Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
principii generale despre rugaciune EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
principii generale despre rugaciune EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
principii generale despre rugaciune EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
principii generale despre rugaciune EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
principii generale despre rugaciune EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
principii generale despre rugaciune EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
principii generale despre rugaciune EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
principii generale despre rugaciune EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
principii generale despre rugaciune EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
principii generale despre rugaciune 2466r05Ady.Biju

principii generale despre rugaciune 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



principii generale despre rugaciune 2quni4z hmshop.wordpress.com



principii generale despre rugaciune Wkpzltartizele.blogspot.com



principii generale despre rugaciune Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



principii generale despre rugaciune Kaqpztbratari magice



principii generale despre rugaciune 69m8w9 Shop/candles



principii generale despre rugaciune 25h2tfs art3lier.blogspot.com



principii generale despre rugaciune 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



principii generale despre rugaciune Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



principii generale despre rugaciune 2moa4jsbiosens.ro



principii generale despre rugaciune W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



principii generale despre rugaciune 2ef53k2reginamaria.ro



principii generale despre rugaciune 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



principii generale despre rugaciune 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




principii generale despre rugaciune

+2
mona_mami
teodoraion
6 participanți

In jos

principii generale despre rugaciune Empty principii generale despre rugaciune

Mesaj Scris de teodoraion Joi Oct 01, 2009 1:52 am

Despre Rugaciune: Ce Este Rugaciunea?

Ca si copil am avut ocazia sa il vad pe tata reparand bicicleta familiei. Uneori el schimba lantul, alteori schimb cate un cauciuc si alteori schimba anumiti rulmenti. Ori de cate ori se ivea cate o problema, tata isi lua uneltele si incepea lucrul. Multe din aceste unelte nu au fost folosite pentru numic altceva decat pentru bicicleta.

Doresc sa impartasesc cu dumneavoastra cateva lucruri despre rugaciune. Marturisesc de la bun inceput ca este mult mai usor sa vorbim despre ce NU este rugaciunea, decat sa vorbim despre ce rugaciunea este.

In primul rand rugaciunea nu este o unealta pe care o folosim ori de cate ori avem probleme si pe care o uitam in restul timplului. Probabil ca ati observat ca atunci cand vin necazurile, orice om, incearca rugaciunea, oricat de pagan ar fi el.

Rugaciunea nu este o unealta prin care oamenii Il manipuleaza pe Dumnezeu.
Rugaciunea nu este nici dorinta emotionala.
Rugaciunea nu este fuga de responsabilitate. Multi se roaga « Doamne faca-se voia ta ». Prin aceasta ei isi spala mainile de orice responsabilitate… un fel de fatalism. Dumnezeu face doar ceea ce Dumnezeu poate face. In acelasi timp noi trebuie sa invatam responsabilitate si sa facem ceea ce noi putem face. (Ex. Cineva descopera ca are cancer. Este extrem de important ca acea persoana sa se roage si impreuna cu el/ea, toata biserica si familia. In acelasi timp, acea persoana trebuie sa mearga la doctor si sa vada ce tratament este disponibil )
Rugaciunea nu este unealta prin care il informam pe Dumnezeu despre ceea ce se intampla sau ceea ce ne dorim. Domnul Dumnezeu nu este luat prin surprindere de absolut nimic.

CE ESTE RUGACIUNEA ?

In rugaciune admitem ca avem nevoi si ca suntem dependenti de Dumnezeu. Desi citim in Biblie ca rugaciunea este importanta, de foarte multe ori incercam sa aducem la implinire prin vointa si puterile proprii lucrurile, pe care le vrem.
Adevarul este ca Dumnezeu, care este suveran si plin de dragoste stie ce este bun si bine pentru noi, chiar si atunci cand noi nu intelegem.

Rugaciunea este vederea realitatii din punctul de vedere al lui Dumnezeu.
Relatiile dintre oameni se adancesc si solidifica atunci cand oamenii impartasesc lucruri intime unii cu altii. Bariera intimitatii este rupta atunci cand noi ii incredintam lui Dumnezeu lucrurile, pe care El deja le stie despre noi. Philip Yancey il citeaza pe C.S. Lewis in carte sa « Prayer » ca spunand ca noi trebuie sa aducem la picioarele Domnului ceea ce este in inimile si sufletele noastre si nu ceea ce ar trebui sa fie in inima si in suflet.[1]

Rugaciunea este un act de dragoste in care ne aratam iubire pentru Dumnezeu si in care ne lasam iubiti de El.
Poate o femeie să uite copilul pe care -l alăptează, şi să n’aibă milă de rodul pîntecelui ei? Dar chiar dacă l-ar uita, totuş Eu nu te voi uita cu niciun chip:. Isaia 49 :15
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

principii generale despre rugaciune Empty Re: principii generale despre rugaciune

Mesaj Scris de mona_mami Lun Oct 05, 2009 1:12 pm

am invatat-o pe adela ingerasul si tatal nostru. dar aucm e cand face religie la scoala trebuie sa o invat mai multe lucruri despre religie. nu prea am carti religioase pentru copii, cred ca-mi voi face timp si ma voi duce la libraria religioasa de langa catedrala sa-mi caut ceva pe intelesul ei.
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

principii generale despre rugaciune Empty Re: principii generale despre rugaciune

Mesaj Scris de teodoraion Lun Aug 23, 2010 12:22 am

cum stati fetele cu rugaciunea?


da copilasii vostrii ?de la ce varsta spun rugaciuni?
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

principii generale despre rugaciune Empty Re: principii generale despre rugaciune

Mesaj Scris de teodoraion Mar Oct 04, 2011 2:06 am

chiar nimeni nu poate raspunde? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

principii generale despre rugaciune Empty Re: principii generale despre rugaciune

Mesaj Scris de sandy Mar Oct 04, 2011 1:52 pm

stam bine,,cu cea de dinanintea mesei nu stam bine!!decat cand vii tu!!...principii generale despre rugaciune 740747 criss spune de la 2 ani si ceva in fiecare seara,,pana atunci,,,ii spuneam eu tatal nostru inainte de somn!!
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

principii generale despre rugaciune Empty Re: principii generale despre rugaciune

Mesaj Scris de alinagherman Mar Oct 04, 2011 2:06 pm

fabi stie tatal nostru si inger ingerasul meu..dar le spune cand vrea el .
alinagherman
alinagherman
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 41

Sus In jos

principii generale despre rugaciune Empty Re: principii generale despre rugaciune

Mesaj Scris de Maria Mar Oct 04, 2011 2:15 pm

si copii mei stiu rugaciunile si le spun singuri,bineinteles caci sunt si mai mari,dar spre rusinea mea inainte de masa nu spun rugagiunea ruga
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

principii generale despre rugaciune Empty Re: principii generale despre rugaciune

Mesaj Scris de teodoraion Mier Oct 05, 2011 12:38 am

lasa sormi ca sunt convinsa ca daca incercati o saptamna pe urma Cristy singur va spune inainte de masa...o sa va traga el de maneca, oricum eu consider ca totate rugaciunile sunt importante , si e bine si inainte de somn sa ne rugam si dimineata sa-I multumim Domnului ca ne-a pazit si ne va pazi in ziua ce intram principii generale despre rugaciune 869129..asta e o relatie cu Dumnezeu.,....
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

principii generale despre rugaciune Empty Re: principii generale despre rugaciune

Mesaj Scris de cecilia_7625 Mier Oct 05, 2011 12:41 am

si Larisa stie de mititica Tatal Nostru si Inger,ingersul meu,plus alte 2-3 rugaciuni de la gradi invatate
cecilia_7625
cecilia_7625
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47
Joburi/Distractii : plimarile prin parc cu familia

Sus In jos

principii generale despre rugaciune Empty Re: principii generale despre rugaciune

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum