Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
ceaiurile din plante medicinale EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
ceaiurile din plante medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
ceaiurile din plante medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
ceaiurile din plante medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
ceaiurile din plante medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
ceaiurile din plante medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
ceaiurile din plante medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
ceaiurile din plante medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
ceaiurile din plante medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 10 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 10 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
ceaiurile din plante medicinale 2466r05Ady.Biju

ceaiurile din plante medicinale 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



ceaiurile din plante medicinale 2quni4z hmshop.wordpress.com



ceaiurile din plante medicinale Wkpzltartizele.blogspot.com



ceaiurile din plante medicinale Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



ceaiurile din plante medicinale Kaqpztbratari magice



ceaiurile din plante medicinale 69m8w9 Shop/candles



ceaiurile din plante medicinale 25h2tfs art3lier.blogspot.com



ceaiurile din plante medicinale 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



ceaiurile din plante medicinale Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



ceaiurile din plante medicinale 2moa4jsbiosens.ro



ceaiurile din plante medicinale W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



ceaiurile din plante medicinale 2ef53k2reginamaria.ro



ceaiurile din plante medicinale 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



ceaiurile din plante medicinale 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




ceaiurile din plante medicinale

+3
adriana
Maria
mona_mami
7 participanți

In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de mona_mami Dum Sept 13, 2009 7:54 am

CEAI DE BRUSTURE

1 lingurita rasa de radacina de brusture se pune peste noapte la macerat in 1 litru de apa, se incalzeste dimineata si se strecoara. Se foloseste in caz de febra, insuficienta respiratorie, artrita, guta, epilepsie. Se beau zilnic 2-3 cesti cu ceai.

2. CEAI DE COSUL POPII (NALBA):

se foloseste numai ca extract rece. Se pune 1 lingurita cu varf de planta la 1 litru de apa, se lasa peste noapte la macerat, iar dimineata se incalzeste usor. Se recomanda in inflamatiile mucoaselor gastro-intestinale, gastrite, inflamatiile mucoaselor vezicale, ale cavitatii bucale, in caz de secretie pulmonara abundenta, bronsite, tuse, raguseala puternica, amigdalita, laringita, gura uscata, emfizem pulmonar. Se beau 2-3 cesti de ceai pe zi.

3. CEAI DE CIMBRU

1 lingurita cu varf de planta oparita in 250 ml de apa, se lasa sa stea putin. Se foloseste in stimularea fluxului diuretic si ciclului lunar, accelereaza avorturile si nasterea normala, grabind iesirea fatului din trupul mamei. Este un bun leac impotriva leprei, a paraliziei, a bolilor de nervi. Baut dimineata in loc de cafea are un efect binefacator, o prospetime a spiritului, o senzatie placuta la stomac, lipsa tusei de dimineata, o stare generala buna. Se foloseste si in crampele abdominale, stomacale si menstruale, ca si in spasmele organelor pelviene (genitale). Asociat in parti egale cu patlagina ingusta, cimbrul si-a dovedit eficacitatea in combaterea afectiunilor cailor respiratorii, a secretiilor abundente bronsice, a astmului bronsic, in tusea convulsiva. Se beau 2-3 cesti pe zi, iar in crizele de epilepsie se beau 2 cesti pe zi, timp de 3 saptamani, cu intrerupere de 10 zile.

4. CEAI DE CIUBOTICA CUCULUI

se prepara ca mai sus. Este recomandat impotriva insomniei, in tulburarile nervoase, are efecte linistitoare asupra inimii si a nervilor, are efect depurativ, elimina substantele toxice, calmeaza migrena, cefaleea, elimina calculii vezicii urinare. Se beau 2-3 cesti pe zi.

5. CEAI DE COADA CALULUI

1 lingurita cu varf de planta la 1 litru de apa clocotita, se opareste, se lasa sa stea putin sa se infuzeze, se strecoara si se beau cate 2-3 cesti pe zi, caldut, cu inghitituri mici. Este recomandat in dureri reumatismale, artrite si nevralgii, hemoragii si varsaturi cu sange, in cazul racelilor vezicale, a durerilor spastice, ajuta in retentiile de apa in pericard, in pleura sau in tulburarile renale de dupa scarlatina si alte boli infectioase grele cu dereglari in eliminarea apei. Se mai foloseste in eruptii de piele insotite cu mancarimi. Coada calului amestecata cu sunatoare, oparita si consumata 1-2 cesti pe zi, in timp ce seara se consuma hrana solida, ajuta in incontinenta urinara. Se recomanda gargara de coada calului in amigdalite, inflamatii ale mucoasei bucale, stomatite ulceroase, sangerari ale gingiilor, gingivite, fistule si polipi in cerul gurii si gat, in tumori maligne, acestea din urma putand fi stopate.

6. CEAI DE COADA SORICELULUI

se prepara ca mai sus. Se recomanda in cazul ciclului neregulat, menopauzei, cancerului la organele pelviene, in cazul inflamarii ovarelor, in incontinenta urinara, leucoree. Se fac bai de sezut si se beau 1-2 cesti pe zi. În prolaps uterin se fac bai de sezut si se beau 4 cesti pe zi, impreuna cu cretisoara. Este recomandat si in congestii cerebrale insotite de dureri, impotriva ametelilor, a greturilor, a bolilor de ochi insotite de lacrimari, a durerilor acute de ochi, a hemoragiei nazale, in migrena cauzata de schimbarea vremii.

7. CEAI DE CRETISOARA

se face o infuzie din 1 lingurita cu varf de planta la 1 l apa clocotita. Se beau 2-3 cesti pe zi si este indicat in febra pricinuita de rani purulente, leziuni, abcese neglijate, in urma extractiilor dentare, indeparteaza slabiciunile musculare (adinomiile, miopatiile) si articulare, ajuta in anemii, in leziunile postnatale, in relaxarea organelor pelviene la femeile care au avut nasteri grele sau predispozitia spre avort (pentru fixarea sarcinii) si fortifierea fibrelor uterine in toate bolile de femei. În asociere cu traista ciobanului se foloseste in histeroptoza (prolaps uterin) si hernii inghinale. În aceste cazuri se beau 4 cesti pe zi. În obezitate se beau 2-3 cani de ceai.

8. CEAIUL DE DRAGAICA (SANZIENE)

se prepara ca mai sus. Se foloseste in bolile de ficat, rinichi, pancreas, splina, este indicat pentru cei care sufera de tulburari ale sistemului limfatic, in cloroza, hidropizie, junghiuri intercostale, epilepsie, isterie, boli ale nervilor, retentie urinara, nisip si piatra (calculi) la rinichi, vezica urinara, in bolile gusei, a glandei tiroide, cancerul limbii, ulceratii canceroase, boli de piele de natura canceroasa. Se beau pana la 4 cesti de ceai pe zi, iar in afectiunile de piele se foloseste si alifia.

9. CEAI DE FILIMICA (GALBENELE)

se face infuzie din 1 lingurita de flori la 250 ml de apa clocotita, timp de 2-3 minute, se strecoara, se beau 3 cani pe zi, cu inghitituri rare. Este recomandat pentru icterul infectios, are efect de curatire, stimuleaza circulatia sangelui, vindecarea ranilor, in boli gastro-intestinale, in crampe si ulcere stomacale, in inflamatii ale colonului, hematurie, viroze si infectii bacteriene.

10. CEAI DE MACRISUL IEPURELUI

se opareste 1 lingura de frunze proaspete cu 1 l apa clocotita. Înlatura pirozisul (arsurile la stomac), tulburarile hepatice si digestive usoare. Se beau 2 cani pe zi, incalzite, contra icterului, nefritei, eruptiilor cutanate, viermilor.

11. CEAI DE MATASE DE PORUMB

se opareste 1 lingurita cu varf la 250 ml de apa clocotita, se lasa putin in repaus, nu se indulceste. Se recomanda in bolile cailor urinare cu formatie litiazica (formare de calculi), in edeme, nefrite, catar vezical, artrite, reumatism, in incontinenta urinara, in colicile renale. Se bea la fiecare 2-3 ore cate 1 lingura plina de ceai.

12. CEAI DE MUSETEL

se face infuzie din 1 lingurita de flori la 250 ml de apa clocotita, timp de 2 minute, se strecoara si se beau 2-3 cani pe zi. Este indicat in crampe si dureri abdominale (colici), balonari, diaree, eruptii, dureri de stomac, secretii stomacale abundente, tulburari menstruale, alte afectiuni ale organelor pelviene, insomnii, epididimita, febra, dureri de pe urma ranilor, dureri de dinti. Se fierbe 1 l vin cu 1 pumn de musetel, se bea dimineata 1 pahar si unul seara, in caz de retentie urinara, maxim 8 zile.

13. CEAI DE NUC

1 lingurita cu varf de frunze taiate marunt se oparesc cu 250 ml de apa clocotita. Se foloseste in caz de tulburari digestive, constipatii, inapetenta, in curatirea sangelui, diabet, contra icterului.

14. CEAI DE OBLIGEANA

1 lingurita rasa de radacina se lasa peste noapte la macerat in 250 ml de apa rece. Dimineata se incalzeste si se strecoara. Se bea cate o inghititura inainte si dupa fiecare masa. Este indicat in cazul slabirii generale a organismului, a organelor digestive, in balonari stomacale, intestinale, colici, dereglari glandulare, artrita, la curatirea mucozitatilor intestinelor si stomacului de secretiile abundente, in hipometabolism, hipotonie intestinala, cloroza si hidropizie.

15. CEAI DE PAPADIE

se prepara ca mai sus. Se bea cu inghitituri mici, cu 1 ora inainte si dupa micul dejun. Este recomandat ca depurativ, pentru stimularea digestiei, sudorific, diuretic, stimulent, face sangele mai subtire, ajuta bolile biliare si hepatice.
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de mona_mami Lun Oct 12, 2009 5:36 am

Daca reusiti sa va dati seama de pericolul unei raceli inca din faza de inceput, inainte ca aceasta sa puna stapanire pe organismul dumneavoastra, va va fi mult mai usor sa scapati de ea. Dar cum, din diverse motive, nu toata lumea reuseste sa o stopeze de la primele semne, de multe ori este nevoie si de un drum la cabinetul medicului.

Pana a ajunge in cabinetele de specialitate aveti la indemana cateva remedii naturiste, care sa va ajute sa luptati impotriva acestor afectiuni specifice sezonului rece. Cunoscute si uzuale sunt ceaiurile naturale din plante. Acestea trebuie baute ponderat, pe parcursul intregii zile si pe o perioada de minim 4-5 zile. Trebuie sa fie calde, dar nu fierbinti. Plante cu efecte rapide pozitive in privinta ameliorarii starii de sanatate in cazul racelilor si gripei sunt: teiul si socul (de la care se folosesc florile), busuiocul, sunatoarea, menta (utilizata in starile febrile asociate cu migrenele), macesele, coacazele, coada soricelului (se utilizeaza mai ales florile).


Cel mai cunoscut si mai des utilizat ceai, cu efecte sigure si imediate, este cel de flori de tei, cu lamaie si indulcit cu o lingurita de miere de albine. Sucul de lamaie, prin continutul de vitamina C, contribuie in mod eficient la combaterea, dar si la prevenirea racelii, prin crestere rezistentei organismului.


Pentru starile febrile, asociate uneori cu tuse, se recomanda ceaiurile de flori de soc, macese sau ciubotica cucului, ultima planta, prin substantele active continute, avand efect de decongestionare si eliberare a cailor respiratorii.



Cimbrul si cimbrisorul sunt iarasi doua plante extrem de benefice in cazul racelilor si gripei. Se folosesc sub forma de ceaiuri si infuzii. Thimolul, substanta activa continuta de cimbrisor, actioneaza ca un antiseptic natural, fiind de ajutor impotriva virusilor.



Cand raceala se manifesta cu o tuse puternica primele plante la care trebuie sa ne gandim pentru prepararea ceaiurilor sau infuziilor binefacatoare sunt patlagina, coada soricelului, musetelul, menta, rozmarinul si mugurii de pin.


Ca reguli complementare, atunci cand ne tratam cu aceste ceaiuri si infuzii din plante, trebuie sa retinem:

-ceaiurile nu se vor bea nici reci, dar nici fierbinti; vor fi calde atat cat sa le putem suporta;

-se vor folosi proaspete, imediat dupa ce au fost pregatite; substantele active din plante isi pierd efectul la scurt timp dupa preparare;

-nu se vor bea mai mult de 3 cani de ceai pe zi, iar cura/tratamentul cu ceaiuri nu va dura mai mult de 2 saptamani;

-nu se vor neglija tratamentele medicamentoase prescrise de medic, acestea fiind primele care trebuie luate, in cazul in care au fost deja prescrise.



http://www.gradinamea.ro/Ceaiuri_din_plante_pentru_raceala_si_gripa_6915_550_1.html
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de mona_mami Mier Iul 28, 2010 3:08 pm

Un ceai caldut cu lamaie si miere ... ce bun e acum ... ca e parca toamna, racoare dimineata ... ceaiurile din plante medicinale 772214
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de Maria Mier Iul 28, 2010 3:11 pm

chiar ca e tare rece si la noi,parca vine toamna,dar de maine se face vreme buna :soare:
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de adriana Lun Aug 16, 2010 3:03 am

ceai de galbenele, sunatoare, musetel, izma si de fructe de padure ii fac si eu lui gabita, si acum vara si iarna .... indulcite cu miere de albine ..... ii plac foarte mult!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de Maria Mier Aug 18, 2010 2:30 am

copii mei beau foarte mult ceai de menta.....si il beau ca le place,eu nu pot sa beau ceai nici daca sunt racita ceaiurile din plante medicinale 746766
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de anka9mai Mier Aug 18, 2010 4:31 am

noi avem 2 sapt de cand ii dam dimineata ceai de tei lui Alex il calmeaza,,,,e mult mai linistit
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de adriana Mier Sept 08, 2010 6:34 pm

maria nu ii constipa ceaiul de menta?
anka se zice din batrani9 ca ceaiul de tei nu este indicat pentru baietei....
si lui gabita ii place cceaiul ....ii fac din diferite plante si ceai de fructe de padure
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de paul_A Mier Sept 08, 2010 6:39 pm

eu ii fac acum Alexiei ceai de menta, tei si patlagina ca a cam fost ragusita ceaiurile din plante medicinale 658657
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de adriana Lun Feb 21, 2011 7:52 pm

si eu trebuie sa mai ajung pe la plafar sa cumpar ceaiuri .... vad ca iar mi-l ia raceala pe gabi
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de Raluca30 Lun Feb 21, 2011 8:10 pm

si noi bem ceaiuri mereu,acum bem ceai ptr paraziti intestinali dar de obicei bem podbal,echinacea,musetel si ceai de fructe ceaiurile din plante medicinale 869129 :sunflowers:
Raluca30
Raluca30
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 39
Joburi/Distractii : ador plimbarile

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de cecilia_7625 Lun Feb 21, 2011 9:39 pm

Larisa mea bea doar ceai de fr de padure
cecilia_7625
cecilia_7625
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47
Joburi/Distractii : plimarile prin parc cu familia

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de adriana Mar Feb 22, 2011 2:56 am

ce fel de ceai raluca este pentru paraziti ????????/
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de Raluca30 Mar Feb 22, 2011 3:05 am

eu am unul din 19 plante ptr paraziti,dar le dau si parazitol capsule ceaiurile din plante medicinale 869129 :sunflowers:
Raluca30
Raluca30
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 39
Joburi/Distractii : ador plimbarile

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de anka9mai Mier Feb 23, 2011 2:36 am

azi am luat ceai de echinaceea....
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de adriana Mier Feb 23, 2011 2:03 pm

pentru ce l-ai luat anka?
eu am inceput sai fac lui gabi ceai de soc si tei pentru raceala , ii dau prefentiv
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de anka9mai Vin Feb 25, 2011 1:46 am

echinaceea e f buna pt imunitate Adriana
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de adriana Sam Feb 26, 2011 1:28 am

am inteles , atunci trebuie sa cumpar si eu!!!!!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de anka9mai Dum Feb 27, 2011 1:48 am

eu i`am dat lui alex si niste pastilute pe baza de echinaceea si 3 luni de zile nu am avut nici o treaba cu el, nu a racit deloc...de vro 2 sapt am terminat flaconul , facem pauza si uite ca s`a imbolnavit ceaiurile din plante medicinale 407405
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de adriana Dum Feb 27, 2011 1:50 am

si9 cum se numesc pastilutele anka.... ti lea recomandat cineva?
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de anka9mai Dum Feb 27, 2011 1:55 am

sunt de la Life care Adriana...ne`au fost recomandate de o colega a sotului meu care are 2 copii si a fost foarte multumita de ele...
http://www.life-care.ro/catalog/#products codul 1685
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de anka9mai Dum Feb 27, 2011 1:57 am

acerola e la fel de eficient ca echinaceea...eu am fost foarte multumita de produsul asta
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

ceaiurile din plante medicinale Empty Re: ceaiurile din plante medicinale

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum