Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Mamici cochete
Bine ati venit pe forumul Mamicilor cochete. Pentru a face parte din echipa noastra
va asteptam sa va inregistrati. O zi excelenta!
Mamici cochete
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Contact administrator
Adriana



Teodoraion Maria



Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte
» La o cafea intre prietene (5)
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 EmptySam Aug 17, 2019 5:12 pm Scris de DaNuTzA

» cum slabim?
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 EmptyMier Sept 04, 2013 6:51 pm Scris de adriana

» Sarbatoritii lunii septembrie
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 EmptyMier Sept 04, 2013 6:48 pm Scris de adriana

» Vizitatori - parerea voastra este importanta pentru noi!
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 EmptyMier Sept 04, 2013 6:45 pm Scris de adriana

» Stirea zilei(3)
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 EmptyMier Sept 04, 2013 6:44 pm Scris de adriana

» Ce ii lipseste forumului mamici cochete
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 EmptyMier Sept 04, 2013 6:40 pm Scris de adriana

» Soacra -soacra poama acra..(3)
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 EmptyMier Sept 04, 2013 6:39 pm Scris de adriana

» HOROSCOP ZILNIC
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 EmptyMier Sept 04, 2013 2:00 pm Scris de anka9mai

» Cuvinte din 3 litere!
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 EmptyMier Sept 04, 2013 3:44 am Scris de DaNuTzA

CEAS

clock-desktop.com
Calendar
Cine este conectat?
În total sunt 9 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 9 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 221, Joi Mar 17, 2011 5:28 pm
Prognoza meteo
Meteo Bucuresti
www.weatheradd.com Starea vremii in Timisoara
Weatheradd.com Prognoza meteo Brasov
Weatheradd.com
Parteneri
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 2466r05Ady.Biju

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 288ccj4maria-fotomaria.blogspot.com



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 2quni4z hmshop.wordpress.com



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Wkpzltartizele.blogspot.com



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Eje7f6miriamknittedstuff.blogspot



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Kaqpztbratari magice



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 69m8w9 Shop/candles



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 25h2tfs art3lier.blogspot.com



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 2z9hzjkcadouri-handmade.ro



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Fko6mqcarteacopiilor.ro



Imagine gazduita de servimg.comvicovia.ro



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 2moa4jsbiosens.ro



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 W8p5ip bijuterii-eoti.blogspot.com



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 2ef53k2reginamaria.ro



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 2eyclg9 organicbaby.ro



mastercostymastercosty.blogspot.com



Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 52cm4kmagazinuldebrazi.ro




Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

+52
raruta
Raluca30
crina_oc
mofturaki
scumpetea
radumihaela36
tit.ioana
emidiaconu
flori
Crina
roxana ,mamica finuta
micka27
bebelusha18
brigitta
anka9mai
mary24
madalina
blondyna
Rody
sandy
panky(Laura)
florares
marccora
muraru raluca
flo09
adriana
ari05
macoveianca
amalia-carmen
barizoana
alinapopa1969
anays
paula_mami
mona_mami
nestian
dani23ela
Liliana
elena
Maria
popescumelinda
alidascalu
roxanik
buburuza
pupkiss
deriana
narcy
paul_A
STEF30IASI
celina74
teodoraion
geodeny
GABITA
56 participanți

Pagina 4 din 42 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 23 ... 42  Urmatorul

In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de Maria Sam Sept 12, 2009 2:10 am

Am sa pun o poza sa vezi cum arata dintr-un alt tort.
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Sdc11264
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de elena Sam Sept 12, 2009 2:14 am

poti scrie reteta probata de tine? Te roooog :pupicei: :pupicei:
maine fac neaparat tort, asa cum mi-am propus...
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de Maria Sam Sept 12, 2009 2:19 am

Reteta crema vanilie cu gelatina este din o carte de bucate(editie mai veche) a Silviei Jurcovan.Dar este cum sa va zic o reteta adaptata dupa ce am facut-o de mai multe ori am adaptat-o putin.
Crema de vanilie
Ingrediente:3 oua mari
150 ml.suc de portocale
200 gr. zahar
500 ml.frisca
un plic gelatina(dr.oetker)
esenta de rom,vanilie
Preparare:Intr-o oala se pune gelatina la inmuiat cu sucul de portocale si se lasa pana absoarbe tot sucul(cca.o ora).Albusurile se bat spuma,se adauga tot zaharul si romul,apoi se bate in continuare pana se intareste.Frisca se bate bine si se pune la rece.Albusurile batute spuma si galbenusurile se pun peste gelatina se amesteca bine,se pun la aburi unde se amesteca continuu pana se infierbanta compozitia asemenea unei smantani groase si spumoase.Se ia apoi de pe aburi se pune vanilia si se raceste pe un vas cu apa rece,amestecand cu telul mai departe.Cand sa racit se adauga pe rand frisca in compozitia de oua si se amesteca bine tot timpul.Frisca se adauga treptat si amestecam energic se va obtine o crema fina pe care o turnam intr-o tava pe care o putem garnisi cu piscoturi.Eu de obicei fac un pandispan.Iese o crema fina cu un gust racoritor.Pentru ornat folosesc 500 ml. frisca.
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de elena Sam Sept 12, 2009 2:30 am

:pupicei: :pupicei: multumesc, esti tare draguta, acum o scriu in carnetelul meu cu retete :pupicei:
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de Maria Sam Sept 12, 2009 2:40 am

Daca ai nelamuriri intreaba si daca o sa-ti iasa iti spun eu ca o so mai repeti cu siguranta aceasta reteta.Poate am omis in reteta sa-ti scriu cum procedezi cu crema obtinuta.Tapetezi o tava sau o cratita(vezi tu cam cat e mare tortul) cu folie de naylon si pui crema obtinuta acolo.Fiind o crema cu gelatina e nevoie de minim 2-3 ore sa o lasi la rece sa se inchege apoi o rastorni pe o tava si imbraci tortul in frisca.Dar sigur stii tu cum se procedeaza. :pupicei:
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de elena Sam Sept 12, 2009 2:45 am

multumesc mult draguta, iti spun cum a iesit cand il fac :pupicei:
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de Maria Sam Sept 12, 2009 2:48 am

Bine te astept cu vesti. :floricica roz:
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de alidascalu Sam Sept 12, 2009 3:48 pm

E superb tortul ,am incercat si eu dar mereu se lasa si nu sta inalt si tare!
alidascalu
alidascalu
Mamica rafinata
Mamica rafinata

Varsta : 43

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de Maria Sam Sept 12, 2009 3:57 pm

alidascalu a scris:E superb tortul ,am incercat si eu dar mereu se lasa si nu sta inalt si tare!
De ce oare? si eu aveam ceva emotii cand l-am facut prima data dar mi-a iesit de prima data si a avut asa trecere de l-am repetat de multe ori.
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de nestian Sam Sept 12, 2009 4:06 pm

Sfat : scuzatima dar imi permit sa dau un sfat , pentru a nu se mai lasa tortul adauga mai multa gelatina alimentara in frisca, suces. :pupicei: :pupicei:
nestian
nestian
Mamica incepator
Mamica incepator

Varsta : 54
Joburi/Distractii : asistent medical de farmacie

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de alidascalu Sam Sept 12, 2009 4:21 pm

Aha ,multumesc de sfat,eu facusem dupa reteta si nu mi-a iesit inalt deloc,a fost foarte gustos dar nu prea aratos! Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 377534
alidascalu
alidascalu
Mamica rafinata
Mamica rafinata

Varsta : 43

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de elena Sam Sept 12, 2009 4:34 pm

al meu e deja la frigider, sunt curioasa daca se va intari...doar un pliculet de gelatina am pus...cred ca nu se va intari... :capsunica:
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de elena Sam Sept 12, 2009 6:21 pm

nu am avut rabdare sa-l las trei ore la figider, doar vreo doua....a iesit foarte bunn, numai ca nu e asa de inalt ca al tau..nu conteaza...e delicioss..copiii sunt innebuniti..e batae cu frisca la noi Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 377534 . Cand o sa pot descarca pozele va si arat..cum a iesit. :pupicei:
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de nestian Sam Sept 12, 2009 8:01 pm

Tort cu iaurt si capsuni
Ingrediente:
-400 g biscuiti sfaramiciosi
-40 g gelatina alimentara
-1lamaie
-1kg iaurt natural
-90g zahar
-4 dl frisca (cel mai bine se lucreaza cu frisca lichida)
-130g unt
-fructe pentru decor(capsuni pot fi si din dulceata sau gem)
Mod de preparare:Sfarami biscuitii dupa aceea intr-o cratita pui untul peste care pui biscuitii , amsteci bine . Dupa ce ai incorporat untul cu biscuitii intr-o forma de tort de 22 cm pui folie peste ea pui biscuitii de formezi un blat. Speli lamaia ,razuiesti coaja si storci sucul .Dizolvi gelatina cu sucul de lamaie si mai pici umpic de apa si o lasi la inmuiat dupa ce s-a inmuiat o incalzasti pana se dizolva bine stingi focul si o lasi la racit. Bati frisca si o amesteci cu iaurtu si cu coaja de lamaie peste care punem gelatina dar sa nu fie calda.
Crema optinuta o pui peste blat si o dai la frigider pentru 3 ore. Dupa care desprinzi marginile si o asezi pe un platou . Va iesi perfect alb si rotund incat nu iti ramane decat sa-l decorezi . Daca nu ai forma de tort se poate pune intr-o cratita de 4 kg .
Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 1002821 :happybirthday:
nestian
nestian
Mamica incepator
Mamica incepator

Varsta : 54
Joburi/Distractii : asistent medical de farmacie

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de Maria Sam Sept 12, 2009 8:57 pm

elena a scris:nu am avut rabdare sa-l las trei ore la figider, doar vreo doua....a iesit foarte bunn, numai ca nu e asa de inalt ca al tau..nu conteaza...e delicioss..copiii sunt innebuniti..e batae cu frisca la noi Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 377534 . Cand o sa pot descarca pozele va si arat..cum a iesit. :pupicei:
Ma bucur Elena ca ti-a iesit tortul,nu avea de ce sa nu-ti iasa daca ai facut cum ti-am scris,eu nu folosesc tot plicul de gelatina niciodata intotdeauna las cate un pic si nu am patit niciodata sa nu se intareasca.Un sfat eu cand stiu ca fac tortul asta intotdeauna il fac de seara si il las peste noapte la rece.Cat priveste faptul ca nu ti-a iesit atat de inalt tortul poate ai avut tava mai mare.Astept sa-mi spui daca va placut. :pupicei:
Maria
Maria
Administrator
Administrator


Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de elena Sam Sept 12, 2009 11:13 pm

da, este foarte bun,racoritor, aproape l-am devorat...mai avem jumate :pupicei: cu siguranta o sa mai fac...
elena
elena
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de STEF30IASI Dum Sept 13, 2009 4:00 am

arata bine .....si trebuie sa fie delicios .....
am sa fac si eu



:pupicei: :pupicei: :pupicei:
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de mona_mami Lun Sept 14, 2009 5:55 am

tarta cu fructe simpla si foarte rapida:
Ingrediente:
- 1 blat pentru tarta
- 1 plic crema de vanilie
- 1 plic praf de frisca
- 700 ml lapte
- Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 163517 kiwi, portocale, piersici, zmeura, capsune - in general fructe de sezon

Mod de preparare:
Crema de vanilie si frisca se prepara conform indcatiilor de pe plic...Peste blat-ul de tarta se pune mai intai crema, apoi se aranjeaza fructele si la sfarsit puneti frisca...daca vreti puteti pune si gelatina peste si lasati putin la rece.

pofta buna, mamici cochete!! :papa:
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de paula_mami Lun Sept 14, 2009 11:02 pm

Tort de vanilie si struguri
Ingrediente: 4 oua, 270 g zahar,150 g faina, 2 lingurite praf de copt, 375 ml lapte, 1 plic praf de budinca, 250 g unt/margarina, 2 galbenusuri, 200 ml vin alb, 500ml frisca, 8 linguri gem ,40 g.fulgi de migdale, boabe de strugure glasate
Cum se procedeaza:
1.Se separa ouale, se bat albusurile cu sare, iar galbenusurile se bat cu 120 g zahar. Se inglobeaza faina amestecata cu praf de copt, apoi albusurile. Compozitia se coace intr-o forma cu hartie de copt 30-35 minute.

2.Crema de vanilie:se prepara budinca din praf, lapte, 50 g zahar. Se lasa sa se raceasca si se inglobeaza in margarina/unt. Se da apoi la frigider.

3.Crema de vin:se bat in bain-marine galbenusurile cu zahar si vin, se dizolva inauntru gelatina si se lasa sa se raceasca. Cand incepe sa se intareasca, se inglobeaza frisca batuta.

4.Se taie blatul pe 3 niveluri. Blatul inferior se unge cu gem, se aseaza crema de vanilie pe al doilea blat iar pe al treilea crema de vin. Se da la rece tortul 3 ore apoi se decoreaza cu frisca, migdale si struguri. Este delicios!
Pofta buna!!
:pupicei:
paula_mami
paula_mami
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : Fetita mea si forumul Mamici Cochete

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de STEF30IASI Mar Sept 15, 2009 4:55 am

paula_mami , arata ca de pe carte luat ......
cred ca are un gust ......immm deja mii pofta ...... :pupicei:

cand faci ?
sa iti fac o vizita , sa ne cunoastem .... Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 377534 :pupicei:

eu aduc sucul... :suculet: :suculet: :suculet: :suculet: :suculet: :suculet:
doar stam aproape .....ma descurc , cu un taxiu .... :doua inimioare :pupicei:


Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 377534 Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 377534 Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 377534 Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 377534 Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 377534
avatar
STEF30IASI
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 46

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de teodoraion Mar Sept 15, 2009 3:34 pm

ioanasimona_pop@yahoo.com a scris:tarta cu fructe simpla si foarte rapida:
Ingrediente:
- 1 blat pentru tarta
- 1 plic crema de vanilie
- 1 plic praf de frisca
- 700 ml lapte
- Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 163517 kiwi, portocale, piersici, zmeura, capsune - in general fructe de sezon

Mod de preparare:
Crema de vanilie si frisca se prepara conform indcatiilor de pe plic...Peste blat-ul de tarta se pune mai intai crema, apoi se aranjeaza fructele si la sfarsit puneti frisca...daca vreti puteti pune si gelatina peste si lasati putin la rece.

pofta buna, mamici cochete!! :papa:


unde gasesc blat pt tarta?

as face si eu
teodoraion
teodoraion
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : cititul...credinta..copilasii :)

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de paula_mami Mar Sept 15, 2009 3:59 pm

Ciocolata de casa
Toti suntem amatori de ciocolata si majoritatea avem o marca preferata, stim ce fel de ciocolata ne dorim sa mancam ? alba sau neagra, cu nuci sau cu alune, cu crema sau lichior. Totusi, putini dintre noi au incercat macar o data sa pregateasca vreodata ciocolata de casa si la fel de putini sunt si cei care macar in copilarie au gustat din traditionala ciocolata de casa.

Pentru a prepara o tava de ciocolata de casa nu iti trebuie mai mult de o ora si de cateva ingrediente care pot fi gasite in orice bucatarie. Daca ai o ora in acest weekend si nici nu esti la cura de slabire, sau daca macar copiii tai nu sunt, ia-ti inima in dinti si incearca sa prepari aceasta minunata ciocolata de casa.
Ingrediente
1 kg zahar
1/2 kg lapte praf (in lipsa de lapte praf, se poate folosi lapte praf pentru cafea existent in orice supermarket (Completa, spre exemplu)
300 g de unt (aproximativ un pachet) - poate fi folosita si margarina vegetala pentru a fi mai dietetica
150 g de cacao
300 g de apa plata
100 g de nuca pisata
Mod de preparare

Se amesteca zaharul si apa intr-un castron foarte bine, pana cand incepe sa se dizolve zaharul;
Se amesteca laptele praf cu cantitatea de cacao intr=un castron separat;
Dupa ce se amesteca putin in compozitia de cacao si lapte praf se adauga continutul pachetului de unt sau margarina;
Se amesteca compozitia din cel de-al doilea castron, eventual untul sau margarina adaugandu-se treptat, treptat (este cel mai bine sa fie amestecat cu o lingura de lemn, suficient de puternica);
Se pune compozitia astfel obtinuta intr-o cratita, care se pun la foc mic;
Se amesteca tot timpul cat cratita este tinuta pe foc si atunci cand compozitia da in clocot se micsoreaza focul si se mai tine la foc mic timp de inca 10 minute, amestecandu-se in continuu;
Se lasa putin sa se raceasca compozitia obtinuta, dupa ce s-a stins in prealabil focul, dar nu mai mult de 3-4 minute;

Se toarna compozita luata de pe foc peste compozitia obtinuta din cacao, lapte praf si unt sau margarina;
Se amesteca bine de tot, compozitia obtinuta, pana atunci cand devine omogena si cocoloasele dispar;
Se adauga la aceasta compozitie nuca pisata si se amesteca bine;
Dupa ce ati terminat de amestecat, se acopera castronul in care se afla compozitia cu un servet sau cu un prosop si se lasa 10 minute sa stea;
In acest timp, se pregateste o tava de cuptor, care se tapeteaza pe fund cu celofan;
Dupa cele 10 minute cat lasati sa stea compozitia, o puteti turna in tava, peste celofan;
Se lasa cam o ora si apoi se taie in patratele sau romburi dupa preferinta, apoi se poate servi.
Pofta buna!
paula_mami
paula_mami
Mamica eleganta
Mamica eleganta

Varsta : 41
Joburi/Distractii : Fetita mea si forumul Mamici Cochete

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de paul_A Mar Sept 15, 2009 10:45 pm

eu am cateva retete simple pe care le fac regulat, stiu sigur ca imi ies
iar cand ne plictisim de ele mai incerc si cate ceva nou :zambet larg:
paul_A
paul_A
Mamica cocheta
Mamica cocheta

Varsta : 38
Joburi/Distractii : mamy - full time

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de mona_mami Mier Sept 16, 2009 5:57 am

teodora, blat pentru tarta am gasit la real. am luat de vreo doua ori, erau la raionul de dulciuri-patiserii din productia proprie.
mona_mami
mona_mami
Mamica cocheta
Mamica cocheta


Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de alidascalu Mier Sept 16, 2009 3:10 pm

Arata super tortul ,iar ciocolata de casa niciodata nu mi-a iesit ,oare de ce?
alidascalu
alidascalu
Mamica rafinata
Mamica rafinata

Varsta : 43

Sus In jos

Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze - Pagina 4 Empty Re: Delicatese mamici cochete!!!!! - retete si poze

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 42 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 23 ... 42  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum