Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 8 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 8 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse 2466r05Ady.Biju

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse 2quni4z hmshop.wordpress.com



Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Wkpzltartizele.blogspot.com



Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Kaqpztbratari magice



Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse 69m8w9 Shop/candles



Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse 2moa4jsbiosens.ro



Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse 2ef53k2reginamaria.ro



Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

+5
anka9mai
paul_A
sandy
mona_mami
adriana
9 participanți

In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de adriana Lun Feb 22, 2010 2:45 pm

Cresc in varful cetinilor si au culoarea aceea verde crud, care inveseleste padurile de pe versantii muntosi, ornandu-i ca pentru sarbatoare. Sunt fragezi si, daca ii zdrobesti intre dinti, au un gust acrisor si raspandesc o aroma extraordinara.
Cand mugurii au deja doua degete lungime, se culeg si se prepara din ei, de data aceasta pentru oameni, tot felul de siropuri si licori vindecatoare, ale caror retete sunt usor de realizat.

Mica farmacie cu muguri de brad

Siropul

Varianta I: se fierbe un kilogram de muguri de brad in doi litri de apa vreme de cincisprezece minute, dupa care se lasa sa se raceasca. Dupa ce se raceste, se adauga doua kilograme de zahar, se fierbe pana da in clocot, dupa care se filtreaza si se trage in sticla. Acest sirop nediluat se administreaza pentru tratarea tusei iritative si a tusei uscate, diluat cu apa de izvor, ca racoritor si antifebril.

Varianta Ii: intr-un borcan de sticla sau, mai bine, intr-un vas de lut cu capac se pun alternativ un strat de muguri de brad, un strat de miere (fiecare cu grosime de aproximativ doua degete), pana se ajunge la gura recipientului, unde se pune ultimul strat de miere. Se inchide ermetic vasul si se lasa la intuneric si racoare sau ingropat in pamant vreme de patru-opt saptamani. Dupa trecerea acestui interval, se filtreaza continutul, iar siropul obtinut se trage in sticle inchise la culoare.

Tinctura

Cincisprezece linguri de muguri tocati marunt se pun intr-un borcan, dupa care se adauga 2 linguri de rasina de brad si un pahar si jumatate de alcool alimentar de 90 de grade, nediluat. Se inchide borcanul ermetic si se lasa continutul la macerat vreme de zece zile, dupa care se filtreaza. Tinctura astfel obtinuta se trage in sticlute mici, inchise la culoare. Se administreaza de regula cate o lingurita de tinctura diluata intr-un sfert de pahar de apa, de 3-4 ori pe zi.

Mugurii cruzi

Pusi in pungi de hartie, mugurii se pastreaza la frigider vreme de 7-10 zile, timp in care pot fi consumati ca atare, pentru reglarea poftei de mancare, dezinfectarea gurii si improspatarea respiratiei. Se mananca 5-6 muguri, pe stomacul gol, cu un sfert de ora inainte de masa.

Inhalatia

Peste o mana de muguri verzi (este bine sa fie lungi de 4-5 centimetri in momentul culegerii, pentru ca atunci secreta mai mult ulei volatil) se toarna o jumatate de litru de apa clocotita. Se acopera capul cu un prosop si se apleaca deasupra vasului, vreme de 5-10 minute. Dupa inhalatie, capul se tine acoperit macar jumatate de ora, dupa care nu ne vom expune la frig si curent, vreme de inca trei ore. Este un tratament care desfunda si curata caile respiratorii, opreste in fasa racelile, activeaza circulatia si reda tonusul pielii la nivelul fetei.

Cateva recomandari

Tusea, bronsita cronica - se iau zilnic 6-10 lingurite de sirop de brad preparat la rece in miere. Acest preparat are efecte dezinfectante, calmante si ajuta la regenerarea tesuturilor lezate de infectii. Suplimentar, se face gargara cu doua lingurite de tinctura de muguri de brad diluate intr-un sfert de pahar de apa.

Anemia, demineralizarea, debilitatea - se face o cura de doua saptamani, timp in care se iau cu un sfert de ora inainte de fiecare masa cate 2-3 lingurite de sirop de muguri de brad obtinut in miere. Mugurii de brad au efecte vitaminizante, stimuleaza si regleaza metabolismul, avand efecte regenerante miraculoase. Tratamentul este recomandat in mod special copiilor, care sunt foarte receptivi la preparatele obtinute din tesuturile vegetale tinere.

Anorexia, lipsa poftei de mancare - inainte de fiecare masa se bea o jumatate de pahar de sirop de brad cu miere, diluat cu apa minerala carbogazoasa. Luat cu 10-15 minute inainte de masa, acest remediu are efecte excelente de stimulare a digestiei.
Migrena, senzatia de voma - se consuma 4-5 muguri de brad proaspeti, mestecandu-i indelung. In lipsa acestor muguri in stare proaspata, se poate bea putin sirop in miere diluat cu apa de izvor. Se face concomitent un masaj usor pe tample si pe frunte, cu tinctura de muguri de brad.

Oboseala intelectuala - se iau cateva lingurite de sirop de brad pe stomacul gol. Acest preparat natural redreseaza rapid valorile glicemiei si regleaza activitatea nervoasa, avand un efect tonic si reconfortant foarte intens.

Gastroenterita - se inmoaie o bucatica de paine intr-o lingurita de tinctura de muguri de brad si se inghite pe stomacul gol. Se iau 4 asemenea doze zilnic, tratamentul durand minimum 12 zile. Tinctura de muguri de brad preparata dupa metoda de mai sus are efecte antiinflamatoare, antiinfectioase si cicatrizante.

Utilizari externe

Copiii care se imbolnavesc usor - vor face baie doua-trei saptamani la rand cu infuzie de muguri de brad obtinuta astfel: doua maini de muguri proaspeti se fierb 2-3 minute in cinci litri de apa, dupa care se lasa sa se raceasca. Se filtreaza si se amesteca apoi cu apa de baie in care va fi scaldat copilul. Aceste bai au efecte excelente de tonifiere a organismului, fiind un leac stravechi de medicina populara romaneasca.

Durerile articulare - mugurii de brad se oparesc cu apa fierbinte, apoi se infasoara cat sunt inca fierbinti (la limita suportabilitatii) in tifon si se aplica pe locul dureros, dupa care se aplica deasupra o bucata de nailon si un material textil foarte calduros. Cataplasma se tine vreme de 30-40 de minute, dupa care se indeparteaza, iar locul tratat va fi tinut la caldura vreme de inca 10-15 minute.

Tenul palid - se trateaza cu o baie de aburi de muguri de brad facuta dupa metoda de mai sus (inhalatia). Acest procedeu se aplica de doua ori pe saptamana, avand efecte benefice atat asupra tenului, cat si asupra cailor respiratorii superioare.

O precizare importanta
In padurile noastre creste, pe langa brad (Abies alba), si molidul (Picea abies), cu care se aseamana foarte mult si care are proprietati terapeutice practic identice. Ambele specii pot fi folosite la tratamentele descrise mai sus.
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de mona_mami Mier Feb 24, 2010 3:35 pm

o las pe nasa mea sa-l faca! e mai simplu si ma scuteste de multe treburi! Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse 257143
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de sandy Joi Mar 11, 2010 12:28 am

cerd ca este bun...dar nu am de unde sa iau muguri de pin,,asa ca am cumparat,unul,
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de paul_A Mar Iul 06, 2010 4:53 pm

la noi nu functioneaza...acum ii fac ceai de patlagina ca vad ca incepe iar sa tusesca uscat...offf sper sa n-o luam iar de la capat, k mi-e groaza Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse 740747
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de adriana Mar Oct 19, 2010 7:30 pm

mie mi-a adus cumnata mea de la munte ..... acum ii dau lui gabita de cateva zile si vreausa va spun ca nu mai tuseste asa de rau!
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de anka9mai Vin Noi 05, 2010 10:03 pm

e bun pt tuse si siropul sau picaturile din muguri de brad de la plafar?
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de raruta Vin Noi 05, 2010 10:51 pm

Si eu stiu ca e foarte bun!
Eu lui Rares i-am facut ceai de foi de ceapa si nuci. Si am scapat de tuse!
raruta
raruta
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 43

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de Rania Sam Noi 06, 2010 12:21 am

Eu imi amintesc ca mama imi dadea asa ceva cand eram mica si avea un efect miraculos,la fel ca si ceaiul din foi de ceapa si nuci desi le uram gustul si mirosul.
Rania
Rania
Mamica incepator
Mamica incepator

Varsta : 33
Joburi/Distractii : Studenta

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de paul_A Sam Noi 06, 2010 12:24 am

eu i-am dat Alexiei in fiecare dimineata cate o lingurita de miere , si am scapat de tuse fara medicamente Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse 943159
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de elena Sam Noi 06, 2010 3:47 am

Faceam si eu odata...dar am renuntat sa mai fac...puneam prea mult zahar in el..si nu e sanatos delok..
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de adriana Sam Noi 06, 2010 12:15 pm

eu iam facut acum sirop din ridichie neagra ....i-a mai ameliorat tusea
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de sandy Dum Noi 07, 2010 3:48 pm

super remediile acestea naturiste!!..
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de anka9mai Dum Noi 07, 2010 10:04 pm

sirop din foi de ceapa ii dau si eu lui Alex acum, il indulcesc cu putina miere de albine....sper sa scapam de tuse
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de teodoraion Dum Noi 07, 2010 10:08 pm

si Bia tuseste..de nu stiu ce sa ii mai fac
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de anka9mai Dum Noi 07, 2010 10:10 pm

ceai de scai vanat ai incercat Teo?
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de teodoraion Dum Noi 07, 2010 10:12 pm

nu am incercat..asa se numeste?se gaseste la plafar?
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de anka9mai Dum Noi 07, 2010 10:14 pm

teodoraion a scris:nu am incercat..asa se numeste?se gaseste la plafar?
da exact asa ceri :" Ceai de scai vanat" este pt tuse de diferite etiologii, tuse convulsiva, bronsita, astm, afectiuni urinare
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de adriana Vin Noi 12, 2010 1:05 pm

teo cu Robitusin in 2 zile i-a trecut tusea lui gabita..... este cel mai bun sirop de tuse care i lam dat ....i-a mers de minune cu el ....si costa doar 9 ron
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de anka9mai Sam Noi 13, 2010 6:37 am

adriana a scris:teo cu Robitusin in 2 zile i-a trecut tusea lui gabita..... este cel mai bun sirop de tuse care i lam dat ....i-a mers de minune cu el ....si costa doar 9 ron
eu nu am auzit de siropelul asta pana acum....am sa ma documentez :hug: multumim Adriana
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de adriana Dum Noi 21, 2010 3:27 pm

este foarte eficient anka ...... dar vezi ca este pentru tuse seaca ......
pentru tuse productiva mi-a dat doctora FLUIMUCIL ..... care este foarte bun si eficient !
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse Empty Re: Sirop din mugurii de brad - remediu pentru tuse

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum