Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
siropuri medicinale EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
siropuri medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
siropuri medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
siropuri medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
siropuri medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
siropuri medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
siropuri medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
siropuri medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
siropuri medicinale EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
siropuri medicinale 2466r05Ady.Biju

siropuri medicinale 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



siropuri medicinale 2quni4z hmshop.wordpress.com



siropuri medicinale Wkpzltartizele.blogspot.com



siropuri medicinale Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



siropuri medicinale Kaqpztbratari magice



siropuri medicinale 69m8w9 Shop/candles



siropuri medicinale 25h2tfs art3lier.blogspot.com



siropuri medicinale 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



siropuri medicinale Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



siropuri medicinale 2moa4jsbiosens.ro



siropuri medicinale W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



siropuri medicinale 2ef53k2reginamaria.ro



siropuri medicinale 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



siropuri medicinale 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




siropuri medicinale

+2
flo09
mona_mami
6 participanți

In jos

siropuri medicinale Empty siropuri medicinale

Mesaj Scris de mona_mami Dum Sept 13, 2009 7:56 am

Siropurile medicinale sunt solutii extrective apoase, la care se adauga zahar (640 g zahar la 360 g lichid).
In general, siropurile din plante medicinale se prepara dizolvand zaharul intr-o solutie ce contine substantele medicamentoase sau aromatice aflate in drog. Dizolvarea zaharului se face la rece sau la cald. Siropul se prepara in vase smaltuite. Apa care se evapora in timpul fierberii se completeaza cu apa fierbinte. Siropurile se strecoara fierbinti prin tifon, direct in sticle uscate, de capacitete mica, complet umplute si bine astupate. Dopurile se fierb in prealabil si se fixeaza imediat ce sticlele au fost umplute, dupa care se parafineaza si se pastreaza la rece.


Sirop de hrean


Se da prin razatoare o radacina de hrean, se adauga 4 linguri de miere, se amesteca bine si se lasa cateva minute la macerat. Se strecoara, presand continutul cu un tifon. Se obtine siropul crud. Resturile care raman in tifon se pun la fiert cu putina apa (cat sa le acopere). Dupa fierbere, se strecoara prin presare, se lasa sa se raceasca, apoi se amesteca impreuna cu siropul crud.
Se iau trei linguri pe zi.
Utilizare: Recomandari: astm, bronsita cronica, afectiuni ale cailor respiratorii medii si inferioare in general.


Sirop de papadie


Modul de preparare: Se pun de doua ori cate 2 maini pline cu flori de papadie intr-un litru de apa rece. Se pune la foc mic pana incepe sa fiarba, se lasa sa dea cateva clocote bune, se ia oala de pe foc si se lasa sa stea peste noapte. A doua zi, se goleste continutul intr-o sita, se scurge, iar florile se torc bine cu ambele maini. Sucul se amesteca cu 1 kilogram de zahar nerafinat, la care se adauga o jumatate de lamaie taiata felii (coaja se arunca, daca a fost tratata cu substante chimice). Mai multa lamaie acreste prea tare. Oala se pune fara capac pe masina de gatit. Pentru a se pastra toate vitaminele, se da la focul cel mic. Astfel, lichidul se evapora fara fierbere. Siropul se pune la racit o data, maxim de doua ori, ca sa i se poata stabili adevarata consistenta. N-are voie sa devina prea gros, caci s-ar zaharisi dupa o pastrare mai indelungata, dar nici prea subtire, caci atunci ar incepe sa fermenteze dupa un timp. Trebuie sa devina un sirop adevarat, care, uns pe chifla sau painea cu unt de la micul dejun, este absolut delicios.
Utilizare: In fiecare primavara imi prepar un sirop din flori de papadie, care are un gust excelent, fiind in acelasi timp si in profitul sanatatii. La turta dulce pe care o fac de Craciun, folosesc numai sirop de papadie.


Sirop de patlagina, reteta nr. 1


Mod de preparare: De 2 ori 2 maini pline cu frunze de patlagina-ingusta sau patlagina-lata se trec prin masina de tocat carne. Se adauga acestui terci de frunze putina apa ca sa nu se intareasca, 300 grame de zahar nerafinat si 250 grame de miere. Se lasa totul sa fiarba la foc mic, cu amestecare continua, pana cand se formeaza un lichid vascos, care se toarna fierbinte in borcane si se pastreaza la frigider.
Utilizare: Dupa cum se poate citi in vechile carti despre plante medicinale, samanta de patlagina combate formarea calculului, daca se iau 8 grame zilnic. Alaturi se bea ceai de patlagina. Siropul de patlagina-ingusta curata sangele de impuritati, toxine si virusi. Ar trebui utilizat pentru o adevarata cura, luandu-se zilnic inainte fiecarei mese cate 1 lingura (copii – cate 1 lingurita).

Sirop de patlagina, reteta nr. 2


Mod de preparare: Frunzele frunze de patlagina-ingusta sau patlagina-lata, spalate se pun straturi cu zahar nerafinat intr-un borcan si se apasa ca sa se indese. Astfel, totul se va aseza. In zilele urmatoare punerea in straturi se repeta, pana nu mai incape nimic in borcan. Intr-un loc ferit, in gradina se sapa o gaura, in care se introduce borcanul bine astupat cu 3-4 straturi de celofan. Se aseaza deasupra o scandura si se pune o piatra pe ea. Totul se acopera cu pamant. Scandura si piatra trebuie sa ramana vizibile. Datorita caldurii constante, zaharul si frunzele fermenteaza, formand un sirop. Dupa cca. 3 luni, borcanul se scoate, sucul se strecoara si se stoarce printr-un storcator de fructe (nu prin panza), se pune sa dea cateva clocote si se trage in borcane foarte bine astupate. Cine nu poate efectua acest fel de fermentatie sa lase borcanul in soare sau in apropierea sobei, pana ce siropul se aseaza la fundul borcanului. Si acest sirop se pune sa dea cateva clocote bune.

Utilizare: Dupa cum se poate citi in vechile carti despre plante medicinale, samanta de patlagina combate formarea calculului, daca se iau 8 grame zilnic. Alaturi se bea ceai de patlagina. Siropul de patlagina-ingusta curata sangele de impuritati, toxine si virusi. Ar trebui utilizat pentru o adevarata cura, luandu-se zilnic inainte fiecarei mese cate 1 lingura (copii – cate 1 lingurita).


Sirop de podbal


Mod de preparare: Intr-o oala de lut sau borcan de muraturi se introduc alternativ un strat de frunze de podbal si un strat de zahar nerafinat, se lasa sa se aseze si se umple pana ce nu mai este loc in vas. Apoi se leaga cu 2-3 straturi de celofan si se pune in gradina la loc ferit, intr-o gaura facuta in pamant. Caldura constanta starneste un proces de fermentatie. Dupa 8 saptamani se dezgroapa oala sau borcanul, iar siropul de podbal astfel obtinut se lasa sa dea in 1-2 clocote. Dupa ce se raceste este turnat in sticle mici, cu gatul larg.
Utilizare: in bronsite si alte afectiuni pulmonare
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

siropuri medicinale Empty Re: siropuri medicinale

Mesaj Scris de mona_mami Lun Oct 12, 2009 5:40 am

Sirop de zmeură pentru refacerea coardelor vocale

Îndulcit cu miere de albine, siropul de zmeură are efecte uimitoare în refacerea coardelor vocale. La copii, se recomandă în bronşită cronică şi amigdalite recidivante, iar la femei în tratamentele pentru cistită, pielonefrită, dismenoree şi metroragii. Acest sirop este un excelent mijloc de tratament al bolilor cardiace, în tulburări de tranzit, afecţiuni oculare, astenie şi boli de piele (eczeme, pustule, erupţii tegumentare).
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

siropuri medicinale Empty Re: siropuri medicinale

Mesaj Scris de flo09 Joi Ian 07, 2010 4:20 pm

eu prepar siropul de muguri de brad mai ales in luna mai cand se strange mugurasi se fierbe cu apa si cu cantitatea rezultatase pune laun litru de zeama 1 kg de zahar se fierbe pana se leaga se mai poate adauga si zeama de lamaie este foare bun pentru tuse
flo09
flo09
Mamica rafinata
Mamica rafinata


Sus In jos

siropuri medicinale Empty Re: siropuri medicinale

Mesaj Scris de adriana Dum Ian 10, 2010 12:35 pm

este foarte bine de stiut flo...o sa incerc si eu anul asta sa fac sirop....daca nu uit pana in mai cand trebuie sa-i adun!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

siropuri medicinale Empty Re: siropuri medicinale

Mesaj Scris de mona_mami Lun Ian 11, 2010 4:43 am

si eu ii dau adelei sirop de brad, pus in ceai ... iiplace si spune ca e ceai lipton ... iar eu ca sa o fac sa-l bea mai bine si fara mofturi, i-am spus ca am luat reteta de pe net! siropuri medicinale 377534 siropuri medicinale 693395
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

siropuri medicinale Empty Re: siropuri medicinale

Mesaj Scris de adriana Lun Aug 16, 2010 3:06 am

foarte interesant mona siropuri medicinale 199844 eu ii pun lui gabita compot facut de mine ... in sticle de TEDY si incerc sa il pacalesc spunandui ca este suc, cateodata merge cateodata nu! siropuri medicinale 199844
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

siropuri medicinale Empty Re: siropuri medicinale

Mesaj Scris de Maria Mier Aug 18, 2010 2:26 am

interesant Mona,daca e luata de pe net e mai buna reteta in viziunea Adelei siropuri medicinale 199844
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

siropuri medicinale Empty Re: siropuri medicinale

Mesaj Scris de anka9mai Mier Aug 18, 2010 4:32 am

eu pt tuse ii dau lui Alex sirop de edera....este foartebun, eu una sunt foarte multumita de efectul lui
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

siropuri medicinale Empty Re: siropuri medicinale

Mesaj Scris de adriana Mier Aug 18, 2010 1:23 pm

anka siropul il pregatesti tu sau il cumperi?
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

siropuri medicinale Empty Re: siropuri medicinale

Mesaj Scris de anka9mai Joi Aug 19, 2010 3:31 am

adriana a scris:anka siropul il pregatesti tu sau il cumperi?
il cumpar Adriana....Prospan se numeste, sper sa nu se considere reclama
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

siropuri medicinale Empty Re: siropuri medicinale

Mesaj Scris de adriana Joi Aug 19, 2010 1:04 pm

Prospan ii dau si eu lui gabi cand tuseste, nu este reclama!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

siropuri medicinale Empty Re: siropuri medicinale

Mesaj Scris de paul_A Joi Aug 19, 2010 8:49 pm

e pentru tuse uscata, sau productiva?
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

siropuri medicinale Empty Re: siropuri medicinale

Mesaj Scris de adriana Sam Aug 21, 2010 1:35 am

eu cum incepe sa tuseasca incep sa ii si dau .....
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

siropuri medicinale Empty Re: siropuri medicinale

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum