentru cei cazuti.Avem preoti minunati si in orasele mari tre' doar sa-i cautam.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
florentina26luca
florentina26luca
Mamica incepator
Mamica incepator


Sus In jos

Despre spovedanie Empty Re: Despre spovedanie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum