Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
alimentatia sugarului EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
alimentatia sugarului EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
alimentatia sugarului EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
alimentatia sugarului EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
alimentatia sugarului EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
alimentatia sugarului EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
alimentatia sugarului EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
alimentatia sugarului EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
alimentatia sugarului EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 11 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 11 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
alimentatia sugarului 2466r05Ady.Biju

alimentatia sugarului 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



alimentatia sugarului 2quni4z hmshop.wordpress.com



alimentatia sugarului Wkpzltartizele.blogspot.com



alimentatia sugarului Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



alimentatia sugarului Kaqpztbratari magice



alimentatia sugarului 69m8w9 Shop/candles



alimentatia sugarului 25h2tfs art3lier.blogspot.com



alimentatia sugarului 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



alimentatia sugarului Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



alimentatia sugarului 2moa4jsbiosens.ro



alimentatia sugarului W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



alimentatia sugarului 2ef53k2reginamaria.ro



alimentatia sugarului 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



alimentatia sugarului 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




alimentatia sugarului

5 participanți

In jos

alimentatia sugarului Empty alimentatia sugarului

Mesaj Scris de mona_mami Lun Oct 05, 2009 2:36 pm

Alimentatia sugarului

In primele trei luni aceasta alimentatie ramane ideala, ea devenind insa insuficienta dupa acest interval, cand trebuie inceputa diversificarea alimentatiei.

Nou nascut de 3000 gr grutate:
- in prima luna primeste 7 mese, sugand la san;
- in luna a doua – 6 mese, suge la san si in plus primeste suc de fructe (progresiv, incepand cu o lingurita pana la 30 lingurite).
- in luna a treia – 5 mese – suge la san si in plus primeste suc de fructe sau supa de zarzavat.

La 5 kg greutate corespunzatoare varstei de 3 luni jumatate a unui sugar care a cantarit la nastere 3 kg se va administra o cantitate de maximum 1 l de lichid, cantitate care ramane fixa pana la 1 an (repartizat in 4 mese – 250 gr/ masa).

- in luna a patra, avand 6 kg, sugarul primeste patru mese a 250 gr, suge la san si in plus suc de fructe si fainoase, lapte cu gris sau cu faina dextrinizata.

- in luna a cincea suge la san si in plus primeste fainoase plus lapte, mere rase cu biscuiti.

- la cinci luni si doua sapatamani primeste aceeasi hrana ca la 4 luni si in plus, legume trecute prin sita (pireuri), supa de pasare, galbenus fiert, unt.

- la sase luni primeste alimentatia de la 5 luni si in plus primeste branza de vaci, iaurt, galuste de gris.

- la sapte luni se introduce in alimentatie supa de oase si carne, ficat fript sau fiert si pasat, creier in pireuri.

- la opt luni se suplimenteaza cu carne tocata, pilaf, budinca cu carne, papanasi.

- la noua luni se poate introduce in plus mamaliga, frisca, bors cu perisoare, pireu de spanac, ciulama dietetica.

- la un an, greutatea ideala a unui sugar care-a avut 3 kg la nastere, este 9 kg, regimul se poate, extinde, odata cu suspendarea lactatiei materne.



De la 10 la 12 luni se ofera alimente consistente. Se incearca sa se inlocuiasca treptat biberonul cu ceasca sau cu lingurita. In practica insa, in continuare si chiar in al doilea an de viata, copiii prefera sa bea laptele din biberon.

Dimineata: lapte simplu cu fulgi de cereale sau un produs partial adaptat (Milupa 2, Nutrilon 2 etc.) sau o formula cu adaos (Similac); paine cu unt si gem.

La Ora 10: fructe, sucuri de fructe, morcovi sau nimic.

La ora 12-13: se renunta progresiv la piureul foarte fin pasat pentru a-i da legume zdrobite cu furculita. In functie de sezon si posibilitati, alaturi de cartofi, legume variate: morcovi, dovlecei, spanac, salata fiarta, fasole verde, mazare verde, conopida, sfecla. In sezonul rece se pot da din cand in cand paste fainoase sau orez bine fiert (pilaf).

La zarzavat se adauga unt, de 1-2 ori pe saptamana cate un galbenus de ou, iar de 4-5 ori pe saptamana carne (ficat) sau peste in cantitate de 60-70 g, sau peste slab de apa dulce. Se poate incheia cu un desert (fructe, compot).

Dupa-amiaza: fructe strivite, fulgi de cereale cu fructe sau biscuiti sau prajituri de casa; la sfarsit se poate da lapte, iaurt sau branza de vaci.

Seara (in jur de ora 20): budinci, papanasi cu lapte si cereale instant, fulgi de cereale, gris sau paine cu unt si branza de vaci + sunca slaba + un biberon cu lapte (sau ceaiuri slabe cu zahar), mamaliga cu unt si branza de vaci.

Pe masura ce copilul va deveni mai indemanatic, el va dori sa manance singur. Tendinta lui va fi sa apuce direct cu degetele sale. Lasati-l s-o faca. Este important in a-l lasa sa aiba un rol activ în alimentarea sa.

Acum, sau in luna urmatoare, se poate incepe sa i se dea sugarului, din cand in cand, din mancarea care se pregateste pentru restul familiei. La aceasta varsta, copiilor le plac mancarurile pe care le pot duce singuri la gura: legume fierte, cum ar fi morcovii, cartofii, fasolea pastai.

Se pot da si fructe crude: mere, zmeura, piersici decojite, afine, tomate etc, pasate, strivite, tocate fin sau sub forma de compot. Piureurile nu se sareaza si nu se condimenteaza.

Laptele (produse industriale sau de vaca) si/sau derivate (iaurt, branza de vaci) raman alimente de baza, prezente in "meniul" zilnic.
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

alimentatia sugarului Empty Re: alimentatia sugarului

Mesaj Scris de teodoraion Vin Oct 09, 2009 3:06 pm

nu stiu ce sa zic mona..eu stiu ca e bine sa incepi s aii dai cate ceva abia dupa 4 luni....nu la 2..insa acum sunt tot felul de idei si variante..
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

alimentatia sugarului Empty Re: alimentatia sugarului

Mesaj Scris de mona_mami Mar Oct 20, 2009 8:35 pm

eu am fost nevoita sa-i dau laviniei de la doua luni jumatate suc de portocale, cate 10-15 ml/pe zi. papa doar lapte praf, eu nu aveam la piept, si era foarte constipata. doctorita mi-a recomandat suculetul, si a avut efectul scontat. nu mai aveam deloc probleme.
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

alimentatia sugarului Empty Re: alimentatia sugarului

Mesaj Scris de muraru raluca Mier Feb 24, 2010 4:58 pm

Regimul special din perioada alaptarii


Perioada alaptarii este una speciala pentru orice femeie, interactiunea dintre mamica si bebe fiind mxima si totodata oferindu-i bebelusului hrana vitala, dar si anticorpi care sa-l ajute sa aiba o sanatate de fier.

Atunci cand alapteaza, mamicile trebuie sa manance sanatos, variat si... destul de mult cantitativ. Cu siguranta va veti ridica probleme privind silueta voastra, dar nu este insa momentul potrivit pentru astfel de ganduri, sanatatea mcutului fiind mult mai importanta si prioritara. Asadar dietele in aceasta perioada nu reprezinta o buna idee.

Regim special pentru mamicile care alapteaza

Regimul special al mamicilor care alapteaza trebuie sa fie bogat in vitamine, minerale, dar si proteine pentru a asigura si micutului o hrana pe masura, caci o buna parte din nuteientii ingerati de mamica se secreta in laptele matern. Iata cateva principii importante pentru alimentatia mamicii in peiroada alaptarii. Astfel trebuie sa introduceti in regimul zilnic, daca n-ati facut-o inca:
- Fructe si legume cat mai variate, consumate in stare proaspata;
- Cereale si lactate;
- Acizi grasi esentiali si grasimi bune din uleiul de masline, ulei de floarea soarelui, de rapita sau de soia, insa cu mentiunea ca aceste uleiuri nu trebuie preparate termic (nu prajiti in ele), grasimile arse fiind o otrava pentru organism;
- Proteine animale din carne de pui (peste nu este recomandat in primul an de viata al micutului, studii de actualitate demonstrand ca ar putea activa bolile atopice mai ales daca este introdus direct in hrana copilului), oua.

Cerealele

Cerealele trebuie consumate musai dimineata fiindca sunt foarte energizante si n-ai vrea sa fii agitata seara cand ar trebui sa te odihnesti, iar acum chiar ai nevoie de odihna. Cerealele contin si foarte multe fibre de aceea trebuie consumate cu o cantitate mare de lichide, recomandate fiind, evident, lactatele. In niciun caz sa nu sari peste micul dejun...

Fructele si legumele

Cum spuneam mai sus, fructele si legumele trebuie consumate zilnic si se recomanda ca acestea sa fie variate, de exemplu cinci feluri de fructe diferite si cinci feluri de legume diferite. Cantitatile din fiecare trebuie sa fie generoase...

Lactate din belsug

Ai nevoie de mult calciu si vitamine ca A, E, D, acestea provenind si din consumul de lactate, dar si din carne. Aceste produse trebuie sa faca parte din regimul tau zilnic.

Ce nu ai voie in perioada alaptarii?

Nu ai voie urmatoarele:
- Sucuri din comert, indiferent daca sunt acidulate sau nu;
- Nu ai voie bauturi acidulate, inclusiv apa minerala;
- Tutunul si alcoolul nici nu intra in discutie;
- Cafeaua, ceaiul negru sau cacao excesiv, fiindca unele substante se secreta si in laptele pe care il papa micutul si nu-i fac deloc bine la o varsta asa frageda;
- Medicamente care se secreta prin laptele matern, ca antifungice, anticonvulsive, antibiotice etc. Intreaba medicul daca trebuie sa urmezi un tratament.
muraru raluca
muraru raluca
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47

Sus In jos

alimentatia sugarului Empty Re: alimentatia sugarului

Mesaj Scris de sandy Mier Feb 24, 2010 5:34 pm

teoretic asa este,dar practic eu fiind foarte pofticioasa...mai beam cate un pahar de suc cu acid,apa minerala am baut pe la 8luni cand aveam arsuri in capul pieptului si daca beam apa minerala imi trecea...si ce sa spun nu pot spune ca am respectat intocmai....lista de produse interzise...
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

alimentatia sugarului Empty Re: alimentatia sugarului

Mesaj Scris de adriana Dum Oct 31, 2010 3:00 am

deoarece eu nu am avut san gabita a papat doar lapte praf .... asa ca am inceput cu suculetul de fructe de la 3 luni .....
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

alimentatia sugarului Empty Re: alimentatia sugarului

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum