Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 16 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 2466r05Ady.Biju

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 2quni4z hmshop.wordpress.com



Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Wkpzltartizele.blogspot.com



Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Kaqpztbratari magice



Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 69m8w9 Shop/candles



Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 2moa4jsbiosens.ro



Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 2ef53k2reginamaria.ro



Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

+9
teodoraion
adriana
panky(Laura)
popescumelinda
Maria
elena
ari05
sandy
muraru raluca
13 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de sandy Sam Mai 22, 2010 3:45 pm

ai grija ca atunci cand ii spui ceva cu ferimitate sa nu retragi ce ai spus ptr ca plange,sunt smecheri si daca vad ca cedezi..el nu va mai ceda...pleaca de langa el cand nu asculta prefate indiferenta
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de panky(Laura) Sam Mai 22, 2010 5:34 pm

asta si fac sandy.........dar face plaja baiatul in magazin........... Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 377534
panky(Laura)
panky(Laura)
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de sandy Sam Mai 22, 2010 7:03 pm

ce tare ai fost Laura..Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 611610
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de panky(Laura) Sam Mai 22, 2010 7:18 pm

pe bune asa face..........se pune pe burta si da din picioare
panky(Laura)
panky(Laura)
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de teodoraion Sam Mai 22, 2010 7:23 pm

eu in locul tau acolo l-as lasa sa vezi ce vine dupa tine daca vede ca ramane singur
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de panky(Laura) Sam Mai 22, 2010 7:26 pm

l-am lasat..............dar nu vine dupa mine........se duce tot acolo.......unde vrea el........se plimba ca,o floare.........n-are nici o treaba cu mine.........si in parc este la fel
panky(Laura)
panky(Laura)
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de sandy Sam Mai 22, 2010 8:50 pm

uff..atunci nu as vrea sa fiu in pielea ta
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de adriana Sam Mai 22, 2010 10:10 pm

uff nu este bine laura, eu nu am patit asa cu gabita.... si daca ar face asa l-as lua pe sus si atunci chiar ca nu i-as mai cumpara nimic, dar tot nu as face ce vrea el..... nu zic sa nu ii cumperi dar trebuie sa invete ca totul are o limita
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de Maria Sam Aug 28, 2010 4:06 am

Cum abordam crizele de nervi ale copilului
Zgomotul, furia, tipetele, vorbele urate si nemultumirile te urmaresc prin toata casa. Crizele de nervi sunt ca ploile de vara: izbucnesc din senin, pot dura cateva ore si se sting la fel de repede cum au izbucnit. Iar tu te intrebi mirata "Asta ce-o mai fi?"

Crizele de nervi pot incepe inca din primul an de viata, dar par sa ajunga pe cele mai inalte culmi pe la 3 - 4 ani. Cu totii ne miram cum de reuseste un copil de numai 3 ani sa agite o familie intrega si sa fie de nestapanit.

Aceasta este "varsta de aur", pentru ca acum copilul incepe "sa se incalzeasca". El invata cum sa obtina ce vrea si daca prima data i-a mers cu tavalitul pe jos si cu tipatul, atunci el si-a dat seama ca aceasta este metoda cea mai eficace. Iar tu realizezi ca puterea sta in mainile copilului.

Daca astfel de crize au loc in public (nimic nu este mai interesant pentru ei decat sa dovedeasca ce "tari" sunt in fata unor persoane straine), atunci, dintr-odata, copilul detine toate atuurile. Crizele de nervi ale copilului pot ajunge sa extenueze, sa descurajeze si sa infurie orice parinte. Copilul pare sa-si fi pierdut controlul. Este chiar asa?

Ce trebuie sa facem pentru a tine sub control crizele de nervi?

* Incearca sa ramai calma. Nu ajuta la nimic sa faci si tu o criza. Nu ceda NICIODATA si incerca sa nu faci nimic din ce i-ar da impresia celui mic ca a castigat.
* Copiii fac crizele de nervi ca sa obtina ce vor. Cel mai rau lucru pe care il poti face este sa ii dai ce vrea.
* Daca este vorba despre o jucarie pe care o vrea, nu-i cumpara jucaria cu pricina. Cedezi o singura data si se va declansa mereu cate o criza de nervi, crezand ca va castiga din nou.
* Chiar si a spune "ma mai gandesc" sau "poate", este echivalent cu o cedare.
* O alta metoda este sa-i ceri sa iasa din camera. Daca nu vrea, iesi tu.
* Daca nu exista public, nu exista nici satisfactie. Sunt sigura ca mereu ti-ai zis: "tocmai acum a inceput…?", deci poti spera ca se termina si cu crizele.
* Copilul trebuie sa invete ca rabdarea ta are o limita.
* Daca incepe sa se tavaleasca sau sa arunce cu lucruri, imobilizeaza-l pana se potoleste sau trimite-l singur in camera si da-i ocazia sa simta ca "a pierdut" ceva.
* Daca nu vrea sa isi puna hainele in dulap, dupa ce tambalaul a trecut, roaga-l sa le puna acolo. Sa nu faci nimic pana cand hainele nu sunt puse in dulap.
* Daca face mizerie, pune-l sa curete, dar numai dupa ce s-a potolit.
* Daca se hotaraste sa-si dea in petic in public, de pilda intr-un magazin, nu-ti bate capul sa vorbesti frumos si rational cu el (de ochii lumii). Ia-l de mana cat poti de frumos si scoate-l afara, du-l la masina, sau intr-un loc unde sa va asezati (e posibil sa ai de asteptat pana se calmeaza). Apoi mergi direct acasa, lor le place in oras si intoarcerea acasa poate fi ca o pedeapsa.
* Nu-l scoate in oras si nu-i cere prea mult cand e obosit.
* Poti sa impui niste reguli de baza. Cand copiii cunosc regulile, e mai usor sa le impui.
* Invata-l sa accepte si refuzul. Copiii rasfatati cred ca li se cuvine totul si ca au dreptul sa foloseasca orice mijloace ca sa obtina ce vor.

Tot scenariul acesta cere rabdare, insa cheia succesului ca parinte este CONSECVENTA…
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de ari05 Sam Aug 28, 2010 5:56 am

la noi nu mai functioneaza nimic ... cand il apuca isteriile, ii "lipesc" o palma de se calmeaza instant Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 199844 asta e ... n-o fi cea mai buna metoda, dar deocamdata e singura care functioneaza Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 423715
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de teodoraion Sam Aug 28, 2010 3:18 pm

la mine Larisa se calmeaza singura..o las sa planga si ii zic:''cand te-ai linistit sa imi spui'' mai sta putin si vine ''M-am linitit'' la Bia e o poveste mai lunga si mai stresanta...
si apropo ce faci?fumezi aici?
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de mona_mami Sam Aug 28, 2010 3:22 pm

Adela e linistita din fire ... Ea nu a facut crize de isterie ... E delicata prin felul ei de-a fi. Dar Lavinia e un "uragan"! Si ea urla, o las ... si se linisteste daca ii dau sa bea un pahar cu apa! Si spune pe urma: "Gata, nu mai pange tita"! Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 199844 Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 693395
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de teodoraion Sam Aug 28, 2010 3:22 pm

ce dulce e!!!!!
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de anka9mai Sam Aug 28, 2010 10:01 pm

si eu am multe probleme la capitolul asta cu Alex...e foarte nervos de fel....oricat i`as explica ca isi face rau nu ma intelege, asa ca`l las in banii lui cateva minute si daca vede ca nu ii dau atentie vine la mine si`mi zice "gata mami iarta`ma,nu mai sunt nervos!"
anka9mai
anka9mai
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de sandy Sam Aug 28, 2010 11:17 pm

pai asta e solutia...fa te ca nu iti pasa!!
sandy
sandy
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 39
Joburi/Distractii : mamica-acest fapt de a fi mamik

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de elena Sam Aug 28, 2010 11:57 pm

depinde de copil.... si Teodor face crize de isterie....numai varsta il va face sa renunte la ele..rabdareee multa imi trebuie
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de ari05 Dum Aug 29, 2010 2:33 am

nu fumez cuscra, DD fereste Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 611610 din greseala am dat pe emoticonul ala Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 611610

ce scumpa e Lavinia Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 693395

la mine nu merge faza cu lasatul in pace... doar acasa... cand suntem acasa il las unde se crizeaza si plec in alta camera... si pana la urma se calmeaza el ...dar cand nu suntem acasa... ce fac? nu pot sa-l las , ca se ia si fuge, sare in strada printre masini, o ia la goana printre blocuri... e salbatic de-a dreptul fug asa ca ii pleznesc cateva la fund si mai urla un pic apoi se linisteste...
si aici de exemplu... de 2 ori l-au apucat nervii ... l-am dus in camera , i-am dat vreo 2 la fund... s-a calmat si am coborat din nou ... fiind lume in vila, nu-l pot lasa sa urle in voie pana se calmeaza... ca ii deranjeaza pe ceilalti... si asa ii vad ca baga niste priviri....
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de teodoraion Dum Aug 29, 2010 2:47 am

pai sunt cazuri si cazuri..
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de ari05 Dum Aug 29, 2010 2:50 am

da... cazuri si cazuri... situatii si situatii... acum de exemplu am o stare... nu am rabdare si nervi pt isteriile lui ... ma enerveaza ca desi e WE si al meu ar tebui sa se ocupe mai mult de el... si am mai luat-o si pe soacra pe post de bona... tot pe capul meu e piciul mai mult... nah... relaxeaza-te dk poti fug
ari05
ari05
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 43

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de adriana Mar Sept 07, 2010 1:06 pm

maria cat de muylot ne regasim noi in acel articol ....gabi exact asa face ...acele crize, iar eu exact asa procedez, nui cumpar, nu stam la discutii, mergem direct acasa si este pedepsit, fara desene si sta in casa ....
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de roxana ,mamica finuta Mar Sept 07, 2010 1:31 pm

Si eu ma impun fata de Andrei , el este cel mai neantelegator dintre toti trei , e foarte nervos candf nu fac ce vrea el , tipa foarte tare si vrea sa se impuna . Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 790400 Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 790400 La fel ca Laura am patit si eu , mergeam pe strada si ceva nu i-a convenit , ce credeti ca afacut ? -a fugit din mana mea direct in strada in fata masinilor Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 9955 asa de tare m-am enervat ca-mi venea si mie sa-i dau vreo doua la fundulet , a scapat datorita soacramii Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 9955 o fura zdravan . Bineanteles ca de atunci il tin mult mai strans de manuta cand mergem pe strada , si trebuie sa fiu mai severa cu el , altfel mii se urca in cap Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 76848
roxana ,mamica finuta
roxana ,mamica finuta
Mamica de cariera
Mamica de cariera

Joburi/Distractii : calatorile

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de raruta Mar Sept 07, 2010 1:35 pm

Off cu Rares greu ma mai inteleg, mai ales de cand a plecat tati. Tot asa il las in camera si plec si se calmeaza singur, insa atunci cand sunt plecata undeva si chiar pe strada nu il pot lasa. Si tare greu ma mai controlez si eu. Simt uneori ca ma lasa puterile.
raruta
raruta
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 43

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de adriana Mar Sept 07, 2010 4:12 pm

eu cred ca asta este perioada cea mai grea, poate pe la 7-8 ani ne intelegem mai bine cu ei .....
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de mona_mami Mier Sept 08, 2010 1:13 pm

Vei vedea cum va fi la acea varsta ... Nu au crize istericale, ca le au de personalitate si "de copii mari"! Si cand spun "Mami, de ce nu ma asculti si pe mine?", mai poti sa zici ceva? Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 9955 Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 494265
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de adriana Mier Sept 08, 2010 1:15 pm

mona gabi deja imi spune asa .... iar eu il si ascult!!!!!! Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 199844
adriana
adriana
Administrator
Administrator

Varsta : 45
Joburi/Distractii : as igiena si sanatate publica

https://mamicicochete.forumgratuit.ro/forum.htm

Sus In jos

Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii - Pagina 3 Empty Re: Cum calmezi crizele de isterie pe care le fac copiii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum