Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 18 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 18 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 2466r05Ady.Biju

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 2quni4z hmshop.wordpress.com



Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Wkpzltartizele.blogspot.com



Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Kaqpztbratari magice



Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 69m8w9 Shop/candles



Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 2moa4jsbiosens.ro



Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 2ef53k2reginamaria.ro



Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

+23
crina_oc
Raluca30
anka9mai
mofturaki
lilia
cecilia_7625
adriana
teodoraion
amalia-carmen
claudia_mami
monica_2008
muraru raluca
elena
mary24
paul_A
sandy
ari05
Maria
alinapopa1969
panky(Laura)
mona_mami
roxanik
STEF30IASI
27 participanți

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de adriana Vin Dec 31, 2010 3:52 pm

Semnificatiile Babelor si obiceiul si traditia acestora:

Incepand de la 1 martie si pana pe 9 martie sunt zilele Babei: fetele, femeile si copiii isi aleg cate o ”baba”.
De obicei, se alege in functie de data de nastere, si se spune ca asa cum este ziua (insorita sau innorata), asa va fi si anul persoanei respective.

Se spune ca intre zilele de 1 si 9 martie, Baba Dochia isi implineste destinul urcand muntele, impreuna cu turma sa de oi.
Aceste zile sunt cunoscute ca zilele Dochiei sau Babele.
Vremea in aceasta perioada este foarte capricioasa si schimbatoare, intocmai ca si caracterul Babei.
Zilele babei sau babele sunt intruchiparea luptei dintre iarna si primavara, cu vreme foarte capricioasa.
Legenda Babei Dochia, este unul dintre cele mai importante mituri romanesti.
De-a lungul timpului, in Romania, s-au pastrat mai multe variante despre zilele Dochiei, al carui nume pare ca provine din calendarul bizantin.

Una dintre variante are la baza mitul „Traian si Dochia”.
Se spune ca Traian, cuceritorul Daciei s-a indragostit de fata lui Decebal, Dochia, dar ca ea nu-i impartasea dragostea.
Astfel, ea este nevoita sa se ascunda in munti pentru a se ascunde Traian.
Ea, cu ajutorul Maicii Domnului s-ar fi transformat intr-o batrana care ingrijea oi.
O alta legenda despre Baba Dochia, este aceea ca ar fi existat o pastorita cu avea 20 de oi si care a fost transformata in stana de piatra pentru ca a sfidat intemperiile declansate de zeul Gebeleizis, stapanul stihiilor naturii la daci.

O a treia legenda spune ca Baba Dochia ca o femeie batrana, rea si cicalitoare care vroia sa scape de nora ei punand-o la tot felul de incercari imposibil de realizat.
Intr-o zi a trimis-o sa spele la rau lana cea alba pana aceasta se inegreste.
Biata nora, nereusind sa indeplineasca porunca soacrei, a izbucnit in plans si atunci si-au facut aparitia langa ea Dumnezeu si Sfantul Petru care ascultandu-i povestea, i-au inegrit lana.
Soacra vazand ca nora vine cu lana neagra s-a gandit sa-i dea iar o cazna la fel de grea si a trimis-o inapoi, sa o spele din nou si sa o faca la loc.
Nu i-a fost chip fetei sa reuseasca si iar s-a pus pe plans. Iar s-au aratat cei doi, Dumnezeu si Sfantul Petru, dar de data asta nu i-au transformat lana iar alba, ci au trimis fata sa culeaga flori si fragi pe care sa i le daruiasca apoi soacrei.
Baba vazand florile si fragii, aceasta a uitat de lana si a crezut ca a venit primavara. Astfel si-a luat oile si pe fiul sau, Dragobete, si-au plecat la munte.
S-a imbracat cu 9 cojoace (zilele Dochiei) de care s-a leapadat treptat pe parcursul calatoriei.
Dupa 9 zile, in urma unui inghet Baba Dochia se spune ca s-a transformat in stana de piatra impreuna cu oile ei.
Veridicitatea legendei Babei Dochia este oferita de rocile din muntii Ceahlau, o marturie incontestabila a acestui mit romanesc.

Tu ti-ai ales Baba?

Iti urez sa ai parte de mult soare si vreme buna de Baba ta!

adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de sandy Vin Feb 25, 2011 8:50 pm

eu ca in fiecare an o am pe 8 martie!
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de cecilia_7625 Vin Feb 25, 2011 11:00 pm

eu sunt nascuta pe 25 asa k baba mea e pe 7
cecilia_7625
cecilia_7625
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 47
Joburi/Distractii : plimarile prin parc cu familia

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de roxanik Vin Feb 25, 2011 11:16 pm

eu sunt nascuta pe 14 ....baba mea este pe 5. Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 869129
roxanik
roxanik
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 44

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de lilia Vin Feb 25, 2011 11:20 pm

baba mea va fi pe 4
lilia
lilia
Mamica rafinata
Mamica rafinata


Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de Maria Vin Feb 25, 2011 11:20 pm

baba mea in tot anul e pe 8 :sunflowers:
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de adriana Sam Feb 26, 2011 1:21 am

atunci a mea sa fie pe 1 Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 199844 dau startul babelor!!!!!!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de elena Sam Feb 26, 2011 1:53 am

baba mea va fi pe 6 :sunflowers:
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de mofturaki Sam Feb 26, 2011 1:54 am

a mea e pe 1..asa ca adriana impartim baba! Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 869129
mofturaki
mofturaki
Mamica sexy
Mamica sexy

Varsta : 49
Joburi/Distractii : www.isc.ro http://my.oriflame.ro/310365

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de paul_A Sam Feb 26, 2011 3:02 am

a mea este pe 8 , ca sunt nascuta pe 17 Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 869129
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de teodoraion Sam Feb 26, 2011 3:05 am

baba mea e pe 2..ziua mea de nastere
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de anka9mai Sam Feb 26, 2011 5:56 pm

si eu o sa`mi aleg anul asta baba pe 2.....teo impartim baba, poate da d-zeu si o sa fie frumos
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de adriana Sam Feb 26, 2011 11:46 pm

la cum se anunta de ger in urmatoarele zile se pare ca vom fi niste babe foarte rele si urate Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 199844 Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 199844
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de sandy Sam Feb 26, 2011 11:49 pm

ehei...babe rele si urate ca voi.,..tot sa existe..ca nu veti fi!!
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de anka9mai Dum Feb 27, 2011 1:46 am

Adriana ai vazut tu baba frumoasa? Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 199844
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de adriana Dum Feb 27, 2011 1:49 am

sigur ca da anka .... asa cum am vazut si copil cuminte!!!!!! Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 199844 Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 199844 Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 199844
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de anka9mai Dum Feb 27, 2011 1:50 am

pardon babe frumoase suntem noi si copilasii nostri sunt cei mai frumosi....stau bine cu modestia nu?? Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 199844
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de teodoraion Dum Feb 27, 2011 2:00 am

sa vedem Anka ce babe suntem!
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de Raluca30 Dum Feb 27, 2011 2:34 am

Eu am baba in fiecare an pe 9 si a fost bine cam in fiecare an Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 869129
Raluca30
Raluca30
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Varsta : 39
Joburi/Distractii : ador plimbarile

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de crina_oc Dum Feb 27, 2011 3:58 am

baba mea e pe 7 ...sa speram ca vor fi numai babe frumoase :3345:
crina_oc
crina_oc
Mamica sexy
Mamica sexy


Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de narcy Lun Feb 28, 2011 11:47 am

baba mea pe 6 :soare:
narcy
narcy
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : INGINER

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de adriana Joi Mar 03, 2011 2:30 pm

se pare ca eu voi fi o baba urata tot anul ..pe 1 a nins si a fost foarte frig in bucuresti!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de sandy Vin Mar 04, 2011 2:07 am

ehe ..aici nu a nins..inseamna ca vei fi frumoasa..ca de pe aici.,.din Cl..te tragi...Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 199844
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de mofturaki Vin Mar 04, 2011 3:09 am

adriana, la noi pe 1 martie ( a fost si baba mea-deci, nu iti permit sa ma faci baba urata Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 199844 ) a fost in primele ceasuri ale zilei soare, dar rece.. apoi a nins din senin... deci voi fi. adica sunt o baba frumoasa si senina... Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 866103
mofturaki
mofturaki
Mamica sexy
Mamica sexy

Varsta : 49
Joburi/Distractii : www.isc.ro http://my.oriflame.ro/310365

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de teodoraion Vin Mar 04, 2011 3:25 am

cu parul alb...asta ti-l vor face pisicutele
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!! - Pagina 5 Empty Re: Cum ne alegem Babele – Cum ne reprezinta Babele !!!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum